Помощ за родилката в първите седмици - съвет

  • 3 264
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 011
Здравейте!

Съвсем скоро очаквам първото си дете (търминът е изчислен за 24 януари, но кой знае...) и като аматьор по темата, силно се вълнувам от въпроса за първите грижи за бебето.

Обръщам се към вас, по-опитните майки за съвет по следния момент: Такава е ситуацията при мен и приятеля ми, че няма да можем да разчитаме на помощ от бабите и роднините дори и през първите дни след раждането. Някои жени казват, че е немислимо да се справиш сама без чуждя помощ, че възстановяването на майката отнема поне месец-два и т.н.

Бихте ли споделили мнение - трябва ли да търся помощ? Дали това да е бавачка за бебето или жена, която да помага предимно за домакинската работа? За колко време на ден минимум и за какъв период ще е нужна? Дори ако може да препоръчате накого (или добра агенция)..Въобще, ще съм ви благодарна за всякакво мнение, съвет и идея!
Здравей!
Първо леко раждане ти желая и едно здраво бебче!

Според мен точно след раждането категорично не трябва да има други хора вкъщи, освен вас двамата и бебето! Ама напълно категорично!

Раждах със секцио, на 5-ия ден си бях вкъщи. Бях като нова, нищо ми нямаше. Първия ден вкъщи се явиха за помощници майка ми и свеки.
Е, честно казано така никога не ме бяха дразнили в живота ми дотогава. Сега разбирам, че това е било следродилна депресия, а те - майки, на общо 5 деца, въобще не си и помислиха, че у мен бушуват хормони като за световно.

Нямах никаква реална нужда от тях - не могат да кърмят вместо мен, но могат да пречат. Не искам да навлизам в подробности за дразненето, само ще ти кажа, че от тогава дълбоко се недолюбваме със свеки. Mr. Green
Ако имаме друго дете ще дойдат у нас само за да видят бебето и чао!

Нужен ти е само таткото, вероятно ще поядете известно време разни полуфабрикати, но ще оцелеете. Laughing

Моят съпруг си взе отпуска тогава, постоя вкъщи 15 дни и замина в командировка за един месец. Справих се съвсем сама с бебето, домакинството и ежедневните разходки.
Няма страшно! Hug

# 16
  • Мнения: 11 007
Родих със секцио и от прибирането ни вкъщи през деня си гледах бебето сама. Първо дете ни е, никой от нас не знаеше какво ни очаква, но изобщо не е страшно. Колкото по-малко помагачи се въртят около теб и те затрупват със съвети, толкова по-спокойно ще ти е. Пък и първия месец бебето спи много и се буди само да яде, ще можеш да си почиваш и ти. Следродилна депресия не съм имала, според мен е вид самовнушение. ooooh!
Леко и безпроблемно раждане! Hug

# 17
  • Мнения: 22 444
Съвсем не мисля така, че човек не може да се справи и сам заедно с мъжа си.

След като родиш важно е добре да наблюдаваш акушерките как къпят бебето и обработват пъпчето. Ако нещо не ти е ясно питай, дори и с риск да те овикат.
Също така ги помоли да ти обяснят как точно да поставяш бебето на гърдата, за да се храни добре.
Това са двете основни неща за начало.
Приготви си предварително всичко, не чакай на мъжа ти, или роднини да ти правят удобствата.
За да можеш когато излезеш да знаеш всяко едно нещо къде е и да е удобно за теб.

# 18
  • Мнения: 205
Даже е по-добре само ти и мъжът ти да гледате детето.Около мен имаше много хора, но по скоро ме изнервяха отколото да помагат.Не е чак толкова трудно да се справите сами Peace

# 19
  • Earth
  • Мнения: 1 952
ето и от мен един съвет - НЕ НА СВЕКЪРВАТА  Crazy

# 20
  • Мнения: 7 474
Ако таткото помага, не ти трябва друга помощ  Wink
Бебето и без това ще спи почти през цялото време.

# 21
  • Мнения: 8 242
Определено е най-добре таткото ако може да ти помага първите 2-3 седмици, докато влезеш в ритъм.. Особено ако ИСКАШ да кърмиш, ще имаш нужда от човек малко от малко да се грижи за къщата..
На мен мъжът ми страшно ми помогна в началото (и все още).. Не знам как бих се справила сама. Общо взето бях 2 ходещи цици  hahaha Леко зомбирани понякога от недоспиване  Crazy Но домакинската работа беше негова почти 100%..

# 22
  • Мнения: 4 555
Съвсем чудесно ще се справите и сами с таткото, но както е казала Мирама, в родилното си отваряй очите на четири.
Аз държах не само да гледам, но и да ми дадат аз да сменям памперсите, да къпя бебето, да му правя гимнастики и всички други неща, които включваше визитацията. В началото малко ми се опъваха, но винаги попадах на някоя свястна акушерка, която ми казваше, че ако моето бебе е последно, няма проблем да ми дадат аз да го къпя, понеже няма да бързат до определен час да свършат с всички бебета и няма проблем, че ще го правя много по-бавно и непохватно от тях.
Така още в родилното се научих да правя всичко основно до степен да се чувствам уверена.
Освен това раждах в болница, където бебетата бяха нонстоп при нас, а не ни ги караха само за кърмене. За тези 5 дни свикнах идеално с присъствието на малката около мен и когато се прибрахме вкъщи се почувствах много уверена и спокойна, а не в паника.

Друго много важно е да се подготвиш добре за кърменето. Като начало прочети най-основните теми от библиотеката на кърмаческия. Направи го дори да си решила да не кърмиш, защото нещо може да вземе да ти промени решението и по-късно да съжаляваш. Имам предвид, че какъвто и избор да вземеш, трябва да го вземеш информирана  Peace

Успех и леко раждане!

# 23
  • Варна
  • Мнения: 161
Леко раждане и от мен!
Ние от първият ден бяхме сами. Не исках никой да ми се пречка, да задава въпроси и да ме изнервя. Свекито леко се разсърди но аз казах че не искам никой и точка. Мъжът ми много ми помага.Абсолютно мога да разчитам на него.Имах време за всичко-за себе си, за домакинстване,за гости и т.н. Сега вече не мога да се похваля с това, въпреки че по стечение на обстоятелствата сега живеем при свеки  #Cussing out . Бях по-добре и се справях по-добре като бяхме сами.
Ще се справиш най-добре ако си сама. Всичко е въпрос на организация.Ако приятелят ти почива 1-2 седмици ти е напълно достатъчно да си прецениш как да си разпределиш времето така че да не ощетяваш бебка и да имаш времето си.
Успех  bouquet

# 24
  • Мнения: 125
 Общо взето и аз подкрепям мнението на останалите момичета, че сами с таткото добре ще се справите. Бих те посъветвала, ако в началото се притесняваш как да къпеш бебето, как да пазиш пъпчето и пр., да повикаш някоя твоя добра приятелка с малко дете да ти покаже основните неща и да ти помага със съвети, ако са ти нужни. Така се избягват и досадните моменти с майки и свекърви.
 Макар тук да цари бодряшки дух по въпроса със самостоятелните грижи за бебето, няма да е зле да си подготвиш като резервен план възможността някоя жена да ти помага за седмица, ако случайно не се чувстваш добре след раждането. Тук визирам някакво физическо неразположение най-вече - много е неприятно, ако рязко ти се понижи хемоглобина поради кръвозагуба, например. Тогава се чувстваш много отпаднала, спи ти се непрекъснато, а и влияе на психическото състояние. Това подсилва и евентуалната постродилна депресия, която не е "самовнушение", както някой тук по-долу беше написал, а съществува съвсем реално поради хормоналния дисбаланс след раждането. Обаче всеки я преживява по различен начин.

 Пожелавам ти леко раждане и вяра в себе си, че ще се справиш!!! Hug

# 25
  • София
  • Мнения: 431
Физически ще можете да се справите двамата. При мен обаче не беше така, защото бях изпаднала в шок след раждането и исках само да ме оставят на мира и да си почивам. Добре, че беше майка ми - тя стоя 3 седмици и определено много ми помогна. Реално тя и мъжът ми гледаха детето първите дни, аз само кърмех и спях.
Затова не се притеснявай, най-важното е да не се оставяш някакви лоши настроения да те завладеят. Успех и леко раждане!

# 26
  • София
  • Мнения: 1 262
приципно ще можеш да се справиш сама с бебето - без значение как ще раждаш  Peace
аз лично извиках майка си в първия месец, но тя се грижеше за домакинството, чистеше и готвеше, с което ми беше от голяма полза  Peace иначе за бебето си се грижих изцяло аз  Grinning
ако идва майка ти - даваш й ясен инструктаж какво може и какво не. НО в НИКАКЪВ случай не викай Свекито - може да не си проговорите после за цял живт  Crossing Arms а майка ти ще ти прости  Blush
Леко раждане  Hug

# 27
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Не виждам за какво са ти притрябвали баби и прочее.
В първите дни повечето хора създават ненужна истерия и бебето се скъсва да реве, от което истерията се увеличава и настава омагъосан кръг.
Най-добре е да се си само вие с бебето - така таткото свиква по-спокойно с новия човек и се учи да се грижи за него. Бабите изолират таткото и той се чувства ненужен, а и пред тях по-трудно би се отпуснал да се радва на бебока.
Като цяло първите дни е добре да се посветиш на почивка и кърмене. Изчети де що има из кърмаческата библиотека, за да си подготвена и да не се шашкаш - гладно ли е, що реве сега. (Дори да има баба налице, тя не успокоява, а най-често всява смут с реплики като "Пак реве, май не му стига кърмата")
Таткото може да поеме обичайните домашни задачи, като чистене и пазаруване. Не е нужно точно тези дни да готвиш сложни неща, и всеки ден да месиш баница.
При мен помощниците в първите дни ми подействаха по-зле - предпочитах да съм сама, за да спя докато спи бебето и през деня, за да кърмя, без да ми се пречкат,  а и се установи, че като сме само аз и бебката, тя почти не реве.
Имай предвид, че хормоналния срив първите дни е доста силен. Може да те избива на рев без причина, или да ти се струва, че не се справяш, но всъщност това е само от хормоните. При мен имаше и друга проява - ужасна ревност към бебето - това да го пипат бабите и да го гушкат ме нервираше ужасно. Само таткото можеше да го пипа, на другите не давах.
Трябва да си повтаряш още от сега, че ти си най-добрата мама за твоето бебе, и ще видиш, че наистина ще е така и ще се справиш прекрасно. Няма нищо по-хубаво от това да си на спокойствие с бебето си и да гледаш как буквално пред очите ти от едно червено смръщено личице се превръща в хубаво пухкаво розово бузанче, да откриваш как всеки ден прави нещо ново - първи погледи, първи усмивки, първо обръщане по корем и тн.

# 28
  • Мнения: 6 461
Мисля,че ще се справиш и без бабите .
Стига таткото да ти помага ,разбира се.

Когато родих големия се втурнаха бабите да помагат. Grinning
А с мъничкия се оправях сама.Таткото удряше едно рамо ...и така Wink .

# 29
  • Мнения: 323
Леко раждане и от мен  Hug Сега всичко ти изглежда доста плашещо, но повярвай ми, когато гушнеш бебчо ще видиш, че ще си много по-спокойна и ще разбереш, че можеш и знаеш много повече неща, отколкото си предполагала. На мен ми беше трудно, докато се възстановя от раждането, но после се справях доста добре. Бабите идваха да помагат, но повече пречеха, отколкото да помагат, а и доста изнервяха обстановката с непрекъснатите си съвети и въпроси за това защо сега киха, защо кашля, защо плаче и т.н. Единствено може да ги викаш да помогат в чистенето и готвенето, но в нищо друго. Гледането на бебчо да го оставят на теб. Успех    bouquet
Това все едно съм го писала аз
Успех

Общи условия

Активация на акаунт