отново за гърнето

  • 1 556
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 672
Не мисля, че точно това е мястото за лични кавги..Ако някой има какво да сподели-това е правилното място...
Разбира се, че всяко дете е различно и по-различно време ще се научи да ходи на гърне...Щом няма първолаци с памперси значи няма дете, което да не се е научило...
Аз също чета доста по-въпроса, а и съм говорила с мои приятелки минали по тоя път и моето мнение е следното:
Всички мами, които са започнали преди годинка да слагат бебчовците на гърне са имали временнен резултат и после пълен обрат. Децата се стресират и след годинката категорично отказват гърнето. Дори след като се научат използват напикаването като протест към родителите (опит с мое близко дете, което е на 4 и се напикава само когато го накарат да прави нещо против волята му, вкл. като ходи на детска градина се напикава по време на следобедното спане, а в къщи не).
Психолозите казват, че времето най-подходящо за запознаване на детето с гърне е след 1.5.. Точно кога и как е по преценка на майката, тъй като тя познава детето най-добре...

# 16
Защо някои майки толкова бързат да направят децата невротици Shocked Shocked Shocked

И мила zlatina_ZZ май трябва да четеш по-съвременна литература! newsm78
...Просто ми омръзна да чета крайни оценки тук,които понякога заблуждават някой майки и ги карат да действат по разни "модели",наложени от други майки,считайки ги за крайно правилни!Ако ти си решила да слагаш детето си на гърне като стане абитюрент /ка ми OK,никакъв проблем,но не го налагайте на другите като модел за подражание.Това е  най-малкото -неправилно!
Peace

# 17
  • Мнения: 1 877
Поредният повод за спорове от рода "кой е по-по-най".... Wink

# 18
Абе определено във форума има няколко майки които искат да бъдат компетентни по всички въпроси и да наложат някакъв метод на отглеждане на деца!

# 19
  • Мнения: 1 877
Абе определено във форума има няколко майки които искат да бъдат компетентни по всички въпроси и да наложат някакъв метод на отглеждане на деца!
И аз имам такива наблюдения,но гледам да не влияя...

# 20
  • Мнения: 1 103
Ние сме на 1.9г и от около 4 месеца  я слагам на кукуто.Взех и такова музикално и при нас има ефект .Отначало не казваше но и  стана интересно и полека лека  свикна  .Задължително я слагам преди сън и като стане пак а от утре тръгваме и на ясла .

# 21
  • Мнения: 3 500
Щом си започнала с опитите по-добре не спирай. Ще дойде момента и сама да си казва. Моника казва след като се е изакала, че има "као". На гърнето вика "дате" и като седне казва "пиш" /че пишка/. Те я слагат и в яслата и вкъщи я слагам, но ние имаме друг проблем - веднъж вземе ли го, няма махане от гърнето. Пристрастена е към него. Още не може да казва, обаче, преди това, че й се върши нещо. Мисля, че са още малки.

# 22
  • Мнения: 2 652
Периодът на интерес към тоалетната е между 12 и 18 месеца, още повече, че детето ти дава ясни сигнали на интерес - отива за чисти гащички, когато се напишка. Каква по-голяма готовност от това?! Не пропускай момента, просто й помогни  - първо, вземи най-обикновено гърненце, а не на тоалетната (така детето ще има повече свобода и няма да се чувства вързано на високата седалка, от която не може да слезне само). Ако все още ползвате памперси, махни ги изцяло ( само нощем първоначално може да слагаш памучни пеленки), за да се провокира неприятното чувство, когато е подмокрена и наакана. Веднъж махнеш ли памперса, не е добре да го слагаш дори инцидентно, защото детето ще се почувства объркано - защо веднъж може, а друг път не. Приготви си поне месец-два търпение и постоянство, и я инволвирай в процеса - сама да си събуе мръсните гащички и да ги сложи в коша за пране, да вземе сухи (както всъщност и прави вече), да си измие ръцете накрая. Рано или късно всичко това ще я заинтригува и ще започне да си казва предварително.

# 23
  • Мнения: 770
Защо някои майки толкова бързат да направят децата невротици Shocked Shocked Shocked

И мила zlatina_ZZ май трябва да четеш по-съвременна литература! newsm78
Мила desin4o ,не виждам как това да започнеш да приучаваш детето си да ходи на гърне би го направило невротик Laughing Laughing!!!А ако беше прочела внимателно поста ми ,щеше да видиш ,че там казвам:"..право на всяка мама е да реши сама кое е най-добро за нейното бебе.." и т. н.
Както и да е ..а относно литературата - книгата ,която цитирам е издание 2007 ма година,така че и тук не виждам какво си искала да кажеш..Просто ми омръзна да чета крайни оценки тук,които понякога заблуждават някой майки и ги карат да действат по разни "модели",наложени от други майки,считайки ги за крайно правилни!Ако ти си решила да слагаш детето си на гърне като стане абитурент /ка ми OK,никакъв проблем,но не го налагайте на другите като модел за подражание.Това е  най-малкото -неправилно!

Не налагам на никого нищо!
Право на всяка майка е да си възпитава и отглежда детето както намира за най-добре! Това е форум и всеки има право да изказва мнение!
Просто е хубаво да се информирате повече, преди да го направите!
И zlatina_ZZ нямам нищо общо с твоето незнание относно насилственото и ранно приучаване на гърне! Що се отнася до книгата, аз също я имам, но за щастие не прилагам написаното в нея дословно! Има още доста книги, които явно ти не си прочела!

# 24
  • Мнения: 2 829
Моят син е без памперс от 9 месечен, от 2 месеца вече си казва сам като му се пишка. Преди това даваше някакви знаци, но по-често аз му предлагах през известно време, а той пишкаше.
Чела съм теориите за слагане след 2 години, но не намерих обосновка защо и с какво се травмира детето при слагане на гърне? Намерих само една заплаха, че видите ли детето се травмира. Аз лично не съм насилвала детето, никога не съм го държала на гърнето повече от 1-2 минути и ако протестира (напр. да мрънка или да се извива) веднага прекратявам практиката. Чела съм доста информация за това как бавни и плавно да научим детето да е чисто без стрес и при мен така и стана. Освен това използвах и опита на майка ми, както и на свекърва ми, и още познати, всичките махнали пелените около годинката, без стрес за бебетата, като никое от бебетата (2 от които сме аз и брат ми) не е имало проблеми с нощното напикаване.
Моля, ако имате някакво обяснение защо се травмира детето (различно от описаното в книгата на Додсън, сайта на д-р Сиърс и сайта на ААП) дайте ми линк да се образовам.

Далеч съм от мисълта да твърдя, че това е единствения правилен начин, просто искам да напомня, че има повече от 1 начин и ако някой постъпва различно-това не значи че е грешно.
За мен независимо дали махането на памперса става на 6 месеца, на годинка или пък на 3-важното е да стане без принуда, без висене по 15мин. на гърне, без насилие и без заплахи, наказания и т.н.

# 25
  • Мнения: 779

Не налагам на никого нищо!
Право на всяка майка е да си възпитава и отглежда детето както намира за най-добре! Това е форум и всеки има право да изказва мнение!
Просто е хубаво да се информирате повече, преди да го направите!
И zlatina_ZZ нямам нищо общо с твоето незнание относно насилственото и ранно приучаване на гърне! Що се отнася до книгата, аз също я имам, но за щастие не прилагам написаното в нея дословно! Има още доста книги, които явно ти не си прочела!



Хубаво,че не налагаш..защо тогава изпадаш в крайности ,когато някой не е на твоето мнение?
Да се информираме повече.. Thinking.МИ точно ,нали това е и идеята на самия форум.Майките да се информират взаимно ,да споделят своя опит ,да споделят и  прочетената информация и т. н.или се бъркам?
Относно"твоето незнание и насилствено ранно приучаване на гърне" не мисля ,че има какво да кажа...Ако ми посочиш и цитираш къде съм казала,че трябва детето да се приучава на гърне насилствено и рано на всяка цена-хубаво,само че аз не виждам да съм казала нещо подобно. LaughingА относно незнанието ми,едва ли точно ти си човека,който определя кой колко знае #Crazy.Света не е само черен и бял има и други цветове.Сиреч ,всеки който е на различно мнение от теб,не означава,че по-лош,че е неук и не знае.Нито пък означава,че е прочел по-малко или ,че изпълнява всичко дословно пък ,което е прочел.Така,че хайде по-спокойно,нека не се спами темата повече.Мисля,че личностните нападки не са подходящи.Трябва да се прави разлика между противоречия и лични кавги(както бяха казали по-горе). bowuu

 

# 26
  • Мнения: 232
Дарин реших да подходя по друг начин и започнах да го приучвам към гърнето още от 6-7 месец.

Боже, до 6-ти месец детето само лежи и не може да сяда дори в количката, камо ли на гърнето  ooooh!
Никога няма да спре да ме изненадва този форум  Crazy
Е,очаквах съвети,а не коментари....ама така е - този форум и мен ще продължи да изненадва! Simple Smile
Ами за съжаление миличка няма точна рецепта. newsm12 smile3518Ние също имаме известни проблеми.Знае какво трябва и какво не,но като му се върши работа на мишока,както всички останали и той се спотайва и ГОТОВО!Това за акането,а за пишането се научихме с една малка хитринка - пишкаме не в гърне, а в чаша,прави като мъжете,но това става за съжаление само за момченцата.А за акането се хващаме,вече сме на ясла от две седмици и там нали ги държат с пампита по цял ден,че малко ни развалиха навиците,иначе у дома от два месеца без помпи дори и на обедното сънчо без - оправията е акаме сутрин и вечер -по половин час на гърнето и готово,а иначе за пишането по часовник през 1 час.И така-опитай -успех. newsm10 newsm51

# 27
  • Мнения: 770


Така,че хайде по-спокойно,нека не се спами темата повече.Мисля,че личностните нападки не са подходящи.Трябва да се прави разлика между противоречия и лични кавги(както бяха казали по-горе).

Съгласна съм! Peace

 

Общи условия

Активация на акаунт