Домашни пюрета със замразени зеленчуци?

  • 3 554
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 242
Направих пюре от картофи и моркови /от пазара/, изкиснати половин час във вода и замразен грах на Бандуеле. Сложих и мъничко чай на Хип /за вкус, вместо захар/ и АМ. Омете го за нула време  Grinning Минаваме предимно на домашна кухня  Grinning

# 16
  • София
  • Мнения: 5 721
Аз взимам замразени на Bonduelle но няколко пъти предлагам на беб и той не ми иска пюрето Mr. Green

# 17
  • Мнения: 1 449

Няколко неща, които могат да намалят нитратите:
/сборна информация от различни източници/

* Подбират се средни по размер зеленчуци:
По-крехките и по-малките задържат повече нитрати, нужни за бъдещия им растеж.

* Зеленчуците се съхраняват в хладилник:
Топлината превръща нитратите в нитрити. Най-добре - в найлонова опаковка с отвор.

* Разрязват на 2-4 части и престояват в студена вода 10-30 мин.:
Губят се около 10-15% от нитратите. Разрязването е важно най-вече за зеленчуците, които натрупват нитрати във вътрешността си. Някои дребни зеленчуци може да се накиснат цели.

* Варенето унищожава голяма част от нитратите, поне 20-40%:
Унищожава се и голяма част от витамините, тъй като зеленчуците се варят нарязани и обелени.

* Водата от варенето се маха веднага след сваряването:
В нея преминават голяма част от нитратите. Както и част витамините.

* Зеленчуците се заливат със студена вода:
Целта е да се охладят възможно най-бързо.

* Отстранява се най-нитратната част:
При чушките това е частта около опашката, при зелето и подобни зеленчуци – външните листа и кочана, при репичките и тиквичките – кората, при морковите и картофите – вътрешността, при цвеклото - най-горната част, при краставиците – частта откъм дръжката и т.н.

* Сварените зеленчуци се консумират след приготвянето и не се претоплят повторно:
Така се образуват нитрити.

* Добавянето на витамин С намалява образуването на нитрозамини в организма:
Например няколко капки лимон към ястието може да възпре превръщането на нитратите и нитритите в опасните нитрозамини (макар че за този процес по принцип са нужни наистина големи количества витамин С).

-----
Да добавя конкретно за замразените зеленчуци -  начинът на размразяване има голямо значение за запазване на хранителната им ценност. 

Последна редакция: ср, 13 фев 2008, 02:01 от Косе Босе

# 18
  • София
  • Мнения: 7 242
Косе Босе, мерси   bouquet

# 19
  • Мнения: 508
аз също захраних със замразени  зеленчуци,но бяха от пазара добре изкиснати-сега от седмица сме на детска кухня.

# 20
  • Мнения: 1 900
Косе Босе    bouquet

# 21
  • Мнения: 514
КОСЕ БОСЕ мерси за инфото  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 22
  • Мнения: 238
Косе Босе, чудесна информация!

# 23
  • Мнения: 30
Косе Босе, чудесна информация!БЛАГОДАРИЯ И ОТ МЕН  bouquet Peace

Общи условия

Активация на акаунт