Висок диоптър и възможност за естествено раждане

  • 1 837
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 961
Извинявай за офф-а, но ще ми кажеш ли къде преглежда акад. Василева? Аз също съм с диоптер (-3,5 и -4,5) и също трябва да се консултирам с добър офталмолог преди раждането.
Иначе знам, че определящ е не диоптерът, а налягането в очните дъна.

# 16
  • Мнения: X
Е, извинявай, ама с какво секциото ще те направи "непълноценна"?

# 17
  • Мнения: 1 671
Аз родих нормално преди 1 година и 3 месеца в МД София, диоптрите са ми  -5.50 и -5.75, при това съм и с тесен таз Crazy. Преди това си правих задължителното изследване на очните дъна и ми бяха казали, че няма никакви проблеми да раждам нормално. Сега пак си изследвах очите и пак ще раждам нормално, дано всичко да е наред!  Praynig Екипът беше наясно с проблемите с очите и много ми помогнаха по време на напъните. При това мога да кажа, че раждах почти без система (е, сложиха ми окситоцин, но на 9 см разкритие!) и никой не ме е напъвал излишно - изчакаха сама да получа напъни.

# 18
  • Мнения: 1 266
Е, извинявай, ама с какво секциото ще те направи "непълноценна"?

Ами, на мен ми се струва, че актът на раждане е замислен от природата като активна дейност, т.е. ти раждаш детето, а то от своя страна се ражда, участвайки по своему в процеса. Така между майката и детето се случват много неща, които могат да са определящи за по-нататъшната им връзка - има изследвания за това как се отразява секциото на майката и бебето.
Когато раждаш по оперативен път, всъщност ти не участваш в това, което се случва, нито бебето взема активно участие. По-скоро някой "ти го ражда" и после, хоп, поставена си пред свършен факт.
Близка моя приятелка, която си роди третото дете вагинално след две раждания със секцио, казва, че усещането за удовлетворение, което изпитваш след естествено раждане, изобщо не може да бъде сравнявано с това, което изпитваш след секциото.

# 19
  • Мнения: 1 266
Ох, екстра Simple Smile Понеже на мен всички, включително колеги, все ми повтаряха "Никой лекар няма да те остави да раждаш нормално" и аз се чувствах, все едно са ми издали присъда Wink

Сега остава да сломим "вътрешната съпротива" на любимия, който смята, че трябва да си ненормална, за да раждаш нормално в днешно време.
Нищо, имаме 7 дълги месеца за обработка.

# 20
  • Мнения: 1 266
Извинявай за офф-а, но ще ми кажеш ли къде преглежда акад. Василева? Аз също съм с диоптер (-3,5 и -4,5) и също трябва да се консултирам с добър офталмолог преди раждането.
Иначе знам, че определящ е не диоптерът, а налягането в очните дъна.

ул. Емануил Васкидович 51
/18-та поликлиника/
тел. 9454201, 9454202
e-mail centersight@bitex.com

Поне това пише на визитката. Иначе се намира в ж.к. "Сухата река", хващаш трамвай 22 някъде от бул. Мадрид, слизаш на спирка "Витиня" и питаш някоя бабка за кварталната полилиника Simple Smile

# 21
  • Мнения: 169
Аз също съм с много висок диоптер , а имам и астегматизъм ,но при преглед ми казаха ,че няма проблем за нормално раждане ,защото е важно да нямаш високо налягане на очните ябълки.Какво значи това нямам никакво понярие ,но бих те посъветвала да отидеш на очен преди раждането да те види за твое спокойствие.Наблюдаващата ти лекарка , която следи бременноста ти също трябва да е наясно с проблема ти за да го впише в обменната карта с който ще влезеш в болницата за раждане

# 22
  • Мнения: 326
В края на бремеността всяка жена с диоптър се изпраща на офталмолог (очен лекар). Той преценя дали има опасност от нормално раждане за зрението.
Важното в случая е не размера на диоптъра а дали бременната има спечифични заболявания - като например опасност от отлепване на ретината и др подобни.
Така че високия диопрър не е критерий за секцио а други по-специфични заболявания. Аз имам 4 диоптъра (-) и лекаря прецени, че няма проблеми да родя нормално. Друг е въпроса, че родих секцио поради други причини.

# 23
  • Мнения: 4 414
аз имам -4,5 и много голям астегматизъм. раждах нормално. ходих на очен лекар. изследването се прави с леща на Голдман и се преценява състоянието на ретината и очното налягане. високият диоптър не е причина за секцио.
колкото до опасенията ти за напъните при водното раждане, бих те посъветвала да се подготвиш с информация. Има една статия, която се казва "Не бутай реката. Тя сама си тече" или нещо подобно....има я в библиотеката мисля. ще ти е полезна. ако всичко става наистина нормално, няма да напъваш така, че да ти се отлепи ретината Wink аз лично не държа толкова на водно раждане, ама май за сега това е единствения начин за реално "нормално" раждане.

# 24
  • Мнения: 9 973
с -6 родих нормално в Шейново Peace

# 25
  • Мнения: 181
ул. Емануил Васкидович 51
/18-та поликлиника/
тел. 9454201, 9454202
e-mail centersight@bitex.com

Поне това пише на визитката. Иначе се намира в ж.к. "Сухата река", хващаш трамвай 22 някъде от бул. Мадрид, слизаш на спирка "Витиня" и питаш някоя бабка за кварталната полилиника Simple Smile

мерси   bouquet и на мен ще свърши работа
Не казваш дали си си избрала гинеколог, но ако той настоява за секцио без други причини по-добре го смени. И в България можеш да намериш хора, които ще се съобразят с твоето желание. Аз лично имам -3 диоптър и си родих нормално в МД София. Всъщност даже не се сетиха да ме пратят на очен лекар  ooooh!. Сега ще отида по моя инициатива. Но си мисля, че дори и да ми каже, че нещо не ми е наред трудно ще се навия за секцио.

# 26
  • Мнения: 2 818
Не бутай реката - тя си тече сама

И аз смятам, че ако си намериш някого при когото да раждаш активно, а не под команда, няма да имаш проблем с диоптрите. Иначе конкретно за диоптрите и раждане знам горе долу нищо  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 1 266
Не бутай реката - тя си тече сама

И аз смятам, че ако си намериш някого при когото да раждаш активно, а не под команда, няма да имаш проблем с диоптрите. Иначе конкретно за диоптрите и раждане знам горе долу нищо  Simple Smile

Ти намери ли такъв? Аз съм учила и живяла сума ти години в Германия и сега тука съм малко стресирана и в небрано лозе.
Гинекологът, който ми следи бременността, е страшен пич, но няма да раждам при него, така че рекох да се поослушам.
Не клонях към Шейново, защото там пък не дават бебетата... но може би някакъв компромис ще трябва да се направи...

*въздъх*

# 28
  • Мнения: 2 818
Ами намерих... донякъде... д-р Григорова от 1АГ. Знаеше, че има такова животно - активно раждане и допускаше, че е реално дори  Simple Smile Поговори с нея.

Общи условия

Активация на акаунт