Отговори
# 15
  • Мнения: 31
Kakvo da vi kaja razdeliam bokluka,sinat mi postoianno me sledi za tova.I 4esno kazano ve4e mi stan navik :hug:Kupih si kosht4e za bokluk,koeto e razdeleno natri i taka se polu4ava Grinning

# 16
  • София
  • Мнения: 4 041
И аз събирам разделно , откакто има кофи.  bowuu Едно не ми е ясно, защо да разделяме боклука, а той после да се изсипва в един камион?  newsm78. Може просто всичко ,което става за рециклиране да се събира в един контейнер и после да се разделя. То всъщност при нас си е така- имаме една жълта кофа за метал, хартия и пластмаса и една зелена за стъкло.  Grinning. А когато изхвърлям буркани и бутилки и аз махам капачките. Какво става с металните пръстенчета на бутилките- те как се махат?

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 702
И аз събирам разделно , откакто има кофи.  bowuu Едно не ми е ясно, защо да разделяме боклука, а той после да се изсипва в един камион?  newsm78. Може просто всичко ,което става за рециклиране да се събира в един контейнер и после да се разделя. То всъщност при нас си е така- имаме една жълта кофа за метал, хартия и пластмаса и една зелена за стъкло.  Grinning. А когато изхвърлям буркани и бутилки и аз махам капачките. Какво става с металните пръстенчета на бутилките- те как се махат?


Моята версия:
Предполагам, че ако по лентата 5 минути се движат пластмаси, после, 5 минути - хартия, после, 5 минути - стъкло, сортирането става по-бързо, отколкото през цялото време да се движат най-разнообразни неща.

 newsm78

# 18
  • Мнения: 2 759
                        Обещавам да ви пусна линкче за сортирането, само да го намеря... А по въпроса с торбичките, и на двете места, където съм изхвърляла всички са много съвестни и е подредено. Въпреки това обаче, аз си хвърлям нещата с торбичките, като самите торбички гледам да са здраво завързани и да не може да попадне вътре нещо друго, което да речем, е изхвърлено в контейнера от недоброжелатели. Особено внимавам за хартията, тъй като след един дъжд при отворен капак мисля че се губи всичко намокрено...

# 19
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 183
http://www.ecobulpack.com/uploads/file/howto_bg.pdf
http://www.bulecopack.com/showpage.php?PageID=102

У нас има една книжка, която много ми помогна да обяснявам на децата защо се разделят отпадъците. Бяха им я дали в предучилищната още по-миналата година. Забавна, под формата на игра и комикс.

# 20
# 21
  • Мнения: 1 176
Хубава тема.Стана ми много приятно докато четях.Радвам се,че има толкова ентусиазирани хора,които милеят за природата.Наистина разделното събиране на боклука не е никак трудоемко.Просто трябва да се превърне в навик.Не само за нас възрастните,но и за децата.А памперсите наистина са проблем за еколозите.По света ги събират и изхвърлят в специални торби.Не мога точно да обясня,но някъде съм го гледала или чела.Ако се сетя,ще допълня.

# 22
  • Мнения: 3 641
Здравейте, работя в една от посочени Организации за разделно събиране на отпадъци от опаковки. Приветствам всички ,които имат съзнанието и волята да събират разделно. С удоволствие бих предоставила информация на всички, които се интересуват, също и материали за децата и подрастващите.
За съжалнеи  в момента ми се налага да пътувам, но в неделя ще се вклщча с удоволствие  bouquet

# 23
  • Мнения: 140
И при нас навсякъде сложиха  от различните контейнери, но ефект никакъв ,мятат си хората торбите където е по-празно и хич не гледат,не знам кой е начина да се научим и възможно ли е ?

# 24
  • Варна
  • Мнения: 355
Ще се научим, въпрос на време. Наблюдавам, че все повече хора събират отпадъците си разделно. Мъжът ми е много горд от факта, че и ние го правим. Когато отива да изхвърля въпросните отпадъци гледа да има възможно най-много деца, играещи наоколо,  и на висок глас си говори " В синия контейнер изхвърлямехартията (и т.н), за да пазим природата чиста" И децата го гледат и разпитват, той обяснява... Joy

Въпрос и на навик, цял живот например ние събираме хартията разделно, дори не са замислям, даже билетчетата от автобуса там си ги оставям. Даваме ги на баба, която ги връща за вторични суровини. Преди и със стъклото така правехме, но вече няма такива пунктове.

Ние сме си купили кофи в съответните цветове и на балкона си разделяме отпадъците, а и имаме мелница за хранителни отпадъци и мнооого рядко изхвърлям обикновения боклук.

# 25
  • Мнения: 2 759
                      Джени, аз събирам от доста време и въпреки това имам доста въпроси. Като ми остане малко време ще ги формулирам и ще питам. Много е готино, че си имаме човек като теб, който е навътре в нещата   bouquet.
                      Джиджи-биджи, я кажи малко повече за тази мелница? Нямам възможност засега да компостирам...

                      Всъщност Джени, аз режа хартиите на малки парченца (0.5х0.5 или 1.0х1.0) - това добре ли е или е по-добре да се соритират цели доколкото е възможно? Рязах, рязах и по едно време се зачудих как се сортират толкова малки...

# 26
  • София
  • Мнения: 6 268
И нашето семейство е от разделно събиращите. Започнах със хартията преди 2-3 години, научих и мъж ми, събирам я в големи големи хартиени пликове от подаръци. Преди я остявахме до контейнера и циганите я вземаха, но сега сме в нов квартал и не я искат. От година събираме и пласмасовите бутилки отделно, стъклото също. Кофтито е, че в кваетала няма такива кофти за разделно събиране, чат пат се срещат, но са пълни с взевъзможни битови отпадъци и много се дразня. Обикновено мъж ми извозва бутилките до контейнер до неговата работа, а стъклото го хвърляме в ХИТ, но там пък са контейнерите с малките дупки и ми е кофти да хвърлям хартията така.

В началото мъж ми много ме бъзикаше и то точно заради това прословуто събиране на всички контейнери в един камион (и той го е виждал), но постепенно и той свикна с разделното събиране. Сега го превъзпитавам да не хвърля фасове където му падне - има напредък.

# 27
  • Мнения: 468
...С удоволствие бих предоставила информация на всички, които се интересуват...
  Интересувам се и ще бъда много благодарна за всяка информация.
  Аз събирах разделно няколко месеца и в резултат на това предоставях на сметищата 4- 5 пъти по- малко боклуци. Преди месец обаче бях неприятно изненадана от изчезването на контейнерите за разделно събиране. Опитах да изхвърля в най- близките който открих (на около километър), до складове на едро, но не ми разрешиха- били си само за тях. Много ми се ще да има някакъв начин да продължа с разделното събиране без да съм принудена да обикалям града да търся неохраняван контейнер.

# 28
  • Мнения: 2 759
                        Също така ме интересува стъклото - обикновено са ми шишенца от лекарства (йод, спирт), шишенце от наливен парфюм какво да ги правя?... И за пластмасовите шишенца от лекарства се интересувам, хвърляла съм дори употребявани, но добре измити спринцовки - стават ли? За нещата, които не съм сигурна предпочитам да ги сложа, а при сортирането на ръка да се преценява, но наистина е по-добре да знам всъщност... А старите CD-та и DVD-та? Чисти стари токове от обувки (пластмасови и метални)? А металните флакони? Пицариите доставят храна в алуминиеви (май  newsm78) еднократни чинийки - мога ли да ги измивам и да ги слагам при метала?
                     Ще съм благодарна и ако някой знае дали съществуват още контейнерите за стари дрехи и какво трябва да слагаме в тях: стари и запазени, или може и скъсани платове, кожи?
                     Много въпроси имам, повечето възникват в процеса на разделяне и после ги забравям, но обещавам да пиша... Въпреки че може би не на всички въпроси ще намеря отговор... Jeny_Cherry в теб ми е надеждата   bouquet!

# 29
  • Мнения: 2 759
                       Аliende, кажи някакъв район или се допитай в общината защо така се е получило ?

Общи условия

Активация на акаунт