Поредната тема на увеличаващата се 59-та немска дивизия :D

  • 14 595
  • 284
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 3 423
Здравейте, своднички!

Ако и аз се включа в сводничеството,
ще взема приза Мадам, да си знаете.
Късмет и успех в заварките!

Пак много сте изписали. Гледам, хубавици
по снимките, гледам и други работи, браво.

Пак ще се включа.

# 226
  • Мнения: 117
здравейте момичета.отдавна не сьм писала тук,а и за четене нямам много време Cry.и ето сега се включвам с едно спешно и важно питане. много е грозно така, знам-мятам задача и бягам Blush, ама няма как просто в момента. та искам да знам има ли тук някой който работи като лекар и то специалист, Facharzt няма значение по какво, че вьпросите са ми административни, а не медицински. ако е вьзможно да получа някой разяснения на лични разбира се. ако някой пьк познава такьв човек бьлгарин, но отскоро работещ сьщо ще ми е от полза.а и още нещо-някой да си е вадил свидетелство за сьдимост в БГ с пьлномощно?
много благодаря предварително  bouquet
иначе моите почитания на всички мами сьс скорородили се бебета/каква дума само Rolling Eyes/ и на всички бременеещи/на мен нещо не ми стига куража май още Embarassed/. подразбрах че и сватба ще има Laughing. май мернах нещо и за нови мами в берлин, което особено ме радва Sunglasses.
време е да отлитам. пак ще дойда. желая ви много спокойствие и поне по две хубави изненади в близките три дни  bouquet

# 227
  • Мнения: 1 610
Хайде да се включа в предлагането на кандидатки. имам даже 2 за уреждане. Стоят си в Бг, нямат гаджета, скучаят..Имат отличителни белези.  Едната е с дете, другата с цял татуиран ръкав.  Под 30 са, но не са руси и от Мюнхен  Mr. Green Обаче има недостатък- говорят само английски.

Перла, ти  колко деца имаш?За езиците- днес ме накара 30 пъти да й повторя "кокошки" , накрая каза "хенне".Вчера същото с "лисица" и "фукс".Писва ми на моменти. Но не се отказвам.Таткото говори на немски само, но ако научи някоя българска дума я повтаря след нея.

# 228
  • Мнения: 7 605
Милена пък днес все ми повтаря Рататуй  hahaha

# 229
  • Мнения: 1 242
Ха, привет, мадами!

Намирам за много смели надеждите ви, че децата някой ден ще приискат сами да проговорят на български. Татянчето е изключение от правилото.
От година на година учениците се оплакват, че са все повече натоварени. След футбола, плуването, каратето, танците, пианото, шаха, и литературния кръжок едва ли ще му остава време и желание да пише ченгелчета и лулички на кирилица. Mr. Green
Да не стане като при едни наши познати, вместо детето да понаучи малко български, се наложи дядото да започне на 60 години с немския. Но както знаем, човек се учи докато е жив. Wink

Наша братовчедка, която живее в англоезична страна, е купила на децата си българските букварчета и учебници за съответните класове и вече четвърта година кара с големия си син и по българската програма вечер вкъщи. Шапка им свалям и на нея, и на детето. Да подчертая само, че не само езикът е основната причина за това дело. Не е особено доволна от учебната система на страната.

Моята майка сериозно държи фронта. Прави ми впечатление, че даже и като сме на гости при нейните дружки тук, говори с Алекс изключително и само на български. Понякога се прави, че не го разбира и го кара да повтори на нашенски. Mr. Green
Въпреки това, момчето също има много бисери, като например "Mama, guck, ein bisschen дупка." Laughing

# 230
  • Мнения: 7 605
Е, Мамун, аz не съм Вундеркинд  Stop  Но родителите ми не ме вла4еха ни на футбол, ни на балет или пиано  Wink  Нито пък на БГ у4илиЩе  Mr. Green  Просто когато порастнах, когато бях тийн, не исках ве4е баЩа ми да ми превежда раzговорите с връстниците  Wink  Българския го нау4их, когато бяхме във Варна преz ваканциите, слуШах и прикаzах, срам няма zа мен  Laughing (до ден днеШен в това отноШение, отварям си устата и плямпам, няма zна4ение правилно ли е или не  Crazy).  Желанието да 4ета и пиШа дойде по късно.

# 231
  • Мнения: 7 605
Търсят се българи в Мюнхен  Praynig http://www.save-darina.org/content/view/320/1/   
Цитат
Обръщаме се с голяма молба към българите, живеещи в Мюнхен! За Божидара и баща й ще бъде облекчение, ако има кой да им помогне при разговорите с лекарите в клиниката.

# 232
  • Мнения: 434
Хайде и аз да метна моите два цента в гърнето с чуждите езици.
Миналата година пробвах по примера на една приятелка да говоря на Хана без изключение само български, но видях, че се обърква в шарена компания. Затова мешам, но и гледам колкото може да я обграждам с книжки, песнички, филмчета. Благодарение на редовните разговори с моите роднини, както и на пътуванията до България, речникът й се обогати в последните месеци, така че може да води почти нормален за възрастта си разговор. Напоследък първа ме заговаря на български още в детската градина, с което ме изненадва приятно. Единственото, което мога да препоръчам, е да не се отказвате, защото вашия принос е решаващ. Всяко от нашите деца има нужда да събере речников запас, за да се почувства сигурно в съответната езикова среда, и това трае различно.

Е, обърква се в синтаксиса, "побългарява" чужди думи, но езикът вече й е влязъл в главата и дори да не се вгнезди като немския, базата му ще е достатъчно солидна.

Миналата седмица бяхме на гости на едни англичани и Хана беше ужасно възмутена, че не разбира какво си говорим. Смятам от четиригодишна да я пусна на английска забавачка /тя сама изяви желание/. Децата се справят отлично с три езика, казвам ви го от личен опит. Покрай всичко това научават да са гъвкави, да "превключват" много бързо, капацитетът им за запомняне се увеличава, дисциплинират се и т.н. После, ако искат, да стават гении.

# 233
  • Мнения: 434
Наистина ли нямаме представител от Niedersachsen? Пуснах вчера едно питане за детските градини, никой не ми отговори. А ми е важно.

# 234
  • Мнения: 7 605
Наистина ли нямаме представител от Niedersachsen? Пуснах вчера едно питане за детските градини, никой не ми отговори. А ми е важно.

Котаранката май  newsm78

# 235
  • Мнения: 69
Момичета zдравейте,
ако някой го интересува,да се похваля,че операцията на Сашо мина беzпроблемно.Засега всичко е наред.
За българския няма да се включвам.
За майки в БГ,които говорят на децата си на чужд еzик,намирам го zа много хубаво. Имах една съученичка,баща й от малка й говорил само на английски (баща й е българин) и в 8ми клас го zнаеше по_добре сигурно и от учителката. Еzикът,който и да е,си е богатство.
Като ви чета zа съседите,не zнам как иzдържате.
Котарана ако искаш дай повече подробности zа паспортите(може и на лични), ще се опитам да помогна.
Айде лека и мека

# 236
  • Мнения: 1 584
Моин,

изчетох ви и аз. Много сте изписали за 10 дена ooooh!

Аз вчера се завърнах от родна земя с някакъв убийствено ранен полет, за който станахме в 3.30 и цял ден вървях като сумнамбул. Отгоре на всичкото водих Ясмин на ваксина - измислиха за Варицела този път. Някой слагал ли е - веднага след ваксината започна да кашля много гадно. Досега не е имала никакви реакции Sad

Риен, за детските от 154е ли става въпрос или за другите елтерн или ерцийунгсгелд? Ако е за 154-те евро не знам дали за Мая ще ти ги изплатят изобщо, че мен ме плашеха да съм подавала веднага, че ако има разтакаване на документи те не отговаряли и изплащали само 6 месеца назад.

Приятелка, моето дете нали е лятно. Имаме затворена количка на Хаук с траге таше. Не запарва - напротив пази добре от силното лятно слънце - обличаш бебето по-леко. Зимата като не съм я вадила от количката съм я слагала само по пуловер и със шапка отгоре.

За езика - аз говоря само на български. Поръчвам на бабите книжки, макар че засега са повече с картинките. Не се заслушва по приказките. Имаме и доста филмчета на бг ама не пускам още. Пред гледачката си говоря на бг и не ми пука. Странното е, че тя сега дори в България по цял ден с бабите и дядовците и нас проговори 3 думи на немски Rolling Eyes Засега думите немски-български са и равни като речник горе-долу, но разбира всичко и изпълнява на 2та езика. Аз съм упорита и приказвам само на бг, въпреки че ми отговаря с Я и Найн Laughing

Мишка, аз съм в BW. и още не съм проучвала въпроса с градините Embarassed

А забравих да ви се оплача - в петък в София се подхлъзнах и паднах и си счупих лаптопа. Добре, че не беше по-рано че всички презентации и подобни информации за командировката ми бяха единствено там Whistling

# 237
  • Мнения: 1 636
Майра,на Томас му сложиха на 1 год.точно zа варицела и мина всичко беz проблеми.В един ден му сложиха 2 ваксини и след 1_2 дена тръгнахме zа БГ.Предполагам,че ка6лицата не е свърzана с инпфунга.

# 238
  • Мнения: 508


Перла, ти  колко деца имаш?

Имам дъщеря, която пре3 август ще навърши 23 год. и съм бременна в 30 седмица с момченце Grinning
И понеже, сега ще попитате" а ти на колко години си?", отговарям веднага, пре3 май ще навърша 41.

Децата се справят отлично с три езика, казвам ви го от личен опит. Покрай всичко това научават да са гъвкави, да "превключват" много бързо, капацитетът им за запомняне се увеличава, дисциплинират се и т.н. После, ако искат, да стават гении.

Напълно подкрепям.

# 239
  • Мнения: 9 052
перла, много готино, успех  Wink
аz пък смятам да го zаписвам на спорт, муzикално училище и еzици ... няма да очАквам от него да е супер хипер, но по добре отколкото да се чуди какво да прави в къ9и и да zяпа нонстоп филмчета zа отвратителната гъба  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт