Има ли закон?

  • 1 916
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 24 467
категорично никой не може да те задължи да издържаш баща си.упоменатото в семейния кодекс  намира приложение в съвършено други случаи.

В кои други случаи?

Имайте предвид и написаните допълнения: "За да се възползва от това е необходимо да се установи по съдебен ред, че е "лице, което е нетрудоспособно и не може да се издържа от имуществото си.", както и че ти имаш възможност да даваш такава.".
Та всичко е въпрос  на доказване в един съдебен процес. 
И "На практика никой не може да те задължи ако ти не искаш." за съжаление не отговаря на истината. Ако лицето има право на издръжка и не се е провинило тежко... /текста от чл. 91, ал.1/СК/, а децата са работещи- то си има съдебни дела, съдебни решения със сила на присъдено нещо и принудително изпълнение за нежелаещите да ги спазват.
Преди да отговорите по зададен специален въпрос- първо помислете и съберете информация. Така може да бъде доведен до объркване питащият. Това не е въпрос по възпитанието и отглеждането на деца, където всеки пише каквото знае, каквото е чувал и каквото му се иска.
lilana_79, не си писала подробности, за това и аз ти отговарям само с тектовете от закона. Ако те интересува нещо специално и конкретно- питай. Дори и в този случай издръжката си има определени максимални размери, които не са чак толкова големи, напр. няма да стигнат за квартира от 100.00 лв. и издръжка за храна и отопление за още 200.00 лв.Размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи.
Право на издръжка има само лице, което е нетрудоспособно и не може да се издържа от имуществото си. Ако нетрудоспособният има имущество, той е длъжен да осигури издръжката си от доходите или от стойността на имуществото, без да е задължен да отчуждава необходимото му жилище и покъщнина. Нуждите на лицата, които имат право на издръжка, се определят съобразно с обикновените условия на живот за тях, като се вземат предвид възрастта, образованието и другите обстоятелства, които са от значение за случая. Възможностите на лицата, които дължат издръжка, се определят от техните доходи, имотното им състояние и квалификация. Не се освобождават от задължението за издръжка лицата, които неоправдано не работят, макар и да са трудоспособни. Възможността им се определя съобразно с квалификацията им и другите обстоятелства, които са от значение за случая.

# 16
  • Мнения: 1 427
Винаги можеш да се откажеш официално от баща си и тогава той не може да има никакви претенции.А и мисля,че може да иска издръжка само ако не притежава абсолютно никакъв имот и доход/но това май само съм го чувала/.

# 17
  • Мнения: 24 467
 Wink От родителите и от децата си никой не може да се откаже, поне не  и според нашите закони.

# 18
  • Мнения: 1 427
Мисля че може-чрез държавен в-к. Навремето ми минаваха такива идеи ,тъй като и моят баща е от този тип,и някакъв адвокат ми го беше казал.Но не съм го чела лично в закона,така че трябва да се провери. А и щом има"отказ от родителски права",логично е да съществува и обратния вариант.

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 09:46 от eli-pate

# 19
  • Мнения: 24 467
Моля всички, отговаряйте, когато сте сигурни- такова нещо като "отказване чрез ДВ" не съществува. Пак казвам- така можете да объркате човека, който пита. Със "закона" работя от много години, затова си позволявам да отговарям. Лишаване от родителски права става чрез съдебна процедура при определени условия и то когато детето е непълнолетно.

# 20
  • Мнения: 1 427
Признавам че не съм напълно запозната със законите в този случай,както и написах по-горе и не претендирам за достоверност.Просто изказвам мнение.Все пак форума не може да замести консултация с адвокат.

# 21
  • Мнения: 780
Консултирай се с адвокат.Съпругът на моя съседка е осъден от родителите си да им изплаща издръжка.Брат му -не е.Подробности не зная-неудобно е да се пита,а и те не говорят много за това.Преди години имаше предаване с такава тема.Спомена ми е много смътен,но ставаше въпрос за изоставено дете,чиято биологична майка искаше от него издръжка.

# 22
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 695
Консултирай се с адвокат.Съпругът на моя съседка е осъден от родителите си да им изплаща издръжка.
Те не получават ли пенсии, че са го осъдили?
Не е ли необходимо лицето да няма никакви доходи, че тогава да има право да осъди някого?

# 23
  • Мнения: 3 323
Има отказ от родителски права - при доказана незаинтересованост и неизпълнение на ...(не си спомням точно какви задължения) на детето към родителя (това е формулировката на адвокат), само че ставаше въпрос за разпределение на наследство. Само че, се оказа - независимо от отказа - детето наследява някакви проценти при смъртта на родителя(май 30%). Не виждам причина, по същите права да няма и отказ от родители... Ако сериозно си решила - направи си една консултация с адвокат.

# 24
  • Мнения: 146
няма такъв закон

Общи условия

Активация на акаунт