Детската градина в държавата, в която живеете!

  • 7 537
  • 77
  •   1
Отговори
# 15
мамо Б нали си измисляШ? нали, нали?  Twisted Evil

е Що?
с изклЮ4ение на работното време и тук тъй  newsm78
даже държавната и такса няма, само купоните за хранене плаЩаШ  Rolling Eyes


ами работното време силно ме вп4атли ..... както и номера да го запиШеШ където са му приател4етата

# 16
  • Мнения: 1 017
мамо Б нали си измисляШ? нали, нали?  Twisted Evil

Не  Grinning
Високи данъци плаЩаме, здравната система не ми харесва, но осигуреното на дечковците е просто един път  Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 1 017

ами работното време силно ме вп4атли ..... както и номера да го запиШеШ където са му приател4етата

Ами за това предполагам и късмет сме имали, тъй като училиЩето не е препълнено. Т.е. стана без главоболие и чакане на реШение. Но ме увериха, чЕ "такива" лични причини се вземат изключително под внимание  Simple Smile Обясниха ми, че всъЩност правят всичко възможно да оставят децата от предучилиЩна в един и съЩ клас (освен ако родителите не настояват за смяна), заЩото са наблюдавали, чЕ успеваемостта е много по добра, привикването към новите порядки в училиЩе и т.н. са по малко стресови, когато децата не трябва да отстояват отново мястото си сред дугарчетата, а се концентрират върху новото, в позната им среда. ИзобЩо една реч по психология ми дръпнаха  Simple Smile

# 18
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
мамо Б нали си измисляШ? нали, нали?  Twisted Evil

е Що?
с изклЮ4ение на работното време и тук тъй  newsm78
даже държавната и такса няма, само купоните за хранене плаЩаШ  Rolling Eyes


ами работното време силно ме вп4атли ..... както и номера да го запиШеШ където са му приател4етата

ммм, да, ние тук бихме се зарадвали до 19.00/19.30 да бяха отворени   Rolling Eyes

ами работното време силно ме вп4атли ..... както и номера да го запиШеШ където са му приател4етата

Ами за това предполагам и късмет сме имали, тъй като училиЩето не е препълнено. Т.е. стана без главоболие и чакане на реШение. Но ме увериха, чЕ "такива" лични причини се вземат изключително под внимание  Simple Smile Обясниха ми, че всъЩност правят всичко възможно да оставят децата от предучилиЩна в един и съЩ клас (освен ако родителите не настояват за смяна), заЩото са наблюдавали, чЕ успеваемостта е много по добра, привикването към новите порядки в училиЩе и т.н. са по малко стресови, когато децата не трябва да отстояват отново мястото си сред дугарчетата, а се концентрират върху новото, в позната им среда. ИзобЩо една реч по психология ми дръпнаха  Simple Smile

това и тук е така, когато се знае, 4е са записани в едно у4илиЩе. и наистина е много уда4но за децата.

# 19
  • Мнения: 11 315
Да допълня Сърфи и Шехи за Германия.
Има общински градини и градини под опеката на църквите - католически или протестантски.
Голяма разлика няма, тъй като обучението в църковните градини е по светската система, като наблягат малко повече на празниците в църковния календар.
От скоро работят по шведската система на образование, наречена Портфолио, при която децата решават кое е важно за тях - сами си поставят цели какво да научат, какво да могат да правят през следващата календарна година и тн. Водят се папки, в които децата решават какво ще се пише, какви картини да се запазят, правят им снимки от различни мероприятия.
Още да допълня - градините са до обяд. Максималния престой е 6 ч, което означава, че дете, дошло в 8 ч. има право да седи до 14 ч. За закуска и обяд се грижат родителите, затова децата си носят сандвичи в кутии.
25 % от местата в градините са целодневни, като работното им време е до 17 ч. Сутрин отварят от 7 ч. Целодневните места се разрешават на събрания на родитело-учителското настоятелство.
Веднъж седмично имат закуска в градината, която се прави заедно с възпитателките.
Веднъж седмично има и разходка в гората и веднъж седмично физкултура в салона им.
Всяка седмица има изнесена програма на занятията им за деня.
Можеш да влезеш по всяко време в градината и да постоиш в групата.
Рожденни дни се празнуват заедно, като родителите заедно с възпитателките решават какво ще предложат на децата, според това дали има алергични деца в групата, какъв е сезона и тн. (лятото предпочитат сладолед например).

# 20
  • Italia
  • Мнения: 4 492
-
Е не мога да не си похваля градината/системата  Grinning

Реалното положение в Гоговата държавна градина/група: работно време: 6.30 21.00. Децата не могат обаче да стоят повечЕ от... newsm78 10 ч май беШе (Гого стои по 8-8:30), т.е. има флексибилност в довеждането им на градина (зависимост от работни смени например). Групите са малки, 18 до 20 деца, по 1 учителка на 5 или 6. Има 3 учителки и една или две помоЩнички. Всяко дете си знае учителката (обръЩат се към тях с малко име), ако има проблем отива при нея, когато се хранят, са рапределни на малки групички, около "тяхната" си учителка. Трите основни учителки са заедно на работа през по голямата част от деня (т.е. от 10 до 16). В останалото време от деня се редуват, едната идва рано сутрин и си тръгва по рано, а доШлата по късно стои до 17. Т.е. децата си имат "техни" си учителки, но все пак се отъждествяват с групата, т.е. и останалите 2 пак са си техни (ама не "техни-техни", както Гого се изразява  Heart Eyes). За ранните и съответно късни часове има дежурни учителки от цялата детска градина, които се грижат за децата от всички групи, като бвойката им съЩо се определя съответно на нуждата. Казваха ми, чЕ преди няколко години са имали и "ноЩна" група, тъй като много от родителите работят в болница и заради ноЩни дежурства е имало осигурена и такава възможност. Не знам дали за ноЩен престой се е плаЩало допълнително. Градината е безплатна за най нископлатени/самотни родители с нисък доход. Най високата такса е 400?, като 50% се покриват от държавата, ако съответно имаШ нужната застраховка.

ОтноШението на всички възпитателки към децата, ангажираността им с преживяванията им е просто страхотна. Малко Ще са ми думите да ги нахваля  Flutter А и не искам да ви досаждам, понеже нали само за системата говорим  Crazy
По въпроса със записването: регионално е, т.е. според квартала, в който живееШ. СъЩото се отнася и за училиЩата. Ако обаче искаШ друга градина или училиЩе, подаваШ молба. Ние се преместихме в нов квартал, но си останахме в съЩата градина, тъй като за Гого беШЕ много важно да си бъде с приятелите и учителката. Тези основания баха достатъчни (написахме молба с учителката на Гого), за да го оставят в съЩата градина. СъЩите основания са достатъчни той да продължи в 1ви клас в училиЩето, което е в съЩия квартал, далече от нас, със съЩите деца.

Лелеееее,мамо Б,това си е жив комунизъм  Shocked Искам и аз  Wink И тук някои плаЩат големи данъци ама за такива социални екстри като ваШата детска градина можем само да си ме4таем  Blush

# 21
  • Мнения: 4 399

Лелеееее,мамо Б,това си е жив комунизъм  Shocked Искам и аз  Wink И тук някои плаЩат големи данъци ама за такива социални екстри като ваШата детска градина можем само да си ме4таем  Blush

И аз им завидях.  Laughing Като си помисля ние тука за какво плащаме около 300?...  #Crazy групи от 25 деца с по 2 учителки, и то май не целия ден. В групите са събрани при късмет деца между 3 и 6 години. При по-малко късмет от 1.5 до 6 години.... Пък не бих казала че не плащаме данъци.

А колкото до системата за приемане, бих искала да е по-прозрачна, да има записване по интернет и да се виждат някакви списъци, но няма такива неща. Записването е централизирано, никакви критерии за прием или отказ не са известни. Става въпрос за държавните, но май и в частните не е много ясно кой ще го огрее.

# 22
  • Vienna
  • Мнения: 261
Вяра, в какви градини си била?
Аз сега гледам за Мира и групите на 1,5 до 3 годишните са по 15 деца с по 2 лелки и има места. Частни градини са, но не са по скъпи от 300 евро. А данъците не са за градините, а за други неща (не че съм много съгласна с тях...)

Странно ми стана, че в една част от градините ми се чудят, че още от сега гледам (става дума за догодина) а в други са категорични, че нямат места (Католически градини).
Но разликите са огромни. Помещенията, храната и пр. не са стандартизирани и може да са много мизерни.
За нощни градини мога само да си мечтая, но тъй като детето ми си има татко той ще го гледа нощем докато съм на дежурство. Който е разведен и си няма баба да му мисли. Според мене е невъзможно.
Отдавна им завиждам на скандинавците.... А не ви ли взимат по 70% данъци? За Дания бях чула нещо подобно.

# 23
  • Мнения: 560
Didona007 , това седмичната цена за ясла/градина ли е?
Това е цената за месец.
Условията са,като в частните градини в България.

# 24
  • Мнения: 1 017

Лелеееее,мамо Б,това си е жив комунизъм  Shocked Искам и аз  Wink И тук някои плаЩат големи данъци ама за такива социални екстри като ваШата детска градина можем само да си ме4таем  Blush

Дааа  Heart Eyes И аз много се впечатлявах в начАлото. Сега съм вечЕ разглезена  Embarassed Съвсем е явно, чЕ социалната система е благодат съЩо и за самотни родители ..Има възможност и дете да гледаШ, и работа да имаШ, даже и кариера успяват някой да направят.

Вяра, и тук такива групи се оформят, но при т.нар. семейни д. градини, с не повечЕ от 5 дечица (някой беШе ги описал в предиШен пост). ИначЕ не мога да си представя как би се справил персонал с толкова различни нужди на дечицата: режим на спане, хранене, смяна на памперс..не ги мисля  Rolling Eyes

Ритамае, ако въпроса за 70% данъци беШе към мен: да не чуе дявола  Shocked За такива данъци не съм чувала. Могат да стигнат до 45/ 50%, и отделно се плаЩат пенсионни осигуровки,  такси за безработни, и т.н. . Ако имаШ допълнителен доход към основната си работа, данъците стигат до 50 % май..

И ние имаме градини към църкви, но поне в моя град мисля, чЕ няма такава с работно време като обикновена д. градина: по квартал може да си водиШ детето в местната църква, 3 пъти седмично има организирани следобеди (около 4 часа), в които ги занимават. Не се плаЩа, и е изход за родители и на първолаци.

# 25
  • Мнения: 4 399
Вяра, в какви градини си била?
Аз сега гледам за Мира и групите на 1,5 до 3 годишните са по 15 деца с по 2 лелки и има места. Частни градини са, но не са по скъпи от 300 евро. А данъците не са за градините, а за други неща (не че съм много съгласна с тях...)


Аз коментирам градините, не яслите. Градината е след 3 години, била съм и в държавни и в частни. Това че групата в държавната детска градина е максимум 25 деца (което значи не по-малко от 25 деца) и че за тях се грижи 1 възпитателка и 1 помощничка го пише и в Интернет и всеки може да види че не си го измислям. За 300 ?/месец детето ти яде замразена храна притоплена на микровълнова печка. Това не го пише в Интернет, разбрах го в разговори с различни хора. Конкретно в КИВИ групите са по 21 деца на възраст от 1.5 до 6 години. И това не е малко въпреки че градината е частна. Данъците ги споменавам във връзка с коментара на мама В.
Лично аз имам проблеми с това да си дам детето в детска градина към църквата и затова за мен те изобщо не са опция и не съм ги проучвала.
Мисля обаче че когато сравняваме е редно да се придържаме само към държавни или само към частни градини. Частни градини съм виждала и за 600-700?/месец, там може условията и да са по-добри, но въпросът е колко хора могат да си ги позволят.

# 26
  • Мнения: 1 224
Е хайде и аз да си похваля системата.
Детските градини са смесени - има и частни и държавни, но и едните и другите получават субсидии от държавата и цените са близки (е, има и "по-луксозни" които са по-скъпи, но говорим за масовия случай).Детските градини са от 3-6 години, групите са си според възрастта, има си по 2 възпитателки на група и още 2-3 учителки, които са "общи" - наглеждат всички деца когато са на двора, четат книжки в библиотеката за който иска, помагат когато някой има специални нужди и т.н.Градината е до 2 часа.Обеда е или от градината или си носиш от къщи (дават ти меню за месеца и отбелязваш кои дни ти се яде тамошно и в кои ще си носиш сам).Има автобусче, което събира децата сутрин и ги връща следобед до вкъщи.Таксата е около 100тина евро на месец и на два пъти в годината от общината ти връщат някаква част, която се определя от дохода (колкото по-богат си толкова по-малко ти връщат).Автобусчето е 10 евро на месец, а един обед в градината струва 1,5 евро.Ако ти се налага можеш да оставиш детето по-докъсно в градината, но до 5 най-късно трябва да си го прибереш - не се заплаща допълнително.Дворът не е малък, добре поддържан, имат си "автопарк" от триколки и много готин пясъчник - лятно време много играят там, разрешават им да си бъркат кал и правят каквото си искат  LaughingЗа лятото има сглобяем басейн дълбочина да им е до дупето и там много се пличкат.Възпитателките са много внимателни, има пиано във всяка стая и всички свирят много добре и децата пеят всеки ден.Докато сима ми свикне му обръщаха персонално внимание и си общуваха със жестове, много го обгрижваха (за сравнение на едно гости до Бг го бях записала в малка частна градина за две седмици и на въпоса му към учителката "не я знам тази игра дето децата играят" отговора е бил "ми аз кво да направя" - плащах за половин ден колкото в японската градина!).
За работещите мами има специални градини, които са от пеленачета до 6 годишни, частни и държавни с различни условия в тях - има и на пълен пансион където децата практически живеят през седмицата, но общо взето са от 7 до 7-8 часа.Цената зависи от дохода, но можеш да запишеш детето си само ако работиш или имаш здравословен проблем - представяш документ в общината. За там знам че местата са ограничени, макар като се бях засилила да работя да намерих без проблем място за сина си в най-близката до нас.

# 27
  • Мнения: 2 614
Момичета, ние сме на светлинни години от описаното от мама Би и самурайка. Но пък по въпроса за данъците също сме на светлинни години, защото се сири все още практиката да не се плащат данъци върху реалната заплата и не знам дали общините са бедни, или много се краде, от тези, от които зависи....но факт е, че положението не е розово. А и жените, които се грижат за дечицата ни взимат мизерни заплати. Носим си всякакви консумативи. Ще дамч пример какво, освен таксата нося всеки месец - 1п мокр и кърпи, кухненска ролка, руло тоалетна хартия, пакет салфетки, пластмасови чашки за еднократна употреба, 1 флакон течен сапун + 2 лв за вода. Не, че са много като пари, но в съседната, която е през улицата не искат такива "екстри".

# 28
Момичета, ние сме на светлинни години от описаното от мама Би и самурайка. Но пък по въпроса за данъците също сме на светлинни години, защото се сири все още практиката да не се плащат данъци върху реалната заплата и не знам дали общините са бедни, или много се краде, от тези, от които зависи....но факт е, че положението не е розово. А и жените, които се грижат за дечицата ни взимат мизерни заплати. Носим си всякакви консумативи. Ще дамч пример какво, освен таксата нося всеки месец - 1п мокр и кърпи, кухненска ролка, руло тоалетна хартия, пакет салфетки, пластмасови чашки за еднократна употреба, 1 флакон течен сапун + 2 лв за вода. Не, че са много като пари, но в съседната, която е през улицата не искат такива "екстри".


А какви за таксите?

# 29
  • Мнения: 2 614
Таксите са смешни, и това е нещото, което искаме да променим, наред с много други недостатъци. Та за тази услуга родителят плаща 40 лв., освен дотациите от държавата, които май са 200 лв. Освен това в началото на годината събираме още пари, съвсем доброволно, с които закупуваме играчки и материали за групата. И с още 2 майки събрахме допълнително, с които купихме моливи и хартия, защото се оказа, че и за това няма пари, и децата не рисуват. ДА не говорим, че си носят и книжки, от които да им четат учителките, защото и парички за книжки няма. Та така сметнато, с парите, които нон-стоп давам за книжки за яслата, на мен лично таксата ми излиза значително повече  Peace

Общи условия

Активация на акаунт