Каква шевна машина и откъде

  • 551 854
  • 4 017
  •   1
Отговори
# 2 115
  • Мнения: 1 862
Здравей, Антония! Намери фокусирана снимка на тази Тойота и я увеличи, за да я разгледаш по-подробно! Ако трябва да отговоря на въпросът ,,Каква машина в никакъв случай ДА НЕ СЕ КУПУВА''?, то това е точно тази. Искам сама да гледаш с широко отворени очи! Какво виждаш на пръв поглед, без много да се замисляш? Една добре изглеждаща съвременна машина, нали така? Човекът който я е измислил, може спокойно да се нарече ,,великият комбинатор''. Е то бива да посолиш една манджа, но този ерген е изсипал цял килограм сол. Виж програматора! Има програма иглата в ляво положение, но с гъст тегел. Друга програма е иглата в средата, с нормално гъст тегел. И последна програма, иглата вдясно, с рядък тегел. Бурни аплаузи и дюдюкания, за върхът на японската тъпотия! Абе байно, ами моя българска милост иска иглата като е вляво, тегелът да е нормален бе! Да, ама не! Има три вида зиг заг, един фестонен, два оверлочни, два за скрит шев, троен зиг заг и бавен илик. И за капак, гръмкото название ,,JEANS'', а машината е с хоризонтален грайфер, което леко намирисва. И всичкото това недоразумение за толкова пари? НИКОГДА! ЗАПРЕТЯВАМ ДА Я КУПУВАШ, защото това няма да е подарък, а Божие наказание! Ако наистина си чела постовете ми, безброй пъти съм обяснявал, че машината ти трябва да има един регулатор за стягане конецът на иглата. Един регулатор за дължината на тегела, един регулатор за ширината на тегела. Един програматор и бутон за затяжката. Колко регулатора виждаш ти? Един за конеца на иглата и един програматор. Толкова. Идеалната машина за подарък на майка ти е Елна 240: https://www.ivna-bg.com/?159,elna-explore-240
Освен всички изброени регулатори, тя има и за увеличаване и намаляване натискът на крачето. Освен това е с бърз илик и 5 години гаранци, а това говори много.
Както вече казах, не се знае кога ще я доставят заради вируса. В по-предният пост представих като добра машина ето тази: https://www.emag.bg/shevna-mashina-minerva-21-programi-800-imp-m … 921/pd/DP9ZV2BBM/
Можеш да прочетеш какво съм писал за нея.

# 2 116
  • София
  • Мнения: 14
Здравейте Антония, Електричар
А този Сингер не би ли свършил добра работа?
https://www.olx.bg/ad/shevna-mashina-singer-CID1012-ID82fWw.html

# 2 117
  • Мнения: 3
Elektrichar, мнооого, мноого Ви благодаря за бързия отговор и полезни съвети, за да не направя грешка и после майка ми да е разочарована. Безкрайни благодарности за съдействиетоо Simple Smile
Всичко добро Simple Smile

# 2 118
  • Мнения: 1 862
Точно за този Сингер водихме диалог с nod32 ето тук: https://www.bg-mamma.com/?topic=268305.1995
постове 1996; 1997; 1998; 1999; 2000; 2002; 2007; 2008; 2010; 2014; 2015; 2019; 2020; 2021; 2022; 2023 и 2024.

# 2 119
  • Мнения: 91
Здравейте. Аз ще си позволя да се включа с моя опит с често коментирана тук машина Elna Explore 240. Еми и аз тогава четох тук, питах, и си купих тази машина като препоръчана за добро съотношение за цена качество. Трябва да отбележа, че съм начинаеща. Предишната ми машина беше Toyota Super Jeans (с хоризонтален грайфер) и elektrichar e абсолютно прав, много е дразнещо това с липсата на регулиране на дължината на шева. Ама кой да ти знае, че трябва и това да гледаш. Не че машината не шие – напротив, шие чудесно. Малко по-шумна е, но шие дънки като булдозер, шие трико, шие фини материи. Украсителните шевове (1-2 дето ги има) са супер – равни, съразмерни. Изобщо машината на мен ми вършеше чудесна работа, като изключим дължината на шева. Та, след като сметнах, че съм ѝ избила цената, реших, че заслужавам нещо по-добро 😊. И така се започна проучване, гледане, смятане, питане да не стане грешка и този път. Особено много ме интересуваше защо има разлика от 100 лв. със следващия модел Елна 340. Не намирах друга разлика освен хоризонталния грайфер. Една жена тогава във форума писа, че тя има такава машина и шие чудесно и тънки и дебели платове. Аз пак не разбрах… Е, научих го по по-трудния начин. Купих Елна 240. И още от първия тестови шев се притесних – прескачаше нещо и не ставаше хубав. Тогава под безценните инструкции на elektrichar, започнах да нагласям калерчето, то било стегнато (… или разхлабено 😊….) Еlektrichar спаси положението. Но от там все трябваше да проверявам. Мине не мине и прескача. Освен това, машината не шие трико, нито ластични нито тънки материи, дънки по-ставаха, но на подгъвите вдигах крачето и бутах. Може и да стават тънки материи и трико, но аз не знаех как да наглася машината за тях. Обадих се в сервиза на Елна да я сменя със следващият модел, човекът там също ме убеждаваше, че това е чудесна машина, много здрава и да не я сменям. Пак казвам, аз шия прости неща, като хоби, но това нагласяне ми създаваше напрежение и ми уби желанието, съвсем спрях да шия. А и като не ставаха тънки платове, а аз за лятото основно шия... Та резултатът е, че продадох Елната с голямо облекчение. Купих си такава с хоризонтален грайфер и вече съм доволна 😊. (А Тойотата още я пазя – тя ми е тежката артилерия 😊). Аз чета elektrichar с интерес. Не се съмнявам, че машината си струва, щом той го твърди. Но за мен като начинаещ, не беше най-добрият вариант. Дано това да е полезно за някой 😊.

# 2 120
  • Мнения: 1 862
Здравей, Patitsa Edna! Точно затова веднъж писах, всеки да пише отзив за своята машина, независимо колко нова, или стара е тя. Глас в пустиня. Затова се радвам, че си написала точно това което си препатила. Когато имаш повече отзиви, е лесно да отсееш и да решиш каква машина те устройва. Никой не може да знае всичко и преценява нещата от опита, знанията си и това което са споделили други. Затова най-добре е да питаш патило. Ако имах такава машина, върти ми червата и аз не бих писал ласкателен отзив. Ние се лутаме в средният и евтиният ценови клас. Защо? Защото богатите хора не мислят за машини. Или купуват дрехи от бутик, или си шият по поръчка. Те такива гайлета нямат. Истината е, че независимо колко скъпа е машината, въобще не може да се сравнява с една индустриална, дори тя да е много стара. Препоръчвам някоя машина спрямо чергата на някого, с ясното съзнание, че в едни случаи ще е доволен от нея, но в други случаи, отчаян от малките й възможности. Затова ползваме скъпи крачета за двоен транспорт, приспособления и т. н. Много добре би било, ако всички машини шиеха еднакво добре и коприна, и шифон, и разтеглив трикотаж, и дебела вълна, и дънки, и кожа. Няма такава домашна машина, независимо, че някой е доста доволен от много скъпата си машина. Всъщност имаше доста добри машини до 90-те години, когато Пфафф се произвеждаше в ГФР, Веритас и Науманн се произвеждаха в ГДР, Лучник в Полша. Сега никой няма сметка да прави такива машини, които шият почти всичко и са дълговечни.

# 2 121
  • София
  • Мнения: 13 206
Добре, аз ще захвана още един въпрос (вече четейки отзиви и сравнения). Малко по-нагоре съм питала за модели на Janome. Колебаех се какво да гледам... Elna или Janome. В Аксиома прочетох, че Елна са всъщност собственост на Janome и не се произвеждат в Швейцария, че имат по-малко опции, а държат по-висока цена. Затова се насочих към Janome. Не знам дали не бъркам. Избрала съм си не много елементарен модел, но пък ако има аналогична Elna, която да е по-добра може би бих премислила... Какъв е вашия опит?

# 2 122
  • Мнения: 1 862
Някои модели на Елна имат аналози с Джаноми, а цената им е малко по-висока. В някои случаи това е заради по-голямата гаранция. Има модели от доста скъпият клас, които са напълно идентични. Те пак са с различна цена. Елна предлагат тази машина, но с допълнителна платформа, която я няма Джаноми. Да предположим, че със съседа сме си купили коли от една марка, произведени в един и същи ден. Качваме се и караме в градски условия 100 км. След това си разменяме колите и подкарвам неговата, а той моята. Разликата в начинът по който се държат двете коли е доста голяма. Може да е такава, че в началото, да не мога да потегля и двигателят да угасне, защото междувременно съм свикнал с моята. Така, че няма кой да ти каже коя точно машина да купиш. Ако се касае за различна гаранция, ти ще прецениш дали искаш да платиш повече, за по-голяма. Има някаква малка вероятност, новата машина да е със съвсем дребен фабричен дефект, или с лоша центровка и настройка. Така машината шие, но ти си недоволна от работата й, а други собственички на същия модел, са много доволни. Примерно зъбите излизат малко по-малко отколкото трябва и машината трудно се справя с дебели платове. Ако никога не си имала машина, нямаш критерий и новата ти машина те задоволява. Имала си стара, но качествена машина и имаш критерий за това как трябва да се държи. Купуваш си с повече екстри, но тя се справя доста по-зле от старата. Тогава ти казваш, че тази машина не е добра, а собственичка на същата машина, която шие за първи път, казва, че машината е добра. Коя е права? Тази която казва, че машината е добра, или тази, която казва, че не е добра? И двете са прави за себе си. Ако пък си шила на индустриална машина и си купила скъпа домашна, казваш, че домашната въобще не струва, а друга казва, че машината е страхотна. Затова безуспешно се опитвам да обясня на собственички на ателиета, че домашна машина им трябва само, ако не искат да си купуват илична машина. И правата, и оверлога, и покривната, трябва да са индустриални. Наскоро четох как собственичка на ателие сменила над 20 домашни машини, докато си купила нова индустриална и вече не иска да чуе за домашна. Все си мислят, че може да се шие с домашна, ако е достатъчно добра. Няма такава домашна машина, защото тя няма централно смазване и се износва с постоянна употреба, макар да е шила добре като нова.

Последна редакция: вт, 19 май 2020, 06:45 от elektrichar

# 2 123
  • София
  • Мнения: 13 206
elektrichar, благодаря! Аз няма да я ползвам в ателие. Дори искам да взема от по-високия клас домашни машини, ей така за гъдела Simple Smile Така че ще бъда доволна. Харесала съм Janome 603. Сега гледам на първо четене Elna eXperience 540 S е аналогична. Интересно е, че тя е с 3 г. гаранция, за разлика от другите Елни Simple Smile Janome е с цена 715 лв, а Еlna е 795 лв, което не е малко.

# 2 124
  • Мнения: 1 862
Буквално преди два - три дни от Ивна са казали, че машините Джаноми от клас 600 имат някакъв софтуерен проблем (каквото и да значи това) и ги спират. Добре е да се обадиш в магазина и да попиташ. Те ще обяснят защо  Джаноми е по-скъпа. Елната има много интересни шевове, но нищо повече не знам за тези машини.

# 2 125
  • София
  • Мнения: 13 206
Много благодаря! Simple Smile

# 2 126
  • Мнения: 2 312
Здравейте. Харесала съм си тази шевна машина. Начинаеща съм и не знам дали е добър избор.
Как ви се струва?

https://www.emag.bg/digitalna-shevna-mashina-medion-md-15694-lc- … earch-Action=view
Благодаря Simple Smile

# 2 127
  • Мнения: 1 862
Такава машина има Марияна и тя вече писа какви са й впечатленията от нея. Макар, че нейната е с 200 вида шев и я купи за 170 лева. Направете малко усилие и прочетете старите постове!

# 2 128
  • Мнения: 5
Здравейте! Моля за мнение за тази машина https://www.emag.bg/shevna-mashina-medion-60w-led-svetlina-2w-75 … 329/pd/D7LB8QBBM/
Искам да я ползвам за кърпене, за шиене на чаршафи, завеси, дънки, евентуално мебелен плат. Това, че иликът е четири стъпков не е проблем. Ще ми се да е здрава и дуракоустойчива. Приемам и други предложения в този ценови диапазон, включително и втора употреба.

# 2 129
  • Мнения: 2 312
elektrichar, благодаря, много ми помогнахте!...

Прочела съм последните страници на темата, търсачка също използвах.
За съжаление нямам време да прочета цялата тема.
Затова попитах конкретно за този модел.
Все пак и някой друг може да сподели скорошно мнение !

Тогава ще попитам по друг начин.
Ако някой има време и търпение моля да ми препоръча конкретен модел шевна машина, лесна за употреба.  Най- вероятно ще я ползва и дъщеря ми, затова бих искала да е за начинаещи.

На тези два модела също сме се спрели.
https://www.emag.bg/shevna-mashina-singer-7-programi-1500-imp-mi … favorite_products
https://www.emag.bg/shevna-mashina-singer-7-programi-1500-imp-mi … ?ref=fav_pd-title

Всяка препоръка ще ми бъде от полза, за което предварително благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт