Моля ви возете си децата само в столчета!

  • 3 553
  • 63
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 162
Вчера за пореден път имахме спор с мъжа ми по повод возенето на деца без столчета. Той твърди, че според закона не е задължително, а препоръчително. Аз съм на мнение, че е задължително.
Кой е прав? newsm78
Почти всеки ден виждам бебета и малки деца да се возят на коленете на възрастен на предната седалка и... всеки път издивявам. Close

Ами аз така и не разбрах приеха ли новия закон? Ако са- вече е задължително. Ако не са- само, ако детето е на предната седалка и не е нанърширо още 10 години.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 271
Аз наскоро се прибирах с детето от някъде  и спрях в кварталния магазин. Понеже магазина е на един завой от нас, само сложих детето в столчето, без да му слагам колан. На пряката пред нас, понеже няма видимост, винаги намалявам и минавам бавно, но дори и бавно, ако има кола, я виждаш в последния момент и се набиват рязко спирачки. Така и стана, при което малкия, със все столчето се залепи за облегалката на предната седалка. Направо си изкарах акъла, защото облегалката на столчето му натисна вратлето. Естествено, скоростта беше прекалено ниска, дори малкия не се разплака, но това ми беше урок, че освен ВИНАГИ в столче, детето трябва и да е вързано. Дори и като е спряла колата, ако ви удари някой, детето може много да пострада.

# 17
  • Мнения: 46 518

При злополука мислиш ли, че ще има значение кой е прав  newsm78

Законът не ме интересува. Детето ми се вози в столче от новородено (2004 г.), тогава даже и не се говореше за въвеждането му.

П.П. Задължително е, но полицаите нямало да глобяват, доколкото чух  Crazy

# 18
  • София
  • Мнения: 2 428
По закон е задължително, по морал за мен - също. Както и да не се возят деца на предната седалка. Синът на приятела ми е висок колкото мен - 160 (аз съм 163), но е само на 10години - винаги го возим зад шофьора, с колан - там според изследванията е най-безопасното място. Седалка няма, че ще си удря главата в тавана, с тия темпове на растеж...  smile3521

Напоследък обаче не слага колан, а и на нас ни е неудоно да го караме - извън всички задължителни норми е.... Това не е извинение, де.... Пък дядо му го качва на педната седалка  smile3515

Но наистина - много често виждам дечицабез столче, без колан - разхождат се отзад.... ей, полудявам направо!

# 19
  • Мнения: 13
Вчера за пореден път имахме спор с мъжа ми по повод возенето на деца без столчета. Той твърди, че според закона не е задължително, а препоръчително. Аз съм на мнение, че е задължително.
Кой е прав? newsm78
Почти всеки ден виждам бебета и малки деца да се возят на коленете на възрастен на предната седалка и... всеки път издивявам. Close
Ами аз така и не разбрах приеха ли новия закон? Ако са- вече е задължително. Ако не са- само, ако детето е на предната седалка и не е нанърширо още 10 години.
Не е нужно да разбираш. Достатъчно е да можеш да четеш. Четивото се нарича Закон за Движение по Пътищата. Ако ви затруднява намирането, мога да ви осигуря копия. Безплатно.

Искам да попитам майките на 7-8-годишни деца как успяват да ги слагат в столчета?
На мен не ми и хрумва, знам че е опасно, но те не биха издържали и половин час.
Да, само седалки са. Но моите двама диваци не приемат и седалките, особено на по-дълъг път. 
Какво значи "не приемат"? Авторитет пред децата си ли нямаш? В моята кола и деца и възрастни се возят с колан. Който не го устройва - демокрацията е извън колата.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 421
Искам да попитам майките на 7-8-годишни деца как успяват да ги слагат в столчета?
На мен не ми и хрумва, знам че е опасно, но те не биха издържали и половин час.

Моята 8 годишна щерка е със седалка. Малкият също е със седалка.
Научиха се сами да си слагат коланите.
Моите деца на по-дълги разстояния спят в колата, сега си спят седнали в седалките.
Малкият много ми мрънкаше на по-дълги разстояния, омръзваше му да е вързан. ЕДин път седеше без колан в седалката, баща му наби рязко спирачки и нашият си удари носа в предната седалка. Ние веднага - видя ли, ако беше с колан както ти говорихме, нямаше да се удариш. Та сега си знае.

# 21
  • sofia
  • Мнения: 482
винаги, ама винаги в стол - закопчана. Мрънкала е само в самото начало, вече като беше човече - около годинка, но мен това не ме интересува, мина и това време и вече няма никакъв проблем. Ако сме в чужда кола, задължително с колан на задната седалка. Все пак е нещо. Сега е возя вече в седалка.

Не мога да разбера хората - задължително ли е вече, т.е. катаджията като ме спре ще ми се скара ли, че детето отзад си прави каквото си иска?  Crazy  #Crazy

Преди да се роди детето, две години живях в САЩ, още оттам столчетата ми станаха много симпатични и като се върнахме тук и през ума не ми е минавало да возя детето самичко отзад без такова средство.

Имам един спомен от моето детство - пътуваме към морето, баща ми кара, майка ми отпред. И аз отзад му слагам ръцете ми пред неговите очи и викам "Познай кой е?!" УЖАС!

# 22
  • София
  • Мнения: 18 679
Гадно е, но е факт - всеки сам носи отговорността за постъпките си! Когато отговаряш за живота на едно беззщитно същество, неможещо да се опази само, нямаш право да си позволяваш небреженост.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Може би, повече се заглеждам вече, но все по-често виждам дечица облакътени между двете предни седалки на колата.
Тук чета едно, на практика друго...

# 24
  • Мнения: 269
Какво значи как ги караме да седят вързани и в столче?!
Ами ако от бебета са свикнали да са вързани и в столче те си знаят и не протестират.
Моята дъщеря е на 4.5 и е в седалка. Всеки път си намества дупето и вика: "Елате ме вържете, че не мога сама!". Просто навик, ако не е закопчана й е терсене Peace
Когато се возим в такси й казвам да си седи мирно на дупето и да не застава между двете предни седалки, и й обяснявам защо. Синът ми /на 1.5 г./ в такси се вози в скута ми.
Ама да ви кажа не са ли вързани се чувствам притеснена...
Ние също се връзваме, тъй че никой не мрънка. Това си е един вид култура на пътуване с кола.
Дето се вика ти ще внимаваш като караш, ама не си сам на пътя....
Аз вчера видях баща, който возеше детенце на около 1.5-2 г в скута си докато шофираше Close. Абсолютно безумие!
Другото, от което много ме е страх е, при евентуална катастрофа, /да пази Господ!/ като се блокират колани и  т. н. как ще си изкарам децата от колата възможно най-бързо и безопасно!? Затова съм сложила по едно макетно ножче в джобовете на предните седалки и се надявам да не се налага да ги използвам...
Ох, никой не е застрахован от подобно "преживяване", но "да правим каквото трябва, пък да става, каквото ще става!" Confused

# 25
  • Мнения: 1 187
Всеки ден виждам деца без столчета и незакопчани да се розхождат по седалките на колите, или седнали на предната седалка в мама и настръхвам. Нашето дете винаги е на седалка и закопчано, а да не говорим на дълъг път като се тръгне. Незнам до съвест ли е до какво е, но родителите май са безотговорни.
Но имам един въпрос - дали някой ще каже, че е глобен за това, че детето му не е било в столче или седалка и незакопчано? Май няма такъв, поне аз не познавам и повечето ми познати си возят децата без столчета, сами отзад на седалките или отпред и т.н., но и не променят нищо, а и от разговорите децата им били мирно седели, е това е дано да не се случва нищо лошо. Praynig

# 26
  • Мнения: 3 576
Сина ми от бебе се вози само и единствено в столче.
Толкова е свикнал, че започва да се сърди, ако потеглим и не е със закопчан колан.
Сега се вози на задна седалка с колан, а столчето го слагаме само на дълъг път, т.к се вози ту в мойта, ту на мъжа ми колата, или пък на свекър ми, та няма как всеки път столчето да местим....
Надявам се да е достатъчно безопасно и по този начин.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Когато се возим в такси й казвам да си седи мирно на дупето и да не застава между двете предни седалки, и й обяснявам защо.

Аз пък точно в такива случаи сядам в средата на задната седалка, а детето сяда пред мен, тоест се пада между двете предни седалки. Решила съм,че така е най-безопасно при удар. В грешка ли съм?

# 28
  • Мнения: 1 080
Наред с това трябва да има забрана за джипове в града .

# 29
  • София
  • Мнения: 18 679
[, а детето сяда пред мен, тоест се пада между двете предни седалки.
newsm78Ако те разбирам правилно, при едни резки спирачки или удар, директно изхвърча с главата напред през предното стъкло. да пази Господ! Praynig

Общи условия

Активация на акаунт