Какво трябва да могат да правят децата сами преди да тръгнат на градина

  • 1 675
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 518
... Изискванията им са толкова много ,чак по някой път се Close Не, че не съм съгласна със тези изисквания но, все пак това са си още малки деца който не могат със всичко да се справят без чужда помощ!

Сигурна ли си, че е така по закон или те си го измислят, за да сплашат родителите ... защото не разбирам как в едни градини няма никакви изисквания, а в други са много, би трябвало да е еднакво за всички   newsm78

# 16
  • София
  • Мнения: 11 710
В нашата нямаха никакви изисквания. На всичко го научиха там. Е, можеше да се храни сам, защото година преди това ходеше на ясла, но обличането, тоалетната, обуването, миенето на ръце - всичко самичък - се научи в градината за няколко седмици. Което обаче не означава, че вкъщи не се назландисва, аз да върша висчко вместо него Confused Тази сутрин стоя 20 минути по слип, защото отказах да го обувам. А той бил бебе и не можел hahaha
Ех Белинда камък ми падна от сърцето,нали сме в едно ОДЗ.Проблемът ни е все още в памперса.
С другото бих казала,че се справяме.Може да се храни сама,прави опити и да се облича сама,колко успява е друг въпрос.
Само това пусто гърне,на което не иска да седне и да свърши работа,но до септември има 7-8 месеца.

# 17
  • Мнения: 4 593
ох и аз много се дразня на подобни изисквания  на 2 трябва да прави това , а на 3  еди какво си иначе е едва ли  не изостава - голяма глупост
и някой анбициозни родители хабят хиляди нерви , травмират децата излишно
а всичко може да стане толкова лесно и приятно когато му дойде времето

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Не става въпрос за амбициозност, а за необходимост. На мен не ми се струва кой знае колко трудно ако веднъж детето се е научило да използва гърнето, да се научи да използва и тоалетната. Също така ми се струва напърво нормално на 3 годишна възраст да може да си улучва устата с лъжицата или да може да боде с вилица, изобщо, да се храни само. Просто обикновено много майки гледат да хранят детето, че да свърши яденето по-бързо, отколкото да стоят с детето на масата, заедно да се хранят, само да помагат от време навреме и после да чистят изцапаната покривка. Подозирам, че тук се смесва амбициозността с това ако може някой друг да научи детето, а не майката, че по-лесно. Сигурно ще има достатъчно количество мами да ми скочат, но няма какво да си кривим душите. Изчела съм доста постове, в които се казва "нямам нерви да се занимавам, да го научат в яслата или градината". Тук няма "като му дойде времето", а "да не съм аз".

# 19
  • Мнения: 4 593
имам предвид друго
против съм да се насилва детето само защото не отговаря за глупави критерии
като например да сяда на гърне без да е готово за това, да се разделя с биберона когато  майката реши че трябва , да яде груба храна когато иска пасирана и т.н
аз мартин за нищо не го насилвам той сам ми показва когато е готов и узрял да усвои нещо ново и аз само му удрям едно рамо за да му е по- лесно и приятно
а най- лесно се учат като гледат  другите деца какво правят , така че дори детето да не може нещо, като тръгне на градина бързо ще се научи покрай децата , затова в градините не е добре да поставят такива условия макар че и тях ги разбирам че им се трудно с толкова деца ако не са самостоятелни , ама в яслата как се справят
а от друга гледна точка е добре детето да е усвоило повечето неща най- малкото са самочувствие Simple SmileSimple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
без да се заяждам, старая се да следвам логиката. В такъв случай не детето не е готово, а му липсва досег с други деца, от които да гледа. Това може би е затруднение за първото дете в семейството, но второти и следващите деца сякаш се научават от самосебе си, но всъщност копират примера на братята и сестрите си.  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 11 710
без да се заяждам, старая се да следвам логиката. В такъв случай не детето не е готово, а му липсва досег с други деца, от които да гледа. Това може би е затруднение за първото дете в семейството, но второти и следващите деца сякаш се научават от самосебе си, но всъщност копират примера на братята и сестрите си.  Peace
Не си права!Синът ми се начуи да си казва около 2.6-2.7 години.Тогава махнахме дневния памперс.
Дъщеря ми ходи на ясла,на 2.7 години е.Иима примера на другите деца,почти винаги сяда на гърне в яслата,но много рядко прави нещо.
В къщи отказва да седне на гърне,да не говорим за тоалетна чиния.Е не мисля да я травмирам на този етап,само за да докажа,че съм амбициозна майка и детето ми отговаря на определнеи критерии.
След известно време пак ще я пробвам...няма да остане ненаучена!
А моето дете не копира брат си за това нещо...не всички деца са еднакви!

# 22
  • Мнения: 2 531
Моя син нищо не правеше сам! Нито се обличаше и събличаше, нито пък се хранеше, даже и не говореше!Само памреса бяхме махнали и се оправяше с тоалетната! Проблеми не сме имали, научи се на всичко!

# 23
  • Мнения: 46 518
... Подозирам, че тук се смесва амбициозността с това ако може някой друг да научи детето, а не майката, че по-лесно ...

Няма такова нещо. За нищо не съм я "учила", нито за ходене, нито за хранене, нито за обличане, нито за говорене, нито за гърне ... едно дете ни е, т.е. не е гледала от други.
Просто отричам "ученето", когато е свързано с физиологичните нужди, ако детето е узряло за нещо, то ще го направи самО. Ако не е готово, става дума за дресиране, което рано или късно ще даде отражение.

Можеше да прави всичко, когато тръгна на градина, затова не го приемай като оправдание за "мързела" ми  Grinning

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
За съжаление много често съм чувала точно, че на майката не й се занимава. Само колко такива отговори съм прочела в този форум... И от мои познати и не много познати хора съм го чувала. Нямам конкретни претенции към когото и да е.  Peace

Според мен е напълно нормално дете на 2 и нещо години да е вече без памперс. На тази възраст вече си контролират физиологичните функции, само им остава да направят връзката между мокрото дупе, гърнето и контрола. А това става най-лесно лятно време като е само по гащички и се напикае няколко пъти на земята. И с малко обяснения и търпение става.  Simple Smile

# 25
  • София
  • Мнения: 11 710
Аз съм съгласна,че на 2 години и нещо е съвсем нормално едно дете да бъде без памперс и да си казва.
Но моята дъщеря на 2.1-2.2 години /лятото/ не можа да направи тази връзка между мокро дупе,гърне и контрол.
Не искаше да седне на гърне или ако сядаше то беше за секунди и ставаше без нищо.
Не искам да я насилвам,мисля че така или иначе ще се научи.

# 26
  • Мнения: 959
... Изискванията им са толкова много ,чак по някой път се Close Не, че не съм съгласна със тези изисквания но, все пак това са си още малки деца който не могат със всичко да се справят без чужда помощ!

Сигурна ли си, че е така по закон или те си го измислят, за да сплашат родителите ... защото не разбирам как в едни градини няма никакви изисквания, а в други са много, би трябвало да е еднакво за всички   newsm78
Дали е законно не знам.
Може и политика на самата градина да е.
Аз,като чета тук много деца са тръгнали преди да са навършили 3г.в нашата градина категорично ми отказаха и Дени понеже е роден в началото на годината тръгна на 3г-8м.и се справя горе долу добре.
Едва ли става въпрос за сплашване защото го взимам с облечени на обратно блузка и пантофки,с голо кръстче ,което означаво че,наистина ги оставят сами да се оправят.

Общи условия

Активация на акаунт