За баЩите и техния принос в отглеждането и възпитаването на наследниците им

  • 3 856
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 85
При нас пък ролите са патриархално разпределени - той работи по много, аз отглеждам децата...
И на мен понякога ми е мъчно, че няма много време за тях, мога да му ги оставя през уикенда евентуално за няколко часа, но след като са нахранени и докато спи малката. А в  страната, в която живеем бащите участват 100% в отглеждането на децата си>
Мисля, че е до вътрешно усещане, има мъжа, които обичат да се занимават с деца и други, които явно не обичат и си намират разни оправдания... и аз не знам как да го променя...

# 16
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Миленче, очакваш ли някой да пише в тази тема, който да сподели какъв невероятен мързел е бащата и как не си мръдва пръста за нищо. А такива ... Бог дал в изобилие.

 Joy Joy Joy Joy Joy Joy

По темата и аз не обичам това "помага", а пък най се дразня когато някои ми каже обикновено от роднините от бг САМО НА МЕН колко ли ми е трудно сега с двамата Whistling.
Сега зависи колко си претенциозна по отношение на отглеждането...ако си по-ларж и не се ядосваш от дребни неща като детето е на градина с едни и същи дрехи 2-3 дни, хапва малко повече шоколад и сладко и тн...нашият татко се справя много добре. И той е строг когато трябва и го слушат.

Нямаме "мъжка" и "женска" работа; работата и отглеждането се правят и от двамата като единствено АЗ кърмя, другото и той го може и го прави  Heart Eyes. Такива че само той работи за пари (в момента съм майчинство) и затова няма да участва в грижите за децата (които си отнемат повече усилия отколкото платена работа) нямаме.

# 17
  • Мнения: 4 399
Понякога съм стигала дотам да си мисля,4е това да се грижи и възпитава  децата си е по_присъЩо на българина,но имайки познати, тукаШни,който го правят излиза,4е повредата явно си е наШа. Thinking

О, грижата за децата категорично не е силната страна на българина. В общи линии наблюденията ми са че тук мъжете участват много по-активно в отглеждането на децата, отколкото в България. Разбира се, има изключения.

Конкретно моят мъж като цяло прави всичко, без да готви. Вечер като се прибере, тя се лепва от вратата за него и той си знае че я поема. Мие дупе, сменя памперси, храни (е, аз съм го сготвила, но поне може да го пасира), играе, извежда навънка, облича, съблича, води я на дневна майка. През почивните дни той я чува пръв като се събуди, а аз спя като пън. Взима я от леглото, храни, облича, слага на гърне, излизатт и ме оставят да спя до 12:00.  Embarassed Извън готвенето, не се сещам нещо с което да не се справя. Е, да и къпането, но дзверът е голям и ако му мием косата и аз не се справям сама.  #Crazy С дисциплината определно имат проблеми и той позволява повече от мен. Крият се от мене когато ядат шоколади и гуми берхен и заговорничат. Rolling Eyes Но пък аз му го връщам и след това ходим и правим заговор срещу папа и му щипем дупето.  Laughing Т.е. опитвам се да обръщам нещата малко и на майтап за да няма добро и лошо ченге вкъщи.

Миналият месец обаче мъжът ми изобщо не ходи на работа и тя така свикна с него, че сега не ме оставя да правя нищо с нея. За всяко нещо ми казва 'мама-не, само папа'. Това включва обличане, хранене, миене на зъби, май всичко което се сещам. В началото беше забавно защото много се разтоварих, но сега тия предпочитания ми правят живота много труден защото тя иска баща и да я облича и когато го няма и реве защото аз я обличам.  Rolling Eyes Каза ми също че не обича мама, а само папа. Май колкото и да се оптвам да има някакъв баланс, децата инстиктивно усещат кой е по-строгия родител.  Confused

Макдирочка, успех в борбата към привличане на таткото в отглеждането на децата!  Hug Направо ти се чудя как се справяш сама с 2 малки деца след като той не се ангажира особено.  Sad

# 18
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Ако не е командировка и не го мързи помага  Laughing Но ако го поставя пред избора, да свърши някоя домакинска работа или да изкъпе малката и да я сложи в леглото, обикновено избира работата  Joy Като ме види, че съм накрая на силите си и пред истерия, също поема инициативата  Twisted Evil Помага на сина с учението, казва че аз не съм обяснявала добре и съм била прекалено нервна Wink Реалистка съм, повече не мога да искам от него. Включва се максимално колкото му е възможно. Все пак на главата си има и много други отговорности, за които аз си нямам и понятие  Crazy
И да, наистина местните ги гледам, че по-активно се включват в гледането на децата, но това го свързвам с начина им на живот. Ако жената е поела отговорността за финансиране на семейството, мъжът готви, чисти и гледа децата. Ако и двамата работят по няколко часа на ден, но различни смени, пак мъжът се включва активно. Но мъжете, по сериозно ангажирани с кариерата си, не ги търси за помощ. Тяхната отговорност е картата на съпругата да е винаги пълна с парички и да плащат ваканциите на семеиството, в които се стараят също да се включат активно  Joy

# 19
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
О, грижата за децата категорично не е силната страна на българина.
В общи линии наблюденията ми са че тук мъжете участват много по-активно в отглеждането на децата, отколкото в България.
аз пък съм сигурна, че приказката за бащата - търтей от български произход е наистина остаряла вече.
всички бг мъже, които познавам се включват активно както в домакинството така и в отглеждането на децата.

макдироче, стягай юздите на паолиньо Laughing

# 20
  • Мнения: 4 399
О, грижата за децата категорично не е силната страна на българина.
В общи линии наблюденията ми са че тук мъжете участват много по-активно в отглеждането на децата, отколкото в България.
аз пък съм сигурна, че приказката за бащата - търтей от български произход е наистина остаряла вече.
всички бг мъже, които познавам се включват активно както в домакинството така и в отглеждането на децата.

макдироче, стягай юздите на паолиньо Laughing


Хе-хе, ами хубаво за твоите познати тогава.  Wink Не гледам само познати, гледам дори по парковете и градинките. Изключение е да видиш сам мъж с дете на разходка или на игра, но жени колкото искаш. И това в почивни дни. Евентуално може да се види  някой да бута количка, ама там много занимание не се изисква.  Simple Smile И вечер като излезна в кварталните градинки, се чудя съществуват ли изобщо мъже в тази държава. Ако някой се е престрашил да си покаже носа навън, задължително и жена му е до него и тича след детето. Може би трябва да си мисля че тия загрижени бащи са много активни, но предпочитат да не го показват в обществото. newsm78

Последна редакция: пт, 18 яну 2008, 00:33 от Vjara

# 21
  • Мнения: 69
В началото почти не помагаше.Някой памперс да смени,да си поиграе с бебето и това е.Иначе си ходеше по купони,екскурzии,нищо не пропускаше.Все ми говореше,че никой от приятелите му не се zанимавал с децата си и това било женска работа.При последната му екскурzия zаявих,че ако отиде,аz отивам с детето сама в БГ и хич да не мисли да идва. Стояхме там 2 месеца и като се върнахме,вече друг човек намерих.Сега се zанимава постоянно с детето.Къпане,памперси,миене на zъби,раzходки това са иzцяло негови работи.Научи се да го храни и облича.Даже се редуваме преz вечер кой да слага детето да спи. Имат си техни игри. Да не говорим,че почти никъде не ходи сам вече.Подходът му към детето е толкова добър,че малкият каквото види от баща си и zапочва да го прави.Аz може 100 пъти да съм покаzала и нищо.Баща му 1 път и готово. Затова пък на мен ми има респекта детето.На баща си хленчи,аz като кажа 1 дума и веднага се спира.
Мисля,че всяко нещо си има цаката,само трябва да се намери.

# 22
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Миленче, очакваш ли някой да пише в тази тема, който да сподели какъв невероятен мързел е бащата и как не си мръдва пръста за нищо. А такива ... Бог дал в изобилие.

Някои мъже са по - инициативни, други имат нужда да им се каже какво да направят.
В нашето семейство и двамата имаме тежката дума и сме строги когато трябва.
В различни моменти единия е по- мекушав, другия е по - твърд.
За неща от ежедневието, като обличане и приготвяне за излизания. Предпочитам аз да  ги свърша, мъжа ми е малко Джаста Праста. Ще облече детето с първите попаднали му дрехи, докато аз си го докарвам. Стига да исках, можех да му поверя тази задача, но след като няма да бъде свърешна, както на мен ми се иска, предпочитам аз да си я свърша.
Като цяло се допълваме в отглеждането на детето.
През погледа на моите приятели, пък и моя аз съм тази, която върши тежката по- голямата работа. Но за мен това не е бреме, а по- скоро удоволствие.
Мъжът ми компенсира с готвенето и други дребни неща, които ги оценявам.  Peace
Допълваме се. Отглеждането не пада изцяло на мен.

аа, 4акай сега, въпросът не беШе "прави ли неЩо в къЩи", а "какво прави за децата"  Laughing

моят съЩо хваЩа първите му попаднали дрехи, въпреки 4е хиляда пъти съм обяснила кое, къде и как Confused. освен това сутрин не я реШи (понеже той я води на градина), заЩото  е къдрава и не можел  Rolling Eyes. вързва там някаква опаШка и толкова.
води по разходки, ама принципно, заЩото и той оби4а, хи4 не го свърта в къЩи  Laughing.
както е казала GI, важно е и да се приеме, 4е не вси4ко Ще е свърШено, както ние искаме, някакво компромисно положение трябва да се намери.

за бг мъже съм съгласна с Vjara. нямам познати, които да се занимават с децата си пове4е от някоя друга минута ве4ер. мъже на разходка с деца не съм виждала, докато тук градинките са пълни.
първите години като се прибирахме с голямата, вси4ките ми приятели/познати/съседи оставаха втреЩени, заЩото аз си гледах купона, докато той водеШе детето насам_натам. да не говорим какви реакции е имало по повод на смяна на памперси, преобли4ане, хранене  #Crazy. дори от страна на близки роднини  Shocked
вярно, 4е говоря за преди 10 години, но не ми се струва зна4ителна промяната  Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 11 315
Общо взето всички мъже си падат по категорията - непоследователни другарчета за игри и закачки.
Стигне ли се до сериозно възпитание, или го обръщат на майтап (като моя) или те оставят да си свиркаш и да си късаш косите от яд.
За всичките 7 и половина години, от които е баща, се понаучи на туй-онуй. Много важен за мен беше напредъка да се опитва наложените от него самия граници да ги държи и да не се предава. Иначе се опитва на моите да подкопава основите и да разваля дисциплината, ама после си сърба попарата с мен насаме. hahaha
Много ме кефи, че играе с тях, излиза с тях до парка, чете им книжки и когато играят, пада голям въргал.
Много старателно следи дали са яли, дали са си измили зъбите, вечер да ги завива или да им обърне завивките, ако им е горещо.
Но за да стигне дотук, положих доста усилия да го приуча, че децата не са само на майката, а и на бащата.
Доволна съм от успеха си до момента, но може и още по-добре Mr. Green
ДиРокче, не се предавай, някой ден може и да клекне. Но... с две госпожички ще му е много трудно да бъде железен, просто го имай предвид.

# 24
  • Мнения: 1 909
Ммм, да, и аз си мисля, че татковците имат нужда също от малко възпитание, както децата.

Специално от нашия не мога да се оплача, грижовен е,  поема отговорност когато трябва, но и на него не му идва съвсем отвътре желанието и умението да се занимава с дребните. За неща, които са му интересни и на него -  за игри, за занимания с децата, когато всичко им е наред - няма проблеми, измисля ги много интересни, чете приказки, обяснява математика, природни явления и т.н., но за въвеждането на дисциплина методите му са малко спорни. Като види, че не може да излезе наглава с някой, или се опитва да го накаже (най-често безуспешно), или ми го предава. Но има желание да се научи, което е положително.

Много е горд, обаче, когато успее с някой метод за възпитание и са ми особено смешни, когато с други татковци си обменят мнения за това, кое е проработило като тактика... Laughing  Може би трябва по тази линия да се действат - мъжете обичат да успяват и да прилагат "научни" методи. Като се появи някой особен проблем с дете, му давам да чете една книга на виден педиатър (мъж  Grinning) и чакам той да измисли разрешението Wink  Не винаги го дочаквам де Joy

# 25
  • Мнения: 9 052
В началото почти не помагаше.Някой памперс да смени,да си поиграе с бебето и това е.Иначе си ходеше по купони,екскурzии,нищо не пропускаше.Все ми говореше,че никой от приятелите му не се zанимавал с децата си и това било женска работа.При последната му екскурzия zаявих,че ако отиде,аz отивам с детето сама в БГ и хич да не мисли да идва. Стояхме там 2 месеца и като се върнахме,вече друг човек намерих.Сега се zанимава постоянно с детето.Къпане,памперси,миене на zъби,раzходки това са иzцяло негови работи.Научи се да го храни и облича.Даже се редуваме преz вечер кой да слага детето да спи. Имат си техни игри. Да не говорим,че почти никъде не ходи сам вече.Подходът му към детето е толкова добър,че малкият каквото види от баща си и zапочва да го прави.Аz може 100 пъти да съм покаzала и нищо.Баща му 1 път и готово. Затова пък на мен ми има респекта детето.На баща си хленчи,аz като кажа 1 дума и веднага се спира.
Мисля,че всяко нещо си има цаката,само трябва да се намери.


Това ми хареса, много правилно . Жалко , че нямам време 2 месеца и аz  Sad
ИначЕ моя се zанимава с детето и много помага, но трябва да му се каzва кое къде, какво и как и трябва детето да е спокойно и да няма рев ... иначе се обърква и се нервира  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 9 052
... Много е горд, обаче, когато успее с някой метод за възпитание и са ми особено смешни, когато с други татковци си обменят мнения за това, кое е проработило като тактика... Laughing  Може би трябва по тази линия да се действат - мъжете обичат да успяват и да прилагат "научни" методи. Като се появи някой особен проблем с дете, му давам да чете една книга на виден педиатър (мъж  Grinning) и чакам той да измисли разрешението Wink  Не винаги го дочаквам де Joy

хм, добра идея това zа татковците и да обсъждат ... ще търся татковкса компания zа нашето тати май  Laughing

# 27
  • Мнения: 7 605
Миленче, очакваш ли някой да пише в тази тема, който да сподели какъв невероятен мързел е бащата и как не си мръдва пръста за нищо.

 Laughing  Вярно, нали сме ССФ  bowuu

Миленски, баЩа ми беШе то4но такъв балкански субект, който мислеШе, 4е детето се гледа иzцяло от майката, ниЩо, 4е и тя работи по цял ден. Той не готвеШе, не переШе, не гладеШе, не пускаШе прахосмука4ка, не слагаШе маса, не паzаруваШе, а бе ниЩо не правеШе. С мен не играеШе, не ми 4етеШе прикаzки. Когато имах добри оценки в у4илиЩето, ми даваШе 5 марки, когато бях непослуШна, ме накаzваШе. Това беШе.
Когато по4ина майка ми оба4е, да видиШ как той влеzе в ролята на майката и домакинята. Нямахме никаква помоЩ от никой, той сам се справи с вси4ко...пране, гладене, 4истене, готвене, и мен ме гледаШе.

Така 4е не си мисли,4е мъжът ти не може. Може, но му е по удобно да се прави, 4е не може  Wink

# 28
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Миленче, очакваш ли някой да пише в тази тема, който да сподели какъв невероятен мързел е бащата и как не си мръдва пръста за нищо.

 Laughing  Вярно, нали сме ССФ  bowuu

Миленски, баЩа ми беШе то4но такъв балкански субект, който мислеШе, 4е детето се гледа иzцяло от майката, ниЩо, 4е и тя работи по цял ден. Той не готвеШе, не переШе, не гладеШе, не пускаШе прахосмука4ка, не слагаШе маса, не паzаруваШе, а бе ниЩо не правеШе. С мен не играеШе, не ми 4етеШе прикаzки. Когато имах добри оценки в у4илиЩето, ми даваШе 5 марки, когато бях непослуШна, ме накаzваШе. Това беШе.
Когато по4ина майка ми оба4е, да видиШ как той влеzе в ролята на майката и домакинята. Нямахме никаква помоЩ от никой, той сам се справи с вси4ко...пране, гладене, 4истене, готвене, и мен ме гледаШе.

Така 4е не си мисли,4е мъжът ти не може. Може, но му е по удобно да се прави, 4е не може   Wink

аха, то4но  Confused

# 29
  • Мнения: 3 521
ССФ съм и аз - сменя пампи, клечи в кенефа да чете приказки, къпе, суши коси, връзва опашки, храни кукли, а най-готиното е, че в неделя сутрин ходят заедно до сладкарницата и ми носят в кревата закуска и кафе.
Ролята на респектиращия родител определено също е негова - мен леееко ме финтира в някои отношения щерката Whistling.

Общи условия

Активация на акаунт