Как да си набавим гама-линоленовата мазнина

  • 21 843
  • 148
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 616
Момичета, вижте какво открих
Съдържание на полиненаситени мастни киселини (грамове в 100 гр. продукт)

Съдържание на полиненаситени мастни киселини (грамове в 100 гр. продукт)
Продукт                     омега-3 киселина   омега-6 киселина
Ленено олио                     54                          15
Тиквено олио                     15                          45
Кедрово олио                     14                          39
Соево олио                       11                            42
Рапично олио                      8                          26
Слънчогледово олио         8                           66
Царевично олио                    8                        59
Зехтин                                    8                       12
Палмово олио                       8                            9
Тиквейнол (БАД)                      6                       15
Скумрия (сурова)          до 5.0                      -
Херинга (сурова)              3                              -
Палтус                                     1                             -
Пъстърва                           1.6                          -
Треска   0.3   -
Ленени семена (сурови)         23                         7
Орехи                                 до 3.0                            -
Слънчогледови семена (сурови)   
                                           до 3.0                      до 1.6

смятам, че и статията е добре написана и си заслужавада се прочете цялата http://www.surovo.hit.bg/7_2.htm.

# 61
  • Мнения: 2 652
Грейс, каква му е цената на това чудо? Че има  разни пакетирани "хлебчета" по 2-3 и нагоре лева, този не е такъв, нали? Как му изглежда опаковката? Да мога поне цветово да се ориентирам и да го потърся следващия път?

Ох, с цената ме затрудняваш, защото пазарувах повечко неща и не обърнах внимание. Иначе, отвън е в хартиена опаковка - бяла със жълти и сини надписи, а самия хляб е в тънка прозрачна опаковка.

Гледахте ли "Лекарството на Лоренцо" по бТВ вчера?

# 62
  • Мнения: 2 616
Добре, описанието на опаковката ми стига, ще го потърся по щандовете другия път, дано го открия.

Да, гледах филма!

И като се емнах да чета за тая олеинова и еруптова киселина, 'ептен се замотах.

Ама поне да си сверя часовника с теб, вярно ли съм разбрала, че не е лошо да си смесваме 2:1 зехтин с рапично масло всеки ден, за салатките примерно  newsm78

В тая статия пък, която пуснах вчера пише да се пържи, или нагрява-това за такива като мен, дето ни пържат, ни задушават, само палмова мазнина и зехтин, даже обикновеното слънчогледова олио не е добре да се нагрява.

# 63
  • Мнения: 2 652
Да ти кажа, и аз много много не разбрах за тези киселини, просто си затвърдих убеждението за лекарите и медицината като цяло.
А за тази рапична мазнина малко ме е страх да давам, защото точно от нея има много генно модифицирана и знам ли какво се продава на пазара  newsm78

# 64
  • София
  • Мнения: 2 249
Не съм го гледала тоя филм, но да кажа за мазнините. Не си и помисляйте да ползвате рапично/канола масло  Naughty. Дори да оставим съдържанието му на мазнини (омега-3, мононенаситени + разни спорни), преди да стигне до нас е минало през такава обработка, че е по-добре да не го близваме. Първо, за да се извлече се нагрява и се използват хим. разтворители (от което познайте колко от омега-3 е останало + създават се транс мазнини от вис. темп), след което, понеже мирише неприятно, по хим. път се обезмирисва. Отделно т.н. канола масло не е естествено рапично масло, но рапично, от което е премахната  Erucic Acid по генетичен път...
Принципно е добре раст. масла да не се нагряват, защото се окисляват и им се развала структурата, създават се нови структури, които били токсични и дъра бъра Simple Smile и т.н. Затова е добре да се добавят след като яденето е готово и  да се излагат минимално на вис. темп. Някои масла понасят нагряването по-добре от други. Зехтинът напр. и кокосовото най-вече.

# 65
  • Мнения: 19 378
Iva_D, аз имам био рапично олио, на което пише, че е студено пресовано.

Аз имам един въпрос. Твърде сложно ми се вижда да меля ленено семе и да следя колко седмици е стояло, за да не се развали. А и намерих готови капсули с омега 3, така че с тях ми се струва по-лесно. Искам да ви питам, ако прибавям лененото семе цяло по 1-2 лъжици към салати, ще се усвоява ли от организма?

# 66
  • Мнения: 1 947
   Аз се в включвам ни в клин, ни в ръкав, понеже нямаме такива проблеми
като описаните, обаче се зачетох и ми стана интересно. Хем да кажа на
ВиВи (понеже е в Германия като мен), пък и да попитам - продава се
натрошено ленено семе, каквото съм купувала и слагах в мюсли
(напоследък не съм) - възможно ли е да е консервирано - казвате,
че се разваля бързо? (на опаковката не пише нищо, а има и "био")

# 67
  • София
  • Мнения: 5 217
Виви, толкова е вкусно, опитай веднъж и ще се влюбиш! Проблемът е, че за да се сещаме да си го сипем в чинията, трябва да е на масата. А за да не се развали, трябва да е в хладилника. Изводът е - малки порции, в порцеланова непрозрачна кутия с плътен капак. Така замислям да направя. А го меля в специална кафемелачка, купена за смилане на семена и ядки. Много е бързо.
Ако ядеш цяло семе нищо не правиш.

# 68
  • Мнения: 2 652
Виви, и аз чела недочела, така направих в началото, обаче нъц - няма полза, излиза, същото, каквото влиза Simple Smile Затова продължих да си ръскам само сусамово семе.
Биляна, за жалост това важи и за всички други полезнотийки, които ми стоят по шкафовете.... освен да наслагам всичко на масата и бухай по чиниите.

# 69
  • София
  • Мнения: 2 249
В_и_В_и, био и студено пресовано звучи добре, но пък е с много кратк срок на годност тогава, а заради Erucic Acid имам резерви...
За лененото семе, аз като го ползвах, просто всеки ден си смилах 2 с.л. в кафемелачката и го добавях към мюсли/овесени ядки за закуска (да не са горещи обаче).

Анна, сигурно не е консервирано, просто по ръбчетата се е окислило, предполагам. По-добре цяло.

# 70
  • Мнения: 2 652
Ива, каква е тази Erucic Acid? Да не би да е еруптова кисеина, в която говореха и във фима за Лоренцо?

# 71
  • Мнения: 19 378
Много ви благодаря за отговорите! Ще го меля,няма как  Grinning.

А рапичното олио го бях купила за дъщеря ми,  но все още не съм го отваряла. На него пише без генна техника, каквото и да означава това.
Ако е вредно, веднага ще го използваме за нас  Mr. Green

Какъв е този филм на Лоренцо? Има ли го някъде в нета?

# 72
  • Мнения: 2 652
Не знам в нета дали го има. Филмът е доста тежък, но точно лекуваха детенцето със специална диета с моно-ненаситени киселини.

# 73
  • Мнения: 2 616
Това трошеното ленено семе и тук го видях, немско, в едни жълти картонени опаковки, струва около 2,50лв, обаче и аз май се реших най-сетне, ще купуваме кафемелачка и ще си меля сама-поне ще съм сигурна какво ям и че е прясно, а и по 30-40лв на месец за капсули много страшно взе да ми звучи.

Иве, тия работи, които ги пишеш за рапичното масло мнного страшно звучат, а в 2/3 от пюретата именно рапична мазнина слагат, по-евтина ли е, защо?

Ива, каква е тази Erucic Acid? Да не би да е еруптова кисеина, в която говореха и във фима за Лоренцо?

Баш такова е, ама във филма я правеха мононаситен триглицерид, не я използваха в чист вид

# 74
  • Мнения: 2 652
Иве, тия работи, които ги пишеш за рапичното масло мнного страшно звучат, а в 2/3 от пюретата именно рапична мазнина слагат, по-евтина ли е, защо?


Ми тя е доста полезна по принцип, но явно начинът на обработка е от съществено значение. Освен това рапицата е една от културите, които най-много се модифицира. В пюретата и аз не знам вече какво слагат - наскоро четох, че Gerber са били собственост на Novartis (понастоящем на Nestle), те пък са една от най-големите транснационални компании, които се занимават с ГМО. Дори излъчили специална декларация, че няма да ползват своите ГИ разработки при производството на бебешки храни на подразделението си Gerber!!! Ужасии.

А някой да е чувал, че овесените ядки не се отразяват добре на АД и други кожни екземи?

Общи условия

Активация на акаунт