Запитване до скандинавските мами;))

  • 3 738
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 001
Ами изглежда така.Виждала съм го по "Юле бур"(коледните маси),Слагат го в едни голееми тави.А в тавите има този млечно-сметанов сос(бял на цвят) и сьомгата е нарязана на филии(котлети),които са целички(не се разпадат при сервиране).Вкуса го прави точно соса,няма силни подправки.Консумира се с гарнитура от сварени на пара зеленчуци(броколи,карфиол,картофи,моркови)....Голяма вкусотия е....Ама как се прави.....Това е въпроса...

Последна редакция: чт, 27 дек 2007, 17:37 от TheNMaster

# 16
  • Мнения: X
аз намерих ето това - яла съм го много отдавна и беше невероятно

сос:
400мл крем фреш (или квасена сметана)
3 сл горчица  (средно люта)
2 сл мед
1 сл оцет от бяло вино
малко бял пипер
1 чл сол
100 мл копър, нарязан

с този сос се мажат рибените филенца и се пекат на фурна
сервират се с останалия сос или просто се прави двойна доза, ако рибата е повече и не остане сос

# 17
  • Мнения: 5 001
Вкусно "звучи",но не е и това......

# 18
  • България
  • Мнения: 1 090
Да,разбрах за какво говори6. LaughingТова е може би сос от кисела и обикновена сметана,загряти ,прибавя се лимонов сок и магданоз,вкусът е леко кисел. Peace
Дали е това ? newsm78
Отделно сьомгата се вари по обикновен начин,вода и сол.
По принцип скандинавската кухня няма много подправки и е много лесна,та няма да се учудя ако е това...

# 19
  • Мнения: 5 001
Да,разбрах за какво говори6. LaughingТова е може би сос от кисела и обикновена сметана,загряти ,прибавя се лимонов сок и магданоз,вкусът е леко кисел. Peace
Дали е това ? newsm78
Отделно сьомгата се вари по обикновен начин,вода и сол.
По принцип скандинавската кухня няма много подправки и е много лесна,та няма да се учудя ако е това...
Aми прилича на това,но вкуса не е кисел в никакъв случай.Все едно е само сметанов,но е лек леко гъстичък сос...Ще взема да импровизирам нещо в къщи и после ще ви докладвам какво е станало....

# 20
  • Мнения: X
ето сос "Парижко кафе" Café de Paris-sås
http://www.icakuriren.se/recept_visa.asp?iId=5557

 6-8 порции:
# 1 сл вода
# 1 сл оцет
# 2 жълтъка
# 200 g масло
# 100 мл нарязан зелен лук
# 1 нарязана скилидка чесън
# 1/2-1 чл къри
# 1/2 чл драгон (зелена подправка, като  estragon - http://sv.wikipedia.org/wiki/Dragon_%28v%C3%A4xt%29)
# 1/2 чл сос уорчестър
# 2-3 ситно наряани филета аншоа
# 1 сл капри http://en.wikipedia.org/wiki/Caper
# 1 сл пименто - червена чили чушка  http://sv.wikipedia.org/wiki/Pimento
# 1/2 чл червен пипер
# 1/2 чл френска горчица
# 1 чл соев сос
# лют червен пипер
      
водата и оцета се слагат да врят, докато станат наполовина
тенджерата се слага на водна баня на котлона
добавят се жълтъците и се разбиват на крем, добавя се маслото и се разбърква добре
към получения сос се добавят другите съставки

сервиране

1. сосът се сервира току-що готов и пухкав към месото
2. сосът се сервира студен и се оставя да се разтопи на горвещото месо
3. сосът се нанася по студеното месо, което се припича в гореща фурна

# 21
  • Мнения: 5 001
Ихаа,много подправки бей.... Joy не е типично за норвежците......

# 22
  • България
  • Мнения: 1 090
Да,разбрах за какво говори6. LaughingТова е може би сос от кисела и обикновена сметана,загряти ,прибавя се лимонов сок и магданоз,вкусът е леко кисел. Peace
Дали е това ? newsm78
Отделно сьомгата се вари по обикновен начин,вода и сол.
По принцип скандинавската кухня няма много подправки и е много лесна,та няма да се учудя ако е това...
Aми прилича на това,но вкуса не е кисел в никакъв случай.Все едно е само сметанов,но е лек леко гъстичък сос...Ще взема да импровизирам нещо в къщи и после ще ви докладвам какво е станало....

Даа,сосът трябва да е гъст,кремообразен,слага се може би сокът на около половин лимон,в зависимост от дозата,трябва леееко да киселее,но не да е кисел. Peace моята свекърва ме е учила да слагам кафена лъжица захар на манджите. Wink,мисля ,4е го мернах някъде това из рецептите .
И така ...просто вземаш и загряваш тези 2 вида сметана,по равни части го дават,докато стане на сос.Полива се рибата,която е сварена  преди това и готово.  chefЗеленчуци:моркови,броколи и т.н,каквито обичате.
Аз като бях бременна(преди 11 години Simple Smile) съм яла на ресторант такова нещо веднъж и още го помня,та верно е вкусно..сега се присетих и ми си прияде и на мен.
Като го направиш, докладвай тука и аз да се пробвам. Hug


Питах мойтО мъж сега,каза,че на негов колега дъшеря му била готвачка  и до утре мога да ти намеря оригинала на този сос Wink,имай малко търпение,да не изхабиш матРиала ... Joy

Последна редакция: чт, 27 дек 2007, 20:02 от norah

# 23
  • Мнения: 3 674
TheNMaster сори,...ама като се върнах и моя къртеше на дивана.. Joy Дожаля ми да го будя  Embarassed Е ся се излюпи и ми каза рецептата!  Heart EyesТа  ето как моя прави сьомгата... Hug

Нарязва я на парчета средно големи квадрати, овалва ги в смес от няколко подправки.../по твой избор/ ние ползваме копър, подправка за риба,сол и има една подправка казва се Ppeper-mix/ смесица от чер,бял и червен пипер/ ...най отгоре  слага нарязани  скилдки чесън /нарязани на много ситно/ .

 Редят се в тиган и се пържат на слаб огън...През това време разбиваш 4-5  жълтъка и ги изсипваш в друг тиган в който си разтопила 50-70 грама масло. Бъркаш непрекъснато и после добавяш 7 -8 с. л  прясно мляко, малко сол и накрая добавяш  нарязан  пресен копър /може и сух/,    в соса. Като заври... бъркаш още около две минутки и соса е готов.  Hug

После сервираш  квадратчета сьомга  в чинийка на човек...с 1 парченце тънко нарязан лимон отгоре и заливаш със соса... Heart Eyes За гарнитура всеки път правим различни неща. Един път с ориз,друг път с картофено пюренце а понякога  пък с пържени картофки,или с варени и после леко  запържени в масло  зеленчуци... Това е! Peace  Много е вкусно!  Heart Eyes  

П.С. рибата се пържи на слаб огън и не се обръща! ...Пържи се докато стане розова...нали знаеш как избледнява цвета на на сьомгата,става  бледо розова на цвят!

Не мога да ти гарантирам че е същия като на "Юлебордовете".. newsm78  но пък който го е опитал го е харесал   Hug


ПС. С останалите белтъци правя целувки...  bouquet

Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 02:11 от redwine

# 24
  • Мнения: 5 001
redwine ,Благодаря ! Благодаря и на мъжа ти също  Grinning .Наистина ще е вкусен този вариант...

norah ,ЧАКАМ твоя вариант,че днес е крайният срок в който трябва да науча тая рецепта...или ще импровизирам утре.....пък каквото стане(на вкус го знам какво е,ама кат' тръгна да го правя..... hahaha )
     А закавасената сметана не е ли по-кисела в БГ,отколкото в Норвегия?Да не стане.....гаф.И да слагам ли 1 с.л. брашно в соса,за да не е много течен и да се посгъсти?  newsm78 Оффф,голяма чуденка...Какво ще кажеш?

Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 10:15 от TheNMaster

# 25
  • Варна
  • Мнения: 567
Виж какво намерих:

Филе от сьомга на фурна
рецепта, класика от френската кухня

за една порция
250 г филе от сьомга
100 мл вермут (или 50 мл десертно вино)
масло за намазване

за соса:
100 мл готварска сметана
2 с.л. бяло вино
1 с.л. масло
10-12 бр. арпаджик (дребни лукчета)
1 шепа рукула (зелена салата)
1/2 връзка магданоз

Филето от сьомга се поставя в намазнена тава и се залива с вермут. Тавата се завива с алуминиево фолио и рибата се задушава 10-15 минути в предварително загрята на 200 градуса фурна.

Рукулата и магданозът се нарязват наситно и се запържват за 1 минута в предварително загрятото масло.

След това се налива виното, задушава се 2-3 минути и налива една чаша вода. Сипва се арпаджикът, налива се сметаната, разбърква се и се оттегля от котлона.

Филето от сьомга се сервира върху соса. Може да се декорира с ивици морков, листа босилек и зелена салата.

# 26
  • Мнения: 5 001
Я,пак вкусно нещо .....Ама като гледам май ще направя нещо сборно от много рецепти....Ще почакам още и днес дано изскочи подобна рецепта....
lolii ,бЛАГОДАРЯ   bouquet от твоята рецепта ще взема това,че рибата се запича в тавата под фолио....Така ще се използва сока от рибата,който ще пусне при печенето(но без вермут де).

# 27
  • България
  • Мнения: 1 090

Тези хора неоткриваеми по празниците,бе,звъним на на6ия "експерт" няколко пъти,но все телефонен секретар,ама няма да се предам,днес трябва да разбера,че и аз се зарибих с тази рецепта. Wink

Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 14:06 от norah

# 28
  • Мнения: 5 001
Научих от rkb , че Рьоммето било готварска сметана+кисело мляко....... doh
Божкееее, току виж със задружни усилия я сготвим тая сьомга... Joy

Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 14:38 от TheNMaster

# 29
  • България
  • Мнения: 1 090
Пристигам с "последни новини"  Laughing,успях да намеря най -накрая експерта,говорихме сега bowuu
Каза следното:
Вариант 1:Сос с обикновена течна сметана,който се сервира топъл. Peace              
За 1дл сос се прави следното:
1/2 с.л масло или маргарин
1/2 с.л брашно
бульон от рибата(на вкус)
течна сметана на око
Първо се бъркат маргарина и брашното,постепенно се прибавя течната сметана и се бърка ,докато се получи гъст сос,това на слаб огън и непрекъснато бъркане  с тел ,да не загори. Peace

Вариант 2:
Студен сос от кисела сметана(сервира се студен,за да не се пресечял Wink)

Около 200 г кис.сметана
сокът на половин или един лимон
сол и ч.пипер на вкус и по желание
малко сок от консервирани кисели краставици(пак на вкус и по желание,може и малки парчета от краставица)
подправка:timian(как е на български това ?)
Може и много малко горчица за допълнителен вкус
Но кис.краставици,горчицата и подправките са по желание. Peace

Някъде в нета видях смесен сос от двата типа сметана,но като питах за него,ми казаха,че не смесвали newsm78,но аз видях такава рецепта,така или иначе. Peace

От всички идеи и рецепти ,с колективни усилия ,все трябва да стане нещо,надявам се.  chef

Според мен сметаната е малко различна тук,но не знам как,понеже не съм яла скоро БГ заквасена сметана Embarassedимам спомени от преди мнооого отдавна,като се купува6е "с връзки",преди 1990 година. Joy/ех,как минава времето/
Ами иначе си следвай основни принципи при готвенето,не е сложнна норвежката кухня,дори е лесна в сравенение с бг кухнята.
Дано да стане. Hug




Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 15:46 от norah

Общи условия

Активация на акаунт