Баба Марта наближава, АПРИЛчето все по-силно шава!

  • 12 473
  • 284
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 7
Барби, епидуралната се бие доста по-ниско от врата, там, където вече няма гръбначен мозък /това е основна разлика със спиналната/, а само плуващи нервни окончания, които е изключително трудно да се засегнат  Peace Обезболява се мястото, после се вкарва катетър, а през него иглата, която въвежда упойката. На мен не ми изглежда страшно  Hug

ОООО нееееееее още повече ме е страх... катетри... ужас настръхвам при мисълта ... много страшно ми се вижда  smile3518

# 211
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Барби не се притеснявай и на мен днес доктора ми обяснява за упойката и за катетъра с цел да ме убеди , че е по-добре да родя нормално. Каза , че изобщо не боли и няма от какво да се тревожа Rolling Eyes А иначе не се притеснявай за теглото на бебчето , има една таблица с размерите на бебето по седмици , която е на 1 страница -виж я Peace и спокойно всяко бебче е различно. И аз така се бях ошашкала , че не вървим като другите , но вече се поуспокоих.

# 212
  • Мнения: 200
Доли и аз забелязах че не се въртят колелата за разлика от мАг Ингланд и е по-сложно да маневрираш. Ще видим, количката последна ще я купуваме. Засега везните натежават към Маг Ингланд  Peace
eva_merry кой модел си взехте и честито Simple Smile
Абе незнам къде я бият тази епидурална ама ако много боли и не се трае ще изтърпя и катетри и всичко. Най-важното според мен е да попаднеш на добър анестизиолог, другото е Божа работа  Peace
Днес се побърках от болки покрай пъпа, незнам дали е нормално и дали бебка не ми притиска нещо, но на моменти много боли, сякаш се къса нещо вътре и то само покрай пъпа. На вас случвало ли ви си е. И цял ден ми е така  Rolling Eyes

# 213
  • Мнения: 6 713
Aquariel, в момента така ми разпъва кожата около пъпа моята бебка, че направо ме боли - вече са големички и риткат по-силно явно Simple Smile

asja, мерси за рецептата  bouquet

Момичета, аз хич не мисля за раждането, че каквато съм паника само това ми липсва Rolling Eyes. Докторите да си вършат работата, пък дано всичко да мине бързо и лесно Praynig Praynig Praynig

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 23:58 от ЛУРДЕС

# 214
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Барби, аз съм раждала с епидурална Peace Няма нищо страшно. Слага се катетърче в гръбнака. Усеща се само леко боцкане като при инжекция. На тъничкото катетърче има прикрепено едно като шишенце с упойката, която се влива по капков път /нещо като при системите, но в мнооого умален вариант/. Ако свърши лекарството, се сменя или допълва шишенцето без да усетиш. Миналата седмица гледах един анестезиолог от МД по СКАТ в предаването Биберон, който говореше точно за тези упойки. Обясни, че спиналната и епидуралната се слагат на едно и също място, но спиналната е с ограничено действие до 2 часа май каза, а епидуралната може да се продължи до 2 дни. Ако искаш епидурална най-добре е да се срещнеш с анестезиолог, който ще ти обясни всичко точно Peace
За размерите - вече се убедих, че изобщо не може да се вярва на тези килограми. Вчера четох в мартенките едно момиче в един ден е ходила при трима лекари /доста коментирани като специалисти по ФМ/ и са и дали разлика в теглото на бебето 500гр.  Crazy Така че, не се тревожи, щом док. е казал, че всичко е нормално, значи е така Hug

# 215
  • Мнения: X
Добрутро! Ясмина, знам колко са еднократните помощи, говорех по принцип след това за месечните детски (ама тях всъщност не ги знам колко са-последно май 18лв ли бяха или бъркам  newsm78), а за тях подаването на документи в НОИ хич не е лесна работа и имам доста приятелки, които въобще не са се занимавали с тях! А иначе 200 лв (като за мен) не са малко, да не говорим за второто дете!!!!!А! И колко ти струваше прегледа при Балев?
  Alokazia, все едно пишеш за мен! С тая тоалетна....в момента, в който стана и пак ми се ходи!
  Asja, и аз много си падам по спанака , ама за сефте чувам, че може да се консумира и суров! Ще го пробвам, че като стана като Попай моряка....стой та гледай как ще родя бебето с един напън  Laughing!
  И един въпрос за пътуването-мислите ли, че вече не е добре да пътуваме на дълги разстояния? Защото аз мисля за 1.03 да идем като за последно на обиколка до родата в Стара Загора, ама се чудя дали не е доста пътя????

# 216
  • Варна
  • Мнения: 3 249
Емма прегледаът при Балев ми излезе 40лв. Малко ми стана странно, защото точно такава тарифа нямаше - имаше 45лв за първичен и 35лв за вторичен преглед. Не ми се разправяше за 5 лв и си платих.
а за пътуването - преди 2 седмици ходихме до Букурещ и обратно в един ден и нямах никакви проблеми. Много важно е колата да не друса и седалката да се накланя назад, за да си почиваш. Ако се чувстваш добре, мисля, че няма да имаш проблеми.

# 217
  • Мнения: 794
Добрутро! Ясмина, знам колко са еднократните помощи, говорех по принцип след това за месечните детски (ама тях всъщност не ги знам колко са-последно май 18лв ли бяха или бъркам  newsm78), а за тях подаването на документи в НОИ хич не е лесна работа и имам доста приятелки, които въобще не са се занимавали с тях! А иначе 200 лв (като за мен) не са малко, да не говорим за второ дете.

Момичета, понеже виждам, че на някои от вас не ви е ясно какво представлява еднократната помощ и я бъркат с детските добавки, ще разясня наново. Аз вече веднъж бях обяснила подробно преди 2 месеца, но може да не сте ме разбрали.

Съгласно Закона за семейни помощи за деца, нещата стоят така:

Има два вида помощи по този закон, които ни засягат:

I. Еднократна парична помощ при бременност. Размерът й се определя ежегодно от Закона за държавния бюджет. Размерът за 2008 г. по законопроект е пак 150 лв. Условията, за да я получавате, са следните:
1. Доход на член от семейството за предходните 12 месеца, по-нисък или равен на дохода, определен за целта в закона за държавния бюджет на Република България за съответната година. За 2008 г. този доход е 300 лв.
2. Бременната жена да няма право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване /т. нар. майчинство/ и да живее постоянно в страната.

Еднократната помощ при бременност се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.

ІІ. Еднократна парична помощ при раждане на живо дете. Размерът й се определя ежегодно от Закона за държавния бюджет. Размерът за 2008 г. според закона за бюджета е: за първо дете – по 250 лв., за второ дете – по 600 лв., за трето и всяко следващо дете – по 200 лв.  Изплаща се независимо от дохода на семейството. При раждане на близнаци, един от които е второ дете на майката, помощта се изплаща за всяко дете близнак в размера за второ дете.

И двата вида помощи се отпускат от дирекция "Социално подпомагане" въз основа на молба-декларация по образец за всяка отделна помощ.

Върху помощите по този закон не се дължат данъци и такси и не могат да бъдат правени удръжки.

"Семейството" включва съпрузите, ненавършилите пълнолетие деца, както и навършилите пълнолетие, ако продължават да учат, до завършване на средното им образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст (родени, припознати, осиновени, доведени, заварени, с изключение на сключилите брак).

"Доход" са всички брутни доходи на семейството, които са облагаеми по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, както и получаваните пенсии, обезщетения, помощи и стипендии, с изключение на месечните добавки за деца с трайни увреждания, изплащани по реда на чл. 43 от Закона за интеграция на хората с увреждания, добавката за чужда помощ на инвалидите по чл. 103 от Кодекса за социално осигуряване, стипендиите на учащите се до завършване на средно образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст, както и помощите, получени по този закон.


NB: Повечето от нас ни интересува втората точка - помощ при раждане на живо дете, четете нея! Помощта се отпуска от социалните служби, а не от НОИ! Процедурата не е толкова сложна...

Последна редакция: чт, 21 фев 2008, 10:03 от asja

# 218
  • Мнения: X
asja, до тук - ясно! Но нали след това за всяко дете се изплащат месечни надбавки (или не знам как се казват) до навършването му на 18-годишна възраст!?!? За тях???? Не се ли подава молба в НОИ? И въобще с тях как стоят нещата, каква е сумат и т.н.!

# 219
  • In someone's dreams
  • Мнения: 118
asja, а колко са детските на месец за 2008г и какъв е прага на член от семейството. Виждам, че си доста запозната, затова така накратко е въпроса, но съм сигурна, че ще ме разбереш.
Мисля, че и Емма за това пита  Hug

# 220
  • Мнения: 2 751

Момичета, аз хич не мисля за раждането, че каквато съм паника само това ми липсва Rolling Eyes. Докторите да си вършат работата, пък дано всичко да мине бързо и лесно Praynig Praynig Praynig

Браво, Лурдес! Hug
Какво сте се размислили предварително! Няма смисъл  Wink
И без това никога нищо не е така,както го мислиш  Wink Hug

# 221
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Прагът за 2008г. е 300лв., а детските 25лв.

# 222
  • Мнения: 121
Barbie girl, не се шашкай от епидуралната!! То и аз като слушам обясненията за поставянето ѝ и ме хваща страх. А на мъжа на една приятелка му прилошало по време на една лекция за родители, в която лекаря обяснявал подробно за слагането на упойката Simple Smile Така че гледай да не мислиш за това. Смятам, че като настъпи този момент, няма да обърнеш такова внимание. Това ти го каза човек,  на който само от мисълта за едно взимане на кръв, може да му прилошее  Joy. Но ще му мисля като дойде времето. Всичко зависи от болката.

# 223
  • Русе
  • Мнения: 154
Добро утро момичета  Hug !!!

Аз тази нощ почти не спах  Sad .Вчера дето ви се оплаках,че и аз започвам да се разтягам-през ноща стана непоносимо.Единият път като ставах да отида до WC-то направо без малко да се напишкам от болка ,а вторият път щях да падна още като се изправих  Shocked .Гадна работа  Sad .На всичкото и отгоре при всяко завъртане в леглото така ми прещраква срамната кост,че направо имам чувството,че ще се откачи и бебка ще изпадне  Crazy .
И аз гледам да не мисля много за раждането.Даже моят мъж мисли повече от мен и много го е страх  Crazy .Все ме пита как можело да не ме е страх и аз му обяснявам,че просто не мисля за това,ама той пак се шашка  hahaha .
Пак се разписах много  Embarassed .Приятен ден на всички   bouquet

# 224
  • Мнения: 449
Акварел, и аз бях харесала Галиани в началото, и мъжо много трудно ме убеди да се откажа от нея. Ей това е танка на количките  Mr. Green - стабилна, надеждна, с големи гуми и голям кош....обаче нали е танк...е и доста тежичка, но при условие, че няма да я катериш по стълби това е идеалната количка. Убедена съм, че в нея бебе ще се чувства добре. Само дето аз имам да катеря два етажа  newsm78 и по тази причина избрах Маг Ингланд..смятам че също е добър вариант.
Аз като ви чета виждам, че съм най-зле с покупките - имам за бебе само 4ританки и 5 гащеризона...и това е...за мен нищо нямам  newsm78.
Утре ще се гледаме с бебе и ще пиша колко е порастнал младежа  Mr. Green...обаче имам подозрение, че още не се е обърнал  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт