Условия за прием в детските заведения в София 2008-2009г IIра част

  • 21 653
  • 642
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 2 706
bisac , благодаря ти много за отговора.
Не съм взела окончателно решение, просто се чудя какво да правя.
И аз си мисля, че детето свиква и после изведнъж ще му е по-трудно на ново място, но пък според приятели децата бързо се адаптирали.
Е, то разбира се си зависи и от детето.

# 91
  • Мнения: 4 181
Здравей, Клео, попитах те за хартиения носител, защото в 8 ОДЗ ми казаха, че ще приемат, и точно така се изрази, ще прави услуга на тези, които не могат да ги пуснат по интернет. Иначе и там има съобщение, че ще е по електронен път. Но всъщност тази градина за нас отпадна, понеже за първа група ими нула места.
Иначе разбирам от дума. Hug
Може би е имала предвид това , което казвам, че отиваш на място и там ти вкарват молбата  и това не е никаква услуга  Twisted Evil А тази прословута градина я знам  ooooh!
Въпроса е че е недопустимо да се приемат молби преди 4-то февруари.
Ако все пак някъде има такова нещо, моля ви сигнализирайте в общината или ми пишете тук  Peace

# 92
  • Мнения: 4 181
Здравей, Клео, попитах те за хартиения носител, защото в 8 ОДЗ ми казаха, че ще приемат, и точно така се изрази, ще прави услуга на тези, които не могат да ги пуснат по интернет. Иначе и там има съобщение, че ще е по електронен път. Но всъщност тази градина за нас отпадна, понеже за първа група ими нула места.
Иначе разбирам от дума. Hug

На мен пък ми казаха точно там че няма приемат молби на място, само по интернет  Thinking и понеже и мен ме интересува за 1-а група имам следния въпрос. Пак там ми беше обяснено както и на теб че места за първа група за сега няма. Но може да се освободят по някое време в годината (за периода февруати - май когато е кандидатстването). Та въпроса ми е, ако не са заявени места можем ли все пак да пишеме градината като възможност или няма да може, и ако не може след като (ако) се освободи място как става кандидатстването?
Като влезете в системата, ако за даденото заведение пише , че има 1-ва група, но няма свободни места можете да си подадете документите. Не можете само , ако въобще няма 1-ва група (или съответно друга възрастова група)  Peace

# 93
  • Мнения: 4 181
Тъй.

Да предположим, че кандидатурата на детето за дадената градина (ясла) е отхвърлена поради липсата на места.

Тези места в градините/яслите как се следи, за да го отчита системата? Всички деца ли са записани в нея? Как се следи прилива и отлива на деца от дадената група?


извинявай, но нещо не ти разбрах въпроса  newsm78

# 94
  • Мнения: 4 181
Предварително се извинявам, ако това, което ще попитам е вече обсъждано. Чета от самото начало и все си мисля, че отговора на въпроса ми е отрицателен, но все пак.

Дъщеря ми става на три годинки юни месец и се надявам от септември да успея да я запиша в детска градина.
Посъветваха ме обаче да се опитам да я дам още март-април, а и напоследък на мен ми се иска. Ясно е, че няма как това да стане в детската градина, та затова се чудя дали мога да я запиша в ясла за три месеца или няма да ми я вземат (все пак догодина навършва три)?

Не знам дали ще ти я вземат, но помислила ли си какъв стрес ще е за детето по принцип тръгването на градина, а ти искаш да седи 3 месеца на едно място, да свикне с лелите, с обстановката, с децата и да я преместиш  Tired

# 95
  • Мнения: 298
Клеопатра, не че имам нещо против новата система, защото това е един съвременен начин да запишеш детето си на градина/ясла, но при този недостиг на места, мисля че не е съвсем доизмислена. Примерно в 8 ОДЗ ще приемат само 30 деца от набор 2006 год., според мен шанса ми да запиша детето си е почти равен на нула, защото:
1. Не попадам в нито една от приоритетните групи, а те според мен са доста обширни;
2. Това е единственото  ОДЗ, което е в район, обхващаш няколко квартала и интереса е доста голям.
3. Има и немалка вероятност, както някой тук спомена да ти пропадне интернета, а това вече те прави аутсайдер автоматично.
Всички тези фактори са външни за нас и ако зависеше от мен бих предпочела стария си начин, защото все пак, колкото и да е глупаво, физическото ти присъствие все пак подсигурява някакъв ред, пък и е нeщо което зависи само от теб. При новия начин на записване, имаш усещането че играеш на лотария, в която вероятността да спечелиш е като шестица от тотото. Приема в детската градина/ясла според мен е по - труден, отколкото приема във висше учебно заведение, защото там все пак всичко зависи от теб, а не от най - различни форсмажорни обстоятелства.

# 96
  • Мнения: 4 447
Тъй.

Да предположим, че кандидатурата на детето за дадената градина (ясла) е отхвърлена поради липсата на места.

Тези места в градините/яслите как се следи, за да го отчита системата? Всички деца ли са записани в нея? Как се следи прилива и отлива на деца от дадената група?


извинявай, но нещо не ти разбрах въпроса  newsm78

Aко моя син  не бъде одобрен поради това, че в яслата (градината) няма места това, системата ли ще го установи? каК?
И ако да, то всички записани деца в яслата и градината ли са въведени в компютърната система, за да бъдат отчетени като бройки?

И колко време евентуално ще се чака след като не си одобрен за втори "жребий", ако мога така да го нарека.

Последно: Веднъж одобрено детето задължително ли трябва да започне да посещава яслата/градината?

# 97
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 379
За мен остава една голяма неяснота относно възрастта на децата, за които се подават молби за детска градина. Беше споменато, че за градина се приемат молби на деца, които до 31.12.2008. ще навършат 3 години.
Това означава ли, че дете, което ще ги навърши в началото на 2009 ще бъде принудено да стои в яслена група до следващия септември? Или най-рано юни, когато градините нямат готовност да ги поемат?
Това означава ли, че отпадат т. нар. групи "вариант", съществуващи в някои ЦДГ и ОДЗ?
По мои наблюдения, досега беше възможно такова по-ранно тръгване на градина, по преценка на родители и преподаватели. Този вариант съвсем ли ще бъде невъзможен? Или едва, когато навърши трите години, посред учебната година, ще може да се прехвърли? Или да чака следващото класиране. Следващия юни...... Има ли приета официално задължителна възраст за първи клас? Има връзка с възрастта, на която детето тръгва в градина. Или евентуално, после да прескача година . . .
А ако детето е от яслена група на ОДЗ? Дали би могло да премине в градинска група, въпреки, че на 31.12. няма да има 3 години, но се възползва от автоматичното преминаване в горната възрастова група?
Ако родителите се преместят в друг район, след третото класиране? Как ще се премести детето?
Ако решат да подадат молба в ОДЗ близо до местоработата на единия родител? Или по бъдещо местоживеене?

Вярвам, че всичко се прави за удобство на деца и родители, като и за намаляване на шуробаджанащината.
Но има доста неща, които, в известна степен могат да се нарекат и ограничаване на правото на избор на най-доброто за децата ни.
При класирането само желанието на родителите и реда на постъпване (евентуално някакви предимства) ли се взема или наистина се гледа и местоживеенето към момента на подаване на молбата? А кой ще прецени, че детската градина, намираща се на 15 минути пеш от къщи е по-удобна от тази, която е на 5 минути от местоработата ми, за която има удобен транспорт? Или просто съм преценила, че ни мога да поверя детето си на тези госпожи?
Ще следя темата, меко казано, от близо, за да си изясня моментите, които касаят мен и децата ми. Дано се намери някакъв компромисен вариант.  Peace   bouquet

Последна редакция: пн, 31 дек 2007, 06:14 от jd

# 98
Много ви се моля да ми обясните как стоят нещата с дете родено януари 2006г., дали системата директно ще ни изхварли като въведа егн-то или все пак има шанс?

# 99
  • Мнения: 48 068
ами аз от доста време питам за дете родено януари 2006...изглежда че системата ще го отхвърли автоматично, според клеопатра
в яслата сигурно ще го държат до май месец(с много късмет, щото наплива е доста голям), после до септември има дупка...така е по закон
явно че този въпрос не е решен, и така ще си и остане, поне тази година

# 100
  • София
  • Мнения: 3 573
Имам въпрос за яслените групи на ОДЗ-тата. Синът ми е роден февруари 2007. Някой тук беше написал, че например за 8 ОДЗ има обявен прием за деца родени 2006. Някой знае ли дали има такъв обявен за децата набор 2007 и къде може да се разбере бройката. Когато системата стартира през 2008 и през януари само ще се гледа, там ли ще бъдат обявени местата или аз трябва да проверя на място в ОДЗ-та, в които искам да подам молба?

# 101
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 379
Досега имаше групи с деца, родени в две последователни години. Например 2002 и 2003 (първите 5-6 месеца), като последните имат възможност, по преценка на родители и преподаватели, да тръгнат на училище преди да са навършили 7 години.
Новата система ще позволява ли това или децата ще са строго дискриминирани по отношение на годината си нараждане и местоживеенето? Използваната от мен дума не е преувеличение. Защото в по-малките градове такова записване с по-големи деца се извършва по преценка на преподавателите. И е напълно допустимо. Как ще се предостави такава възможност и на децата от София с новата система?

# 102
  • гр.София
  • Мнения: 4 168
 И мен ме гризе един въпрос.Предполагам,най-късно на 2-ри януари,като заработи с-мата ще получа отговор.
 Дир-ката ми казва,че има две яслени групи по 30 деца,знаела съм,как е Wink,а по норматив трябва да са 16. Та въпросът е,тя ще спусне бройка въз основа на норматива от 16 ли? Или,хайде,около 25 деца. А останалото до 30?  Знаем,че има групи с по повече от 35 деца,записани в ясла.
 В същото време съм убедена,че трябва да имат и дир-ките някаква свобода с около 5 бройки-за да запишат по свое усмотрение тези случаи,които тук се дъвчат много-деца,родени в началото на годината,например.
 И коя е институцията (инспектори ли ще са?),която ще провери как протичат записванията,бройките,предимствата... За да няма злоупотреби.

 И още нещо много неприятно. Класирането ще тече цели 3 месеца. Още първия ден местата ще са попълнени.  Току виж съм от първите. Но през март и април продължат да се записват деца с изброените предимства, и лека-полека ще изместят всички,които са били достатъчно пъргави пред компютъра.

Последна редакция: пн, 31 дек 2007, 13:16 от blanc

# 103
  • Мнения: 3 092
Весела Коледа на всички.

Не мога да се ориентирам дали ще се записва и в яслите (не ОДЗ-тата) през интернет или на 2-ри трябва да се редим на опашки?
питах и ми казаха че се редя  Sad
За Одз- тата само е през нет-а на 4-ти или греша .... сори но вече яко се замотах Rolling Eyes
Весела Нова година!   Grinning

# 104
  • гр.София
  • Мнения: 4 168
 Вили, на 4 февруари само за ОДЗ и ЦДГ

Общи условия

Активация на акаунт