Какъв абсорбатор?

  • 41 718
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 172
Не мога да те посъветвам, тъй като лятото ще правим нова кухня, но бих искала да използвам темата да попитам дали има абсорбатори, при които е възможно да се затвори тунела към комина, когато не работят - мъжът ми го тресе манията да се изолират помещенията, за да не се губи топлина.

# 16
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
По принцип абсорбаторите трябва да идват с една клапа, която служи тоно за това, когато не работи да запушват комина. Това го знам, защото майстора когато го монтира я търсеше и се оказа, че педалите от технополиса, са я откраднали .... през лятото нямаше проблем, но зимата ела да видиш (тъй като се отопляваме с камина а тя смуче доста) като сложиш ръцете под ширма и замръзват. Та се наложи да си направя клапа и да я сложа на комина ......

# 17
  • Мнения: 2 891
Даже е добре да се сложи двойна клапа, за да не вкарва миризми от аспиратора на съседите, който е вързан на същия комин  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 5 701
Някъде имаше такава тема, със съвет за мощността на абсорбаторите ....   newsm78

Най-ниската мощност на абсорбатора трябва да е равна на кубатурата на помещението по 100, т.е. ако помещението, в което ще се слага абсорбатора е с ширина 4.50, дължина 5 метра и височина 2.70, то кубатурата ти е 4.5 х 5 х 2.7 = 60.75 кубични метра е обема на помещението.
Този обем х 100 = 600.75, т. е. 600 трябва да е долната мощност на абсорбатора и всичко нагоре (до 800) става.
Другият съвет беше, че трябва да е прикрепен към комина, за да дърпа успешно и добре.
Когато е включен не трябва да се отваря прозорец, за да е ефективен.
Фагор е една от добрите и не скъпи марки за абсорбатори.  Peace
Да,ама 60.75х100 е равно на 6075.
Моите размери на бокса са 3.7х2х2.8 Абсорбатор с каква мощност трябва да си купя?

# 19
  • София
  • Мнения: 2 079
Извинявам се на всички!  Embarassed Embarassed Embarassed

Правилото е: обемът на помещението х 10, а не по 100.

Да,ама 60.75х100 е равно на 6075. Моите размери на бокса са 3.7х2х2.8 Абсорбатор с каква мощност трябва да си купя?
3.70 х 2 х 2.8 = 20.72 , т. е. 21 кубични метра е помещението.
21 х 10 = 210 , което означава, че долната мощност на абсорбатора трябва да е най-малко 220-230 .
Ако абсорбаторът се слага в кухня, към която има и остъклен балкон, то кубатурата на балкона трябва да се прибави към тази на кухнята, защото често вратата на балкона е отворена.

В нашата кухня, към която има и малък остъклен балкон (3.5х4х2.8=39.2х10=390.2) абсорбаторът е с най-ниска степен 500, а най-високата е 800. Пускам абсорбатора винаги, когато готвя на най-ниската степен и вече няма нито влага, нито пък из цялата къща мирише на манджи. А се готви всеки ден! Tired

# 20
  • София
  • Мнения: 2 079
Правилото за мощността на абсорбатор в кухнята е: обемът на помещението х10.
Ако обаче става въпрос за открита планировка - кухня + трапезария и/или всекидневна, или кухня + остъклен балкон заедно, по-добре е х 12. Или: обемът на помещението х10 +100.

Ефективната работа на абсорбатора зависи и от:
- естествената вентилация т.е. къде и колко са прозорците. Оптималният вариант е когато абсорбаторът е в единия край на помещението, а прозорците - в другия.
- по-големият диаметър на въздуховода, което също подобрява работата на абсорбатора.
- доброто състояние на комина - при по-мощен абсорбатор (над 800-900 куб.м) е възможно коминът да не може да поеме дебита на абсорбатора.
- да има двойна клапа, за да не влиза вятър и миризми от комина на съседите.
- когато е включен не трябва да се отваря прозорец или врата на балкона, за да е ефективен.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 172
Labrador, тази клапа сам ли я слагаш - махаш решетката и тогава я поставяш?
И съществуват ли абсорбатори, при които клапата да се управява чрез бутон - при прекратяване на работа автоматично да се затваря ?

# 22
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Labrador, тази клапа сам ли я слагаш - махаш решетката и тогава я поставяш?
И съществуват ли абсорбатори, при които клапата да се управява чрез бутон - при прекратяване на работа автоматично да се затваря ?

клапата на нашия абсорбатор трябваше да се намира там където се съединява с въздуховода. Не знам да ли има такива с управление на клапата ....

# 23
  • Мнения: 1 322
Нашия е Конелиано и сме много доволни.

# 24
  • Мнения: 606
Нашият е Фабер. Беше около 150 лв. На 3 прави вятър из къщата. Само че отвън не съм му монтирал клапа и забелязах, че леко излиза топъл въздух (на изключено), въпреки че тръбата е закривена надолу. Интересно е как в кухнята се чуват разни деформирани звуци и лаене на кучета през аспиратора.

# 25
  • близо до София
  • Мнения: 1 988
Предстои ни скоро да правим кухня. Живеем в къща и въпросът ми е може ли аспиратора да бъде свързан към комин, към който е свързано и котлето от сутерена за парното. Питам защото съпруга ми твърди ,че не може и иска да копае дупка навън за аспиратора, а пък аз си мисля, че може. Ако може дали няма да има пушек в кухнята понякога от газовете за парното?

# 26
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
не бих го сложил в комина. при пуснат абсорбатор ми се струва че ще има проблем за печката/котел или каквото и да е.

# 27
  • Мнения: 2 803
Нашият е Уърпул с три степени. Слаба работа изобщо не съм доволна. Само шум вдига, затова в кухнята прозорец най-добре.

# 28
  • Мнения: 2 891
Силви, не може да е на същия комин Simple Smile

# 29
  • Мнения: 5 701
Моят е Тарус,уж мощен ,с два мотора,с три степени,но изобщо не съм доволна!

Общи условия

Активация на акаунт