Искаме да продадем жилището си, посъветвайте ме!

  • 2 858
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 668
А хонорарът на адвоката е между 500 и 1000 лева /зависи колко е велик!/.
Това е безобразен хонорар за нищо и никаквата работа , която ще свърши . Все пак , само ще прегледа предварителният договор / или ще го напише , все тая ... / и нотариалният акт .
Купувачите си имат грижата да си вадят удостоверения за тежести ...

А , и само да ти кажа , че ако е велик адвокат , няма да се занимава с такива нищожни сделки .
Този тип адвокати , които се бутат при сделките с имоти са много , ама много дребни рибки  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 4 292


 Close Никакъв опит не се иска в това! Най-лесния и сигурен начин да продадеш нещо без да те излъжат е , когато продавача го купува с ипотечен кредит от банка. Трудностите са за купувача...
Заменям думата "опит" с "информираност"!  Rolling Eyes 
Аз си държа на мнението. Току що продадох апартамен и купих друг с ипотечен кредит. Ако не беше брокерката ми, щях да ходя по мъките доста време. Сигурно щях и сама да се оправя, но нямам излишно време да се занимавам.
Хонорара на адвокатката беше 400 лв. Досвидяха ми! Този на агенцията 1200, договорен предварително. Заслужиха си ги, намериха ми страхотно жилище на много изгодна цена. Не, че пак не ме заболя сърцето. Около 800 лв. заминаха за нотариус, те най-не ми се даваха.  Tired
Но пък ми беше спестено доста време, пък и аз не бях запозната с този род сделки. Така че всеки сам да си прецени.  Peace

# 17
  • Мнения: 1 022
Искаме да продадем апартамента си, но се чудим дали да ползваме услугите на агенция, или да го продаваме сами? ooooh!
Кажете ми какви са плюсовете и минусите на двата варианта?
Вие какво бихте направили?
Има ли някой, който е продавал така, или това е отживелица?
Апартамента е много хубав и не мисля, че ще се продаде трудно.
  bouquet
А в кой квартал продавате и колко кв.м е?

# 18
  • София
  • Мнения: 1 603
Когато продаваш, ползата от агенцията е, че познавайки пазара по-точно биха определили цената на имота /да не е твърде висока, че да "виси", по обявите 1 - 2 години или пък твърде ниска - по обясними причини/. Също така тя по-голям ресурс за реклама от теб т.е. повече потенциални купувачи ще го видят.
Когато купуваш е по-различно. Освен всичко останало, ползата от агенцията е, че тя проверява собствеността на имота, който искаш да купиш, което пък заедно с многото търчане на брокерите оправдава комисионната.

Само и единствено с агенция! Не те съветвам да правиш експерименти. .............. Сложно е и се иска опит за това. Аз лично не бих рискувала дори на този етап, когато вече имам идея за какво иде реч.  Peace
Това пък защо?
За да продадеш имот ти трябват нот. акт, ЛК и още две нещица от общината.
Рискът за продавача къде е ?


# 19
  • Мнения: 8 999
Когато продаваш, ползата от агенцията е, че познавайки пазара по-точно биха определили цената на имота /да не е твърде висока, че да "виси", по обявите 1 - 2 години или пък твърде ниска - по обясними причини/. Също така тя по-голям ресурс за реклама от теб т.е. повече потенциални купувачи ще го видят.

Цената може лесно да установиш като се ориентираш по другите оферти с подобни параметри в съответния квартал. Ако е висока, можеш да я намалиш.
Ресурса за реклама на агенциите не е чак толкова голям - една обява в имот.бг /най-големият сайт с обяви/ е безплатна и автоматично публикуват обявата във в-к София днес.
От друга страна агенциите са склонни да убеждават продавача, че няма интерес към неговия имот и да го склонят да намалява цената, за да могат по-бързо да реализират собствената си комисионна. Така беше в моя случай - мотаха ме три месеца и все обясняваха, че парите, които искам са ужасно много. Ядосах се накрая и си пуснах обява с още по-висока цена като частно лице - продадох имота на друго частно лице точно за 1 седмица.

Когато купуваш е по-различно. Освен всичко останало, ползата от агенцията е, че тя проверява собствеността на имота, който искаш да купиш, което пък заедно с многото търчане на брокерите оправдава комисионната.



Проверка на имота може да направи всеки адвокат точно за 5 мин. , а и самият купувач може да го направи в Агенцията по вписванията, по същия начин, по който ще го направи и агенцията. С тази разлика, че агенцията ще ти вземе 2.5 % комисионна за това, а хонорарът на адвоката ще е около 500 лева, включително изготвяне на договор за покупко-продажба. Не си мислете, че брокерите са по-светнати от адвокатите /те също ползват адвокатски услуги/.

Рискът за продавача идва от това, че може да бъде измамен при плащането - именно затова е нужен адвокат, който така да напише договора, че да няма вратичка за измама.
А в случая става дума точно за продажба, а не за покупка - по-голям риск има за купувача, а не за продавача.

# 20
  • Мнения: 4 668
Рискът за Продавача е при плащането . Тъй като масово сделките се минават на данъчна оценка , което е разбираемо - никой не иска да плаща безумни такси  Rolling Eyes в нот.акт пише , че стойността на сделката е тази на дан.оценка .
Затова бих съветвала Продавачът в момента в който подпише нот.акт пред Нотариус да иска от Купувача да му подпише и запис на заповед за разликата от дължимата сума.
Така се избягва риска , да се отиде до банката и Продавача да ти преведе само тази стойност и да каже - " Ами , ето - толкова пише в акта , ето ти ги "
В предварителният договор , колкото и да е печен адвоката няма как да се спомене , че ще се прехвърли на стойността на дан. оценка , защото това противоречи на закона .
Има начин с анекс , но със запис на заповед е по сигурно !

# 21
  • Мнения: 8 999
Pipinka , има и други начини. Но, затова са адвокатите. Всичко може хем да е легално, хем да изповядате на дан. оценка, хем продавачът да е 100 % застрахован. Но това си има цена, разбира се.

# 22
  • Мнения: 680
Благодаря Ви за всички съвети, които ми давате.  bouquet
Много сте мили и изчерпателни, а аз чета и се опитвам да смеля цялото инфо.... ooooh!

# 23
  • Мнения: 4 292
Това пък защо?
За да продадеш имот ти трябват нот. акт, ЛК и още две нещица от общината.
Рискът за продавача къде е ?
Извинявам се! Сметнах, че всички са наясно къде е. Данъчната оценка е в пъти по-ниска от реалната продажна цена на имота, заради огромните такси.
Именно данъчната оценка се вписва в нотариалния акт.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 603
Данъчната оценка е в пъти по-ниска от реалната продажна цена на имота, заради огромните такси.
Именно данъчната оценка се вписва в нотариалния акт.

Ако в нот. акт се впише цената по данъчна оценка, за да се спестят такси, се прави договор с клауза за неустойка в р-р на разликата.

# 25
  • Мнения: 1 080
Не виждам какъв е проблема да си дадеш имота на агенция да ти го продава!
Грешка правят повечето хора, че си пускат частни обяви на много места и уж искат сами да си го продават, ама като им се обаждат на всеки 5 минути агенции и накрая става мармалад!
Най-добре е да си пуснеш имота в една две агенции(проучени и препоръчани ти от приатели) и да не се занимаваш с глупости и да си спестиш главоболията, а за комисионната на агенцията - ами време е да си научим да си плащаме за извършените услуги!
Ако решиш да го продаваш сама, го пусни по въздуха - имам предвид - да се разнася от уста на уста - така също се продават бързо имоти, но ако го раздухаш по всички вестници и сайтове - ще ти счупят телефона, а файда дали ще има-късмет!!!

# 26
  • DE
  • Мнения: 967
Ами според мен е все едно, защото агенцията няма да ви иска пари за услугата, а ще вземе от купувача.

Това не е вярно. Дадеш ли апартамента да ти го продава агенция, ще трябва и ти да платиш 2% от стойността на сделката или колкото там взима агенцията. Ние, когато продавахме нашия, държахме да си го продадем сами, няма да ти казвам колко агенции ни се обадиха да го продавали от нащше име. Ние съответно им казвахме, че няма да им плащаме и те се съгласяваха, като натоварваха цената с 4%, вместо 2. Накрая една агенция ни доведе купувач и с цялата си наглост настояваха да им платим поне 500 евро hahahaПри положение, че ние не сме ги ангажирали/просто им бяхме дали позволение и те да си го обявяват/, познай дали се случи JoyБяхме готови да развалим сделката, ама как ще плащам за услуга, която не съм искала.Виждала съм цената на апартамента ни с 4000евро отгоре.Ние си бяхме обявили апартамента в 3 сайта. Ако искаш повече инфо питай.
Не е вярно, ама е вярно!
Аз работя в агенция за недвижими имоти и ние НЕ взимаме пари от продавача!!!
Той получава това, което е пожелал!!
А това какво ще си сложи посредника върху твоята цена, си е негова работа!

# 27
  • Мнения: 1 080
mimoza^^, да права си - по принцип това практика в повечето от случаите -карто не иска да си плаща продавача не можеш да го задължиш - той си иска чисто 50 000 примерно и твоята комисионна отгоре. Само че посредника не си слага каквото си иска - той си слага комисионната, която е някакаъв утвърден процент!!!

# 28
  • DE
  • Мнения: 967
stefinka, вярно е, че е процент, но я си представи, че ти искаш да си продаваш апартамента за определени пари.
Дали ще те интересува какво си слага посредника отгоре, при положение, че ще получиш това, което искаш?
Много малко агенции спазват правилото за процентите и всеки товари отгоре, колкото иска!
Има много работи, които мога да напиша, но не са за форум!

# 29
  • Мнения: 1 080
Ох, спирам и аз вече, че не е по темата, ама ако го натовариш много отгоре, не  е  сигурно дали ще си вземеш парите - доста колеги така се оказват между двата стола!!!

Общи условия

Активация на акаунт