Сигурно полудявам

  • 2 953
  • 68
  •   1
Отговори
Здравейте скъпи мами. Тази вечер в късната емисия на "Календар" по Нова телевизия в обстоен репортаж обясняваха как децата до 2 годишна възраст са с много кариеси поради лошата здравна култура на родителите. На децата не бивало да се дават подсладени храни и задължително да се избягват соковете фреш. Ами киселото мляко с какво да го подслаждаме? Може би трябва да информираме педиатрите си, че вместо да приготвяме пресни сокчета на децата е по-добре да купуваме такива с консерванти!!!

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 562
Не мога да ти разбера учудването newsm78
Дъщеря ми от един месец яде кисело мляко и то чисто,а сокове и фрешове никога не е пила-плодовете нарязани Peace

# 2
  • Мнения: 4 297
Ами като видя, че зъбките тръгват да се развалят, особено в такава крехка възраст, много ще се замисля как съм могла да го допусна.
П.П. Не подслаждах киселото мляко.  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 1 230
Не виждам защо толкова си се разстроила, та чак си мислиш, че полудяваш. Давам не подсладено кисело мляко, яде го та се къса. Мием зъбите, откакто има 4 такива в устата си и не давам флуор. След млякото преди сън, давам задължително вода. Сокове не пие много, а ако пие след това пие доста вода.

# 4
  • Мнения: 19 338
за какво трябва да подслаждаш киселото мляко?и естествено, че е по-добре да се ядат цели плодове.
нищо странно не виждам в изказванията.явно наистина полудяваш   Mr. Green

# 5
  • Мнения: 2 567
Не виждам причина за полудяване  Simple Smile Много ясно, че подсладените храни не са препоръчителни. Особено пък за малки деца. Не е нужно на всяко нещо да се слага захар.
Моята дъщеря никога не е яла подслаждано мляко. Веднъж беше опитала на баща си(който по нашенска си практика е бил захранен със захаросано мляко) и каза, че било отвратително  Simple Smile

# 6
  • Мнения: X
Никога не съм подслаждала киселото мляко. Харесва си го натурално, самата тя не го иска подсладено.
Фрешове не давам, яде си цели плодове.

# 7
  • Мнения: 5 940
Допустимото количество захар на ден за дете до три години е толкова символично, че по-добре въобще да не се правят експерименти. Не виждам логика да се дава кисело мляко със захар, както и фрешове, вместо пресни цели плодове или парченца плод.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 603
Киселото мляко, особено пък на малко дете, не е необходимо да подслаждаш. Може да нарежеш на дребно плод или да го пасираш нпр., ако не го харесва без нищо. Няма нужда да се учудваш - захарта не е полезна, не само за бебешоците.

# 9
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Киселото мляко, особено пък на малко дете, не е необходимо да подслаждаш. Може да нарежеш на дребно плод или да го пасираш нпр., ако не го харесва без нищо. Няма нужда да се учудваш - захарта не е полезна, не само за бебешоците. Peace

# 10
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Не подслаждам нищо с захар. Най-много ако е болен да му сложа мед в чая.
Фрешове не пие, яде цели плодове.

# 11
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Здравейте скъпи мами. Тази вечер в късната емисия на "Календар" по Нова телевизия в обстоен репортаж обясняваха как децата до 2 годишна възраст са с много кариеси поради лошата здравна култура на родителите. На децата не бивало да се дават подсладени храни и задължително да се избягват соковете фреш. Ами киселото мляко с какво да го подслаждаме? Може би трябва да информираме педиатрите си, че вместо да приготвяме пресни сокчета на децата е по-добре да купуваме такива с консерванти!!!
Това за соковете фреш ми звучи малко странно Confused, обаче още по - странно ми звучи да се подслажда киселото мляко за дете ConfusedЗащо смятате, че трябва да подслаждате?
На моя малък човек и досега му подслаждам и то в много, много редки случаи единствено чайчета ... и то с мед.Захарта(бялата) си е просто гадост

# 12
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Според мен са имали предвид да се избягват натуралните сокове в кутии.
И да, захарта е вредна не само за децата, но и за възрастните.

# 13
  • Мнения: 363
на братовчедка ми детето не знаеше кво е вода. само  сокове пиеше. млякото не знам  как го е пил, но е факт, че зъбите му бяха ужасни!!!

# 14
  • Мнения: 331
Мисля, че това със зъбите е до известна степен и генетично предопределено - сигурно и храната играе важна роля, но аз например ям сладки неща откакто се помня, просто не мога без тях - вярно е, че съм 100 кила, но проблеми със зъбите нямам (да чукна на дърво)! Дори имам още млечни зъби в устата си, които са без нито един кариес. Много по-важни са според мен хигиената и наследствената предопределеност. Всичко, което ядем в днешно време, е вредно. И водата е отровна. И въздуха. И почвата. И ся кво?

Извинявам се на авторката, че се отклоних от темата. Не искам да предизвикам спор...

# 15
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Мисля, че това със зъбите е до известна степен и генетично предопределено - сигурно и храната играе важна роля, но аз например ям сладки неща откакто се помня, просто не мога без тях - вярно е, че съм 100 кила, но проблеми със зъбите нямам (да чукна на дърво)! Дори имам още млечни зъби в устата си, които са без нито един кариес. Много по-важни са според мен хигиената и наследствената предопределеност. Всичко, което ядем в днешно време, е вредно. И водата е отровна. И въздуха. И почвата. И ся кво?

Извинявам се на авторката, че се отклоних от темата. Не искам да предизвикам спор...
Това, че всичко е вредно, значи ли, че трябва да не подбираме какво да ядем newsm78защото на мен така ми прозвуча...

# 16
  • Мнения: 331
Това, че всичко е вредно, значи ли, че трябва да не подбираме какво да ядем newsm78защото на мен така ми прозвуча...

Не, значи, че и да подбираме, пак няма да постигнем кой знае колко...
Няма да пиша повече по темата, не искам да убеждавам когото и да било в каквото и да било. Просто изказах мнение  Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 932
Не подслаждам нищо, сокчета не давам никакви нито в кутия, нито фреш, смятам че има време за тях , поне след годинка. Давам пресни плодове.

# 18
Да и аз като го чух това за фрешовете ми стана много странно и аз си помислих "Да не би соковете пълни с консерванти да са по-полезни". Давам фрешове, плодове, но млякото не го подслаждам.

# 19
Така като чета нагоре, май всеки под ФРЕШ разбира различно нещо. За мен фреша е пресни изстискани плодове, без да се подслажда или добавя вода като във заведенията.

# 20
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Това, че всичко е вредно, значи ли, че трябва да не подбираме какво да ядем newsm78защото на мен така ми прозвуча...

Не, значи, че и да подбираме, пак няма да постигнем кой знае колко...
Няма да пиша повече по темата, не искам да убеждавам когото и да било в каквото и да било. Просто изказах мнение  Peace
Извинете ме, но това прозвуча ужасно глупаво....
Надявам се да не съм Ви обидила, а ако е така моля да ме извините

# 21
  • София
  • Мнения: 4 590
Само не разбрах какво те кара да полудяваш?! Thinking
Моят син е още малък, но и аз не му подслаждам нищо. Сокове никога не е пил. Ако нещо, е толкова безвкусно, слагам пресни плодове.
А киселото мляко със захар е нещо отвратително за мен. Sick Спомням си как се опитваха да ме тъпчат с такова като дете. Sick По собствено желание никога не бих си сложила захар. И на детето си смятам да го давам без. Peace

# 22
  • Мнения: 8 242
Никога не съм подслаждала нищо.. Синът ми още не знае що е захар..
Плодовете ги яде цели, не на сок..

# 23
  • Мнения: 1 701
Аз също не слагам захар в киселото мляко, а за пресните плодове и фрешовете /в смисъл - прясно изцедени от мен плодове/ - не виждам разлика между двете.  Thinking
Аз лично предпочитам да давам на дъщеря ми фреш, отколкото нарязан плод, защото в първия случай поема 2-3 плода във вид на сок, а във втория - я хапне 1 парченце, я не...  Crazy
Мием зъбките редовно!  Peace

# 24
  • София
  • Мнения: 39 836
Нищо не подслаждах на Дияна. Здравната ми култура е на ниво, давах зумафлор. И пак Дияна на 1.1г имаше кариес на горните зъби. Сега ги сменя и няма проблем с постоянните.

# 25
  • Мнения: 2 757
Аз не разбирам защо някои родители подслаждат кис мляко на децата си. Лично аз винаги съм го яла без захар, със захар ми е било гадно. Родителите зорлям си учат децата на подсладено мляко и после реват, и това преди дори да са пробвали дали ще го яде детето неподсладено.
Моят син е на 2г 7мес и всичките му зъби са здрави, миналата седмица беше на преглед. Яде каквото си иска, в това число шоколад, сладолед, пие кола - не всеки ден по през ден може би му се случва. Мием му въбите вечер преди лягане от как е навършил годинка и не се храни нощем, може само вода и то предимно когато е болен.
Зъбите се развалят от нередовно миене, нощно хранене с мляко, сокчета, чайове и най-вече това си е генетично, зависи от състава на слюнката или не знам си кво си там беше, не съм специалист. Така че успокойте се и не се карайте

# 26
Скъпи мами, разбрали сте ме погрешно. Естествено, че не слагам килограми захар в киселото мляко, а го подслаждам символично. Въпросът е принципен. Та нали това, което правим го пише и в книгите дори. Разбира се, че под фреш разбирам единствено и само прясно изстискан сок и нищо друго. Според мен е все едно дали детето ще изяде пресен плод, дали ще изяде прясно настърган плод или ще изпие сок , който е прясно изцеден.Аз не знам да има друго значение на фреш.

# 27
  • Мнения: 4 965
За фрешовете - може да визират и подсладените newsm78. Много майки подслаждат и фрешовете, не само млякото.
Според мен истинският вкус е далеч по-добър, а за полезността - няма спор.
Моите деца карат 4 г. и все още не им подслаждам почти нищо /само на чая им слагам по 1 к.л. мед/. Дори съм опитвала да им давам мляко със захар - не им харесва. Достатъчно захари поемат с разни бисквити и шоколади /хем гледам да не прекаляват с подобни неща, но пък не ги и спирам след 3-тата годинка/, та не виждам нужда и от захар на кристали. Плодовете им ги давам цели или директно изцедени, без вкусовете да ги "подобрявам". А зъбките мием сутрин и вечер. Peace
Имаме позната, която започна да си дава на децата вода със захар още след раждането и продължи да подслажда всичко /мляко със захар, баница със захар, сок със захар и т.н./ - зъбите им са пломба до пломба - на 6 г.

# 28
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Аз пък отначало подслаждах киселото мляко на сина ми, защото преди това му давах адаптирано мляко, а то е сладко на вкус! Кърмата също е сладка на вкус, нали опитах собствената си, след първата бременност! Wink Впоследствие постепенно намалих дозите на захарта в киселото мляко, докато накрая съвсем ги спрях и го давах натурално. Не мисля, че съм направила нещо грешно, сина ми си е напълно добре и няма развалени зъби в устата! Rolling Eyes
Колкото до сокчетата - давала съм и прясно изцедени и натуралните, които се продават, и двата вида ги е пил без проблеми и са му се отразявали добре! Peace На тоя етап яде пресни плодове - предпочита ябълки и мандарини! Grinning
Моето мнение е, че трябва да си наблюдава човек детето и да прави за него това, което сам прецени за добро и правилно! Казаното по телевизията не трябва да се приема за чиста монета и да се шашкаме излишно! Grinning

# 29
  • Мнения: 19 338
Скъпи мами, разбрали сте ме погрешно. Естествено, че не слагам килограми захар в киселото мляко, а го подслаждам символично. Въпросът е принципен. Та нали това, което правим го пише и в книгите дори. Разбира се, че под фреш разбирам единствено и само прясно изстискан сок и нищо друго. Според мен е все едно дали детето ще изяде пресен плод, дали ще изяде прясно настърган плод или ще изпие сок , който е прясно изцеден.Аз не знам да има друго значение на фреш.
аз не съм видяла някъде в съвременните книги да пише да се подслажда млякото.освен това се препоръчва да се ядат главно цели плодове, а не фреш.има разлика между двете.целият плод съдържа фибри, които са полезни.
след като подслаждаш символично ,няма за какво да се притесняваш.явно в предаването просто са дали някакви насоки и всеки се напасва според детето си.все пак не може всичко да се изпълнява по план.
аз лично захар все още не съм давала.сокове въобще не харесва.

# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 507
Не съм подслаждала млякото. Не е трагедия.
Но изведнъж пък сега, в тази тема, се оказва, че никой не дава фреш  Shocked В доста други теми се избивате да твърдите, че който не дава фрешове, не знае как да си гледа детето едва ли не...

# 31
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Но изведнъж пък сега, в тази тема, се оказва, че никой не дава фреш  Shocked В доста други теми се избивате да твърдите, че който не дава фрешове, не знае как да си гледа детето едва ли не...
Е кой е казал такова нещо?
Аз никъде не видях, някой да го е написал...има просто различни предпочитания за прием на витамини Wink

# 32
  • Мнения: 2 908
Аз никога не съм подслаждала киселото мляко-чак ми звучи гадно да го подслаждам SickСладко не съм давала.Колкото до фрешовете,за съжаление,давам от портокали и мандарини,защото колкото и да се мъчих дъщеря ми не иска да ги яде на плодове-какво следва от тук-да я оставя без витамини ли,що ли.... newsm78

# 33
  • Мнения: 1 049
Никога не сьм давала нищо подсладено, за подсладени напитки да не говорим какво причиняват на зьбите ако се пият от шише ...  Confused и винаги сьм гледала на бебешките готови храни да няма добавена захар. Сокове до 1 г. не се препорьчват при нас, а после се разреждат. Педиатьрьт винаги ни е казвал да внимаваме сьс захарта. Май е време и повече майки да го осьзнаят и няма нищо странно, че го казват в новините. На мен ми е странно как не го разбират другите от само себе си.  newsm78

# 34
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 507
Но изведнъж пък сега, в тази тема, се оказва, че никой не дава фреш  Shocked В доста други теми се избивате да твърдите, че който не дава фрешове, не знае как да си гледа детето едва ли не...
Е кой е казал такова нещо?
Аз никъде не видях, някой да го е написал...има просто различни предпочитания за прием на витамини Wink


Чети!

# 35
  • Мнения: 796
Мляко не подслаждам. Фреш давам по два пъти на ден и не мисля, че той предизвиква кариес.

# 36
  • Мнения: 2 082
гледах въпросният репортаж и не ми хареса-казаха да се избягват фрешовете и че ще правят флуорна профилактика на децата с флуорни таблетки...общо взето се изказаха неподготвени  Simple Smile

# 37
  • Мнения: 2 829
Според това, което съм чела е вредно зъбите на детето (или на възрастния) да са постоянно под въздействието на плодови киселини. Т.е. независимо дали е цял плод или сок не е хубаво детето да държи чашка или шише и постоянно да си отпива по глътка. Хубаво е, да хапне/пийне каквото там иска и след това по възможност зъбите да се измият (или да се изплакнат с вода). За захарта е ясно, че колкото по-малко даваме на децата си-толкова по-добре.
Аз лично не подслаждам млякото, сокове давам много рядко, само когато ние пием и малкия си поиска. Сладки неща-също. Но ако давам сок-давам му да пие от чашата и като пийне-прибирам. Виждала съм много бебета и деца, които си държат чаша със сок, разнасят си я и си пийват по малко. Също така доста познати майки дават подсладено кисело мляко или сок за приспиване и нощем-именно това вреди на зъбите.

# 38
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Но изведнъж пък сега, в тази тема, се оказва, че никой не дава фреш  ShockedВ доста други темисе избивате да твърдите, че който не дава фрешове, не знае как да си гледа детето едва ли не...
Е кой е казал такова нещо?
Аз никъде не видях, някой да го е написал...има просто различни предпочитания за прием на витамини Wink


Чети!
Чета!
Вие също е добре да четете, поне това, което пишете Wink

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм гледала конкретния репортаж. Но на моите не съм им давала фрешове или сокове от кутия, не съм подслаждала допълнително храните, никакви зрънчовци (те са ужасно вредни за зъбите), вафлички и други подобни подсладени или много солени храни. Плодовете и зеленчуците в началото ги режеш на много малки парченца, за да не се задавят децата, но никога не съм ги подслаждала или изстисквала. Същото е и със солта и разните чипсове, солети и т.н.
Генетиката си е генетика, но в съвременните условия храненето има най-сериозно значение. Ако детето се тъпче с боклуци и сладка няма никакъв шанс със зъбите. И на мен ми прави впечатление, че децата масово ядат не това, което им е нужно, и то благодарение на активната "помощ" на майки и баби, каращи на принципа "злоядо е, поне да хапне нещо".

# 40
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Не подслаждам нищо, сокчета не давам никакви нито в кутия, нито фреш, смятам че има време за тях , поне след годинка. Давам пресни плодове.

 smile3521 newsm10

# 41
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 507
Цитат
не съм им давала фрешове

Цитат
сокове давам много рядко

Цитат
сокчета не давам никакви нито в кутия, нито фреш

Цитат
Фрешове не пие

Цитат
Фрешове не давам

Цитат
фрешове никога не е пила

bloodywhite, това визирах, ама не се хващай за думите ми. Говорех принципно- в други теми ми идва повечеко назидателният тон как може да не давам фрешове на детето си. А тук обратното... Не казвам, че са думи на едни и същи потребители, макар и да не го изключвам  Peace

# 42
  • Мнения: 2 757
Не съм гледала конкретния репортаж. Но на моите не съм им давала фрешове или сокове от кутия, не съм подслаждала допълнително храните, никакви зрънчовци (те са ужасно вредни за зъбите), вафлички и други подобни подсладени или много солени храни. Плодовете и зеленчуците в началото ги режеш на много малки парченца, за да не се задавят децата, но никога не съм ги подслаждала или изстисквала. Същото е и със солта и разните чипсове, солети и т.н.
Генетиката си е генетика, но в съвременните условия храненето има най-сериозно значение. Ако детето се тъпче с боклуци и сладка няма никакъв шанс със зъбите. И на мен ми прави впечатление, че децата масово ядат не това, което им е нужно, и то благодарение на активната "помощ" на майки и баби, каращи на принципа "злоядо е, поне да хапне нещо".

Има и друго. Някои хора явно си се нуждаят от сладки неща, тялото им знае най-добре от какво има нужда. Изобщо не е Както го научиш. Защото мен като малка зорлям ме учеха да ям слаки неща, най-скъпите деликатеси купуваха уж да ям и пак не ядох щото си не обичах сладко. Е тук наскоро от как бременеех проядох сладко. Най-противното като бях дете ми беше да ме водят на сладкарница  Close

# 43
Понеже никой не е чувал за прясно изцедени сокчета века поясня. Имам син на 14 г. и дъщеря на 11 месеца. И при сина в далечната 1993 г. и при дъщерята първото захранване с нещо различно от мляко е със прясно изцеден сок още през третия месец. Това го пише във всяка книга за хранене на бебетата. Ще ви цитирам една книга - "Хранене на бебето" от проф. д-р Лиляна Трифонова, издание 2003г., в която пише:
1. Захранване с кисело мляко може да стане след 11 месеца, като може да му се добави 5% захар.
2. Не се препоръчва даване на мед на деца до 1г., тъй като той предизвиква алергии.
Между другото както се оказа, че никоя от вас не дава захар то означава, че не давате и попарки със сухар и сирене на бебетата, защото там също леко се подслажда. С какво ги храните тези деца? Сина ми, който е висок 178, голям мъж вече и се гордея с него имаше някакви мижави кариеси на млечните зъби и да чукна на дърво нито един на постоянните. Редовно е ходил на зъболекар. А вашите майки как са ви гледали?

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
Не, не съм добавяла захар - попарата първо не я искаха, а кото я проядоха изобщо не са търсили захар, не съм давала и подсладени сокове, а колкото пусне ябълката или крушата. Мед започнаха да ядат като станаха на по 4-5 г.

# 45
  • Мнения: 1 701
Понеже никой не е чувал за прясно изцедени сокчета века поясня. Имам син на 14 г. и дъщеря на 11 месеца. И при сина в далечната 1993 г. и при дъщерята първото захранване с нещо различно от мляко е със прясно изцеден сок още през третия месец. Това го пише във всяка книга за хранене на бебетата. Ще ви цитирам една книга - "Хранене на бебето" от проф. д-р Лиляна Трифонова, издание 2003г., в която пише:
1. Захранване с кисело мляко може да стане след 11 месеца, като може да му се добави 5% захар.
2. Не се препоръчва даване на мед на деца до 1г., тъй като той предизвиква алергии.
Между другото както се оказа, че никоя от вас не дава захар то означава, че не давате и попарки със сухар и сирене на бебетата, защото там също леко се подслажда. С какво ги храните тези деца? Сина ми, който е висок 178, голям мъж вече и се гордея с него имаше някакви мижави кариеси на млечните зъби и да чукна на дърво нито един на постоянните. Редовно е ходил на зъболекар. А вашите майки как са ви гледали?

Цялото ми уважение към теб като майка на син, висок 178 см. /това какво общо има с правилното хранене, не знам/, но ти за пръв път ли попадаш на този форум?  newsm78
Ако имаш време, поразрови се тук - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22645.0
Лично аз не съм фен на крайностите. В попарата, която давам от 10-11-ти мес. слагам малко захар, най-често кафява, защото иначе не я яде.

# 46
  • Мнения: 9 905
за пръв път чувам за попара със сирене и захар, честно Simple Smile

# 47
  • Мнения: 19 338
Понеже никой не е чувал за прясно изцедени сокчета века поясня. Имам син на 14 г. и дъщеря на 11 месеца. И при сина в далечната 1993 г. и при дъщерята първото захранване с нещо различно от мляко е със прясно изцеден сок още през третия месец. Това го пише във всяка книга за хранене на бебетата. Ще ви цитирам една книга - "Хранене на бебето" от проф. д-р Лиляна Трифонова, издание 2003г., в която пише:
1. Захранване с кисело мляко може да стане след 11 месеца, като може да му се добави 5% захар.
2. Не се препоръчва даване на мед на деца до 1г., тъй като той предизвиква алергии.
Между другото както се оказа, че никоя от вас не дава захар то означава, че не давате и попарки със сухар и сирене на бебетата, защото там също леко се подслажда. С какво ги храните тези деца? Сина ми, който е висок 178, голям мъж вече и се гордея с него имаше някакви мижави кариеси на млечните зъби и да чукна на дърво нито един на постоянните. Редовно е ходил на зъболекар. А вашите майки как са ви гледали?

Shocked
чак пък във всяка книга за хранене на бебета...прочети в сайта на СЗО и се поинтересувай от новостите в педиатрията.
сок от третия месец отдавна не се препоръчва от лекарите, които поне малко се интересуват от професията.
попарка със сирене още не съм давала, а като дам не смятам да я подслаждам.и въобще как ще давам сладко и солено заедно  Sick
мед не се дава главно заради опасността от ботулизъм и алергии разбира се.-

 според мен не е толкова фатално ако човек дава нещо сладко от време на време.просто не трябва да се прекалява с подслаждането  Peace

Последна редакция: нд, 24 фев 2008, 23:38 от В_и_В_и

# 48
  • София
  • Мнения: 2 671
...

Има и друго. Някои хора явно си се нуждаят от сладки неща, тялото им знае най-добре от какво има нужда. ...
Това не е вярно, казвам ти го като една собственоръчно докарала си диабет пристрастена към сладкото! Към захарта се привиква и това е много опасно! И колкото по-малко действа собственият  инсулин, толкова повече имаш усещането за нетърпим глад за сладко!

# 49
  • София
  • Мнения: 932

Цитат
сокчета не давам никакви нито в кутия, нито фреш

bloodywhite, това визирах, ама не се хващай за думите ми. Говорех принципно- в други теми ми идва повечеко назидателният тон как може да не давам фрешове на детето си. А тук обратното... Не казвам, че са думи на едни и същи потребители, макар и да не го изключвам  Peace

Неприятно ми е , че ме цитираш в този контекст. Или поне ми посочи тема ,в която съм писала че давам сокове, та дори и в друг форум да е. Много се дразня когато всички се слагат под общ знаменател, без да познаваш човека, без дори да си чел други негови мнения. Нищо лично  Peace и да сокове още не давам никакви нито кисело мляко. Кърмя просто.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 230
...

Има и друго. Някои хора явно си се нуждаят от сладки неща, тялото им знае най-добре от какво има нужда. ...
Това не е вярно, казвам ти го като една собственоръчно докарала си диабет пристрастена към сладкото! Към захарта се привиква и това е много опасно! И колкото по-малко действа собственият  инсулин, толкова повече имаш усещането за нетърпим глад за сладко!
От сладко, диабет не можеш да развиеш.

# 51
  • Мнения: 8 999
Моите деца маат с лъжицата направо от захарницата. Подслаждат си всичко - прясно, кисело мляко, попари, дори някои по-кисели плодове. Фрешове наистина не пият, защото майка им я мързи да цеди, а после да мие сокоизстисквачката, но за сметка на това смучат вредни сокчета от кутии. Ядат и шоколад, бисквити, вафли и неограничено количество зрънчо.
Искам само да вметна, че неблаготворното влияние на някои храни върху зъбите се дължи на това, че тези храни полепват по зъбите и така  те /зъбите/ са изложени по-дълго време на неблагоприятното въздействие на допира с храна. В този смисъл, всяка храна, която стои по-продължително време в устната кухина и е в контакт със зъбите е вредна за тях.
Децата ми са на 7.5 и 6.5 г. и нямат кариеси.

# 52
  • Мнения: 630
Никога не съм подслаждала киселото мляко, и принципно не използвам захар. Дъщеря ми не обича особено сладко. Мием зъбките, откакто се появи първото зъбче. Но и аз смятам, че има сериозна генетична предопределеност за здрави или недотам здрави зъби. Аз до 16та си година не бях ходила на зъболекар, нямаше причина, но след това зъбите ми се развалиха доста бързо и без да разбера даже от какво и как.

# 53
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Понеже никой не е чувал за прясно изцедени сокчета века поясня. Имам син на 14 г. и дъщеря на 11 месеца. И при сина в далечната 1993 г. и при дъщерята първото захранване с нещо различно от мляко е със прясно изцеден сок още през третия месец. Това го пише във всяка книга за хранене на бебетата. Ще ви цитирам една книга - "Хранене на бебето" от проф. д-р Лиляна Трифонова, издание 2003г., в която пише:
1. Захранване с кисело мляко може да стане след 11 месеца, като може да му се добави 5% захар.
2. Не се препоръчва даване на мед на деца до 1г., тъй като той предизвиква алергии.
Между другото както се оказа, че никоя от вас не дава захар то означава, че не давате и попарки със сухар и сирене на бебетата, защото там също леко се подслажда. С какво ги храните тези деца? Сина ми, който е висок 178, голям мъж вече и се гордея с него имаше някакви мижави кариеси на млечните зъби и да чукна на дърво нито един на постоянните. Редовно е ходил на зъболекар. А вашите майки как са ви гледали?
Третият месец е ужасно рано дори не по друга причина, а че прясното сокче може сериозно да раздразни детското стомахче.И аз захраних с прясно изцеден сок, обаче аз почнах да захранвам след навършени 8 месеца...
За киселото мляко ... е няма да казвам от кога давам на синът ми кисело мляко, но ще вметна, че е в чудесно здраве!А защо да трябва да се подслажда киселото мляко(не казвам, че не се позволява според някой педиатри, просто питам защо да го правим?)?
Мед ... ами май - всички знаем, че преди годинка(дори и повече) е непрепоръчително...И мислите ли, че задължително трябва да се дават попарки - аз май и това не съм правила newsm78
Мойта майка ме е гледала така, че хората са си мислели, че не ме обича и иска да ме умори, само дето докато хората са киснели при чичо доктор, аз видях чичо доктор в седми клас и то защото се наложи спешно да ми вадят апендикс...
И всъщност кое е лошото на това да не се подслажда храната на детето?Има доста сладки плодове, а и зеленчуци, които спадат към "сладки зеленчуци", ако мога така да се изразя, в които си има достатъчно сладост, от които детенце да си получи иначе изкуствено създаваният сладък вкус ....

# 54
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Забравих и да попитам - какво общо има високият ръст с сладките храни и прясно изцедените сокчета newsm78

# 55
  • Мнения: 5 940

...

Има и друго. Някои хора явно си се нуждаят от сладки неща, тялото им знае най-добре от какво има нужда. ...
Това не е вярно, казвам ти го като една собственоръчно докарала си диабет пристрастена към сладкото! Към захарта се привиква и това е много опасно! И колкото по-малко действа собственият  инсулин, толкова повече имаш усещането за нетърпим глад за сладко!
От сладко, диабет не можеш да развиеш.
Доколкото си спомнят от тук там прочетено когато хапнеш нещо сладко, нивото на кръвната захар се покачва рязко, а после спада и отново се чувстваш гладен. Колкото повече сладки неща ядеш, толкова повече тялото се опитва да си навакса с високите нива на кръвната захар.
Моето лично мнение е, че до една година захар въобще не трябва да се дава, плодовете съдържат достатъчно безвредна захар. До навършване на три години на детето захарта, която се дава трябва да е в много малки, символични количества.
Многото захар довежда и до хиперактивност, нервност.

# 56
  • София
  • Мнения: 5 203
Здравната ми култура е на ниво, давах зумафлор. И пак Дияна на 1.1г имаше кариес на горните зъби. Сега ги сменя и няма проблем с постоянните.
Мила АнМари, тук във всеки подфорум има по една тема за токсичността на ФЛУОРА. Имаме и Петиция (виж в подписа ми). Ние , като родители сме искали да направим най-доброто за децата си, но на стоматолозите от десетилетия им се промива мозъка (срещу пари) и ги учат, че флуорът е необходим за зъбите на бебетата и децата. Сама казваш, че има кариес. Ужасно ни цакат, да знаеш.
А има и тема за флуорното мляко в детските градини - тя е много конкретна и полезна.

Аз също не подслаждам  млякото, попара за бебета напълно изключвам като възможност. Фрешовете според моя стоматолог трябва да се пият със сламка.

# 57
  • Мнения: 5 940
Не давам попара, но дори и да давах, не бих подслаждала. На сирене, хляб и масло защо им е нужна захар ? По каква логика?

# 58
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Доколкото си спомнят от тук там прочетено когато хапнеш нещо сладко, нивото на кръвната захар се покачва рязко, а после спада и отново се чувстваш гладен. Колкото повече сладки неща ядеш, толкова повече тялото се опитва да си навакса с високите нива на кръвната захар.
Моето лично мнение е, че до една година захар въобще не трябва да се дава, плодовете съдържат достатъчно безвредна захар. До навършване на три години на детето захарта, която се дава трябва да е в много малки, символични количества.
Многото захар довежда и до хиперактивност, нервност.
Хм. И аз, и синът ми имаме нарушение в обмяната на веществата, при което кръвната захар спада рязко и тогава спешно е нужно да се хапне нещо, съдържащо бързоусвоима захар - същото може да се случи и на диабетици при предозиране на инсулина. Ако в кръвта постоянно циркулират високи нива на захарта, това реално ще предизвика хиперпродукция на  инсулин в опит да се превъзмогне. Съвсем друг е въпросът, че при възрастните диабета се предизвиква съвсем не от консумираната захар, а от това, че по някакви незнайни причини отмират рецепторите за инсулин и макар в кръвта да има достатъчно (че и повече от нормалното) от хормона, няма читави рецептори, които да го възприемат и да успеят да намалят нивата на кръвната захар. При детския диабет е съвсем различно - там има увреждане на самите клетки, които произвеждат инсулин, т.е. има дефицит на хормона, оттам и високи нива на кръвната захар. Ако небалансираната и богата на захари диета водеше до диабет, вероятно около 80% от хората щяха да го имат.
Това само като пояснение - иначе за протокола:
Сокчета не правя и не съм правила, дечурлигата ядат плодове, когато решат и пият сок от кутии, ако се намери кой да им купи. На дребната попара изобщо не съм правила - ядеше домашно приготвени пълнозърнести каши, в които никога не е добавяна захар. Баткото харесваше попара, ядеше я и с, и без захар (аз понякога си правя за себе си, слагам захар винаги защото така съм свикнала да я ям от дете).
Като цяло резултатите са много различни - сина ми, който не е ограничаван за сладко и пиеше подсладена вода до доста след годинката (заради въпросния проблем, тъй като няколко пъти е колабирал като бебе от хипогликемиите) сега сладко не можеш да го накараш да яде, за 9г досега май само веднъж е проявил желание да опита от тортите за РД Rolling Eyes
Дребното, което е гледано по правилата и не му е предлагано сладко, ще яде само сладкиши и шоколад до посиняване, ако я оставя (което не правя, защото се изрива от него в добавка към всичко останало Rolling Eyes). И двамата нямат кариеси - баткото е на 9г, както е видно.
Иначе твърдо смятам, че захарта няма място в детското хранене колкото дълго успее човек да го постигне - а и след това е хубаво да се ограничава и замества колкото е възможно.

# 59
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Последно баткото на колко е Wink
Баткото - малко над 8г
Дребната - вече на 3г
 Или на 9г. ?
Това разбира се в кръга на забавното!Малко да отпуснем по темата ...

# 60
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не се сещам всеки месец да сменям, затова ги пиша така Mr. Green Баткото е на 8г8м, дребната - на 3г2м Laughing

# 61
  • Мнения: 5 940
Наскоро гледах някакъв филм за храненето и ако съм схванала идеята беше, че при всяко похапване на сладко, организмът трябва да произвежда по-голямо количество инсулин, за да не позволи прекомерното увеличаване на съдържанието на захар в кръвта, което пък водело до рязко понижаване на кръвната захар, дори под нормалното й ниво. Не си спомням дали веригата е същата.
Някакъв порфесор обясняваше, че след това организмът изпада в нещо като енергийна криза и чувство на неконтролируем глад. Така, пак се поддаваме и ядем сладко и става затворен кръг- пада захарта, ядем сладко, за да се почувстваме енергични.  Така се обърква  регулацията на панкреаса,произвежда се инсулин непрекъснато.
Може и да не съм схванала. Thinking

# 62
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това е така, само че не е пряко свързано с диабета - както казах, причините за двата типа диабет са по-различни. Иначе ако осигуряваме на организма само лесни, бързоусвоими и бързоразградими захари, ще е изключително неприятно и реално ще се получава постоянно състояние на хипогликемия (а то е много неприятно, с разтреперване, прилошаване, силно раздразнение и силно чувство на глад). Затова този тип проблеми се решават не със захар, а с набавяне на дълговерижни въглехидрати (каквито осигуряват тестените изделия, картофите, ориза и т.н.), за да може да се подсигурява бавно и стабилно снабдяване с глюкоза, а не да е на принципа на пиратките (образно казано - дълговерижните въглехидрати дават постоянна светлина, а лесните въглехидрати са като пиратките - присвяткват и бързо изчезват).

# 63
  • Мнения: 14 654
Не ми харесва, че се разглежда влиянието на определена храна само върху зъбите, редно да се говори как се отрязява на целия организъм. И се прекалява с това, че на децата са им много зле зъбите, явно ни подготвят полекичка за флуорната профилактика.
Захарта и фрешовете не ме ужасяват. На здрав човек плодовите сокове могат да се отразят само благотворно, на детето си правя всеки ден. Попарата я подслаждам със захар, за мен е вкусна закусна, но един обича попара, а друг бисквитка плазмон.

# 64
  • Мнения: 1 103
Според мен са имали предвид да се избягват натуралните сокове в кутии.
И да, захарта е вредна не само за децата, но и за възрастните.
съгласна съм така е  newsm78

# 65
  • Мнения: 2 746
Синът ми винаги съм го ограничавала от сладко, не че не яде сега, но малко, не обича кексове, торти и т.н. Хапва обаче вафли с голямо удоволствие Grinning
Фрешове съм му правила от бебенце, от 3 месечен / по препоръките на педиатър /.Винаги съм предпочитала да му купя пресен плод и после на сокоизтисквачката да му правя сок, отколкото да му давам сок от кутия. Киселото мляко съм го подслаждала съвсем леко, само в началото, когато го въведох като храна.После прецених, че е излишно. Няма кариеси и други зъбни проблеми, на 9 години е. Но има и ген тука - свекито е с много здрави зъби, първа пломба на 40 години  Mr. Green

# 66
  • Мнения: 674
Киселото мляко никога не съм подслаждала - и така си го яде. Всъщност нищо не съм подслаждала.
Пие прясно изсискани портокали и мандарини (а при баба си и ябълки и моркови), в което не виждам нищо лошо. Има 1 зъб и няма как да ги яде, а вода не иска. Останалите плодове яде пасирани или настъргани.

# 67
Благодаря на всички, които не реагираха: "Захар, сок, аууу, ужас". Целта на тези журналистически изяви може би наистина е да ни накарат масово да даваме на децата си флуор. Аз давам на моята бебка, личният лекар ми го предписа, но по времето, когато сина ми беше бебе нямаше такива неща. Въпроса в днешния динамичен живот е да познаваме кое е полезно, а не модерното и правенето на пари. В медицината май останаха само бизнес интереси. Колкото до това какво да даваме на децата си моята баба казваше: "Всичко прекалено е вредно". Това важи не само за храната, а и за всичко в живота. Крайностите не одобрявам. Прекаленият светец и богу не е драг.

# 68
  • Мнения: 600
Здравейте скъпи мами. Тази вечер в късната емисия на "Календар" по Нова телевизия в обстоен репортаж обясняваха как децата до 2 годишна възраст са с много кариеси поради лошата здравна култура на родителите. На децата не бивало да се дават подсладени храни и задължително да се избягват соковете фреш. Ами киселото мляко с какво да го подслаждаме? Може би трябва да информираме педиатрите си, че вместо да приготвяме пресни сокчета на децата е по-добре да купуваме такива с консерванти!!!

не подслаждам мляко, нито кисело, нито прясно. плодове давам без да цедя. захар никога не съм слагала в нищо, освен в сладкиш. ама сладкиши не й давам Mr. Green сладки работи й дават само бабите, когато не контролирам Mr. Green крайна съм в това отношение. нищо не подслаждам, а следните неща ограничавам колкото успея.

Общи условия

Активация на акаунт