За Египет-най-важни неща,които да не забравям и съвети.

  • 129 354
  • 620
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 1 893
На мен пак ми се ходи в Египет!  ooooh!

Ами какво чакаш, гледам имаш подходящо облекло  Laughing
alf leila, имаше ли някакви по-строги мерки за сигурност, предвид скорошното отвличане?

# 526
  • Мнения: 11 747
Между другото, аз не съм чула кога, кого и къде са отвлякли там!? Разкажете. За тази дестинация си е нормално, май, отвреме на време такива работи.... То и в Тунис бяха отвлякли французи - туристи, зимата май беше, но така и не чух какво е станало с тях, в крайна сметка, по българските новини не са давали или аз не съм видяла.  Thinking

# 527
  • Мнения: 3 215
Миналата седмица отвлякоха група туристи ( 1 румънец, няколко германеца и италианеца),заедно с 8 египтянина (гидове и шофьори) близо до Асуан. Искаха откуп за тях.Последно разбрах,че са локализирали мястото,където ги държат,но не бяха предприели действия.Не знам в последните дни какво е станало.
По принцип се случва,но рядко.На юг така или иначе си е по-опасно да се ходи,особено близо до границата със Судан.

# 528
  • Мнения: 11 747
Аз прочетох сега, освободили са ги всички, след операция на специалните служби - 5 германеца, 5 италианеца, 1 румънец и 8 египтянина.
За Тунис са били 2-ма австрийци, но не намерих какво е станало накрая.
Рискове винаги има и навсякъде, каквото ти е писано- това. Мен не ме притеснява и не би ме спряло нещо подобно.  Peace

# 529
  • Мнения: 3 215
А, браво , да са живи и здрави.И мен не ме притесняват такива работи - по-добре щастлив на плажа,отколкото нещастен и мръзнещ в някой офис  Mr. Green
В курортите в Египет има много стабилна охрана - хотелска, туристическа полиция и цивилна полиция.Никога не ме е било страх там, даже напротив. Peace

# 530
  • Мнения: 149
По-строги мерки нямаше, но конвоите се влачеха ама невероятно бавно и спираха често на пръв поглед без причина, но маже и да не е било така. По принцип в Египет полицаи и военни навсякъде има по много, но и за момент не съм усетила някакво напрежение да създават. Хайде до скоро Heart Eyes

# 531
  • Мнения: 3 215
Ааа, не се измъквай така.Чакаме си втората част от разказа! Naughty
Тъкмо ги видях освободените заложници по новините как пристигат триумфално в Кайро.Чакам до месец-два да издадат поне няколко книги за приключението си ( и да се замогнат). bowuu
П.п.Пина, най-после ти разгледах снимките от Тунис.Много са хубави!  bouquet

# 532
  • Мнения: 1
Мили дами, благодаря ви за всичко , което споделихте относно Египет !!!  bouquet
Със съпруга ми заминаваме на 18.10.08. за Кайро-Хургада в х-л Alf leila.... или 1001 нощ !(закупихме пакета от Тез тур)
 Макар , че четох почти всички материали и съм живяла няколко години в друга арабска страна , все още ми е малко притеснено относно предстоящото пътуване.Интересува ме медицинското обслужване по-детайлно ако на някого се е налагала мед. помощ.
Alf leila , чакам нетърпеливо продължението ...

# 533
  • Мнения: 149
Хей, момичета, не се измъквам, даже аз съм нетърпелива да ви доразкажа, но просто не ми остава време. Обещавам довечера да се понапъна. Augustina аз бях точно в Alf Leila Wa Leila. Направила си страхотен избор на хотел. Скоро ще разбереш защо. Благодаря ви за търпението Twisted Evil

# 534
  • Мнения: 149
Отново съм тук, за втората част. Забравила съм да спомена, че не успяхме да посетим светлинното шоу на пирамидите, тъй като в Египет вече са преминали към зимното часово време и последният спектакъл свършва в 20.30 часа. Вечер в 18 часа вече е тъмно, но сутрин рано -рано слънцето препича. Нямахме въобще нужда от връхни дрехи, но през октомври вече не е така, или поне така казват местните.
И в пирамиди не влизахме, думите на нашия гид бяха следните:"ако искате да платите 100 паунда /около 20 долара/, за да преминете по тесен, наклонен и нисък коридор, да стигнете в стаичка, в която няма нищо и да се върнете обратно, то няма проблем." Никой не изяви желание да пробва. Арафатки си купихме от пирамидите след пазарлък от 8 за 3 долара, но после в хотела един се нави и за 2 долара да ми продаде. Със сигурност ще трябва на тези, които са решили да отидат на джип сафари.
В Египетския музей всичко беше като на крос. Не влизахме в залата с мумиите, но входа е както и други са писали 100 паунда и то само в ег. валута може да се плаща.
Изобщо, неприятното по време на екскурзията беше, че историческите забележителности се разглеждат за много бързо, а пътуването насам-натам става безкрайно бавно.
И така, след като вечерта стигнахме най-накрая в Хургада, ни очакваше късна вечеря - гидът го беше уредил. След това настаняването, и тук ме очакваше първият ег. номер - настаниха ни в стая без топла вода, без тераса, с високо поставен  прозорец, който като отвориш виждаш само четири стени и се чувстваш като в кладенец, климатикът беше точно срещу леглото. И всичко това се случва след като вече си бях казала, че хотелът отговаря точно на снимките по рекламите - като в приказка си - разноцветен, просторен, уютен, с кули, меки светлини. Замислен е като развлекателен комплекс и впоследствие пригоден за хотел.
Но, за стаята - веднага отидох на рецепцията, след 10 минути в стаята дойде някакъв уж техник, когото не пуснах да влезе.
И какво мислите направих - спомних си написаното във форума, че срещу 10 долара може и да ми сменят стаята. И без никакво колебание, на сутринта,  право на рецепцията. Ама директно казах, че искам да ми сменят стаята и обещах на рецепциониста посочената по-горе сума, ако го направи. Точно след 5 минути той започна да ми обяснява, че чакал да се освободи стая, която не била стандартна. Това въобще нищо не ми говореше и след като видя, че не го разбирам, ме хвана за ръка и ме поведе нанякъде - кам централната част на хотела, и ........... новата ни стая беше супер лукс, нищо общо с предишната. Заслужаваше си бакшиша, да не кажа, че и повече.
Ако това ви се случи, не се колебайте, платете бакшиш, но си подсигурете комфорт Money
За тези, които ще ходят в същия хотел, да имат предвид, че има един основен басейн, в централната част, където се провежда гимнастиката, водната топка, уроци по танци; няколко малки басейнчета в по-страничните части на хотела. На територията има невероятно красиви градинки, игрище за футбол, плажен волейбол, детски клуб и кът; безплатно яздене на камили и кон, срещу ваучер от рецепцията; по бутилка безплатно вода на ден в мини бара. Там се провежда и шоуто 1001 нощ, което е безплатно за ползващите ол инклузив, но ако трябва да си плащате, т.е. сте в друг хотел и ви го предложат като развлечение - не си заслужава 20-те долара. Анимация има всяка вечер, но ние не сме я гледали, просто не остава време.
Много магазинчета с различни сувенири, но на търговците въобще не им се пазари - западноевропейците доста са ги поразглезили - направо влизат, питат за цената и купуват, без спор. Затова и търговците не са склонни много на пазарлък, но това съвсем не означава, че не можеш да пробваш. Аз лично оттам си купих стъклени шишенца, в които местните наливат етерични масла, но аз напълних с пясък от брега на морето и донесох като подарък.
Храната ми хареса, основно телешко, паста, пилешко. Имаше много сирене - гауда, чедър, турско сирене /жълто, трошливо, на малки шуплички/, хубава бира, чай, вода, вино, о, и питки - невероятни - пред нас ги приготвят на пещ #Crazy
До плажа / ползва се този на хотел Дана бийч - от същата верига/  се ходи с безплатен шатъл от 8.30 до 17.30 - на всеки 10 мин. На мен лично на плажа не ми хареса - особен пясък, доста дълбоко, разни рибки плуват, даже и змиорка видяхме. Има безплатен обяд на блок маса, който и гостите на Alf Leila Wa Leila могат да ползват.
Сувенири пазарувахме от търговския център срещу този хотел - там пазарлъкът беше нескончаем. Купихме си чай каркаде, сувенири - Нефертити, Анубис, Тутанкамон, окото на Хор, Бастет, Секхмет, закладки за книги / при пирамидите ги продават по 10 за 1 долар, а и на Луксор също/, саркофаг с мумийка /дъщеря ми умира от кеф и го разнася само насам-натам/, страхотни тениски за около 4 долара бройката, пирамидки, магнитчета за хладилник / 3 бр. за долар/, ключодържатели /по около 1 долар/, скарабейчета / среден размер - 3 за долар/. Може и още нещо да има, но сега не се сещам.
А, още по време на пътуването към Хургада гидът ни определи инфо среща за другия ден рано сутринта. Предложиха ни екскурзиите, които някой вече във форума беше пуснал, а и аз бях писала, като ни каза, че за всяка следваща ще ни направи отстъпка. Знаете чуденето ми дали да се възползвам от тях или да пробвам с местна фирма и в крайна сметка решихме да не губим време и да се запишем при гида. Малко сбъркахме, но само малко. Избрахме си първоначално Луксор - гидът ни го предложи на български език и въобще не съжаляваме - за 70 долара - Долината на царете с три гробници, храмът на Хатшепсут, алабастрова фабрика /къщурка/, корабче по Нил, обяд, Храм Карнак, папирусна фабрика.
После решихме да отидем и на батискаф - 45 долара, с отстъпката 40 и тук вече сбъркахме, защото впоследствие разбрахме, че в хотела има представители на местни тур. фирми, които предлагат същите екскурзии на доста по-ниски цени. Имайте го предвид #2gunfire
А за тези като мен, които имат проблем с вестибуларния апарат - НЕ ХОДЕТЕ НА БАТИСКАФ - след второто видеоклипче бах на палубата с невероятен световъртеж и ми стана ама адски ЛОШО.
Ще спра дотук, защото малката ме чака, но утре съм решила да довърша.  Party

Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 12:52 от alf leila

# 535
  • Мнения: 149
Пак съм аз. Като се върнах на написаното, малко съм ви позаблудила, че не сме ползвали връхни дрехи. В автобуса, заради климатиците, ползвахме, даже и шапки слагахме ooooh! Телефонирах от хотела до България  - 13 паунда на минута - доста скъпо. Улични телефони с карти имало срещу Дана бийч, но аз предпочетох на мен да ми се обаждат от България, защото с М-тел травълър плащам по 1.99 с ДДС на минута за входящо обаждане. Изходящото е 5.99 на минута, а смс-а около 0.8 лв. Оставих лични документи и пари в сейф на рецепцията - 18 долара за целия престой, но сейфът е супер малък и например по-голям фотоапарат или камера няма да се побере.
Пропуснала съм да напиша, че в хотела има музей с копия на някои от експонатите, изложени в Египетския национален музей - маската на Тутанкамон, саркофази и разни други и срещу 3 евро /за цялата група/ можете да се направите снимки.
Екскурзията ни до Луксор беше незабравима. Няма да се впускам в подробности, но не мога да не изразя задоволството си от гида ни Стоян, познанията му за историята на Древен Египет. Доста неща бях прочела предварително, и след чутото допълних познанията си. Не я пропускайте, но имайте предвид, че заради конвоя, наистина пътуването е супер бавно, жегата в края на септември беше убийствена, особено в Долината на царете. Просто се подгответе с подходящи дрехи, вода /такава продават навсякъде, включително и в автобуса - две 600 мл. бутилки за долар/, слънцезащитен крем, шапка, очила, фотоапарат с мноооооооооого памет и резервни батерии. Повтарям тези неща, въпреки че вече са писани във форума, за да потвърдя наистина необходимостта от тях Naughty
А сега, за моето пазарене по магазините. Както посочих, купувахме основно от търговския комлекс срещу хотел Дана Бийч. До Хургада не ходихме. В магазин за папируси попаднахме на копти - много приятно се общува с тях - спокойно аз казвам цена, те казват. Оглеждаха ме, правеха комплименти и аз накрая ги накарах, шегувайки се, да ми подарят нещичко - 3 папируса /неоригинални/ и две закладки за книги, на които написаха имената ни. На тях много им допадна идеята, че даже ми върнаха и един долар, задето ме гледали половин час. hahaha
Не така гладко протече обаче в следващия магазин - избрах магнитчета - по 2 за долар, но аз изкрънках 5 за 2 долара, скарабей - 3 за долар, но аз взех 10 за 3 долара и когато дойде време да купя Бастет и Секхмет, тоя вече не беше склонен да се пазари каза 8 долара за двете и не отстъпи и крачка. Фигурките са страхотни - от някакъв метал, но може би можеше и по-евтино да ги взема. Продавачът като взе да показва снимки на 6-членното си семейство, да ми казва колко гладни били и т.н. - тарикатлък.
А при следващия направо беше ужасно - хванах се на въдицата да избирам всичко, което ми харесва и да ми правел добра цена. Голяма грешка. Натрупахме на масата 19 фигурки, средна големина, уж не били от гипс - дрън, дрън, но имаше  наистина и такива, коита не са. И като ми казва някакви си 120 долара, направо ..........Посвалихме, посвалихме и стигнахме до 60 долара. Като му казах, че искам за 40, продавачът направо побесня. Като се развика из магазина, а навън вече тъмно. Чудим се да излизаме ли, да се отказваме ли, какво да правим. В крайна сметка платихме 50 долара, получихме няколко малки скарабейчета като подарък и си тръгнахме щастливи. Къде обаче е уловката - викането било само поза, и съвет от мен - искайте да знаете цената на всяко нещо, което харесате, не се оставяйте да ви определят обща цена накуп, защото колкото са повече фигурките, толкова повече ви завишават. Като знаете ориентировъчно първоначалната им цена, правите си сметката, и тогава започвате да се пазарите до цената, която вие сте готови да платите. Е, понякога трябва и ние да отстъпваме. Аз трябваше да разделя 50 долара на 19 фигурки и като получа средната цена да се усетя, че още мога да свалям, но това ми дойде наум едва след покупката.
Приложих го обаче на другия ден - отново опит да ми се развика някакъв, но му казах, че ако ми крещи, направо излизам. И какво мислите последва - усмивка. Добри неща спазарих - спокойно, вече подготвена.
Летището в Хургада предлага невероятни сувенири, но по-скъпички, с фиксирани цени. Съветът ми е, в краен случай да се възползвате от него, но има наистина неща, които не срещнах по време на воаяжите - например линийка за училище с маската на Тутанкамон, Нефертити, Пирамидите и Сфинкса - много готино.
При Храмът на Хатшепсут също има търговци, но на нас време не ни остана въобще - около 10 минути. Там обаче могат доста по-евтино да се купят сувенири. Аз скарабейчета взех 15 за 5 долара, но ме излъгаха с едно, уж гледах, броих, но докато ми ги е пъхал в чантичката, едното си го е оставил в ръката. Наистина са невероятни, тия египтяни-  #2gunfire
Въобще не ви пиша за впечатленията си от Долината на царете, от Карнак - това с думи не може да се опише, или поне аз не бих успяла.
Олд спорт, храм Луксор и Храм Карнак наистина са различни, но Луксорския е умалено подобие на Карнак. ...................... наистина това само с виждане става
Като цяло, Египет е невероятна дестинация. Искам пак да се върна там и ще го направя - отавих си интересни неща - бедуините, Ел Гуна и ............... искам пак да усетя парещото слънце на Арабската пустиня.
Това е накратко, ама съвсем накратко, сигурно съм пропуснала доста неща, но не и полезни съвети. Ако нещо се сещайте да питайте, давайте. Нека сме полезни на тези, на които предстои да заминават. Този форум ме подготви много, за което отново ви благодаря bowuu

# 536
  • Мнения: 3 094
А някой от Шарм не се ли върна?...много ми е интересно да чуя отзиви за манастира Света Катерина (от екскурзиите).

# 537
  • Мнения: 11 747
Лелеееее..., alf leila Grinning Ти магазин за египетски сувенири ли ще отваряш бе жена?!  Laughing Ние купихме 1 книга, 2 шала, 2 папируса от фабрика със сертификат и 2 дрънкулки (пластмасови пирамидки) за подарък, а и 2 шишенца с рисуван пясък. Това е. Тебе като те чета, към 100 парчета различни нещица си ги докарала!  Crazy

# 538
  • Мнения: 3 215
Аугустина, здравното обслужване като цяло зависи кой си и колко пари имаш.Има добри лекари,говорят езици, така че не се безпокой.По принцип без застраховка там (пък и никъде) не се ходи.Щом сте с група, представителят на тур.фирма има грижата да ви извика доктор,ако се налага.В случай на нужда се свързвате с него и той поема нещата в свои ръце - дали ще вика доктор,дали ще ви кара при него или в болница,зависи от конкретния проблем.В краен случай,ако е супер спешно, може да се обърнете към рецепцията на хотела.Те ще ви извикат доктор,но ще трябва да му платите и после да си тръсите парите тук - в такъв случай не забравяйте да поискате документ от доктора,който да представите на застрахователната фирма у нас.
Лекарства има всякакви в безбройните аптеки - голяма част от тях са много по-евтини отколкото тук (писали сме вече за това),продават се без рецепта и често фармацевтите могат да ви посъветват какво да си купите,ако кажете какъв здравословен проблем имате (ако е нещо по-леко,неизискващо непремено лекарски преглед).
Алфи, верно голямо пазаруване сте му ударили.Аз за целия си живот там и последващите отпуски не съм закупувала толкоз сувенири.Но пък е хубаво да има и хора като теб,нали с това си издържат семействата там. Не ти разбрах съвсем забележката за храмовете Луксор и Карнак  newsm78
Бастет, какво по-точно е интерсува за манастира?Хубава екскурзия е,особено,ако човек е вярващ  Praynig( Малко ти се раздрусва душата докато стигнете)

# 539
  • Мнения: 3 094
Ми всичко ме интересува Simple Smile, нали ме знаеш........И някоя "лична" снимчица, дето нечий копнеж и радост от мястото е отразено. Член на семейството ми е Катерина. Вярваща съм, въпреки че малко не е съвсем християнски, но както и да е.......

Общи условия

Активация на акаунт