Майчинството - счетоводно - 7

  • 56 119
  • 1 070
  •   1
Отговори
# 825
  • Мнения: 506
Здравейте мили моми4ета предстои ми раждане и на 20 февруари трябва да изляза 45 дена болни4ен преди термина трябва ли да подам някакви документи (ходя на работа и сам на тр. договор)И още един въпрос осигурявам се на 400лв като си доплащам разликата от мин.работна заплата искам да знам колко пари4ки трябва да е плоският данък върху тази сума.Много ще се радвам ако някой ми отговори по бързи4ко за което предварително благодаря.
-на мен не са ми искали документи освен болничния лист
-данъка е 10% и се плаща изцяло от работника

# 826
  • Мнения: 506
Здравейте! Искам първо да изразя възхищението си за търпението и компетентността на тези които раздават съвети в тази тема   bouquet
Имам следното питане: Бременна съм и термина ми е ок. 30 юли - т.е ще трябва да изляза болничен ок. 15 юни. Работя по трудов договор от 3год насам , осигуряват ме на 255 лева. От средата на декември ме назначиха / фиктивно/по втори договор в др. фирма, където си внасям осигуровки върху заплата от 500 лева /за моя сметка- с цел да си повдигна осигурителния доход/. Та искам да попитам каква ще биде базата за изчисляване на обезщегението ми ако напусна първата работа от първи април и продължа да се осигурявам само във втората фирма. Не искам да ви натоварвам с изчисляване на конкретни суми, интересува ме какъв е принципа.
И много много благодаря предварително !!!!!!!!!

когато излезеш в болничен се взимат 6мес. назад и дохода от тях и предполагам,че от там където си напуснала  ще ти издадат удостоверение,с което на другото място ще докажеш,че са те осигурявали и дохода за месеците,които са необходими ще се сумира/от двете места/.Брутната сума се дели на броя раб.дни ,нетната на дните и от получените две цифри се взима по -малката,която се умножава по 90% и това ти е на ден болничен/според раб.дните в месеца ще ти е и размера на обезщетението/

# 827
  • Мнения: 27
Здравейте,
имам нужда от съвет. Бременна съм в първия месец.
Работя като диспечер в таксиметрова фирма - дневни и нощни смени по 12 часа.
На минимална заплата съм и осигуровки на 8 часа.
Не мога да продължа да работя заради нощните, а и 12 часа без почивки..........
Въпросите ми са:
Уреден ли е законово случаят, когато работодателят не може/иска да създаде условия за работа на бременна?
Възможен ли е вариантът болничен за целият период до майчинство? а, вариантът борса?

# 828
  • Мнения: 110
Здравейте,мили майчета!
Имам едно въпросче и се извинявам предварително,ако е разисквано из темичките! Blush
В момента съм в болничен поради бременност и раждане.
От НОИ за декември са ми изплатили болничния,който е за 45-те дни преди термина.Но аз родих 20 дни преди термин,а от болницата ми объркаха документа и ми го върнаха.Корегиран е,но ми е изплатен целия декември,т.е. взели са под внимание само 45 дневния лист,чиято крайна дата е 07.01.08.Родих на 18.12.07г.Как ще ги преизчислят и дали ще се наложи да им връщам пари?
Другото,което искам да попитам,е : в сайта на НОИ излиза,че брутното възнаграждение за декември(болничен) е 495 лв.,а са ми превели 389 лв.Тази разлика от около 100 лв. къде е отишла?За осигуровки ли или какво?При положение че е болничен,трябва ли да ми "дръпнат" пари за осигуровки?
Много ви благодаря предварително за отговора!!! Hug Hug Hug

# 829
  • Мнения: 99
Здравейте!
С огромна благодарност към онези, които винаги бързо и точно отговарят на въпросите ни   bouquet
Ето и моите терзания:
Завърнах се на работа, но при нов работодател от 01.12.2007. Едновременно с напускането от старата фирма прехвърлих оставащото майчинство на майка ми. Понеже бях в зарареното положение и получавах парите не от НОИ, а от работодателя, чудя се, дали прехвърленото майчинство ще се изплаща от НОИ или по старата схема през работодателя. Питам, защото за декември от НОИ не е постъпил превод до момента в картата на майка ми, както очаквахме.
И втори въпрос - неползвания ми платен отпуск за 2007 кой трябва да изплати - стария работодател при напускането ми или трябва само да ми издаде бележка, че не съм ползвала отпуск и от новата фирма да ми го изплатят? И на каква база се смята? Защото двете счетоводства само си прехвърлят топката.
Дано съм била ясна. А, да, ако има значение, родих на 27.09.2006г. Болничният за бременност и раждане (45 дена преди термина) е от 21.08.2006, а преди това имам болнични от 18.07.2006г. до 21.08.2006г. Между другото, за 2006 също не съм ползвала платен отпуск. Simple Smile Май множко стана...
Предварително благодаря!
Поздрави!  Hug

# 830
  • Мнения: 42
Здравей те и аз имам питане като на доста от момичетата , моят термин е на 25 май , но в момента съм в болнични. Осигурявам се на 570лв колко  би следвало да са ми маиченските. Понеже ама савсем нищо не разбирам от счетоводство бих била много благодарна ако ми разясните малко. БЛАГОДАРЯ

# 831
  • Мнения: 106
Здравейте мамита!
Съжелявам ако се повтарям...нямах време да изчета всичките постове...
Въпроса ми е такъв-Имам работени 5 месеца в частна фирма.Колко време ще ми плащат майчинството-1 година ли?Ако е така мисля да пращам малката на ясла....Ще ми спрат ли финансите?
Благодаря предварително!  bouquet

# 832
  • Мнения: 764
Стики,благодаря за отговора   bouquet  bouquet  bouquet

# 833
  • Мнения: 19
Здравейте аз искам да попитам за програмата в подкрепа на майчинството. На 2 февруари ми изтичат 315 дни платено майчинство и искам да прехвърля оставащите ми дни на свекърва ми. Тя е безработна има си регистрация и се подписва от доста време. Къде трябва да отида , за да й прехвърля майчинството или  моя работодател трябва да направи нещо. И има ли проблем,ако адреса  на свекърва ми по лична карта е в град различен от моя.

# 834
  • Мнения: 526
Здравейте аз искам да попитам за програмата в подкрепа на майчинството. На 2 февруари ми изтичат 315 дни платено майчинство и искам да прехвърля оставащите ми дни на свекърва ми. Тя е безработна има си регистрация и се подписва от доста време. Къде трябва да отида , за да й прехвърля майчинството или  моя работодател трябва да направи нещо. И има ли проблем,ако адреса  на свекърва ми по лична карта е в град различен от моя.

Здравей! Необходимо е да отидеш в твоя град  в Бюро по труда и да кажеш, че искаш свекърва ти да гледа като детегледачка детето. От там ще ти дадат определени документи за попълване. Няма пречки да стане, стига да е в трудоспособна възраст и заплащането е минималната работна заплата с осигуровките на 8-часов работен ден. Това е за 1 година напред. Има назионална програма за детегледачки отБюрото по труда, но може и да е роднина. Ако имаш въпроси, питай, стига за мога да ти отговоря! Успех  Wink

# 835
Здравейте! Първо искам да кажа, че е страхотно това че ни помагате да разберем по-добре какво ни се полага, защото отправих няколко въпроса към куп инстанции, които смятах, че биха могли да ми отговорят, но уви.

Значи, в момента влязох във 2ри триместър, така че още е рано да питам, но бих искала да съм подготвена.

Осигурявам се на заплата над максимума (разбрах, че от Януари той е 2000?). Мъжът ми в момента е безработен, и бих искала да знам какъв е варианта той да поеме майчинските след като аз родя. Трябва ли да работи или може да е безработен? Има ли минимум месеци да е работил, както за мен 6 месеца? Веднага ли може да стане прехвърлянето? Също така се чудех, според моята заплата ли ще получава майчинските или според друг фактор?

Май зададох прекалено много въпроси така че ще спра дотук и се надявам оттук да продължим.
Благодаря ви

# 836
  • Мнения: 19
играчка-плачка, много благодаря за отговора.   bouquet

# 837
  • Мнения: 526
играчка-плачка, много благодаря за отговора.   bouquet

Моля, но помоща я дължа на мъжа ми-асистент по социално и здравно осигуряване, т.е. социални дейности!

# 838
  • Мнения: 526
Здравейте! Първо искам да кажа, че е страхотно това че ни помагате да разберем по-добре какво ни се полага, защото отправих няколко въпроса към куп инстанции, които смятах, че биха могли да ми отговорят, но уви.

Значи, в момента влязох във 2ри триместър, така че още е рано да питам, но бих искала да съм подготвена.

Осигурявам се на заплата над максимума (разбрах, че от Януари той е 2000?). Мъжът ми в момента е безработен, и бих искала да знам какъв е варианта той да поеме майчинските след като аз родя. Трябва ли да работи или може да е безработен? Има ли минимум месеци да е работил, както за мен 6 месеца? Веднага ли може да стане прехвърлянето? Също така се чудех, според моята заплата ли ще получава майчинските или според друг фактор?

Май зададох прекалено много въпроси така че ще спра дотук и се надявам оттук да продължим.
Благодаря ви

Здравей! Варианта, който е най-изгоден за теб е да си изкараш няколко месеца от майчинството, например 3 месеца. След това си подаваш молда за прекратяване на майчинството и остатъка от него ти се изплаща като 90% от 2000 са около 1900 лева на месец. Също така в този момент на прекъсване на майчинството от твоя страна, можеш да наемеш бащата да гледа бебчето и така парите си остават в семейството и има кой да гледа бебето. На таткото ще се трупа трудов стаж по гледане на бебето.
Тази програма тече следващите две години.
Успех!

# 839
  • Мнения: 106
играчка-плачка   извинявам се за нахалството-можеш ли да отговориш на моя въпрос?
Здравейте мамита!
Съжелявам ако се повтарям...нямах време да изчета всичките постове...
Въпроса ми е такъв-Имам работени 5 месеца в частна фирма.Колко време ще ми плащат майчинството-1 година ли?Ако е така мисля да пращам малката на ясла....Ще ми спрат ли финансите?
Благодаря предварително!  bouquet
!?

Общи условия

Активация на акаунт