Какво ме впечатли в България

  • 16 092
  • 243
  •   1
Отговори
# 120
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

О, да забравих да отбележа, че говоря за фризьорски салон в градче с 25 хил.жители. В Берлин или Мюнхен, а и дори в самият Нюрнберг цените, естествено, са различни - което, пак повтарям, намирам за абсолютно нормално. Laughing

разбира се, нормално е, съжалявам, ако съм се изразила противоре4иво  Rolling Eyes

feiam, разликата е драстична. Дори още по-драстична, отколкото в БГ. Също така тук няма бакалии или съседи със селскостопански дворове, от които да си набавиш основните хранителни продукти, което е МАСОВА практика в по-малките български градове и села!

е, при нас не толкова. и животът в провинцията е определено по_евтин, най_малкото има достатъ4но възможности да се пазарува директно от производителите (неЩо, което запо4ва да набира скорост и в големите градове 4рез разни организации, но това май е друга тема)


Хайде пак - а ти нали не очакваш всичко да стане приказно красиво от раз? Получиха ли тази година ВСИЧКИ пенсионери добавка - да! и то не беше "мижи да те лажем", а напълно добра сума. Е явно се прави нещо за тях и не са оставени на самотек.

не, разбира се, не вярвам в 4удеса  Laughing.

оба4е... 15 лв ли е добрата сума? Rolling Eyes
не знам за пенсионерите какво се прави, това ми е най_болната тема. знам само, 4е майка ми, ако ме нямаШе, можеШе спокойно да легне да умира. Щото със 150лв пенсия след 40 и кусур годиШен стаж (архитектски и у4ителски), с 97% инвалидност (реална, не измислена), хайде ти ми кажи какво би могла да си "сложи на масата"?



Нито в Германия, нито в Италия след края на исторически период довел държавата до пълна катастрофа пенсионерите, а и работещите са обикаляли по танци и круизи...и в следващите 10 години също не са, и в следващите 10 пак. Няма как и да стане, но за мен е ОЧЕВИДНО, че България върви напред - бавно, но върви! И това се отнася за всички възрасти, образователни нива и професии.
Не отричам, че чалгата е навсякъде, или че жилищните комплекси нямат захаросаният западно-европейски вид, но те никога не са го и имали - на къде да се гради? Влизайки в Дрезден се чувстваш точно, ама точно, като в Дружба 2. Полянката пред Райхстага в Берлин няма да я коментирам - мога директно да пусна снимка на сменен и зарязан детски памперс на <150 м. от главния вход, а ако намериш в Париж ЕДНА улица без кучешко лайно обещавам при следващото си посещение в Милано да те черпя една бира Mr. Green.

В нашия блок парното е спряно от 2 години. По желание на живущите, не бях съгласна, но кой ме пита - мнозинството печели. Сега се топлим масово с климатици. и мнозинството охка за сметките за ток. Това, обаче отново намирам за нормално...или по-скоро за типично. Laughing

не се разбирам днес  Embarassed
естествено, 4е съм съгласна с теб принципно, естествено 4е след войната едва ли пенсионерите са били в цветуЩо състояние (то те и сега не са), но никога не са били на ръба на оцеляването, или по_то4но, зад ръба  Rolling Eyes

Що се отнася до напредъка... има си хас и никакъв да няма, то ЩеШе да е траги4но тогава.  Rolling Eyes

ина4е, тя простотията си ходи по хората _ в Милано, Париж, Берлин и София, дай да не 4акаме да из4езне, за да си изпием бирата  Laughing

# 121
  • Мнения: 3 521
Палачинка, аз съвсем сериозно не схванах какво имаш предвид. съжалявам, ако съм те обидила Embarassed  bouquet.

feiam, нямам идея защо майка ти е получила добавка 15 лв. Баба ми, дядо ми и баща ми получиха по 100 лв. добавка към декемврийската пенсия.
А иначе за ръба и след ръба на оцеляването - майката на съпругът ми и сестрите и са родени непосредствено след войната. До 19тата си година не е ходила на почивка, не е имала нови обувки(в същност сега има 1 чифт, който си пази, за да и напомня за този етап на живота и) и не се е возела на влак или автобус защото са нямали пари и много често са имали само 1 хранене дневно. Месо се е готвело 1 път в месеца...обикновено е било от кон....и това не е прецедент - милиони семейства са били в това положение. Също както и след кризата в БГ. Това е положението, когато държавата, в която живееш е била подложена на съсипия. Кофти, но такава е голата истина.
Наздраве, с една студена бира, преди Татти да удари ключа и на тази тема Laughing.

# 122
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Палачинка, аз съвсем сериозно не схванах какво имаш предвид. съжалявам, ако съм те обидила Embarassed  bouquet.

feiam, нямам идея защо майка ти е получила добавка 15 лв. Баба ми, дядо ми и баща ми получиха по 100 лв. добавка към декемврийската пенсия.
А иначе за ръба и след ръба на оцеляването - майката на съпругът ми и сестрите и са родени непосредствено след войната. До 19тата си година не е ходила на почивка, не е имала нови обувки(в същност сега има 1 чифт, който си пази, за да и напомня за този етап на живота и) и не се е возела на влак или автобус защото са нямали пари и много често са имали само 1 хранене дневно. Месо се е готвело 1 път в месеца...обикновено е било от кон....и това не е прецедент - милиони семейства са били в това положение. Също както и след кризата в БГ. Това е положението, когато държавата, в която живееш е била подложена на съсипия. Кофти, но такава е голата истина.
Наздраве, с една студена бира, преди Татти да удари ключа и на тази тема Laughing.

Що, много културна ми се струва?  Rolling Eyes

за пенсията : аз говорех за увели4ение, за тази, предполагам еднократна надбавка, не съм знаела, дали и тя знае, 4е беШе ве4е тук декември  newsm78

# 123
  • Мнения: 907

Нито в Германия, нито в Италия след края на исторически период довел държавата до пълна катастрофа пенсионерите, а и работещите са обикаляли по танци и круизи...и в следващите 10 години също не са, и в следващите 10 пак.

Ей деца, минаха вече 2 пъти по 10години ... Повече очаквахме, повече, това ми е на мен мъката.

# 124
  • Мнения: 1 294
Сърфи, не си бе, ама не бях сигурна, че ми се обяснява още повече ако ще го избиваме на ирония. Ама ОК щом не беше така.
Имах предвид, че е нормално да стравняваш доходите в малки и големи градове и те да са в полза на големите градове, но само ако говорим за сравнение на доходи от еднакви професии или такива с подобна доходност. Пък да не ми се обиждат продавачките ама мед. сестра все трябва да взима повече от продавачка без опит които и 2 града да сравняваме.

# 125
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
пп. не мога да разбера как става в Гърция номерът с минималното осигуряване и по_високите заплати  #Crazy
то аз и за България оЩе не съм го разбрала, де  Embarassed
какво, на 4ерно ли се дават пари? а фирмата как ги оправдава?  newsm78
тук това не може да се приложи като редовна практика, т.е. за нормален трудов договор...

Никъде не се прилага като редовна практика и при трудов договор Wink, нито тук, нито в Бг. А, иначе, да- разликата се плаща на ръка и се случва по целия свят.

# 126
  • Мнения: 6 167

Както писах Зала 1 беше нафрашкана до майната си на 1ви Януари. Билетите бяха по 50 лв.


Приятелката ми подари коледен подарък на родителите си билети за този концерт. На Виенски... и тн.
Те възрастни хора,  не бяха ходили на концерт от години. Тя се зарадва, усмихна, извади старите тоалети и перлени гердани и  само за това говореше.
Билетите по 40 лева. Имало и от 100.
Влизат те в НДК и отиват на гардеробите за съответния сектор места. Няма кой да им вземе палтата.
Чакат културно, но от култура много полза няма, забелязват, че народа направо влиза , закача си палтата и си взима номерче.  Решили, че това е практиката сега и те така направили. Влизат в залата и си заемат местата.  По- страхливите си държат палтата в скута. Малко разочаровани от атмосферата, сигурно са очаквали по-голяма украса, за да се почувстват, като във Виена, но нищо, важно е сърце да е широко. Започва концерта, според нея подценяващ културата на българския слушател, но традиционно за виенските новогодишни концерти мелодиите предимно около полката се движат.  20 минути след началото закъснели зрители продължават да влизат в залата и необезпокоявани  да вдигат хора от местата им, така, че народа яко се изнервя и вместо да слуша става и сяда, придържайки палта, чанти и якета в скута си.
В това време майка ми гледа по телевизията и гаси някъде около момента на комплимента на оркесътра - изпъленението на човека с тъпана.
Та, разочаровани бяха тези възратни хора, сигурно следващия път ще оползотворят 80 лева по различен начин.
Но иначе залата е била пълна, да.

# 127
  • Мнения: 3 098
София не е България все pak. хората от провинцията.само им погледни стаичките, в които доизживяват
Интересни са ми такива изказвания.София не е цялата държава.Ми не е.И слава Богу.В провинцията едвам оцелявали,що за смехория?В коя провинция,някое затънтено селище около Сф.ли?
В провинцята полу4ават заплати по_малки,отколкото в София,но пък и разходите им са доста по_малко.И живота им е по_ненатоварен и изнервен.Така е навсякъде по света,така е и в България.Има живот извън София и то доста добър_и работят хората и на по4ивки ходят,и удобства имат.Пък и мисля пенсионерите в провинцията май по_достойно изживяват старините от тези в столицата.

Пала4инка,за неуредиците си права,мен също ме дразнят.
Но все пак това зависи и от самите нас.Ще ти кажа защо.
Живеем във Валенсия.Данъка на апартамента,на колите са огромни.Плащаме ги,съответно пътищата са хубави,а общината се грижи за 4истотата навън.Отделно,за да ни е 4исто и готино във и пред входа,всеки 3 месеца се плащат 100_120? за тази цел.От вси4ки във входа.
Имаме си администратор,който се грижи за тази работа и на него се плаща.Наскоро боядисваха блока,тъй като тук е влажен климата и се налага по_4есто освежаване.Отвън,отвътре коридори,това онова,смениха осветлението и това костваше по 1800? на врата.
А за това 4е вси4ки плащат,си има закони.Щом живееш на едно място,трябва да си поемаш разходите,ина4е не би трябвало да имаш претенции.
В България как е?Тези неща не са уредени,а могат.Работата е там,4е все ще се намери някой,който да не плаща,а би трябвало да бъде санкциониран,4е пре4и и бави останалите.Едва ли е толкова трудно да се прекара такъв закон.Да,много ще вдигнат олелия до небето,4е им потъпкват правата  Laughing,но в края на краищата който иска,трябва първо да даде.
Има блокове и кооперации,където комшиите са добре организирани и ти е драго да ги гледаш_и блока и градинката пред него.Зна4и може.
Какви данъци плащаме?Никакви.Дори за така 4есто спряганата заплата от 250 лв.тук във форума  Laughing данък на масивна къща с вси4ките му там истории да е от 37 до 45 лв.си е скромна сума на година,нали?
Така,4е мисля вината си е в нас.Не можеш да си заровиш главата в пясъка и да виниш само и единствено държавата,при положение,4е в др.държави за да постигнат това,то си излиза от данъкоплатците.Пък и хората си спазват правилата.

# 128
  • Мнения: 1 294
Марица, не знам защо така лично към мен избра да си адресираш поста. Моя последен беше малко по старо нещо което коментирахме и се извади от контекста някак. Иначе съм съгласна с това, което каваш, че нещата могат и да са по-уредени и е въпрос на желание.
Ама както казах в една друга тема. Няма как да стане: Свестен народ в скапана държава. Ели народа не е чак толкоз свестен или държавата не е чак толкова скапана.

# 129
  • Мнения: 2 563

Както писах Зала 1 беше нафрашкана до майната си на 1ви Януари. Билетите бяха по 50 лв.


Приятелката ми подари коледен подарък на родителите си билети за този концерт. На Виенски... и тн.
Те възрастни хора,  не бяха ходили на концерт от години. Тя се зарадва, усмихна, извади старите тоалети и перлени гердани и  само за това говореше.
Билетите по 40 лева. Имало и от 100.
Влизат те в НДК и отиват на гардеробите за съответния сектор места. Няма кой да им вземе палтата.
Чакат културно, но от култура много полза няма, забелязват, че народа направо влиза , закача си палтата и си взима номерче.  Решили, че това е практиката сега и те така направили. Влизат в залата и си заемат местата.  По- страхливите си държат палтата в скута. Малко разочаровани от атмосферата, сигурно са очаквали по-голяма украса, за да се почувстват, като във Виена, но нищо, важно е сърце да е широко. Започва концерта, според нея подценяващ културата на българския слушател, но традиционно за виенските новогодишни концерти мелодиите предимно около полката се движат.  20 минути след началото закъснели зрители продължават да влизат в залата и необезпокоявани  да вдигат хора от местата им, така, че народа яко се изнервя и вместо да слуша става и сяда, придържайки палта, чанти и якета в скута си.
В това време майка ми гледа по телевизията и гаси някъде около момента на комплимента на оркесътра - изпъленението на човека с тъпана.
Та, разочаровани бяха тези възратни хора, сигурно следващия път ще оползотворят 80 лева по различен начин.
Но иначе залата е била пълна, да.



През 2005-та около Коледа с мъжа ми си купихме билети за Лешникотрошачката. Малко преди уречения час се появиха балерините по жилетки и шалове и обявиха, че няма да има представление, защото на сцената не е достатъчно топла за тях.

# 130
  • Мнения: 6 167
Според мен е много хубаво, че все повече хора искат да посещават концерти и плащат доста за това.
Че залите са пълни и тн. Но това, което ми разказа не ми се връзва с високата цена на билета.

# 131
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
София не е България все pak. хората от провинцията.само им погледни стаичките, в които доизживяват
Интересни са ми такива изказвания.София не е цялата държава.Ми не е.И слава Богу.В провинцията едвам оцелявали,що за смехория?В коя провинция,някое затънтено селище около Сф.ли?
В провинцята полу4ават заплати по_малки,отколкото в София,но пък и разходите им са доста по_малко.И живота им е по_ненатоварен и изнервен.Така е навсякъде по света,така е и в България.Има живот извън София и то доста добър_и работят хората и на по4ивки ходят,и удобства имат.Пък и мисля пенсионерите в провинцията май по_достойно изживяват старините от тези в столицата.

Пала4инка,за неуредиците си права,мен също ме дразнят.
Но все пак това зависи и от самите нас.Ще ти кажа защо.
Живеем във Валенсия.Данъка на апартамента,на колите са огромни.Плащаме ги,съответно пътищата са хубави,а общината се грижи за 4истотата навън.Отделно,за да ни е 4исто и готино във и пред входа,всеки 3 месеца се плащат 100_120? за тази цел.От вси4ки във входа.
Имаме си администратор,който се грижи за тази работа и на него се плаща.Наскоро боядисваха блока,тъй като тук е влажен климата и се налага по_4есто освежаване.Отвън,отвътре коридори,това онова,смениха осветлението и това костваше по 1800? на врата.
А за това 4е вси4ки плащат,си има закони.Щом живееш на едно място,трябва да си поемаш разходите,ина4е не би трябвало да имаш претенции.
В България как е?Тези неща не са уредени,а могат.Работата е там,4е все ще се намери някой,който да не плаща,а би трябвало да бъде санкциониран,4е пре4и и бави останалите.Едва ли е толкова трудно да се прекара такъв закон.Да,много ще вдигнат олелия до небето,4е им потъпкват правата  Laughing,но в края на краищата който иска,трябва първо да даде.
Има блокове и кооперации,където комшиите са добре организирани и ти е драго да ги гледаш_и блока и градинката пред него.Зна4и може.
Какви данъци плащаме?Никакви.Дори за така 4есто спряганата заплата от 250 лв.тук във форума  Laughing данък на масивна къща с вси4ките му там истории да е от 37 до 45 лв.си е скромна сума на година,нали?
Така,4е мисля вината си е в нас.Не можеш да си заровиш главата в пясъка и да виниш само и единствено държавата,при положение,4е в др.държави за да постигнат това,то си излиза от данъкоплатците.Пък и хората си спазват правилата.



някой да ме поправи, ако греШа, на мен ми се струва 4е в България собствениците плаЩат годиШен данък сгради, или неЩо от сорта.

това, за което говориШ не е данък, а разходи за поддържане, които ти се представят преди закупуване/наем на жилиЩе.
при вас, както и при нас, предполагам, има жилиЩа без такива разходи и вси4ки знаем в какво състояние са.
държавата не може да те задължи да плаЩаШ такива, ти реШаваШ какво можеШ, или не, да си позволиШ.

# 132
  • Мнения: 3 098
София не е България все pak. хората от провинцията.само им погледни стаичките, в които доизживяват
Интересни са ми такива изказвания.София не е цялата държава.Ми не е.И слава Богу.В провинцията едвам оцелявали,що за смехория?В коя провинция,някое затънтено селище около Сф.ли?
В провинцята полу4ават заплати по_малки,отколкото в София,но пък и разходите им са доста по_малко.И живота им е по_ненатоварен и изнервен.Така е навсякъде по света,така е и в България.Има живот извън София и то доста добър_и работят хората и на по4ивки ходят,и удобства имат.Пък и мисля пенсионерите в провинцията май по_достойно изживяват старините от тези в столицата.

Пала4инка,за неуредиците си права,мен също ме дразнят.
Но все пак това зависи и от самите нас.Ще ти кажа защо.
Живеем във Валенсия.Данъка на апартамента,на колите са огромни.Плащаме ги,съответно пътищата са хубави,а общината се грижи за 4истотата навън.Отделно,за да ни е 4исто и готино във и пред входа,всеки 3 месеца се плащат 100_120? за тази цел.От вси4ки във входа.
Имаме си администратор,който се грижи за тази работа и на него се плаща.Наскоро боядисваха блока,тъй като тук е влажен климата и се налага по_4есто освежаване.Отвън,отвътре коридори,това онова,смениха осветлението и това костваше по 1800? на врата.
А за това 4е вси4ки плащат,си има закони.Щом живееш на едно място,трябва да си поемаш разходите,ина4е не би трябвало да имаш претенции.
В България как е?Тези неща не са уредени,а могат.Работата е там,4е все ще се намери някой,който да не плаща,а би трябвало да бъде санкциониран,4е пре4и и бави останалите.Едва ли е толкова трудно да се прекара такъв закон.Да,много ще вдигнат олелия до небето,4е им потъпкват правата  Laughing,но в края на краищата който иска,трябва първо да даде.
Има блокове и кооперации,където комшиите са добре организирани и ти е драго да ги гледаш_и блока и градинката пред него.Зна4и може.
Какви данъци плащаме?Никакви.Дори за така 4есто спряганата заплата от 250 лв.тук във форума  Laughing данък на масивна къща с вси4ките му там истории да е от 37 до 45 лв.си е скромна сума на година,нали?
Така,4е мисля вината си е в нас.Не можеш да си заровиш главата в пясъка и да виниш само и единствено държавата,при положение,4е в др.държави за да постигнат това,то си излиза от данъкоплатците.Пък и хората си спазват правилата.



някой да ме поправи, ако греШа, на мен ми се струва 4е в България собствениците плаЩат годиШен данък сгради, или неЩо от сорта.

това, за което говориШ не е данък, а разходи за поддържане, които ти се представят преди закупуване/наем на жилиЩе.
при вас, както и при нас, предполагам, има жилиЩа без такива разходи и вси4ки знаем в какво състояние са.
държавата не може да те задължи да плаЩаШ такива, ти реШаваШ какво можеШ, или не, да си позволиШ.
То4но за годишни данъци говоря.На нашата къща аз и мъжа ми плащаме по 35 лв.всеки един от нас данък годишно.Такса за отпадъци,вси4ко.Сумата е нищожна.
Приеха закон,4е всяка община ще си определя данъците,в рамките на регламентирани под и таван,естествено.Според това колко е богата общината и колко платежоспособно е населението.Да се надяваме да се оползотворяват най_рационално.
За жилищата и поддръжката им тук,няма как да не си я платиш, feiam.Решава се,4е ще се прави еди какво си на събрание,правим проу4ване в коя фирма ще ни излезе най_добре и събираме 10% от сумата.После всеки месец,докато те4е реформата,внасяме определена сума.От това никой не може да избяга.В момента имаме то4но 3 врати,които не са платили.Съди ги администратора от името на вси4ки в блока.Тук е така,100? минеш ли ги,те съдят и плащаш.

Пала4инка,защото се ядосваш за неща,които само един 4овек не може да промени.
Старо или ново,днес влезнах в темата,просто коментар от моя страна,нищо друго.


# 133
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

То4но за годишни данъци говоря.На нашата къща аз и мъжа ми плащаме по 35 лв.всеки един от нас данък годишно.Такса за отпадъци,вси4ко.Сумата е нищожна.
Приеха закон,4е всяка община ще си определя данъците,в рамките на регламентирани под и таван,естествено.Според това колко е богата общината и колко платежоспособно е населението.Да се надяваме да се оползотворяват най_рационално.

За жилищата и поддръжката им тук,няма как да не си я платиш, feiam.Решава се,4е ще се прави еди какво си на събрание,правим проу4ване в коя фирма ще ни излезе най_добре и събираме 10% от сумата.После всеки месец,докато те4е реформата,внасяме определена сума.От това никой не може да избяга.В момента имаме то4но 3 врати,които не са платили.Съди ги администратора от името на вси4ки в блока.Тук е така,100? минеш ли ги,те съдят и плащаш.




Еми тези си ги плаЩат и в България.  #Crazy

останалото и тук е така, друго съм ти написала : 4е това не са държавни данъци.

пс. 35лв годиШно ти вклЮ4ват и данък за къЩата, и данък смет? Shocked
сигурно ви е много богата обЩината  Rolling Eyes

# 134
  • Мнения: 3 521

Лени, концертът беше на Камерният оркестър на Schloss Schönbrunn. Слушала съм ги във Виена 2 пъти - веднъж в зала, веднъж във въпросната Портокалова оранжерия, където свирят постоянно и сега и в София. Позволи ми да отбележа, че разлика нямаше в изпълнението им. Въпросният "тъпанджия" беше в марша "Die Bulgaren kommen", който е описано защо и как е сътворен в партитурата - и че е приятелско намигване-отговор на миналогодишният концерт "България поздравява Европа".
Имаше 4 места, на които можеше да си дадеш палтата - дадохме ги и нямаше никакъв проблем да си ги получим. В Болшой театрь, пунктовете за даване на плата са 3...ако не идва президента Путин Laughing. Хора влизаха действително по-дълго, но го отдавам на това, че заваля точно тогава страхотен сняг и явно са се позабавили.
Украсата беше с паното със сребърните кръгове и беше много добре осветено, в двете страни на сцената имаше елхи и високи лампи, направени като свещи - съпругът ми, който е половин виенчанин остана впечатлен.
Свиреше се изцяло Щраус - това го пишеше и в партитурата. Произведенията бяха много добре подбрани - имаше 2 полки от 12 изпълнения.
Мдам Виена е Виена, но и там не всички зали са помпозни - била съм на места, които не биха могли да стъпят на малкия пръст на Зала 1 във въпросната вечер, и на Канарските острови водата е по-студена от тази в Черно море, но малко хора могат да бъдат убедени в това!

Общи условия

Активация на акаунт