Празнувахте ли Коледа преди '89г.

  • 5 684
  • 147
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 3 094
Bastet ,  каква комунистическа върхушка те носи не разбирам ooooh!
Нормално е да е затварян Александър Невски, сега да не го отварят като е президента там и да не би да си ходиш свободно на среща с него?
Аз в тази църква не съм ходила, но ясно си спомням, че баба ме водеше в малката св. Петка, в манастирчето на св. Мина, след това с църквата св. Троица.
Никой не сме шашкали - искрено сме вярвали в християнството и сме го почитали.
Не го приемай и ти като нападане и заяждане Peace

президент преди 89 година не  имало - имаше председател на държавния съвет първи секретар на ЦК на БКП:))))))))...........както и да е - аз съм на 41 години и случки, за които говоря са от детството ми което се е състояло през 70 години - може и да не си била родена

# 121
  • Мнения: 804

ДС и християнски празници?! е, явно комунистическата върхушка ги е празнувала, а реакционните елементи са били шашкани. От баба ми знам, че Александър Невски е бил затварян и пазен с милиция вечерта на Великден за да се "черкува" политическия и държавен елит. Църквата тогава е била затворена за простолюдието.Без да те нападам, не ми е целта това, вече всичко е минало и трябва да се прости и забрави, но имах съученик във френската с баща от ДС - те празнуваха доста открито - родителите му бяха разведени и майка му ходеше с министър на тежката промишленост, ако не се лъжа. Та те ходеха в Александър Невски.......шашкаха обикновените хора и тия дето са били нещо преди 9-ти за да ги държат в шах - все пак са били политически врагове.
"черкуваха се" основно гръцки туристи.
Църквата я вардеха от пияни вандали.
Ние бабите сме основния източник на градските легенди.
В нашата църква се ходеше свободно.
Моята прабаба ме водеше там обикновено в неделя.
Никой от близките ми не е бил от ДС или друг партиен елит.

# 122
  • Мнения: 6 167
Празнувахме Бъдни вечер. Нечетния брой постни ястия, ошаф, питка с пара  и пр.
На Коледа винаги имаше обяд  - кокошка с кисело зеле.
Религиозни не сме били, на църква никой не ме е водил -спомням си, че по телевизията все даваха нещо интересно, та си стояхме повече вътре на топло  Wink Подаръците ги даваше Дядо Мраз на Нова Година в 00ч. На 1ви наобяд минавахме със сурвачките. Даваха ни пликчета с лакомства и парички. Кеф.

# 123
  • Мнения: 7 837
Помня, как съм минавала под масата в църквата на Великден, помня и службите за Рождество. Родена съм 76-та, кръстена съм на 2 месеца.
Това за следенето, кой влиза в църква, съм го чувала и от баба ми, но се е отнасяло по-скоро за 50-те и 60-те години.

# 124
  • Bristol
  • Мнения: 9 371
От баба ми знам, че Александър Невски е бил затварян и пазен с милиция вечерта на Великден за да се "черкува" политическия и държавен елит. Църквата тогава е била затворена за простолюдието.
Аз не знам от баба ми, а от личен опит. Да, църквата нощем беше затворена само за елита! Но денем работеше и беше пълно с народ. Имаше служба и хорът пееше, беше много красиво, а на земята можеше да видиш червени черупки от яйца Wink Майка ми казваше, че това е от нощния празник на "богоизбраните" Wink
И в кварталното училище и в Немската езикова гимназия, съм носела яйца, както и съучениците ми  Peace
А веднъж от училище правехме обиколка на забележителностите на София. Всеки трябваше да разкаже по нещо на немски. Когато стигнахме до Александър Невски, запалихме по свещичка. След това в училище, учителката ни попита, защо сме го направили  Rolling Eyes Отговорът ни беше, защото такава е традицията Wink
Много по-често ходех на църква преди 89, от колкото сега. Защото се напълни с вярващи лицемери и това ужасно много ме дразни! Преди ходеха наистина вярващите хора и държащите на българските традиции  Peace

# 125
  • Мнения: 3 423
Бъдни вечер винаги сме празнували.
Подаръци - на Нова година от Дядо Мраз.

# 126
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Винаги, от как се помня. Бъдни вечер, замаскирана под РД на баба ми. Така се е случило, щото.
Майка ми казва, че '60 и '70-те години е било трудно и наблюдателно ходенето по църкви.
Но все тая - в нас винаги в неделя е горяло кандило.

# 127
  • Мнения: 2 818
Аз не помня, но майка ми казва че сме празнували на 7 януари. Новата Година обаче помня... Сега празнувам Рождество и ми е много по-празнично, отколкото на НГ.

# 128
  • Мнения: 3 788
Празнувахме и Коледа,и Бъдни вечер.Баба,бог да я прости,си спазваше всички традиции.Само дядо Коледа си нямахме Laughing,ама той не е много традиционен.И винаги сме празнували Коледа на 25,това за 7януари эа първи път го чувам.

# 129
  • Мнения: 11 747
Моля да престанат нападките към Буболина и ДС, защото вече стана банално! Tired Някой като няма какво да напише и започва с ДС и Буболина! Confused


Понеже тука се писа, че тези дето не са празнували Коледа преди '89, че и след нея, не им били виновни забраните, а липсата на семейни традиции (то и Буболина беше май от тях, но и други) - може и да сте прави, може да сме нямали семейни традиции за празнуване на точно тези празници, но едва ли сме нямали никакви семейни традиции, та малко е силно обобщението...

Относно малкото провинциално градче - от Варна съм, не мисля, че се вписва в това определение, та няма да е това причината.
За официални забрани не съм чувала на религиозните празници, както и на религията като цяло, но някой да е почивал официално тогава, на религиозен празник, както е сега??
Нещо може да не се забрани, но може и да не се толерира, най-малко.

За Нова година по новините се честитеше, а някой да е чул по новините да се честити Коледа или Великден? - преди '89

Не искам да споря, но все пак нещата с Коледа стояха иначе преди и мисля, че по това няма какво да се коментира.
Исках да разбера, колко броя са живели като мен и колко иначе, за да знам от мнозинство ли съм или малцинство?

Моля гласувайте в анкетата, че май повече хора са писали и чели и по-малко са гласували...

Последна редакция: нд, 30 дек 2007, 10:35 от pina

# 130
  • Мнения: 2 755
Празнувахме Бъдни вечер - питка с късмети, постни манджи и всичко както си му е реда. На Нова година идваше Дядо Мраз с подаръците.

# 131
  • Мнения: 5 370
Пина, аз гласувах, за мене-опция 2.

# 132
  • Мнения: 6 167
Много смешна стана тая тема, както всяка друга на тема 'комунизъм'.
Армия репресирани 20годишни срещу Буболина.

Много ясно, че режима е правил опити да ограничи влиянието на религиозните празници, в случая
акцентирайки в/у празнуването на Нова Година, дядо Мраз и Снежанка ...
Онзи ден в един софийски МОЛ видяхме дядо Коледа с една Снежанка с пола до сливиците.
Мъжът ми попита какво общо има Снежанка с Дядо Коледа.
Ами нищо, тя има общо с дядо Мраз Laughing Но Снежанка продължава да го придружава, за да прави кашата пълна.

# 133
  • Мнения: 11 747
ами аз не исках темата да е 'комунизъм'
Живеех допреди седмица с мисълта, че преди '89г никой не празнуваше Коледа, даже и не бяхме чували за това (по-младите, като мен). Докато бродех из темите за манджи по Коледа (понеже основно в готварския се подвизавам) срещнах 2-3 мнения, в които се споменаваше как се правело от преди 20 години у тях....озадачих се.
Реших да се възползвам от възможността, която ми дава форума, да науча мнението на повече от 5 човека ( в реалния си живот това не мога да организирам). Резултата излезе друг от очакванията ми! Аз бях убедена, че с първа опция ще отговорят до 5 човека, а то виж к'во става...

ОК, сега съм по- наясно с въпроса, полезно ми беше!

# 134
  • София
  • Мнения: 4 423
 Hug, нищо лошо не си направила с тази тема, полезно е да се знае, какъв е бил живота преди.
Понеже се говори за времето преди 89-та, няма начин да не се спомене и режима  bouquet

Последна редакция: нд, 30 дек 2007, 11:09 от Буболина

Общи условия

Активация на акаунт