Раждане вкъщи - лукс или непремерен риск?

  • 1 861
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 032
Определено има "културни" различия в схващането как е "редно" да се роди. В България май е прието да има наоколо лекар даже и при нормално раждане, докато от това, което съм видяла в Англия (тук родих първото си детенце, нормално, стоях в къщи докато контракциите станаха една връз друга и отидох в болницата само да родя за няколко часа;  скоро ще има второ, живот и здраве), на раждането не се гледа като медицинска процедура, която изисква присъствието на лекар. Сега, раждането в къщи е още една стъпка по-надалече; в България се смята за лудост, докато тук е просто един от вариантите, който можеш да избереш.
Ха, а доколкото знам, в Ирлания за предишното поколение жени е имало правили, че само първото дете може да се роди в болница, другите-в къщи (или поне така учителката от НСТ твърдеше).
Няма верен отговор, всеки си решава за себе си, обикновено с първо дете човек е по-сплашен и несигурен (което пък често завърта омагьосания кръг на по-сложното раждане), а после, в зависимост от първото раждане, или се отпуска и го дава "по-натурално" или съвсем се шашка и прибягва до крайности като самоизбрано секцио, без медицински причини.
В Англия "модерните" частни болници, специализирани в раждане, нямат интензивно отделение, така че ако възникне опасна ситуациа, пак те закарват в най-близката държавна болница.
Пожелавам на всички скороочакващи бебе майки леко раждане.

# 16
  • Мнения: 436
Да и при нас  е много модно да се ражда в къщи. Но това го правят най вече жени с повечко деца. Аз също се бях замислила за този вариант...но по едно време ме хвана страх...ами ако бебето се нуждае от кислород, обдишване...всичко се случва. За себе си вообще не бях мислила как ще бъде.
Иначе от болницата съм много довлолна. Бих родила пак така. Само с акушерка, беше много спокойно, нямаше стажанти за късмет. Сложиха ми ПДА...абе рахат. Нямах разкасвания всичко беше ОК. Но си останах 5 дена в болницата докато не ме питаха...вие няма ли да си ходите. Добре ми беше там...носеха ми кафенце, чай, закуска в леглото. И наи важното чувствах се  сигурна.
Иначе не сам против раждането в къщи. Ако родилката се чувства по спокойна така, а това е неимоверно важно.

# 17
  • Мнения: 4 244
При първото раждане нямаше друг избор за мен освен болница. С мъжа ми бяхме и двамата на едно мнение
За второт спорихме - аз исках в къщи в ваната. Накрая той кандиса на водно раждане, но в болница. Имах си акушерка и тя нямаше проблем да дойде до нас, но добре че избрахме болницата, защото така изкървих след като родих че едвам ме оттърваха
За мода не бих казала - просто право на избор.Хилядолетия жените са раждали в къщи, защо да не се върнем към тая традиция?
Аз бих нарекла мода непрекъснато увеличаващия се процент жени, които искат непременно да родят секцио чеуж това или онова. Не искам да осъждам никого за тоя избор, просто мисълта ми е че щом природата е създала един начин, значи има защо.
Но пак казвам всеки има право на избор - дали ще е у дома, амбулаторно или с престой в болница или секцио

# 18
  • Мнения: 530
Аз много исках да родя вкъщи втория път, всичко беше уговорено и обсъдено, прочетохме и проучихме много статистики (които всички показваха, че раждането вкъщи е много по-малко рисковано), но накрая се оказа че имам стреп Б бактерии, а за тях слагат венозно антибиотик по време на раждането, което пък не могат да го правят акушерките вкъщи - защото за самия антибиотик трябва да се подпише лекар (иначе в болницата акушерката ми ги сложи и двете дози)....Беше ми доста криво, аз определено имам параноя от болници, като отидохме в болницата в деня на раждането контракциите ми бяха на 4 минути и почти спряха като пристигнахме там...Но всичко мина ОК, единствено ме задържаха 24 часа, заради бактериите - те не вредят на мен но в редки случаи могат да навредят на бебето, та затова беше цялата тази история с антибиотици и т.н . Всеки си решава сам разбира се и от собствената си гледна точка, за мен това не е мода а възможно най-удобния и не стресов начин на раждане. От сегашния ми предродилен опреснителен курс, две жени бяха родили първите си деца вкъщи, те родиха и вторите вкъщи, а още една реши в 39та седмица, че и тя ще роди второто си вкъщи и го направи. Всички са много доволни от избора си. Всъщност 'избор' е мисля кл#човата дума в случая, важно е да го има и всеки да може да реши какво е най-подходящо за него.

# 19
Да се включа и аз.  Раждането в къщи с акушерка го намирам нормално.  

Това което още ме изумява са наши познати, американци, ето тези дни тя ще ражда 5-то си дете, в къщи, но само с мъжа и.  Първото е раждано в болницата, останалите само тя и мъжа и в къщи.  Той не е мед. работник.  Shocked

# 20
  • Мнения: 1 072
Аз родих вкъщи 2ия път и съм супер доволна. 1ия път в болницата също беше супер, но беше предизвикано, и знаех кога ще почне, иначе не си представям да се мъкна с контракциите натам, да не говорим за тръгването 3 часа след раждането. нито за момент не съм си помислила, че нещо няма да е наред, ако имаше такъв шанс нямаше да ми позволят да раждам вкъщи, те да не са луди да поемат риск!
но си е супер, родих си на мойто си легло, после станах и се изкъпах в мойта си баня, бебчо до мен, баткото в другата стая...готино си е.

# 21
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Сара, честно ти завидях! Аз затова не искам дълъг престой в болницата. Искам да си се изкъпя в моята баня и да гушна баткото, а той пък да се покефи на бебето  Heart Eyes

# 22
  • Мнения: 181
Аз ли4но не бих се осмелила да раждам в къЩи, но знам 4е има много жени които го правят и казват, 4е се 4увстват по_спокойни, като са в семейна обстановка. Не знам... на мен ми се струва прекалено рисковано. Никога не можеш да си 100 процента сигурна 4е детето Ще е добре наместено при излизането и 4е няма да си изкъл4и я рамо, я кра4е, я неЩо друго...

# 23
  • Мнения: 1 072
Благодаря ви за мненията, момичета!
Тук явно съществува и тази възможност и ми я предложи свекито, която е фелдшер в бърза помощ от 20 и кусур години и често и се случва да изражда бебчета, особено в отдалечени хутъри (къщи далече от всичко). Така че и тук явно има жени, които изобщо не мислят да ходят в болница, а мене ме е страх от разни непредвидени ситуации. Та предложи ми да викнем акушерка вкъщи и да не ходим в болницата... Аз се чудя.
Между другото мъжа ми току що видя какво ви пиша и вече ни се кара на мене и свекито, че сме били луди да обмисляме този вариант, така че явно ще отпадне... Благодаря ви все пак!

# 24
  • Мнения: 2 195
Цитат на: palmira
Цитат на: dimitriya
.......
Тук има доста мами от Холандия, които са минали по този път, може би те ще кажат дали наистина е "непремерен риск"".

Браво, поздравявам те за смелостта....
аз като знам , че тези от крамзорг или господ ги знае какви са, даже повечето не са и акушерки, не бих се навила.
но аз съм паника в Америка по принцип, и дори не ми е минало през ума да търся друг , освен отличен специалист/моят гинеколог се познава с мъжа ми от повече от 23 години и имах гаранция, че е квалифициран/, и съм безкрайно доволна от секциото, като изключим някой дребни недоразумения като суринамче анестезиолог и забравения секрлаж, всичко беше останало на 6 Laughing
желая ти лека бременност и раждане Grinning

Според мен крамзорх са специалисти.Аз поне останах много доволна.Както бях сама с мъжа ми,доста ми помогнаха за вси4ко.Показваха ми как да къпя бебо,кърмене...

# 25
  • Мнения: 1 278
Ако имах възможността да си родя вкъщи, не бих се замислила. Разбира се, от голямо значение са всичките девет месеца преди това, но когато бременността протича нормално, не виждам проблем (не сме обаче на едно мнение с мъжа ми, естествено  Stuck Out Tongue )
Сара, благородно ти завидях  Heart Eyes Дано да имам възможността четвъртият път  Wink да си родя вкъщи като теб. Бих допълнила интериора само с една физкултурна топка и една вана   Flutter

Общи условия

Активация на акаунт