Майчинството - счетоводно - 7

  • 56 110
  • 1 070
  •   1
Отговори
# 840
  • Варна
  • Мнения: 161
Здравейте! Самоосигуряваща се съм.В момента съм в майчинство. Правим нова фирма и ме интересува там ще трябва ли да се осигурявам или това че съм в болничен по майчинство от първата фирма ме освобождава от задължението.Ще се консултирам и със счетоводителя но ще съм благодарна ако някой от вас може да ми отговори , че на него хич му нямам вяра.
Благодаря предварително

# 841
  • Мнения: 89
Здравейте мамита,моля кажете нормално ли е да чакам парите си от 8.10.07г?От тогава съм в болничен 45 преди раждане-родих на 17.11,та досега нито лев!Може би нещо с документите не ми е на ред.

# 842
  • Мнения: 6 274
Здравейте мамита,моля кажете нормално ли е да чакам парите си от 8.10.07г?От тогава съм в болничен 45 преди раждане-родих на 17.11,та досега нито лев!Може би нещо с документите не ми е на ред.
Здравей . Аз съм в болничен от 22.11.2007г. вече съм си взела болничните и за Ноември , и за Декември . Може би нещо при теб наистина не е наред.
П.С. Пропуснах да ти кажа , че родих на 01.01.2008г.

# 843
  • Мнения: 236
Незнам дали тук е мястото да попитам-документите за детските къде се подават?В момента настоящият ми адрес е различен от постоянния,а в декларацията искат постоянен адрес.Това означава ли,че трябва да ги подам в града,на кото се водя по постоянене адрес (при положение,че настоящия ми адрес вече  е сменен и по документи-с молба в общината)?

# 844


Здравей! Варианта, който е най-изгоден за теб е да си изкараш няколко месеца от майчинството, например 3 месеца. След това си подаваш молда за прекратяване на майчинството и остатъка от него ти се изплаща като 90% от 2000 са около 1900 лева на месец. Също така в този момент на прекъсване на майчинството от твоя страна, можеш да наемеш бащата да гледа бебчето и така парите си остават в семейството и има кой да гледа бебето. На таткото ще се трупа трудов стаж по гледане на бебето.
Тази програма тече следващите две години.
Успех!
[/quote]


Благодаря за отговора.

# 845
  • Мнения: 2 070
Здравейте!
Извинявам се предварително, сигурно моят въпрос е бил обсъждан вече стотици пъти, но наистина съм притеснена.

В момента съм в болничен по майчинство, който започна да тече от 28.11.2007 - това са 45те дни преди термин. Сега ми излезе и втория болничен-родих на 03.01. (термина ми беше 13.01-т.е. десет дена преди термин).
Притеснявам се че се бавят обезщетенията, защото преди тези два болнични имам още един от октомври за общо заболяване, който все още не е платен и съответно ще се получи забавяне и при следващите болнични за майчинство.
Та въпроса ми е КЪДЕ или КОГО да търся отговорен. Имам този ПИК код, с който да проверявам в сайта на НОИ, но нищо. Работодателя ми съответно твърди че болничния е пратен. Кой лъжи и кого да питам за повече информация.
И друго - следва ли от това че се бавят болничните за майчинство, да се забави и самото майчинство след това?

Много се притеснявам от тази ситуация, просто разчитам на тези пари. Embarassed
Надявам се да съм обяснила добре и някой да ми отговори.  bouquet

За всичко свързано с изплащането на болничнте в Плевен се пита в сградата на Уапса - високата сграда на пазара - веднага срещу входа в една малка стаичка, по лична карта ти правят справка в компютъра за две минути. Любезни са. На телефоните на НА и Нои дадени на сайта също може да попиташ...

# 846
  • Мнения: 90
Здравейте   скоро   ми  изтичат   315  дни  за  отглеждане  на  дете  и  смятам  веднага  да  се  връщам  на  работа  Въпросът  ми е  ще  имам  ли  право  на  50 процента  майчинство  докато  детето  ми  навърши  2  годинки  и   ако е  така  каква  декларация  трябва  да  попълня  и  пак  чрез  работодателя  или  от  нои  да се  изисква  тя  Благодаря

# 847
  • Мнения: 3 835
Осигурявам се на заплата над максимума (разбрах, че от Януари той е 2000?). Мъжът ми в момента е безработен, и бих искала да знам какъв е варианта той да поеме майчинските след като аз родя. Трябва ли да работи или може да е безработен? Има ли минимум месеци да е работил, както за мен 6 месеца? Веднага ли може да стане прехвърлянето? Също така се чудех, според моята заплата ли ще получава майчинските или според друг фактор?

Здравей! Варианта, който е най-изгоден за теб е да си изкараш няколко месеца от майчинството, например 3 месеца. След това си подаваш молда за прекратяване на майчинството и остатъка от него ти се изплаща като 90% от 2000 са около 1900 лева на месец. Също така в този момент на прекъсване на майчинството от твоя страна, можеш да наемеш бащата да гледа бебчето и така парите си остават в семейството и има кой да гледа бебето. На таткото ще се трупа трудов стаж по гледане на бебето.
Тази програма тече следващите две години.
Успех!

Значи, тук се е получило малко объркване поради това, че не е изяснено какво точно е майчинство!

Първо се ползва отпуск по бременност и раждане в размер на 315 дни, от които 45 преди термина. 135 дни от него са с болничен, а за остатъка се подава декларация. По време на този отпуск майката не може да работи. Не може и да го прехвърли на друг!
315 дни се получава обезщетение в размер на 90% от среднодневното брутно възнаграждение от шестте месеца, предшестващи болничния. Но не повече от среднодневно нетно за същия период.

След 315-тия ден започва отпускът за гледане на дете. Той продължава докато детето навърши две години (за първите три деца). Обезщетението, което се получава за този период, е фиксирано за съответната година и е еднакво за всички майки. Тази година е 220лв.
Отпускът за гледане на дете може да се прехвърля!
"със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение."
Другият вариант за тези, които не са на трудов договор, е програмата "В подкрепа на майчинството". По-подробно вижте в темата във форума.

# 848
  • Мнения: 3 835
Здравейте   скоро   ми  изтичат   315  дни  за  отглеждане  на  дете  и  смятам  веднага  да  се  връщам  на  работа  Въпросът  ми е  ще  имам  ли  право  на  50 процента  майчинство  докато  детето  ми  навърши  2  годинки  и   ако е  така  каква  декларация  трябва  да  попълня  и  пак  чрез  работодателя  или  от  нои  да се  изисква  тя  Благодаря

Да, имаш право на 50% обезщетение. Ще дадеш декларация при работодателя - той ще я придвижи. Simple Smile

# 849
  • Мнения: 3 835
Здравейте мамита!
Въпроса ми е такъв-Имам работени 5 месеца в частна фирма.Колко време ще ми плащат майчинството-1 година ли?Ако е така мисля да пращам малката на ясла....Ще ми спрат ли финансите?
Благодаря предварително!  bouquet

А в момента работиш ли, по-точно още ли си на трудов договор?

# 850
  • Мнения: 3 835
Здравейте! Самоосигуряваща се съм.В момента съм в майчинство. Правим нова фирма и ме интересува там ще трябва ли да се осигурявам или това че съм в болничен по майчинство от първата фирма ме освобождава от задължението.

Щом се самоосигуряваш в едно дружество, няма защо да се осигуряваш и в друго. Когато си попълваш Декларацията (ОК-1 ако не се лъжа) ще напишеш откъде се самоосигуряваш.

# 851
  • Мнения: 106
  Стики Не не работяводя се на трудов договор.Осигурена съм на минимална заплата-180 лв.

# 852
  • Варна
  • Мнения: 161
Здравейте! Самоосигуряваща се съм.В момента съм в майчинство. Правим нова фирма и ме интересува там ще трябва ли да се осигурявам или това че съм в болничен по майчинство от първата фирма ме освобождава от задължението.

Щом се самоосигуряваш в едно дружество, няма защо да се осигуряваш и в друго. Когато си попълваш Декларацията (ОК-1 ако не се лъжа) ще напишеш откъде се самоосигуряваш.
Стики благодаря ти много  bouquet

# 853
  • Мнения: 6 274
Здравейте! Самоосигуряваща се съм.В момента съм в майчинство. Правим нова фирма и ме интересува там ще трябва ли да се осигурявам или това че съм в болничен по майчинство от първата фирма ме освобождава от задължението.

Щом се самоосигуряваш в едно дружество, няма защо да се осигуряваш и в друго. Когато си попълваш Декларацията (ОК-1 ако не се лъжа) ще напишеш откъде се самоосигуряваш.
Аз да попитам по този повод . Майка ми работи на трудов договор , и от там си я осигуряват . Обаче , заради това , че е ЕТ , искат от нея още веднъж да се осигурява . Така ли е ?  newsm78На мен ми се вижда страшно нелогично !

# 854
  • Мнения: 3 835
Самоосигуряването е различно от осигуряването по трудово правоотношение.
1. Щом имаш фирма, си длъжен да се осигуряваш чрез нея. Ако тя няма дейност, т.е. декларирано е в НОИ че няма, тогава отпада това задължение.
2.Щом си на трудов договор, си подлежиш на осигуряване както всички.

Последна редакция: нд, 27 яну 2008, 18:44 от Стики

Общи условия

Активация на акаунт