Майчинство

  • 2 475
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Отвращавам се от подобни теми. Защо такива абсолютно неморални действия се дискутират толкова свободно, сякаш говорим за цената на хляба?
 Да раждаш и да живееш в друга държава и да взимаш пари от България. Пък било то и за еднократна ПОМОЩ за раждане.
Всъщност какъв е размерът на тази толкова безценна помощ?
Не знам дали ти прави впечатление, но повечето момичета задаващи този въпрос, са плащали осигуровки и данъци в България. Въпросите им са абсолютно ЛЕГАЛНИ Peace
Еднократната помощ за раждане от години наред вече се коментира в този подфорум и още не ми е станало ясно, имаш ли по закон право да я вземеш или не. Затова е хубаво да се отиде и провери на място  Peace Марица не е единствената, която е родила в чужбина и я е взела. Аз лично не съм проверявала, защото предпочитам да загубя 200 лева и да си спестя срещата с бюрокрацията Crazy

# 16
  • Мнения: 3 098
Аз лично не съм проверявала, защото предпочитам да загубя 200 лева и да си спестя срещата с бюрокрацията Crazy
Аз останах у4удена колко лесно става в интерес на истината.Казаха ми,отидох да проверя,после представих вси4ки необходими документи.След това ми дадоха една дебитна карта към една банка с парите вътре и отзад на акта за раждане записаха,4е еди какво си е направено на тази и тази дата.Не съм предполагала,4е го правят така и сметка да ти открият.

# 17
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Отвращавам се от подобни теми. Защо такива абсолютно неморални действия се дискутират толкова свободно, сякаш говорим за цената на хляба?
 Да раждаш и да живееш в друга държава и да взимаш пари от България. Пък било то и за еднократна ПОМОЩ за раждане.
Всъщност какъв е размерът на тази толкова безценна помощ?


Е,и аз като си отидох в България подадох всички документи и взех еднократната помощ от 200лв. за детето си.И не мисля ,че това са неморални действия.Щом му се полагат ,защо да не ги взема.След като е българче и държавата не може да му осигури нормален живот в България,а се налага да е в чужбина,ще се възползвам от всичко на което има право.Не мисля ,че сме ощетили държавата с тези 200лв. Naughty

# 18
  • Мнения: 1 178
За да получиш майчинство или по точно да иzлеzеш в отпуск zа раждане и отглеждане на дете трябва към момента на настъпван на теzи събития да си била в трудови отношения с някой български работодател в противен случай не става.

# 19
  • Мнения: 2 381
За да получиш майчинство или по точно да иzлеzеш в отпуск zа раждане и отглеждане на дете трябва към момента на настъпван на теzи събития да си била в трудови отношения с някой български работодател в противен случай не става.
Което означава, че всички, които живеят в чужбина и взимат подобни обезщетения имат или фиктивни договори (лъжа #1) или лъжат при попълването на декларацията, че отглеждат детето в Бг.
90 % от българчетата живеещи зад граница, с имена испано-български, френско-български и т.н. (така де да звучат добре и на двата езика) след някоя друга година ще получат съответното гражданство на страната, в която са родени. И така българчетата, които имат право да получават помощ от Бг, ще останат с това си право.
...
Данъците, които сте плащали преди 5 или 10 години преди да родите детето си са отивали за пенсиите на вашите родители и техните родители, за построяването на училища и каквото се сетите още.
Да не би да крадете и в страните, в които живеете, защото плащате данъци?

# 20
  • España (Плевен)
  • Мнения: 862
Марица, anita29   много хубаво е че сте взели тази толкова прочута помощ,но бихте ли ми казали къде точно отидохте да попитате ???  newsm78

# 21
  • UK/София
  • Мнения: 7 681

          ЕТО  оригиналната бланка за подаване на молбата.В нея пише, че детето трябва да е отглеждано в БГ.

   Мери, наистина пускането на всички документи става за 5мин.Поне там няма бюрокращина.

   От 2008г. еднократната помощ за второ дете е 600лв.

# 22
  • Мнения: 780
Не знам защо трябва да се минава през толкова много "ако" сценарии. Правилата са еднакви за всички: ако си на трудов договор в Бг и си осигурен, имаш право на "майчинство" - това е вид обезщетение както болничните. Никой не поставя условия къде да си по време на болничния. Разликата при дете родено в чужбина (както и при крак счупен в чужбина!) в случая е една: необходимите документи, които трябва да се изпратят от чужбина и въз основа на които ще се разреши отпуск за гледане на малко дете (или болничен).

"Фиктивните" договори вече опират до съвестта на всеки.

"Детските" и еднократната помощ са друга категория и това са пари, свързани с отглеждането на детето, а не са обезщетение на майката. Затова за тях има и условие: детето да се отглежда в БГ. Там всеки си слага подписа под декларацията, която е дала Биляна, и поема отговорност за верността на данните.

# 23
  • Мнения: 11 314
Не ставайте смешни, че като сте плащали преди това данъци и осигуровки, ви се "полагат" тези мижави пари. За какво по-напред ще стигнат?
Аз съм си плащала 10 г. подред всичко до шушка, ама не ми е минало през ума да си тормозя нервната система с издаване на ЕГН, подаване на молби за помощи и тн. България и без това не е прокопсала с моите данъци, че да искам да я ошушкам. Да не говорим пък за вземане на майчинство.
От къде ви идват такива идеи... ooooh!

# 24
  • Мнения: 994

          ЕТО  оригиналната бланка за подаване на молбата.В нея пише, че детето трябва да е отглеждано в БГ.

   Мери, наистина пускането на всички документи става за 5мин.Поне там няма бюрокращина.

   От 2008г. еднократната помощ за второ дете е 600лв.

Една моя приятелка миналото лято си е взела тази еднократна помощ. Не живее в България, не си гледа децата там. Въобще не е знаела  за тази помощ до в момента, когато в общината си е взела ЕГН с акта за раждане на детето и  услужливо й дали молба да я попълни. Тя се учудила, но отговорът бил щом детето е българче и е под 3 години има право. Та законът се тълкува в зависимост от служителя. Това добре, но къде са бляли следващите инстанции, ако е в разрез със законите?

# 25
  • Мнения: 3 098
Ве4ерница,паспорт и ЕГН моето дете например имаше,не са му били извадени по този повод.Дъщеря ми си е българка,независимо къде е родена.Ще у4и в България,лекува се в България,вси4ко свързано с това й е изрядно.Със сигурност и моми4етата,които питат нямат деца с 4ужда от тяхната националност.
Освен това можеш да направиш и справка,колко вливат емигрантите в България всяка година.Не е като само да скубят.
Това добре, но къде са бляли следващите инстанции, ако е в разрез със законите?
О,те сигурно знаят.Само 4е много от тях мислят,4е е по_редно българин да вземе това,отколкото ромите.Знаете защо,да не изпадам в подробности.

Общи условия

Активация на акаунт