Аз НОЕМВРИЙЧЕ обичам и негова мама с гордост се наричам

  • 8 658
  • 287
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 3 205
Юлче, то много кандидат снахи станаха, но предлагам да размислиш. Ако трябва да събираме зестра от сега! hahaha Mr. Green

Аз имам двама сина, споко. Предлагам избор един вид  Mr. Green

Маги, не мисли още за захранване. Ако е гладен, увеличи му млякото. Но най-вероятно не е гладен. Ще се опитам да обясня. И аз с Иво грешно смятах, че като минат коликите и ще настане раят небесен, че само ще се хили, гука и т.н. Да, ама не. Скоковете в растежа не са приоритет единствено на кърмачетата, те се случват на всички деца. И на тази възраст не се изразяват само в увеличен апетит. Скок в растежа означава скок в развитието като цяло - интелектуално и физическо. Ти го виждаш сама. Детето почва да усеща света, да разбира, че някои неща се случват след други, започва да разбира, че не едно цяло с мама, че може да командва части от тялото си. За него това е изненадващо и докато свикне, може и да е невротизиращо. Обикновено при скок в растежа децата почват да търсят повече гушкане (а това е свързано и с повече ядене), стават по-нервни и ревливи и най-лошото - губят си спокойния сън. След като периодът на новото нещо отмине и детето свикне с промяната, то се успокоява и нещата се връщат в стария ритъм. Тези периоди трябва да се усещат, малките деца обикновено винаги имат причина да плачат и затова трябва да бъдат успокоявани - даже и да не виждаш причината, търпението ти и увереността ти, че всичко е наред и нормално, успокояват детето донякъде. Обикновено до 1-2 седмици периодът преминава и детето показва новите умения. При вас явно на дневен ред е надигането да седне - не се притеснявай и не го бутай назад. Ако не беше достатъчно силен да го направи, нямаше да го прави. Щом се опитва, значи тялото му е достатъчно заякнало. Това не значи, че скоро ще седне самостоятелно (главата наистина много тежи), но нищо не му пречи да се опитва и да прави мускули по този начин. Освен това бързото наддаване трябва да се ограничи, а това става с движение. Детето ти знае какво да прави по инстинкт. Това за поставянето седнал на 6 месеца е по-скоро обща препоръка, тя касае деца, които не могат да седят самостоятелно на тази възраст (аз не я спазвах например, защото оставих Иво да си седне сам, когато пожелае и това стана чак на 7 месеца от пълзящо положение, защото той първо се научи да пълзи и чак после откри, че има дупе). Ако детето ти се научи да седи само преди 6 месеца (набира се с помощта на ръце и се изправя до седнало положение и може да се задържи известно време без опора на гърба), значи неговото време просто е дошло и препоръката не се отнася до него.

За самите признаци за захранване не мога да дам адекватен съвет, защото захраних Иво преди да прояви такива (на 6 месеца си беше). Иначе - да няма рефлекс на избутване (като сложиш нещо от лъжичка в устата, езикът да не го избутва навън), този рефлекс се губи след 4-я месец; да може да седи седнал, защото твърдите храни може да го задавят, а и все пак идеята на захранването е да се научи да яде като възрастен - никой възрастен не яде легнал; да проявява интерес към храната - това е малко общо, защото децата са адски любопитни и могат да посегнат към храната на някой възрастен без да имат идея, че това всъщност се яде. В общи линии в един момент, като мине 5 месеца, можеш да пробваш примерно като сте седнали да вечеряте да свариш картофче и да му дадеш да хапне мъъъъничко парченце от твоята ръка. Ако го одобри - давай, ако не - отлагаш с една-две седмици. Аз лично не одобрявам поставянето на допълнителни храни като пюрета и каши в шишето с мляко, това ми противоречи на идеята за храненето като възрастен и никога не съм го практикувала. Нашата проба с Иво беше с круша през септември, дадохме му да близне, хареса му и след няколко дни му дадохме първата лъжичка кафяв ориз. След това обаче го боля стомахчето, та пак чакахме и официалното му стартиране беше с картофено пюре. Плодове дадох на по-късен етап, първо искахме да посвикне с обикновените храни и чак после да давам по-сладките. Затова обикновено препоръчват зеленчуците и домашните каши (кафяв ориз, царевица, елда) преди плодовете - като свикнеш на сладкиши, не ти се услаждат зеленчуковите манджи.
И още нещо искам да кажа - по-късното захранване не означава, че детето ще бъде злоядо и на една годинка ще яде много по-ограничен брой храни от връстниците си. Иво ядеше по около 700-800гр твърда храна на ден на една година (тук се изключва млякото, имаше 4 кърменета - в 6, 12 или 14, в 19 и в 22 часа) и ядеше изключително разнообразно (включително гадни неща като спанак, елда и броколи, каквито повечето деца не обичат, всъщност той не обичаше сладко). Отби се абсолютно сам на година и два месеца. Никога през нощта не съм му давала сок, чай, вода или мляко от шише.

Много изписах, надявам се да не е досадно за четящите- това е философията ми за захранването, която определено ми проработи много добре с Иво и ще я следвам и с Дани.  



# 256
  • Мнения: 3 433
Юлче-изчерпателна си както винаги Peace
Лили 33 изчезна Thinkingимаше някакъв проблем с гърдата и не писа повече.

# 257
  • София
  • Мнения: 2 437
Биси, честита годишнина   bouquet Бъдете здраво и сплотено семейство и много се обичайте   bouquet

На днешната дата преди 8години и няколко часа моят мъж ме изненада...падна ми на колене, по боксерки на сърчица и устнички, и ми предложи да му стана жена  Heart Eyes

А тази година, след още няколко часа Павел ще стане на една годинка  Simple Smile

И за мен денят е много специален   Flutter

За операцията говорите...ми не съм имала придърпвания никакви още, от както излязох от болницата. Срастванията се получават първите няколко дена, така, че...каквото срастнало-срастнало  Laughing За щастие и двата пъти съм си ОК благодарение на бързото раздвижване. Peace

Маги, вареният картоф е газообразуващ, така, че внимавай...На баткото му го бяха забранили, заедно с царевицата заради коликите. И не се подлъгвай...напоследък картофа е силен алерген...редом с морковите. Все повече дечица имат непоносимост към него (около мен са племенника ми и на кумата щерката- и двамата го надрастнаха вече). Помисли, дали да не захраниш с готови пюренца- и на гъстота, и на чистота на продуктите и като количество са добре (говоя за ХИП). Всъщност, пробвай някой ден сама да направиш пюре от картоф или морков за да видиш какво ще се получи и го сравни с готовото. Аз започнах да правя сама пюретата някъде около 7-8месец.
А подробно описание кога е готово детето имаше в кърмаческия някъде. Няколко от признаците бяха: да не бута с езиче навън, да поднася към устата си предмети, да може да седи стабилно. Имаше и още. А, тя Канела ги е написала, ама сега няма да го изтрия пък Crossing Arms

А за интереса на децата към нашето ядене...убедена съм, че мъничките бебенца (под 6м) не разбират нищичко и просто те гледат така, както ще те гледат и ако свирукаш с уста или правиш челни стойки. Просто правиш нещо нетипично да деня и на него му е кеф да те разглежда. Simple Smile
А ако му дадеш нещо, каквото и да е, ще го изяде веднага- сокче, парче месо, парче кюфте или пица, картоф, ябълка...и все ще мляска сладичко и ще му се "услажда"  Simple Smile

Роси и аз съм ЗА захранване със зеленчуково пюре  Wink

Е, мъча се да пусна постинга и само нови има, и не мога да смогна да ги изчета





# 258
  • Мнения: 1 100
Диана, голямо съвпадение - Павката се е родил на същата дата, когато баща му ти е предложил брак, 7 години по-рано Grinning
Честито!!! Да пием за щастливите съвпадения!
На мен ми предложиха на 14 юли /2005/, заради това че съм видна франкофонка Wink, иначе бил решил по-рано  Joy

# 259
  • Мнения: 528
Адмирации за Юлчето и Дианчето. Както винаги изчерпателни.
Вече не се чудя как, кога и с какво. Смятам, че добре  си бях решила.
А и щом мъжо смята така, какво повече да му мисля.

# 260
  • Мнения: 804
Дианче, да ти е жив и здрав рожденника!

# 261
  • София
  • Мнения: 2 437
Диана, голямо съвпадение - Павката се е родил на същата дата, когато баща му ти е предложил брак, 7 години по-рано Grinning
Честито!!! Да пием за щастливите съвпадения!

Ами ние всъщност миналата година празнувахме годишнината от годежа  Joy Не сме майсторили Павката...ама то детето си ни е харесало за по-раничко Wink Мислехме от ноември да започваме да си правим второто бебе, а то какво стана  Simple Smile

# 262
  • Мнения: 3 433
Дианче-честит ви двоен празник!!! Hug  bouquet
Много мами зачезнаха,Тиха Вода също Thinking

# 263
  • Мнения: 1 546
След бърза консултация с наличните мами в Скайп, реших да питам и тук:

От една седмица, да кажем, забелязвам, че Симона като заспи и по някое време започва много да си върти главата Thinking Върти, върти - спре... и пак така. Чудя се дали е нормално? Thinking

# 264
  • Мнения: 160
Привет!
Честита годишнина на Биси!Обичайте се и бъдете щастливи!
Честито на месечинковците!Няма да усетим как ще започнем да честитим и годинките на бебоците! Laughing
Честито на всички,които празнуват дес и за които денят е по някакъв начин специален!

Дианче,твойто мъж голям образ!Да си го обичаш и да те обича много и винаги,както до сега!
Зита,а кога ще има нет и у свеки?Кажи на мъж ти по-бързичко,че ще ни липсвате с Андрейката! Hug
Сладурка ме накара да се замисля за спирала  Rolling Eyes
Дес,хайде...стига си спала  Laughing Hug
Маги,благодаря за съвета относно стриите   bouquet а за захранването,след Юлчето и Дианчето е трудно човек да се иказва  CrazyСамо да спомена,че вболницата бях с едно цигане в саята,което ми разказваще как първото и дете си похапвало по едно кюфте и по едно кебапче,когато било на 3(три!!!) месеца  Shocked това го казвам за да се посмеете,а не защото го одобрявам  Peace
Добре дошли на Антена и Зузу!
Антена ме изпреварила и питала за Зимафлуора.На нас онзи ден ни казаха да го почваме,купих го,но не сме го започнали и сега като ви чета се чудя какво да правя  newsm78
Таш,благодаря ти  Hug  и много хубаво заглавийце си измислила   bouquet
Катеринке,браво...да поздравиш Ножичко от нас,защото той е един от малкото мъже тук,които са отбелязали празника по някакъв начин. Черпи го една  beer2  от нас!
В тази връзка да спомена,че моят изобщо не е блъфирал и му стана много неудобно като откри своята изненада.Аз неможах да купя балони,затова му принтнах няколко листчета с  ОБИЧАМ ТЕ и ги пъхнах на места,където знам,че ще бръкне,така вадеше по някое листче,докато не си легнахме,защото последните бяха в завивките  Laughing дори нямаше  luvbed  защото много ми се спеше.
Канела,май както и да се прекръстиш,за нас ще си останеш Канела! Wink
Дита,и Габи много се върти,направо понякога я гледам така  Shocked
Ами да взема да млъкна вече,че май много стана...а и учителкат ми по литература все повтаряше-"Важното е с малко думи да кажеш много неща.." а аз  ooooh!

# 265
  • Мнения: 884
Сладурка, тук съм и хвърлям от време на време по едно око, но вчера нямах време да пиша, а днес пък ми се спи-снощи легнахме късно-направо на сутринта си беше...
 Така и така вече съм "вътре"-да поздравя всички празнуващи днес-малки и големи-весел празник и едно прекрасно лято ви желая! Абе няма край тази зима, ама малко остана...

# 266
  • София
  • Мнения: 51
докато нахраня малкия и го сложа да спи забравих какво си бях наумила да пиша. Ама как няма да забравя като той опищя света докато сменим памперса, че беше и пропуснал та докато се преоблечем изцяло блока ни чу. И то рева от глад. Не може да изтърпи 3часа и половина пауза, все подраняваме с 15 -20мин.
Педито преди ми беше казал, относно това по колко да яде, че щом изпива шишето до дъно, значи не му стига. Ама то нашия имам чувството, че и 200мл. да му дам всичко ще изпие. Забелязах че не му стига храната напоследък, защото освен че изпива всичко се нахвърля след това на чая, между храненията изпива по 100-150мл. чай на ден. Досега давах 5 пъти х 150мл. като вечер давах повече, по 160 та да изкараме до сутринта. Да ама НЕ, буди си се в 2 или в 3 и се започва едно нервничене, яростно лапа бибата, пие много чай...в 6.30 вече приритва от глад  ooooh!
От вчера взех да давам по 170 вода + 5 и 2/3 лъж. АМ получава се 180-185мл. и го пие до дъно. Страх ме е да не започне да наддава много. То и без това е отпрал едни бузи, чак не види от бузи  Laughing
Одеве го претеглих /в неделя правим 3м./ и тежи 6200г. На 17.01 беше 5230г. наддал е с 970г. за дължината ще видим на консултацията.

За захранването...и аз бях почнала със сок от ябълка 2рия месец по препоръки от педи, баби и т.н., обаче заради силните колики го спрях, а и не давах всеки ден /иначе на детето много му харесваше/.
Мисля да започна захранването от края на третия или от 4тия месец със зеленчукови пюрета, но не знам тези готовите обикновено са смес от 2 и повече заленчука, не трябва ли да се започне само с един и после друг и да се прави комбинация. След това плодови пюрета и каши.

# 267
  • София
  • Мнения: 672
Мерси на всички ви за бързите и точни отговори Simple Smile

А на Юлчето и Дианчето - специално   bouquet - че винаги говорят от практиката Simple Smile
А вие двенките що не си отворите един консултативен кабинет пари да изкарвате Wink Ние няма да казваме на НОИ Wink

# 268
  • София
  • Мнения: 3 679
Аз се завърнах, малко четох по диагонал щото ми се вие смят.
Бебо го боцнахме, наддал е 700 гр и вече е 5,900 и е дълъг 62 см. Личната каза да не го захранвам още, че добре си наддава човека  Simple Smile - туй на бабите, че само мрънкат че нищо не му давам на бебето.
Моя зъб ми разка играта - правиха ми кюретаж на венеца и ми го цепнаха със скалпел - ако се подуя трябва да пия аугментин, ще ходя на хирург да види дали може ако отреже проблемния корен да спаси зъба или направо да го вади. Уф, почва да ме пуска упойката и да боли...Сега ще пробвам да полегна малко, че е зле работата и трябва да търча да прибера каката от градина. Май няма да готвя - ще ядем яйца Crossing Arms
Имам и колетче от ларедут - мъжо го е взел и довечера ще видя от коя дата е, че чакам 2  Simple Smile

# 269
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
Ditta то и Емето-бадемето ги прави тези въртележки, аз се позачух позачудих пък спрях, за сега не ме притеснява

Общи условия

Активация на акаунт