Бирената мая увеличава ли кърмата?

  • 11 718
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 056
Слънчо, всичко ми изглежда наред при вас, не се притеснявай!
Я как добре си се справила с първото, и с това ще се справиш.

Ето тука още неща, за които се сещам:

Добре е бебето да изсуква и задното мляко. За целта то трябва да успее да изсуче някоя гърда до край. Не знам, обаче, дали 15 мин са достатъчно, нещо съм забравила при нас как беше, но май аз под 30 мин в началото не падах. Виж после, след 3-тия месец за 5 мин ме изсмукваше като трифазна помпа. Абе, тия часовници изобщо не ги гледай за нищо - ама колко минути яло, ама колко минути спало, ми колкото си иска, да не е робот, всеки ден различно. Освен това, ако то не успява да стигне до задното, а пие само предното мляко, то ще огладнява по-често и по-често ще иска да суче.
  Ето тука копирам един друг мой пост по този въпрос:

Ето как да разбереш дали изсуква задното мляко: (чети бавно, изречение по изречение, подробно описвам)

Значи, бебето започва да суче в началото малко хаотично-ту бързичко, ту стои няколко секунди без да суче,после пак бързо-бързо. След няколко минути(2-3-5мин) ще усетиш първото слизане на млякото(все едно ситни "иглички" те побоцват, като изтръпване) тогава бебето започва да суче с ритмични и бързи глътки (ако гърдата е препълнена, даже някои бебета едвам успяват да насмогнат, а някои направо се задавят от силната струя(един съвет, в такива случаи,ако гърдата е препълнена, поизцедете част от млякото за да поомекне гърдата и силната струя да не дави детето)). Когато изпие това предно мляко(по-воднисто и нискокалорично, за утоляване на жаждата), има известно време сукане на празен ход, бебето прави ту няколко много бързи дръпвания, ту прави пауза, но не пуска гърдата(точно както в началото). Така стимулира слизането на задното мляко(което е по-гъсто, мазно, висококалорично и слиза по-трудно от предното, за засищане на глада). В този момент на някои майки им се струва, че бебето вече няма какво да суче и го прехвърля на другата гърда. Не трябва, нека го остави да се потруди за да предизвика следващо слизане на кърма. (когато са много малки бебчетата, тези етапи по-трудно се различават, но като минат третия месец ела да видиш как пъшкат и се дразнят, майката веднага разбира докъде са стигнали Wink) След малко по-дълго време отколкото първото слизане, ще усетите отново познатите "иглички" за втори път. Сега бебето суче с дълги, бавни глътки (сякаш пие нещо гъсто). Изчакваш да го изсуче и то само би трябвало да пусне гърдата. Тогава чак предлагаш другата гърда. Ако се е нахранило, то обикновено с доволна физиономия се отпуска назад и не иска да суче повече. Ако иска още, ще сукне и от втората. Колкото иска. Няма нужда от доизцеждане. Следващото кърмене се започва с втората гърда.

Всичко написано дотук е от личен опит и не претендирам, че е вярно! Сигурна съм, че ще има и други мнения, прочети ги, а и статиите в Библиотеката са особено полезни. Използвай и търсачката. Ти сама ще разбереш кой е най-подходящия начин за теб измежду всички!

Моя син когато направи 4 месеца започна да се сърди, да приплаква и да удря с юмруче по гърдата, когато стигнеше до предизвикването на задното мляко - явно се ядосваше, че бавно и трудно слиза). Случвало се е над 7 минути да суче, да ръмжи, да удря с юмруче докато предизвика задното мляко. За съжаление не помня първите два месеца дали съм усещала кога слиза задното мляко, но по принцим мисля, че би трябвало да се усеща. Аз тогава просто не знаех нищо за задно и предно мляко.

Относно изпразването на гърдите - кърма се произвежда постоянно и няма момент, в който като стиснеш, нищо да не излиза. Когато бебето изсуче предното мляко, гърдата омеква, но когато я обхванеш в основата с ръка и леко я стиснеш, усещаш вътре по-твърдо ядро, а след като изсуче и задното, като стеснеш основата, не се усеща твърдина, а гърдата е мнооого мека.

Друго за предното и задно мляко: При изцеждане: Когато е изцедено само предното мляко, като постои известно време, изглежда някак си синкаво и блудкаво, отгоре се наслоява съсвеееем тънък слой "масълце, каймаче". (оттам и мита за "нехранителната кърма"). (може да пробвате) Когато продължите да изцеждате след като силната струя е спряла(точно кокто би направило бебето, дори да ви се струва, че гърдата е празна), ще започне да тече чисто бяло мляко, то е по-малко като количество. Изцедете го в друг съд, ще забележите, че като постои известно време, то има отгоре мнооого по-дебел слой "масълце, каймак" от другото. Просто сравнете двата съда. Ще видите разликата.


Другото, което исках да кажа, е, че не е нужно да чакаш да се разплаче бебето. Щом стане неспокойно и започне да промърква, го доближаваш до гърдата и ако започне да търси с отворена устичка давай да суче. Проверяваш първо дали има някакъв дискомфорт, дали не е наакано или просто иска гушкане и даваш. Ако, ние, европейците си носехме бебетата в слинг като африканките, никой нямаше да се оплаква от ревливо бебе. Аз Мъри го разнасях по цял ден с мене, коликите му бяха изключително леки, а той си сучеше когато си поиска, само надигам блузата и готово. И почти не е плакал. Даже с мъжа ми си викаме -Какво беше, какво стана... Crazy ooooh! Twisted Evil
Важното е ти да се кефиш на всяко едно кърмене. Аз колкото повече суче Мърчито, толкова по-добре ми става, като знам, че всяка глътка му доставя най-ценните неща за него. И колкото повече, толкова по-добре.

Обаче, защо предлагаш адапте?
Недей, няма нито нужда, нито смисъл. Кърмене, кърмене и кърмене. Струва ли ти се гладно-кърмиш, струва ли ти се жадно-кърмиш. Защо трябва кърмата ти да си стои в гърдите ти, а да даваш на детето изкуствена храна?

По-нататък пак ще пиша, ако искаш!

# 16
  • Мнения: 57
аз пиех по 1 бира всяка вечер и  имах кърма даже преливах  Laughing

# 17
  • София
  • Мнения: 3 688
аз пиех по 1 бира всяка вечер и  имах кърма даже преливах  Laughing
алкохолна или безалкохолна:)Газираното не предизвиква и колики?
Иначе и аз бих предпочела една биричка пред хапчето:)

# 18
  • Мнения: 745
ludmilana,това което си написала е много интересно и полезно!!!неопитноста ми по отношение на кърменето ми изигра лоша шега!!!не съм ги знаела тези неща!пък и форума открих късно!но поне за в бъдеще ще съм информирана!Благодаря! Hug

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 4 134
Най-добротосредство за много кърмаса големи количества течности под всякаква форма, като избягвай газирани, кафета и черни чайове,,,,, и алкохол, разбира се

# 20
  • София
  • Мнения: 1 056
ludmilana,това което си написала е много интересно и полезно!!!неопитноста ми по отношение на кърменето ми изигра лоша шега!!!не съм ги знаела тези неща!пък и форума открих късно!но поне за в бъдеще ще съм информирана!Благодаря! Hug


Миличка, това беше и мой проблем, но само първите 2-3 седмици и Слава Богу, успях да "вляза в правия път"навреме. Точно затова пуснах тема във форум "Майки - бъдещи и настоящи", но модераторите не искат да я заковат и тя все изостава...Там съветвам още като бременни да четат, майките...

Ето я, тя може също да ви бъде от полза:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=209662.0 - започва малко скучновато, но после има ценни неща...

Ето още една полезна тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=254389.0

Но Библиотеката на този форум е незаменима, направо!

# 21
  • Мнения: 911
Добре, това е доста интересно,  ОБАЧЕ, момичета, кажете - от маята не се ли вдигат килограмите?

# 22
  • София
  • Мнения: 2 658
индивидуално е. На мен не ми се увеличи апетита и грам не съм качила. Даже ми трябва нещо за разяждане, че много съм отслабнала.

# 23
  • Мнения: 85
  Ето тука копирам един друг мой пост по този въпрос:
Значи, бебето започва да суче в началото малко хаотично-ту бързичко, ту стои няколко секунди без да суче,после пак бързо-бързо. След няколко минути(2-3-5мин) ще усетиш първото слизане на млякото(все едно ситни "иглички" те побоцват, като изтръпване) тогава бебето започва да суче с ритмични и бързи глътки (ако гърдата е препълнена, даже някои бебета едвам успяват да насмогнат, а някои направо се задавят от силната струя(един съвет, в такива случаи,ако гърдата е препълнена, поизцедете част от млякото за да поомекне гърдата и силната струя да не дави детето)). Когато изпие това предно мляко(по-воднисто и нискокалорично, за утоляване на жаждата), има известно време сукане на празен ход, бебето прави ту няколко много бързи дръпвания, ту прави пауза, но не пуска гърдата(точно както в началото). Така стимулира слизането на задното мляко(което е по-гъсто, мазно, висококалорично и слиза по-трудно от предното, за засищане на глада). В този момент на някои майки им се струва, че бебето вече няма какво да суче и го прехвърля на другата гърда. Не трябва, нека го остави да се потруди за да предизвика следващо слизане на кърма. (когато са много малки бебчетата, тези етапи по-трудно се различават, но като минат третия месец ела да видиш как пъшкат и се дразнят, майката веднага разбира докъде са стигнали Wink) След малко по-дълго време отколкото първото слизане, ще усетите отново познатите "иглички" за втори път. Сега бебето суче с дълги, бавни глътки (сякаш пие нещо гъсто). Изчакваш да го изсуче и то само би трябвало да пусне гърдата. Тогава чак предлагаш другата гърда. Ако се е нахранило, то обикновено с доволна физиономия се отпуска назад и не иска да суче повече. Ако иска още, ще сукне и от втората. Колкото иска. Няма нужда от доизцеждане. Следващото кърмене се започва с втората гърда.

ludmilana , аз съм от тези майки дето прехвърлят детето на другата гърда ивсе се чудя колко трябва да изчаквам, аз например не усещам боцкане като от иглички, нищо не усещам Tired. И не мога да разбера кога от кое мляко пие?!

Момичета, вие всички ли имате тези усещания? newsm78

# 24
  • София
  • Мнения: 2 658
 ами аз лично допреди 2 месеца и без да суче ги усещах и кърмата започваше да си тече. Аз например без подплънки за  кърмачки не мога. Но вече определено ги усещтам само като суче.

# 25
  • София
  • Мнения: 3 688
аз съм още начинаеща,но иглички не усещам,сега след катопрочетох написаното тук,вече забелязвам разликата в сученето на бебка.Наистина като я задържа по-дълго на едната гърда виждам разлика.Някак си по-гоеми глътки прави,а не като малките кратки засуквания в началото.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 056
 
mimoza°,
не знам защо не усещаш когато ти слиза млякото, явно аз съм с по-чувствителни гърди, но това не е за притеснение. Достатъчно е поне няколко пъти да изпива задно мляко(т.е. докрай гърдата). Може би по-късно, след 3-тия месец като заякне бебето, ще започнеш да усещаш.

А колко да държиш детето на гърдата - то си е до дете, някои сучат по-мощно, някои като котета, различни са. Няма да гледате часовника! Едно време да не би да са имали часовници, бе, хора???!!!
 
То като си изсуче каквото има да изсуква, ще си пусне само, не го махай ти от гърдата. Ако е изсукало всичко, го прехвърляш на другата, ако иска, ще суче, ако не иска-не. Ако в гърдата има още мляко, след известно време го слагаш пак на същата, за да изсуче докрай. После прехвърляш на другата. Може да е след 15 мин, какво от това? Може да е след 2 часа, може след 4, то си знае бебето.

Честно казано, аз не си спомнам почти нищо от кърменията в началото. Бях толкова скована от страх дали му стига млякото и от притеснение, че ще му разширя стомаха, като му давам да суче на 2,5 часа(а не на 3), че... В началото гърдите ми напращяваха на 2-рия час откакто е сукал последно, текат, той реве, иска да суче - аз, не Naughty, трябва да минат 3 часа...не издържах и давах на 2,5 час...(още тогава осъзнавах, че има нещо сбъркано - и гърдите ми искат да бъдат изсукани, и бебето иска да суче...ама стомахчето ако се разшири...(сещаш се, че това ми беше казано от акушерките)
Имах малки гърди, не доизцеждах, чаках заветните 3 часа и те омекнаха. Тогава за първи път влязох тук, във форума. Прочетох Библотеката и мнения и спрях да се притеснявам. Започнах да му давам да суче съвсем безразборно - едната, другата, пак първата...След 15 мин пак, после той заспиваше за по-дълго, после пак - която е по-пълна на пипане давам първо нея, после другата...и така...
На всяко кърмене си казвах - сега да се насуче, да изсуче всичко до дупка и ако плаче още, ще дам АМ...но така и не се наложи. Постепенно бебо си направи сам горе-долу на 2 часа режим. Така той сука докато навърши 12 месеца. 12 месеца на всеки 2 часа е сукал, денем и нощем. Сега само нощем вече(денем е на ясла). Така, че спокойно, вслушайте се в бебето, то само ще показва какво му е нужно.


Няма 100% правила, всяка майка е добре сама да си намери ритъма с бебето, като не е нужно да следи часове и минути, да следи милилитри и грамове, да мери сантиметри всеки ден и т.н.
Общото състояние на детето е важно и да му се откликва на желанията, а не да се опитвате да го вкарате като роботче в някакви граници. (видимо да не слабее, да ака и пиша редовно, да спи спокойно между кърменията т.е. да не реве и постоянно да е нервно), не говорим ако огладнее след 2 часа сън да се разплаче, а постоянен рев/хленчене/дискомфорт имам предвид.


Пак да повторя, това, което пиша е личен опит и усещане, четете и други мнения и избирайте сами как да действате, не се доверявайте сляпо на всичко прочетено.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 056
slan4ogled,
това е добре, точно така, вглеждай се във всеки детайл и се съобразявай с бебето, те винаги подават сигнали за всичко, но понеже в нашето развито общество се отделяме от бебето, трудно ги усещаме/разбираме (в смисъл, че не ги разнасяме с нас постоянно като африканките, а все гледаме да ги отделим в леглото, на дивана, на столове, само не и в прегръдките ни). На прав път си, явно тези усещания със слизането на млякото наистина се появяват когато позаякне бебето...

Между другото, ако ти се иска(ако имаш кой да ти върти домакинството и да се занимава повечко с големия или той ходи на ясла), може да се отдадеш на бебето и да видиш, че то подава сигнали за всичко - когато ще пишка, а когато им се ака, направо проплакват. Ако усетиш тези му сигнали, ще можеш да го изпишкваш още отсега и да не ползваш памперси. Нарича се ЕБХ(естествена бебешка хигиена).Напиши на търсачката и ще ти излязат теми и статии, ако те интересува. Аз наскоро разучих всичко за това и съм очарована, с второто непременно ще пробвам да я приложа.

# 28
  • Мнения: 521
Аз пък напълнях.
А преди години пиех заради кистите - влияе пречистващо на кръвта и тогава ненапълнях

# 29
  • Мнения: 151
аз пиех по 1 бира всяка вечер и  имах кърма даже преливах  Laughing
Алкохола в бирата не пречи ли на детето?Моля ви кажете ми .

Общи условия

Активация на акаунт