Обща култура; културни интереси; сериозни разговори

  • 11 813
  • 158
  •   1
Отговори
# 60
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
За Италия ( без обобщения) забравих да кажа, че е трудно да се води 'сериозен разговор' в смисъла на ' бистрене на една тема до малките часове'. Не знам какви са вашите (на момичетата от Ит.) впечатления.
Тези хора нямат култура на изслушване, всеки говори един през друг, скачат от тема в тема, нямат търпение да задържат 'сериозен разговор' повече от 3 минути и  в крайна сметка се изумявам, че те всъщност се разбират.
В общи линии и в Бг и тук хората все повече избягват да се 'натоварват'. И в БГ вече ги няма онези среднощни разговори за демокрацията ( например). Хората гледат да хапнат , да пийнат, да обменят елементарна информация кой как е и да се разотидат по каютите, защото утре са на работа.
"Сериозен разговор" вече и за мен е само във фантазиите ми - брезички, дълбока зима, самовар...и рускоговорящи.

дай си време, Ще си намериШ хората  Laughing
и Ще се нау4иШ да се надвикваШ с тях  Mr. Green

(генерално си права, де, амо то и липсата на време те кара да преска4аШ от тема на тема... както когато си с приятели, които не виждаШ отдавна, а искаШ вси4ко да си разкажеШ  Rolling Eyes)

# 61
абе от понеделника ли е, 4е не вдявам или май и вие не знаете за какво то4но пиШете или темата стана на аз съм супер културен, ама другите са прости и не ме разбират
определено в клЮкарника имаШе доста по_свежи коментари ...

# 62
  • Мнения: 2 379
Ние не знаем за какво пишем, пък ти знаеш. А иначе другите са прости и не ме рабират.
Не те разбрах. Simple Smile

# 63
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
абе от понеделника ли е, 4е не вдявам или май и вие не знаете за какво то4но пиШете или темата стана на аз съм супер културен, ама другите са прости и не ме разбират
определено в клЮкарника имаШе доста по_свежи коментари ...

аз съм проста,  другите пове4е, има ли съмнения?  newsm78 Twisted Evil

пп. погледнах и темата в КлЮкарника, еми обЩо_взето подобни на тукаШните ми се струват отговорите... може би по_синтетизирани само  newsm78
не видях неЩо свежо, което да не е казано и тук, освен, ако нямаШ предвид на4ина на изказване... ли4но поради аудиторията, избягвам да си (из)пускам 4увството за хумор, 4е не се знае  #Crazy

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 14:06 от feiam

# 64
  • Мнения: 1 132
Стана ми интересно и прочетох темата в Клюкарника. Oт написаното не останах с впечатление, че българите са с по-богата обща култура, по-възвишени интереси и пр. Напротив, затвърди се мнението ми, че всичко зависи от средата, в която си попаднал или по-точно, която сам си си създал. Калинке, явно не си случила на добра среда в Уни-то. Имам приятелка, която почна да учи на 26 години (в Холадния), а колегите и бяха на 18 год. . Ами на тях им се живееше, купонясваше, а тя вече беше минала през този етап, та докато завърши не можа да намери общ интерес с тях  и постоянно се оплакваше. Но не заради ниската им обща култура, а защото бяха различни поколения.
Относно Сенсео апарат или културно събитите-ами влез в една отчетна тема и виж голяма част от родителите трудно свързват двата края и вместо да запознаят детето с изкуството ще му купят топло яке за зимата или ще платят курс по език.
Понякога и аз се чудя дали живеем в една и съща страна ...

# 65
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Но не заради ниската им обща култура, а защото бяха различни поколения.

Относно Сенсео апарат или културно събитите-ами влез в една отчетна тема и виж голяма част от родителите трудно свързват двата края и вместо да запознаят детето с изкуството ще му купят топло яке за зимата или ще платят курс по език.
Понякога и аз се чудя дали живеем в една и съща страна ...


1. Да, вярно е за поколенията. Надявах се това да е причината, докато не започнах да общувам със студенти на разменни начала. Разбира се, живее им се на хората и хахо хихи, но има и интерес, и повече познания за света. А са повечето по-малки от средният студент, когото познавам.
2.Както вече споменах ясна ми е ситуацията: хляб или билет, която е в БЪлгария. Именно затова тук ме смущава, че има родители, които са готови да дадат Н евро за дрешка на детето ( примерно) или Н за нов предмет, а в същото време казват: "О, много е скъпо да се ходи по театри / концерти"  ( и става въпрос за набл0дения върху даден тип хора). Не ги осъждам, че го правят, ако така звучи.
3. Ела ми на гости. Така ще видиш, че все пак сме в една страна.

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 13:57 от Kalinka

# 66
  • Мнения: 1 132
Калинке, по т. 2 се изкаваш типично за човек без деца. Като децата ти искат Плейстейшън или на зоологиуческа градина не става да ги заведеш на балет примерно. Естествено ако финансите ти позволяват, ще направиш и двете. Като ти се народят 2-3 деца  и ти се променят приоритетите, тогава ще погледнеш нещата под друг ъгъл. Е, тогава ще ти дойда на гости да си говорим за памперси и каши Wink .

# 67
  • Мнения: 945
Калинке, темата се превърна малко "Всички срещу теб", zа което се иzвинявам. Но не мога да стърпя...
Струва ми се, че ти определяш като хора с добра обща култура предимно теzи, които имат същите поzнания като теб. Но има толкова много неща, които и аz и ти и всеки един от нас не zнае. Аz примерно не zнам с кои страни граничи Кения. Мен мие е все тая, но вероятно кенийците са дълбоко потресени от мен. Обичам рок муzика и съм горе долу добре zапоzната със стиловете и групите. А има хора, които дори не са чували zа тях, но могат да ти пречислят всички проиzведения на Моцарт.
Аz примерно zнам къде се намират Таджикистан, Киргистан, zнам им националната валутата, zнам коя религия иzповядват там хората. Мога да си пообщувам с теб на тема правителствата им, бъдеще раzвитие. Но ако ти не zнаеш нищо zа теzи страни, няма да те помисля zа глупава...
Спред мен ти виждаш предимно негативните неща в хората около теб и вместо да търсиш положителните им качества, си се съсредоточила предимно в техните недостатъци и пропуски в zнанията.
Но темата все пак стана доста интересна...

# 68
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Мопси,
т. 2 може да бъде и хора без деца, при които се забелязва същата тенденция.  Wink

Гери,
не си права  ( но може и така да е прозвучало и ако не ме познаваш лично не би знаела ). Обожавам да научавам нови неща от хората. Неща, които не знам. Точно, защото аз не знам всичко. Дори сигурно има хора, които знаят много повече от мен. Няма по-голямо щастие , за мен, да се срещам с такива личности. Сигурно за Таджикистан ти знаеш повече от мен. Супер! При мен ще звънне звънчето, че поне съм чувала името на тази държава ( това е пример). За мое съжаление, такива звънчета рядко звънват ( поне от моите наблюдения).

 Naughty Не определям хората като глупави и никъде не съм го казала. Споделих мнение, че общуването е повърхностно и че материалното взима връх.
Темата е полезна, накара доста да изразят мнение, базирано на знания и опит. Стана сериозна тема. Почти съм сигурна, че би останала предимно повърхностна, ако я бях започнала с колегите си.

Не знам защо да гледаш критично и да споделиш какво мислиш винаги се определя тук, като " виждаш негативното, не ти харесва това и онова". Повод за размисъл, наблюдение и заключение ме прави все още това, което съм. И к'во да направя, като съм сериозен човек по сериозните теми.  Thinking 

# 69
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Мопси,
т. 2 може да бъде и хора без деца, при които се забелязва същата тенденция.  Wink

Гери,
не си права  ( но може и така да е прозвучало и ако не ме познаваш лично не би знаела ). Обожавам да научавам нови неща от хората. Неща, които не знам. Точно, защото аз не знам всичко. Дори сигурно има хора, които знаят много повече от мен. Няма по-голямо щастие , за мен, да се срещам с такива личности. Сигурно за Таджикистан ти знаеш повече от мен. Супер! При мен ще звънне звънчето, че поне съм чувала името на тази държава ( това е пример). За мое съжаление, такива звънчета рядко звънват ( поне от моите наблюдения).

 Naughty Не определям хората като глупави и никъде не съм го казала. Споделих мнение, че общуването е повърхностно и че материалното взима връх.
Темата е полезна, накара доста да изразят мнение, базирано на знания и опит. Стана сериозна тема. Почти съм сигурна, че би останала предимно повърхностна, ако я бях започнала с колегите си.

Не знам защо да гледаш критично и да споделиш какво мислиш винаги се определя тук, като " виждаш негативното, не ти харесва това и онова". Повод за размисъл, наблюдение и заключение ме прави все още това, което съм. И к'во да направя, като съм сериозен човек по сериозните теми.  Thinking 


Калинка,  мисля, 4е идеята на Гери, както и моята, беШе, 4е с разли4ни хора можеШ да говориШ на разли4ни теми. не можеШ да претендираШ вси4ки да имат твоите интереси.
при положение, 4е това не те смуЩава, а напротив, ти действа стимулираЩо, не би трябвало да имаШ проблеми. при това си в някаква, все пак академи4на среда, не мога да повярвам, 4е никакъв средно интелектуален разговор не може да се спретне  Shocked

ах, да, за повърхностното обЩуване... ами ли4но, ако не ми "звънне звън4ето" за Що за 4овек имам насреЩа си, мога да остана на повърхностно ниво за ве4ни времена... знам ли, може би някаква кра4ка към тези хора трябва да направиШ...  Rolling Eyes

# 70
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Какво е Сенсео апарат?

Хората са различни, също и интересите и обкръженията им, какво е определението за култура?
Повечето май си я представяме в западния й вид, та и от това сме лимитирани. Един духовно "напреднал" йоги, който не е чувал нито за Балзак, нито за Верона, културен ли е?

Т.е. няма смисъл от темата, отговаряйте ми на най-първия въпрос, и я заключвайте.  Mr. Green

# 71
  • Мнения: 7 914
Какво е Сенсео апарат?

машина за страхотно кафе Party

точно с подобен каймак го прави Heart Eyes

# 72
  • Мнения: 907
"Сериозен разговор" вече и за мен е само във фантазиите ми - брезички, дълбока зима, самовар...и рускоговорящи.

 Joy Ааа не. Това е преливане от пусто в празно  hahaha

Какво толкова сте научили за 2та световна. От тази страна е била същата пропаганда както от нашата. Опитват се да омаловажат ролята на Съветския съюз. Не че съм върла защитничка на Съюза, но е неоспорим за мен фактът, че всички тези "освобождения" на Холандия от канадците и на французите от разните му "съюзници" са станали далеч след като Съв. съюз е предопределил изхода от войната и съответно изнесъл на свой гръб тежката част. Това даже германците го признават - тези, с които може да се водят сериoзни разговори по темата Wink

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 01:55 от MegiX

# 73
  • Мнения: 232
И аз да питам
Например знаеш ли, Калинке, че канадците са освободили Холандия от немската окупация? Аз не го знаех, както не знаех и куп други неща, защото нас са ни ги предавали по разбираеми причини по друг начин.
какво за Холандия са ви го предавали по разбираеми причини по друг начин?Че Трети Украински Фронт,под чието командване е била и БА ,са освободили Холандия ли?Е,посмали малко....Може би не ти е било интересно и сега приписваш незнанието си на "предаването по разбираеми причини"Много е лесно и безопасно всичко да се свали вьрху "разбираемите причини".Да,има неща,дето всеки си ги поуйдурдисва,както му хареса,например,на канадците не им е приятно да им се напомни,че са се включили вьв войната,когато всичко е било предрешено и заедно с "великите "братя американци са отишли почти само за подялбата и да се "разтоварят" над Дрезден,например.Е,някьде положението се е позакучвало,та е трябвало някой да даде рамо на Изток,ама за това много не говорят,май.
То сигурно и за сегашните войни са все в бяло,ама хайде,това е друга тема.

# 74
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
"Сериозен разговор" вече и за мен е само във фантазиите ми - брезички, дълбока зима, самовар...и рускоговорящи.

 Joy Ааа не. Това е преливане от пусто в празно  hahaha

Какво толкова сте научили за 2та световна. От тази страна е била същата пропаганда както от нашата. Опитват се да омаловажат ролята на Съветския съюз. Не че съм върла защитничка на Съюза, но е неоспорим за мен фактът, че всички тези "освобождения" на Холандия от канадците и на французите от разните му "съюзници" са станали далеч след като Съв. съюз е предопределил изхода от войната и съответно изнесъл на свой гръб тежката част. Това даже германците го признават - тези, с които може да се водят сериoзни разговори по темата Wink

Меги, не става въпрос за интерпретация на събитията, а за факти, които изобЩо не сме у4или и не са били Широко достъпни.
после ако някой си е 4ел специализирани трудове, ок, добре за него.  Peace

... или се изложих, Щото трябваШе да кажа, 4е ми е толкова богата обЩата култура, 4е ниЩо ново тук не нау4их  newsm78

пп. малко ли4на интерпетация по въпроса за културата: като 4е ли (поне на моето поколение) цензурата е била по_полезна, отколкото т.нар. "свобода на словото".
лЮбопитство, подлагане вси4ко на съмнение от едната страна; приемане на фактите като 4иста монета от другата... няма нужда да продължавам, нали?  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт