За "споносорирането" на ОДЗ-та и ЦДГ-та

  • 1 332
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 386
До sydiata: Не е ли по-нормално да се дава по-голяма такса =>по-големи заплати ; по-добри условия. Знаем за тези милиони дадени от общините за реконструкции.Но не знаем точно за какво! И защо тогава се налага родителите редовно да дават пари за килими, балатуми, дюшеци, чаршафи, касетофони , боядисване т.н. 
А защо "болшинството от тези служители не желаят нищо"?  Аз бих желала грижещите се за децата ни да получават по-големи заплати и съм съгласна да давам по-голяма такса за това и за по-добри условия. И ето - ще кажете- влязохме в политическите неща. А те са предимно икономически!
И конкретния пример от моя приятелка за "дарение" - първоначално за материални необходимости за 500 лв и ще приемат детето. После ще видим още колко . Така че ,Млади татко ,акта на благородство не е еднократен. Като си благороден , това е принципно.

# 16
  • гр.София
  • Мнения: 4 156
 В нашата градина давахме месечно по 15лв отгоре.Всички. Срещу квитанция и периодични отчети,за какво са използвани.
 Но,да не казвам голяма дума-подкуп за да ми вземат детето в градина няма да дам и няма да предложа.

# 17
  • Мнения: 512
Да, среща си доста често!!!
Ще разкажа за нас - подавам аз молба за ясла и директорката на дълго и на широко ме разпитва какво работим, много ли сме на зор да дадем детенце и тн, от което ми стана ясно , че опипваше почвата! Ако много бързаме да тръгнем на ясла - ще е доста лесно да ни оскубе с нещичко...ако ли не бързаме - защо жената само да си прави труда да опитва Wink

При нас това не можеше да се случи, тъй като изобщо не сме разговаряли с директорката, преди да ни приемат детето.
Подадохме си молбата в определения срок и няколко месеца излязоха списъците с приетите дечица. После на родителската среща ни казаха, че имало над 70 неудовлетворени молби, но ни увериха, че избора на децата става според поредността на подаване на документите, както и ако някои ползват специални права (второ дете в същата градина например).
Не са ни искали и не сме предлагали "помощ", за да приемат детето ни.
Сега, разбира се, правим най-различни неща в помощ на нашата група - разпечатваме картинки за оцветяване, боядисваме катерушките (с боя, закупена от градината) или пооправяме някоя счупена пейка на двора.

В нашата градина давахме месечно по 15лв отгоре.Всички. Срещу квитанция и периодични отчети,за какво са използвани.
 

Силно съм ЗА такава практика - и аз бих давала такава нормална сума, при положение, че ще знам, че са за по-добрата обстановка в градината и за грижа за детето ми.

Да кажа и още нещо - преди около месец в нашата градина (предполагам и в други) се избра родителско настоятелство. То има съдебна регистрация, Булстат, Устав и т.н. юридически подробности. Учредяването му беше с цел да се установи контрол на средствата, които градината получава от бюджета, да се прецени как да се изразходват и т.н. - родители активно да участват в управлението на детската градина.

Свикаха събрание за набиране на нови членове на настоятелството (първо учредителите бяха по 1 родител от група) и познайте колко родители отидоха на това събрание? Цифрата е под 10... ooooh!

Но иначе всички много искат да са наясно, да дават мнения и препоръки и да недоволстват - а когато трябва да се направи нещо конкретно - няма никой..
Забравих да кажа, че членовете на настоятелството ще заплащат чл. внос в размер на 10 лв. - които ще отиват за градината (ремонти, нови съоръжения, материали...). Явно няма много желаещи.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 057
Ние не сме дали нищо, а и нищо не са ни искали за да приемат детето ни в яслата. Но всеки месец даваме по два лева за "хигиени нужди" и вода. Отделно на всеки две седмици ни дават да перем чаршафите в които спи синът ни. В началото на всеки месец носим мокри кърпи.

Относно sydiata - не е лошо да си съберете разпилените мисли и да ги споделите в по-смислен постинг...

# 19
  • гр.София
  • Мнения: 219
Явно навсякъде е различно. Преди време отидох в кварталната градина да подам документи за приемане в първа група. Носех молба и ксерокопие от акт за раждане. Директорката ме посрещна на площадката към вторият етаж и с ръце на кръста ме попита за какво съм дошла. Търпеливо и обясних, че искам да подам документи и, че нося молба и акт за раждане. Тя обаче каза, че трябва да донеса и бележки от местоработата на мен и съпругът ми - къде работим и на каква длъжност. Попитах я защо е нужно това, а тя ми отговори, че така си подбирала децата. Бях възмутена и си отидох. Кракът ми не стъпи повече там. Мисля, че по-често ти създават пречки и други подобни за да предложиш сам някакво спонсорство. На мен не ми бяха поискани пари, но считам, че въпросната случка е почти искане на спонсорство. В другата градина в която отидох нещата се развиха по коренно различен начин. Посрещна ме много любезна директорка, която ми взе документите без бележки къде работя аз и мъжа ми. Показа ми градината. Естествено записах там малкия и съм много доволна. Практиката за спонсорствата сега при нас е следната: спонсорството не е задължително, всеки който желае да подпомогне градината го прави със сума според способностите си някои дават 10 лв. други 200 лв. и то на регистрираното в съда родителско настоятелство. Парите се харчат според желанията на родителите и се дават ежемесечни очтети. Не виждам нищо лошо в тази практика. Всеки доброволни/ без пряк или коствен натиск/ да даде според възможностите си, а придобивките да се ползват от всички деца. 

Общи условия

Активация на акаунт