ВНИМАВАЙТЕ! - дадоха ми ампули Аналгин вместо вит. Ц

  • 7 347
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 751

"Най - многото", което щеше да му се случи,  е да му спадне температурата! Освен ако не е алергичен към аналгин.   
Може, нямам личен опит и не мога да споря. 33uu
Но един път от Спешна помощ, когато Кало вдигна 40 градуса, ми казаха по-добре да не му давам аналгин, защото от рязкото спадане на температурата може да получи гърч.
И сега в комбинация с 10 мл Панадол и една ампула аналгин...не знам.
Но и няма значение  Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 558
От една ампула няма никакъв проблем - това е основното температуропонижаващо средство с добър ефект при много висока тел. температура. Дозата само се превишава в твоя случай, но не е опасна.
Но не е там въпроса в случая - важното е човек да се научи да гледа какво дава. Дори когато е погледнал опаковката на ампулите напр. Поглеждай всяка ампула по отделно преди да я дадеш  Peace  Весели празници и по-малко болести  Grinning

# 17
  • Мнения: 5 393
Калли-бързо да се оправя малчугана Hug
Наистина трябва да се внимава с тези лекарства.
Иначе си права- от рязкото спадане на температурата също може да се получат неприятни последици.

От една ампула няма никакъв проблем -

За дете има- аналгина е ужасно силно лекарство.За възрастен една ампула е добре, но не и за дете.

# 18
  • Мнения: 3 506
Всъщност изобщо не е там въпросът. Можеше да не е аналгин, а нещо много по-лошо... Въпросът е, че в аптеката са проявили пълна безотговорност. Изводът е, че човек трябва винаги да поглежда, дори когато дава ампула от запечатана кутийка (което, междувпрочем трябва да правят и аптекаритее)...

# 19
  • Мнения: 2 751
Всъщност изобщо не е там въпросът. Можеше да не е аналгин, а нещо много по-лошо... Въпросът е, че в аптеката са проявили пълна безотговорност. Изводът е, че човек трябва винаги да поглежда, дори когато дава ампула от запечатана кутийка (което, междувпрочем трябва да правят и аптекаритее)...
Абсолютно!  Peace

# 20
# 21
  • Мнения: 1 840
Сещам се по този повод за една случка на моя позната. Отишла в аптеката да купи ампули с лекарство против анемия. Купила 10 - изпила ги всичките и после се оказало, че вместо препарат за анемия е изпила 10 ампули с жива ваксина против тетанус. Моята позната много се изплашила и веднага отишла при най-добрия инфекционист в града ни. Той направо се шашнал и й казал, че единственото, което може да направи, е да пали свещи в църквата и да се моли нищо да й няма. Минаха няколко години от тогава - жива и здрава е, но си беше напрапво екстремна ситуация.

# 22
  • Мнения: 75
Току що прочетох още една такава тема и ме хвана голям страх. Аз досега винаги съм се доверявала на фармацевтите, но вече ще си отварям очите. Може да стане нещо ужасно.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 356
Лелее Маги ДС твоя разказ ме потресе. Shocked

За смяната на антибиотик някой беше писал по горе не мисля че е проблем, все пак фармацевтите за това са учили - кои лекарства са взаимно заменяеми. Ако се смени с друг, на който активната му съставка и дозата са същите - ефекта би трябвало да е същия (все пак само производителя е различен, оттам и търговската марка).

Другите случаи са явно недоглеждане, вярно всеки прави грешки, когато е уморен или друго, но дано не се случват повече такива неща. ooooh!
Аз винаги чета листовката преди да пия нещо или да дам на детето, дори за вит.С да става на въпрос.

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Фармацевтите трябва да уведомяват клиента, че предписания по рецепта го няма, но могат да предложат аналог. Сигурно клиентът ще го приеме, защото не е специалист в областта, но поне ще бъде наясно.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Кали, виждам, доста си се уплашила. В кварталната ни аптека веднъж видях как аптекарката обърка едно лекарство. Добре, че клиентката беше доста бдителна и там на място се оправиха нещата. Оттогава винаги проверявам какво са ми дали в аптеката и сверявам дозите, написани на лекарството с тези на рецептата. За съжаление ако трябва да се приготви някакъв разтвор или мехлемче в аптеката няма как да контролираме нещата. Уф, дано не ни се случва. Гледайте, внимавайте, сверявайте.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 356
Фармацевтите трябва да уведомяват клиента, че предписания по рецепта го няма, но могат да предложат аналог. Сигурно клиентът ще го приеме, защото не е специалист в областта, но поне ще бъде наясно.

Да, за това абсолютно съм съгласна  Peace

# 27
  • Мнения: 3 116
Кали, здравей Simple Smile

Съжалявам че сте болни, и ние се тръшнахме на 23 декември, и аз и Мая Sad

За течния аналгин мога да кажа следното. Когато Мая беше на 8 месеца в бързината съм грабнала ампула течен аналгин вместо ампула витамин Ц. Дадохме й я цялата. Добре че повърна част от поетото. После полежахме 24 часа в токсикологията на Пирогов на системи. Оттогава много много внимавам и чета всичко по два пъти преди да й дам някакво лекарство.

Иначе течен аналгин се дава при висока температура по капка на килограм тегло, като първия път се дава под наблюдението на лекар защото аналгина може да предизвика силна алергична реакция. Във вашия случай нищо лошо не се е случило  Hug

Хайде да оздравявайте, много целувки и на двамката  bouquet

Последна редакция: чт, 27 дек 2007, 14:29 от ritka

# 28
  • Мнения: 352
Случвало ми се е 1 към 1 същата ситуация - купувам Вит. Ц и после се оказва, че са ми дали аналгин. Аз слава богу погледнах преди да дам какво пише на ампулата - бях обаче не по малко бясна от теб!

Мисля че още един път съм попадала във форума на такава тема даже!

Изводът е - аптекарите буквално го удариха на продавачи в бакалия!

# 29
  • Мнения: 46 520
Ужас  ooooh! такива грешки са много опасни  Confused


За ампулите, не разбирам защо ги давате, те не са за орално приложение, не знам лекарите на какво основание ги изписват, но е добре да се спазват указанията на производителя, иначе и свещички за ректално приложение скоро ще ни карат да даваме през устата  Rolling Eyes

От Листовката на Витамин С:
"Витамин С се прилага парентерално: интрамускулно и интравенозно."

От Листовката на Аналгин:
"ИНСТРУКЦИИ ЗА ПРАВИЛНА УПОТРЕБА: Прилага се парентерално интрамускулно."

Общи условия

Активация на акаунт