Драга Инка и Вие всички мили майчици,

моят стар компютер зацепна и ми изтри първия вариант на отговора. Това значи, че трябва да бъда по-кратък.

С една дума, процентите са наука, а действителността е друга. Никой няма да оперира другата страна заради предположения.
Ако хернията е проявена клинично двустранно, малко детски хирурзи ще се наемат да я оперират на един етап. Аз лично съм го правил даже с едновременна операция на пъпна или друга херния. Но моят екип анестезиолози е прекрасен.
Иначе в Западните страни се прави така: при едностранна операция за херния през херниалния отвор се вкарва видео-сонда (това е известната лапароскопска или мини-инвазивна апаратура) и се оглежда другата страна. Ако там има признаци на херния, тя се затваря ендоскопски или по отворения метод.

Само че аз едва миналия месец осигурих лапароскопска апаратура за нашата клиника, и то чрез спонсори. Държавата изобщо не си дава хабер за детските проблеми.
Обаче, докато ние усвоим тази техника, по света вече въвеждат роботната хирургия - дърпаш едни ръчки и миниатюрни прибори в тялото на болното дете извършват безупречна и прецизна операция. Това може да се осъществи дистанционно - аз в София ())))), а моето пациентче в Аляска или в Космоса.
Можете ли да си го представите??? Ние сме на светлинни години назад по отношение на технологиите, но - повярвайте - в много отношения сме по-добри от другите. Ако достойнството "да правиш от нищо нещо" е архаизъм, за нас това е начин да оцелеем. А заедно с нас - и Вие!
Приемете това като временна даденост. Аз съм оптимист за бъдещето.