моля за съвет- нисък хемоглобин, желязо в норма

  • 13 872
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 029
Моят Hb беше 95 в 5.месец,сега е 116 в 9.месец;няма как да не ти е в норма желязото,след като пиеш желязо-за да е коректно изследването,трябва поне 1 седмица да не пиеш желязо и тогава да си пуснеш изследвания.По-важно е нивото на феритина-при мен беше ниско,но като отидеш на хематолог,той ще ти обясни  Wink

 Peace

# 16
  • Мнения: 431
но защо да пие желязосъдържащи препарати,след като желязото й е в норма?


Когато пие желязо,изследването показва неточен резултат,не че няма нужда от желязо.Ниската стойност на феритина показва,че анемията е точно желязодефицитна-според моя хематолог .

# 17
  • Мнения: 278
Сок от червено цвекло Peace

# 18
  • Мнения: 315
Пих Тотема, Малтофер, и тн. желязосъдържащи препарати, оказа се, че това НЕ ми качи хемоглобина. Гинеколожката ме прати на хематолог и се оказа, че желязото си е в норма, но имам анемия, при която организма не усвоява напълно желязото. Биха ми Б12- хемоглобина трепна леко нагоре, но за сметка на това се изринах като тийнейджър  ooooh!
Тази анемия баба ми е предала на майка ми, тя на мен, а аз - на малката. Още не съм я изследвала, но като гледам как и посиняват устенцата като и е студено  Sad

# 19
  • Мнения: 2 447
моя съвет е да идеш на хематолог и да те изследват за наследствената таласемия.
преди да забременея ме лекуваха за желязодефицитна анемия заради ниския ми хемоглобин без обаче да ми изследват желязото.след като резултат нямаше от лечението ме пратиха на хематолог и след като желязото ми се оказа в норма ми направиха изследване за таласемия.
и се оказа че имам бета-таласемия а при тази анемия приема на желязо е противопоказан така че бягай при специалист.

# 20
  • Мнения: 3 695
мила,консултирай се с хематолог.Има видове анемии при които желязото е в норма
пожелавам ти вси4ко най Hug
И аз мисля така.  Peace

# 21
  • Мнения: 1 691
Естествено, най-добре е да се консултираш с хематолог.
И все пак няма нищо притеснително в резулатите ти. Както вече са ти писали, щом си пила желязосъдържащ препарат, естествено е желязото да ти е в норма.
Какъв е механизмът на анемията - да кажем, че ти си здрава и всичко ти е наред. По някакви причини (например бременност Wink ) нуждата на организма ти от хемоглобин рязко се увеличава. Организмът ти започва да наваксва, като за целта използва резервите от желязо, които си е натрупал в депата. Е да, ама тези резерви не са безкрайни. И като намалеят, намалява и производството на хемоглобин. Ето ти и анемията - ниско желязо и нисък хемоглобин.
А какъв е механизмът на лекуването - започваш да пиеш желязосъдържащи лекарства и организмът ти постепенно се насища с желязо. Депата започват да се пълнят, производството на хемоглобин се увеличава, но за това трябва време. Задължително минаваш през период, в който желязото вече е достатъчно (в норма или дори над нормата), а хемоглобинът все още е малко. Оттук нататък си трябва само търпение и постоянство - продължаваш да си пиеш желязото и организмът ти малко по малко ще навакса.
И практичният съвет - когато ти изследват желязото, не трябва да си пила лекарства поне 10 дни преди това, а добре е да са и 20 дни. Иначе резултатите са нереалистични.
Леко бременеене и не се шашкай!

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Задължително се консултирай с хематолог, преди да пиеш каквото и да е. Аз имам анемия таласемия минима, откриха ми я много преди да забременея. По подобен начин се развиха и при мен нещата в бременността. Възможно е да се окаже че е напълно нормално стойностите на хемоглобина ти да се движат в тези рамки. Анемията която се развива в бременността е по-скоро желязо дефицитна, очевидно ти нямаш този проблем.
Желая ти леко раждане и здраво бебче!  bouquet

# 23
  • Мнения: 2 312
Хемоглобинът ми беше 66,през цялата бременност бях на лекарства.Успях да го кача до 96 преди да родя......Направи си разширена кръвна картина,но щом ти е над 100 не е толкова страшно!Успех и здраво бебе!

# 24
  • Мнения: 8 999
И аз бях така, предписаха ми фолиева киселина. Но пък от нея ми се гадеше. Затова просто престанах да я пия и наблегнах на по-яки храни.

# 25
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
мила,консултирай се с хематолог.Има видове анемии при които желязото е в норма
пожелавам ти вси4ко най Hug


Да и аз бих те посъветвала точно това.Аз съм някъкъв вид анемия с липса на вит.B12 и си биех всеки месец по една ампула,през цялата бременност.Успех  bouquet

# 26
  • София
  • Мнения: 4 588
Аз също съм с хетерозиготна бета таласмия, при която желязосъдържащите препарати са противопоказни.
През цялата бременност бях с хемоглобин под 100, даже до 70 и нещо беше паднал, а желязото си беше в норма. Пиех само фолиева киселин до края на бременността и витамини от B група.
Най добре се консултирай с хематолог. Предполагам той ще ти назначи такова изследване.

Общи условия

Активация на акаунт