Работна тема за детските заведения!

  • 27 526
  • 291
  •   1
Отговори
# 270
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 372
Здравейте!
Може би в тази тема е мястото да повидгна един въпрос.
За децата, които в момента посещават детски ясли и градини.
Системата поражда много проблеми и при тях. Защото не са кандидатствали през системата, а според действащият по-рано ред.
За тях няма регламент как биха могли да се преместят, например, от една в друга детска градина. Процедурата е в сила само за деца, които ще започнат да посещават детска градина или ясла през септември.
Това е от сайта
21.06.08 Процедура за преместване
За записани деца, които са класирани в някоя от заявените градини за преместване:

Това, че сте класирани в нова градина не променя факта, че сте записани в текущата. Мястото Ви в текущата градина се пази, докато не се запишете в новата.

За трансфер на документите между двете градини, моля, говорете с директорите.

Процедурата за преместване е проста:

1. Решете дали наистина искате да се преместите в заявената градина, където сте класирани.

2. Ако не желаете да се премествате в новата градина, моля, откажете класирането, за да освободите мястото за друго дете при следващото класиране.
.....

Нека се помисли и за другите деца. Например директорките да ги въведат като ЗАПИСАНИ, след което, на равно с останалите деца, биха могли, при необходимост да се възползвато от възможността за преместване.
 

# 271
  • София
  • Мнения: 2 708
jd това, което цитирате важи за вече записани деца в някое ДЗ чрез системата, и на сегашното трето (след въвеждането на възможност за рязмяна) класиране са класирани в по - добро желание. Тоест дете, класирано и записано веднъж от системата се класира на друго място и цитата са нещата, които трябва да направи за да се премести. Аз четох поста ви и в темата в Нашите деца, не знам защо директорката ви е казала, че не трябва да се регистрирате чрез системата, щом искате да се преместите, това не е така. За съжаление директорката ви е подвела, от началото на 2008 година действащият ред за прием на деца в ОДЗта и ЦДГта е само по електронен път. Ако бяхте кандидатствали чрез системата за желаната градина ще можехте или да се класирате там или да сте чакащи. В момента също може да се регистрирате, въпросът е, че ще сте най - отзад на опашката заради късното кандидатстване. Но това няма да е проблем, защото се очаква скоро да влезне допълнителна функционалност на системата за буквална замяна, тоест вашето дете от градина Х иска да замени мястото си с друго дете в градина У, което иска вашето място. С тази нова функционалност ще имате шанс да замените мястото на детето ви с друго по - удобно. Само трабва да кандидатствате сега в желаната градина и да очаквате включването на тази функционалност. Вече всичко ще минава през системата, включително и тази замяна, за която говорим. Искам само да допълня, че всичко това важи само за ОДЗта и ЦДГта, самостоятелните ясли въобще не са включени в информационната система на този етап и от там замени са невъзможни.
Всички деца, които в момента посещават детски заведения ще бъдат автоматично въведени в системата в един момент (надяваме се до месец или два) и тогава това "записване" от директорките е безмислено, тъй като те ще фигурират както и всички кандидатствали в момента. Тоест скоро абсолютно всички деца, посешаваши или заявили желание да посещават ОДЗта и ЦДГта ще бъдат в системата
Надявам се да съм обяснила разбираемо принципа на замените, ако имате още въпроси или предложения моля пишете

# 272
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 372
Проблемът възниква от факта, че преди 04.02. за системата се говореше, че ще обхваща само новозаписалите се деца.
Във връзка с друг, поставен от мен въпрос, получих следният отговор:
".....
Нашият отговор:

Ако детето вече посещава ОДЗ, няма смисъл да го
записвате в системата.
....."
Това не е от директор на ОДЗ, а от екипа на kg.sofia
Към днешна дата се оказва, че има смисъл с оглед евентуално бъдещо преместване на детето, ако се наложи. Но понеже това не е било разяснено навреме, сега такова дете действително би било накрая на виртуалната опашка за място. Такова дете не може да заяви желанието си за преместване, съответно дори да бъде регистрирано това желание. Защото това право имат само записаните вече. Но само записаните през системата, без записаните, преди тя да влезе в дейстиве.
Моята идея е следната.
1. Директорките да могат да въведат такива деца като записани в съответното ОДЗ.
2. При желание от страна на родителите и регистрация в системата на детето от тяхна страна, да бъде активна опцията "ПРЕМЕСТВАНЕ". На тях
3. След това, по реда, по който ще става размяната на всички останали деца, пък били то и последни в редицата, но и тези деца ще имат възможност да посочат желанието си за преместване.
По този начин, (макар според мен не равнопоставено) в системата ще бъдат включени и всички деца, които към момента посещават ОДЗ или ЦДГ и тя ще бъде една за всички.
Сега вариант "ПРЕМЕСТВАНЕ" е активен само за новозаписалите се деца, не и за тези, които посещават ОДЗ по-отдавна. Нека има регламент и за другите деца. Не предимство. Ред, с който да са обхванати и те.

Последна редакция: сб, 21 юни 2008, 18:20 от jd

# 273
  • София
  • Мнения: 2 708
Ще коментираме този въпрос сега в сряда на следващата работна среща. Но както вече казах скоро всички деца, които в момента посещават ДЗ ще бъдат вкарани в системата и се обезмисля въвеждането на деца, които в момента посещават градините и искат да се преместят, защото тогава ЕГНто ще се дублира и може да създаде голямо объркване. От друга страна директорките не могат да дадат статус "записан" на което и да е дете, което не е класирано от системата в съответното ДЗ

# 274
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 498
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=308264.0


Това изолиран случай ли е или "вратичката" се ползва масово?

# 275
  • София
  • Мнения: 12 228
  Еми аз като ги записвах, говорех с директорката че бих искала да ги пусна едва на пролет, но тя каза че ще има проверки и е хубаво да ги пускам от време на време, по половин ден поне и после може за няколко дни да си ги оставям вкъщи. Аз лично мисля да се спра на този вариант, защото хем ще свикнат постепенно, хем почти изцяло аз ще си ги гледам както искам до пролетта когато стават на 2,5 г. Целта ми беше да не сме изобщо в ясла, а направо във първа вариантна, но няма да стане защото до септември нямало да има размествания. А да чакам до следващия септември пък няма начин защото имам право само на шест месеца неплатен отпуск, септември другия ще са вече на 3,1 годинки.

# 276
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 498
Ако е масово явление, то логично има доста "кухи" заети места. Тези проверки от общината ли се осъществяват?

# 277
  • София
  • Мнения: 12 228
  Незнам, на мен само за някакви проверки ми спомена директорката. Иначе ми обясни колко дни може да се отсъства и че се плаща половината такса и тн.

# 278
  • София
  • Мнения: 2 708
Истината е, че няма наредба, която да задължава директорката да отпише детето ако то не посещава ДЗ. Затова повечето директорки си правят техни правилници, родителите ги знаят много добре, в които информират, че ако определен период (в повечето случай 1 месец по лични причини за цялата година) детео не ходи на детска/ясла ще го отпишат. Но това не се контролира според мен  #Cussing out И пак според мен това е едно от нещата, които трябва да се променят нормативно. Като пак казвам, става въпрос за отсъствие по лични причини, не по болест (там педито или комисля издава бележка, не че пак не е вратичка за злоупотреби)

# 279
  • София
  • Мнения: 6 260
куки, само да уточним - 1 месец без прекъсване и не през месеците юни, юли и август, нали? Новата ДГ на Ади например вече са в режим на сборни групи. Не визирам себе си, малката ще ходи на ясла и юли, щях да я пусна и август  Mr. Green , но яслата затваря за ремонт, че няма кой да я гледа.  ooooh! Има и друг момент - някой дечица на втория месец правят пневмония или пък, както се мишките на Кали, тежка алергия и докторите препоръчват децата да не ходят няколко месеца на градина. На майката толкова дълъг болничен няма да се даде. Аз лично си пазя 6-те месеца неплатено майчинство, не дай си боже за подобен случай. Е, следва ли при такова положение да ти отпишат детето и да кандидатстваш пак, като не се знае къде и дали изобщо ще те приемат, а на ДГ се ходи 4 години, в ОДЗ-то даже и 6.  Peace

# 280
  • София
  • Мнения: 6 260
P. S. Междудругото според мене таксата може да се увеличи примерно на 50 лв. и да се плаща независимо дали детето ходи на ДГ или не.  Peace

# 281
  • София
  • Мнения: 2 708
Сия, мисля че е 1 месец по домашни причини общо за годината, няма значение дали е прекъснато или не. Но пак казвам това си го определя директорката, не е нормативно заложено. А за пневмониите и други болести, които налагат стоене в къщи - това пак се назначава от лекар и е с бележка от педи/болница, те не се включват в този 1 месец по домашни причини. А за болничния на майката - не знам, ако детето има нужда трябва да дадат болничен на майката според мен

# 282
  • София
  • Мнения: 6 260
куки, за болничните не е точно така - колежката води малкия на санаториум след прекарана пневмония с направление от педиатъра и трябваше да си пусне отпуск.  Wink А и съм почти 100% сигурна, че и в правилниците на ДГ най-вероятно е един месец без прекъсване по дом. причини. Иначе замисли се - ако родителите имат по 20 дена отпуск (има и родители и с по 26, че и с над 40 - операционни сестри, че и над 50 дена - учители и полицаи например), то този 1 месец се изчерпва само с по двете седмици зимна и лятна почивка. Ами ако реша да си пусна неплатен и да заведа детето на Сандански през пролетта, какво - ще го отпишат от градината ли?!  newsm78  ooooh!  Heart Eyes

# 283
  • София
  • Мнения: 2 708
Малко ми е странно да не ми дадат болничен за да заведа детето си на санаториум, предписан от личния лекар на дедето, това следва да се провери според мен, просто няма логика   newsm78 Знам, че ако е за повече дни се свиква комисия и пак дават болничен, дано и в конкретния случай е така.
В темата, която пусна Саня една мама пише до 2 месеца по лични причини, но не е уточнила за годината или без прекъсване. Това, което коментирам е от разговор с директорките от работната среща, явно всяка градина си има собствени правила

# 284
  • Мнения: 47 981
В нашата градина няма ограничение за отсъствията по лични причини , но то в нашата градина какво ли е наред ...
а в яслата може да се взима храната, все едно ходи детето(но то си е така по правилник май)

Общи условия

Активация на акаунт