Строеж - къде, как, колко? тема за взаимопомощ

  • 41 707
  • 292
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 143
За фасадните тухли - първо, че е красиво и нестандартно, второ, че половината къщи из Европа са именно така построени, което ме кара да мисля, че има някаква логика. Фасадната тухла е по-нехигроскопична от тухлата четворка, има по-голяма плътност, зидът естествено е двоен, отвън напръскахме фасадата с някакъв специален силикон, който импрегнира допълнително. Къщата ни е на брега на морето и поради голямата влажност там е за предпочитане да няма външна мазилка. Така и ни посъветваха абсолютно всички, до които се допитахме.

изглежда сме писали заедно.
Така както го обясни ми стана ясно. Преди няколко месеца бях в Австрия и там строяха по подобен начин. Двойни зидове, без външна изолация. Самите кухини на тухлите служат за изолация. Коментирахме този вид строеж тук в България. Хората бяха малко скептични заради качеството на тухлите тук.
Имаш ли снимки на къщата в строеж. Ще ми се да го погледна на практика как е станало Simple Smile

# 16
  • София
  • Мнения: 4 397

Имате ли впечетления от тях? Сравнявахме ги с тези от Драговищиця (или Драгоман) обърках се, някакви турски, стандартни български тухли и някакви  немски, които обаче се изработват в България и не са с характеристиките на немските им събратя.
Ще се радвам да споделите - имам време до понеделник да измислим нещо Simple Smile

Мъж ми каза, че е намерил някакви немски и били много добри, подобни на бг. но по добри като качество и дебелина, можеби за същите става, ако искаш довечера ще го разпитам по подробно, но той се занима в с това , аз чакам обзавеждането  Whistling

# 17
  • Мнения: 455
Запис!
Като цяло строеж на еднофамилна къща си е много смело начинание, но пък си заслужава усилията и нервите.
Ние вече приключихме с етапа на строителството и живот и здраве да е през май ще се нанасяме.
Не искам да описвам нервите които изхабихме /по-специално съпруга ми/, но поне от документации се оттървахме - наехме си строителен надзор който и до момента движи всичко - до края на месеца очакваме заветното разрешение за ползване на къщата.
Иначе, за необходими материали за грубия строеж - малко трудно ще намерите човек който да ви каже с точност колко ще трябват, но поне горе-долу.... Да не споменавам, че всеки път като отидеше съпруга ми за тухли или цимент бяха с нова, по-висока цена. Ако нямате накуп парите за строежа /имам предвид да приключите в рамките на година/ се подгответе за големи изненади и от към цени и от към разход на материали. Нашия архитект беше проектирал къщата така, че като стигнахме до наливане на основи, плочи и т.н. удивихме света с количества. Остана ни утешението, че имаме много стабилна къща.  Mr. Green
Иначе се получи добре, но с този опит като почнем да строим втора къща ще имаме много неща предвид и бихме направили доста неща по различно.
А що се отнася до смелост - аз я нямах и бях против строеж. Предпочитах да си купим нещо готово, но моя благоверен отсече, че ще се строи и че той поема ангажимента около строежа. Започна с отгромно желание, но сега като че ли си сменихме ролите - аз довършвам с огромно желание а на него вече му писна.
Успех на всички които са започнали или мислят да почват строеж.   bouquet Ако мога с нещо да съм полезна - питайте.

# 18
  • Мнения: 329
Имам все още идея, в процес на реализация да купя къщата на съсобственика ми, с която сме на калкан. Намерението ни  е да я надстроим, тя в момента е на етаж и половина, но е без колони, само на плоча. Знае ли някой, за укрепване на сградата и втория етаж да е с плоча, какво евентуално ще ми искат в общината, няма да променям квадратурата на този етап? Видях цени за проекти, но ме интересува в цената 20 Е само архитектурен или всички проекти влизат и архитекта ли се движи нещата, защото не ми се виси по общината, отне ми 2 г. до разрешение за строеж на моята къща, при това за пристрояване и надстрояване.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 397
Фъстък Колко етажа е къщата и за колко време сте я дигнали. Фирма или бригада ви я строи?
За количеството съм съгласна неможе с точност, но поне приблизително, че еди наши познати така си изпатиха, за един етаж циганите дето им го дигаха искаха материал за 3 ама в процес на работа и те бързаха, сложно там при тях беше.

# 20
  • Мнения: 8 999
Фъстък, не се тюхкай. Съвременните изисквания са такива - желязо и бетон се ползва почти двойно на едновремешните стандарти. За строителния надзор - то е вече абсолютно задължително, не можеш да строиш и узакониш, ако няма строителен надзор.
Имам все още идея, в процес на реализация да купя къщата на съсобственика ми, с която сме на калкан. Намерението ни  е да я надстроим, тя в момента е на етаж и половина, но е без колони, само на плоча. Знае ли някой, за укрепване на сградата и втория етаж да е с плоча, какво евентуално ще ми искат в общината, няма да променям квадратурата на този етап? Видях цени за проекти, но ме интересува в цената 20 Е само архитектурен или всички проекти влизат и архитекта ли се движи нещата, защото не ми се виси по общината, отне ми 2 г. до разрешение за строеж на моята къща, при това за пристрояване и надстрояване.
Трябва да се консултираш с архитект и инженер. Инженерът дава предписание, а архитектът прави плана, после те си го заверяват в съответната община. Най-вероятно ще се наложи да изградите външни колони, върху които да стъпи плочата. Но инженерът и архитектът са задължителни стъпки към такава реконструкция. Само не съм сигурна дали преди това не беше необходимо да ти издадат разрешение от общината изобщо за преобразяване на сградата.

Anneese, с удоволствие бих ти пратила снимки, но на имейл, защото съм непреодолимо непросветена относно това как да ги публикувам тук.

# 21
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Фъстък,честито!Само красиви спомени да си създавате в новия дом   bouquet
Ще ни покажеш ли и снимки да се порадваме и ние,които имаме готови къщи още само в представите си.
Колко кв е и колко ви излезе (до тапа и груб строеж)?

# 22
  • София
  • Мнения: 4 397
baibibi ще ми пратиш ли  и на мен да видя  Hug
sofi_filipova@mail.bg

# 23
  • Мнения: 143
Имам все още идея, в процес на реализация да купя къщата на съсобственика ми, с която сме на калкан. Намерението ни  е да я надстроим, тя в момента е на етаж и половина, но е без колони, само на плоча. Знае ли някой, за укрепване на сградата и втория етаж да е с плоча, какво евентуално ще ми искат в общината, няма да променям квадратурата на този етап? Видях цени за проекти, но ме интересува в цената 20 Е само архитектурен или всички проекти влизат и архитекта ли се движи нещата, защото не ми се виси по общината, отне ми 2 г. до разрешение за строеж на моята къща, при това за пристрояване и надстрояване.

До колкото си спомням имаше следния ред: Отиваш в общината, отдел за работа с клиенти. Разказваш какво трябва да направиш и те би трябвало да ти дадат молба за виза за проектиране. Независимо, че е само пристройка. Но от конкретнат аобщина ще ти кажат конкретно. Мисля, че се събираха подписите на съседи или по скоро се прави по служебен път от общината. Предоставяш всички части, които ще ти напишат по скица (архитектура, конструкции и т.н.) Питаш за цената: на нас ни поискаха 22 лв/кв.м. за 4 основни части. Геодези, Геология и План безопастност и здраве си ги правихме отделно поради ред причини. След подаването да документите, съпътствано с още една молба, мисля, че трябваше да вземеш разрешителни от Електроснабдяване, Пожарна и ВиК. Законовия срок за издаване на разрешително е 30 дни. Вземаш го, то влиза сила след 14 дни - общо 45 дни. И си готова да започнеш.

Ако някой се сети какво още ще е нужно да помага, карам на много далечни спомени.

Успех Simple Smile

# 24
  • Мнения: 455
Благодаря - надявам се да са красиви спомените. При нас съвпада нов дом с нов член на семейството.  Grinning
За етажите - на два етажа е като общата РЗП на цялата къща е 210 кв.м. /първи етаж около 120 кв.м., втори - 90 кв.м.
До момента ни е излязла грубо 80 000 евро /вкл. цената на местото и цялата какафония - документи, черпения на майстори, труд, материали, транспорт и т.н./. По наши изчисления ще ни трябват още около 20 000 евро, но живот и здраве да има и без тези пари може да се нанесем да живеем там защото отвътре е напълно завършена.
Майсторите които ползвахме бяха бригада от около пет човека и я вдигнаха /груб строеж/ за три месеца. Много сме доволни от тях и сигурно цял живот ще ги хваля - за разлика от останалите майстори, които влизаха да правят нещо по къщата след тях.
А за снимка - след малко ще пусна една защото и на мен не ми е много ясно как точно става номера с прикачването.  Laughing

# 25
  • Мнения: 2 556
Аз не си падам никак по строежи, но мъжът ми - много. С мъж като моя просто няма как да се размина със строежа явно. Ние сме съвсем в началото, а вече имам чувството, че това да строиш е като да наливаш средства в черна дупка образно казано плюс куп други изненади.  Вие самите имате ли мерак за строеж или идеята е била на мъжа ви?

# 26
# 27
  • Мнения: 2 556
Фъстък, честита къщичка, само хубави работи да ви се случват в нея  Simple Smile

# 28
  • Мнения: 455
Тази снимка е малко кофти, но от мерак снимах къщата отвътре, от колата и резултата е налице. Като цяло не дава много добра представа за вида на къщата, но това се вижда от улицата - същинската част се вижда от вътрешната страна на двора, но не съм правила снимки.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 397
Фъстък много щастливи мигове  Hug
Благодаря ти за инфото  Peace
Хич нямах мерак за тази къща ,  да си бяхме взели по един апартамент и да сме забравили  Whistling , ама мъж ми е брат му голями мераклии  ooooh!
С времето все по често се замисля, че е по добрия вариант / къща от апартамен/

Общи условия

Активация на акаунт