как да кажа на наемателите от нова година да си плащат ''данък смет''?

  • 16 386
  • 115
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 62 595
ако данък смет се плаща на брой живеещи в жилището, то би имало логика да се плаща от наемателите. Но при положение, че е на база данъчна оценка, нещо не ми се връзва.

# 76
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Хайде да уточним нещата: има данък имоти и такса смет. Данъкът е данък, а таксата-такса.
Когато в моето жилище преди имаше наематели, те плащаха таксата смет. Не е било въпрос за обогатяване или нещо подобно. Но все пак, за боклука се плаща.


ПП. Личните ми наблюдения са, че кметът малко ми иска за смет, съобразно количеството, което генерирам  Rolling Eyes

# 77
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Съгласна съм наемателите да плащат и данъка ,ако трябва,но при условие,че наемодателя е декларирал съответното жилище за допълнителен доход  и то в истинския паричен размер в който го дава под наем......Правата и задълженията би трябвало да са и за двете страни пред закона или може би греша?

# 78
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Съгласна съм наемателите да плащат и данъка ,ако трябва,но при условие,че наемодателя е декларирал съответното жилище за допълнителен доход  и то в истинския паричен размер в който го дава под наем......Правата и задълженията би трябвало да са и за двете страни пред закона или може би греша?
Питанката е за друго, а не за това дали се обявяват доходите. Доходите трябва да бъдат обявявани. Аз съм за избягването на данъците, но не и за неплащането им. Пък и не си мисли, че на 200 Е (примерно) се плаща много данък.  Wink
Ако въпросът е зададен така: Декларирам си доходите, искам наемателите ми да си плащат извозването на техния боклук, какъв ще е отговорът?

# 79
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Няколко пъти зададох въпрос към авторката,но отговор не получих-за това иде реч. GrinningПри твоите условия отговора ми е да. Wink

# 80
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Абе според мен собственика тябва  да си плаща данъците.

# 81
  • Мнения: 9 865
Нашата собственичка (а и предишните също) не си обявява дохода от жилището, за което ние плащаме наем. Аз няма да и плащам данъците и таксите, особено в този случай, но за сметка на това се отнасям с имуществото и като с мое и спокойно след мен може да влезе друг наемател, без да има нужда дори и от елементарен ремонт. Това е! Кой както се нареди. Ако ми се изправи някоя "градска легенда" и ми поиска 100лв. на месец вместо да ми каже директо какъв и е зора, няма да я огрее.

# 82
Нашата собственичка (а и предишните също) не си обявява дохода от жилището, за което ние плащаме наем. Аз няма да и плащам данъците и таксите, особено в този случай, но за сметка на това се отнасям с имуществото и като с мое и спокойно след мен може да влезе друг наемател, без да има нужда дори и от елементарен ремонт. Това е! Кой както се нареди. Ако ми се изправи някоя "градска легенда" и ми поиска 100лв. на месец вместо да ми каже директо какъв и е зора, няма да я огрее.
ами нормално да се отнасяш с имуществото като твое иначе просто ще те изгонят и няма да си ''наемател''/всеки ''наемодател'' има право 1 път месечно да си направи оглед на имота,след предварителна уговорка с ''наемателя''и в негово присъствие и ако прецени че''наемателят'' не се отнася добросъвестно с имота има право да прекрати договора-така че щеш не щеш трябва да пазиш/,а дали ''наемодателят''си декларира наема не влиза в работата на ''наемателя'' по никакъв начин.Както скача бензина-храната-лекарствата,така и имотите също.И още нещо на запад ''данък смет'' се заплаща от ''наемателя'',от опит го пиша това,а не ей-така просто да си намирам на приказка.Нали сме вече в евро-съюза,т.е ''европейци'' тепърва много неща ще се променят и няма да са така,както са били до момента.    Peace

# 83
  • София
  • Мнения: 62 595
Мариелке,
От километър ти личи, че си от "онеправданите" наемодатели. Как да не влиза в работата на наемателите декларирането на дохода? Хайде, като ще сме европейци, собствениците да издават платежни документи, да дават описи на имуществото, да си декларират дохода. Накачили се цялата рода на един апартамент и се изживява като Рокфелер. Това и аз го казвам от опит, защото съм работила дълги години в агенция за имоти и съм виждала всякакви индивиди, които от един апартамент в Левски Г искат наем като за Ню Йорк.

# 84
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Наемите са достатъчно високи,така че Европейските цени сме си ги обявили,особено когато хората плащат наеми в панелните гета на София или в някоя стогодишна сграда,все едно ,че живеят в центъра на Ню Йорк(Радостина е права за наемите в Америка).Разбира се ,че му влиза в работата на наемателя,дали наемодателя е уведомил съответните власти,че жилището се ползва от наематели,след като изисква да му се плащат данъците.

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 5 042
При тия цени на наемите е напълно нормално наемодателят да поеме въпросната такса смет! А това за пазенето на чуждия имот - може да е така по закон, но кой ти го спазва?! Обикновено наемателите я карат ден за ден, не поддържат и не пазят въпросното жилище, оставят неплатени сметки и т. н. и когато си попаднал на свестни наематели най-нормалното, което можеш да направиш, е да ги оставиш на разумен наем и да не ги товариш с разни допълнителни такси! Peace

# 86
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Вярно е ,че има некоректни наематели,но ако наемодателите даваха квитанции за платен наем,неплатените сметки и не опазването на имуществото нямаше да са голям проблем.

# 87
  • София
  • Мнения: 16 222
За тази тема - май някои само ни пробва, къде отиде авторката, ние само си правим страници. Станаха скандали между наематели и наемодатели. А ние сме си нужни - хубаво е да има читави наематели, плашащи си всичко на време, пазещи имота. От друга страна наемодателите не трябва да прекаляват с вдигане на наема. Давам промишлено помешение и в договора с фирмата е фиксирано, че те ми изплащат такса смет на 4 вноски/сумата е много по-голяма от тази на апартамент/, за други 2 апартамента в договора нямам клауза за плащане  на  такса смет, поемам го сама и не мисля да го включвам към наема. Данъкът за самите имоти си плащам сама.  Някой писа - защо наемодателите не дават квитанция за парите, сигурно защото вие не си я искате. Ако следвашият път поискате бележка от хазяина и не му дадете парите, докато не я получите - много лесно ще я напише.Може да не е на квитанзия, приходен ордер, а дори и на салфетка.  Иначе какво доказателство имате, че сте платили, може да ви иска парите и втори път, нали? Въпросът, дали хазяите обявяват дохода и плащат данък върху  него - рискът си е само на хазяина. Да не говорим какво ни дава държавата срешу данъците, това е съвсем отделна тема.  И последен въпрос колко от вас изпратиха  поздрав за Коледа но наемателите/наемодателите си? Нали трябва да се уважаваме взаимно

# 88
  • Мнения: 207
Нашата хазайка ни каза да си плашаме таксата,даже вече я платихме макар да знам че това не е редно и всичко се плаща от собственика на жилището! Досега съм сменила много квартири и такова нещо не съм видяла

# 89
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 412
Живеем под наем и ако хазяйката ми поиска да плащам такъв данък, просто си взимам парцалите и си тръгвам. То и това остана, а данъка за имуществото не искаш ли да ти плащат.....Егати!!!!

Общи условия

Активация на акаунт