За майчинството?

  • 3 091
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
можеш разбира се
аз родих и отглеждам детето си в испания и получавам майчински в бг

Мила ANETT искам да те питам  и аз съм тука в Испания и сега съм бременна в 5 месец тука ще раждам и тука ще съм  поне още една година че и повече.
По какъв начин мога да си взема майчинството от БГ след като родя тука в Испания?Майка ми ми плаща  осигуровките нос амо здравните.Моля те пиши ми на адрес  julka23@abv.bg
Много ще съм ти благодарна Simple Smile

# 16
  • далечно
  • Мнения: 1 029
ами да повторя нетактичния, но напълно логичен въпрос на feiam: що са ви бг майчински ако сте се установили трайно или нетрайно в чужбинско - сумата е обикновено смешна на фона на чужбинското благосъстояние  newsm78. Още по-"интересен" е случая на хора, които "пропускат" да си плащат данъците и социалните осигуровки в БГ  Crazy

Юлиана - хем не си плащала социални осигуровки, хем искаш да вземаш от системата: някак си ми се струва...неуместно (да не използвам по-силна дума  ooooh!). Ама може да те светнат за някой трик - то и заради такова кяраджийско отношение  Money е празен социалния чувал на БГ 

# 17
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
За майчинството няма никакво значение дали си се осигурявала или не, в минало време. За да вземаш майчинство от България, а да живееш или родиш в чужбина може само, ако около датата на раждането се водиш някъде на работа в България. Например си си взела неплатена отпуска, заминала си в чужбина и забременяваш. Тогава като родиш си прекъсваш отпуската и излизаш в майчинство. Плаща ти работодателя.
Не можеш да вземаш никакво майчинство, ако си напуснала работа преди да дойдеш в чужбина или не си работила. Няма никакво значение какво си плащала преди. В България, ако не работиш  майчинството ти го изплащат социалните и изискването от тях е детето да живее постоянно в България.
Информацията е от адвокат, който работи към социалните.
И на мен ми се струва .............(не пиша думата, досещайте се) да искаш нещо дето хич не ти се полага. А и в повечето случаи придружено как съм си плащала година осигуровките, държавата  нищо не прави за майките и децата и съм забегнала в чужбина, ама си искам майчинството.
Не визирам никой, само обобщавам.

# 18
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Дорет, какво значи "около датата на раждането"? предполагам е формулирано, че трябва да си плащал поне Х месеца преди раждането? не че ме касае  Rolling Eyes

еее, това пък какво оливане би било да чакаш майчинство от социалните в бг при положение, че си се благоустроил в чужбина  Whistling  ooooh! (че не ти се полага е друг въпрос)

# 19
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
Loreley около дата значи, че в момента на раждането се водиш на работа някъде в България, а си взел неплатена, болнични или полагащите ти се болнични преди раждане и раждаш в чужбина. Разбира се трябва да си работил (водил на работа) мисля минимум 6 месеца, така беше преди. То и в България да работиш пак мисля има изискване за минимум работни месеца преди майчинството.

# 20
  • далечно
  • Мнения: 1 029
мерси. значи и в БГ е възможна злоупотребата с тези 6 месеца (примерно забременяваш, "вземат" те фиктивно на работа, където плащаш "почтено" 6 месеца и после на хранилката 2 г. или там колкото е майчинството). както и да е, но жалко за такива пробойни в соц. система и то в държава, където определено има смисъл от разумно харчене на средства за социални плащания. сори за офф-а

# 21
  • Мнения: 20
Бременна съм в първия месец и ми предстои местене в чужбина август като възнамерявах да напусна работа. Досега съм работила 12 години на безсрочен трудов договор в България като през това време са плащани всички дължими осигуровки. Как мога да се възползвам от правото си на майчински в този случай? При положение, че толкова години съм внасяла осигуровки е справедливо да мога да получа и аз нещо от държавата, имайки предвид, че в чужбина няма да мога да получавам майчински.

# 22
  • Мнения: 4
ами да повторя нетактичния, но напълно логичен въпрос на feiam: що са ви бг майчински ако сте се установили трайно или нетрайно в чужбинско - сумата е обикновено смешна на фона на чужбинското благосъстояние  newsm78. Още по-"интересен" е случая на хора, които "пропускат" да си плащат данъците и социалните осигуровки в БГ  Crazy

Юлиана - хем не си плащала социални осигуровки, хем искаш да вземаш от системата: някак си ми се струва...неуместно (да не използвам по-силна дума  ooooh!). Ама може да те светнат за някой трик - то и заради такова кяраджийско отношение  Money е празен социалния чувал на БГ 
само да те светна защо си искаме майчинството от българия, първо защото децета се водят българси граждани и имат права като всичи други, след като българия не дава двойно гражданство за отделни държави ще плаща и хоро ще играе както се казва. Второ ние имаме по голяма възможност да се осигуряваме на по голяма заплата, тоест за месечна заплата от 1000лв. в България осигуровките са ни около 400лв. и нали се сещаш че в чужбина по лесно се изкарват тези пари от колкото в България, и след раждане майчинството в България в срок от 9 месеца ще бъде 900лв за месец. 9х900=8100лв, както и да го смятаме това са пари който не са за испускане без значение дали си в България или чужбина, понякога домашните сметки на пазара не излизат но като цяло е така, та предполагам ти стана ясно защо си търсим правата, и вече да не питаш. И Бог да пази всички хора.

# 23
  • далечно
  • Мнения: 1 029
ако си си плащал/а - естествено, че ще си търсиш  Peace НО, ако си си плащал/а осигуровки точно натъкмени 6 месеца (6 х 400 лв. например), за да си вземеш после 9 х 900 лв., то това не ми е приемливо от етична гледна точка... буквата на закона го позволява  Peace Не се и съмнявам, че доста хора 'ползват' този вариант - в една друга тема дискутирахме, че и в други (по-?)европейски държави се золупотребява с него. Тази случка визираше моят пост.

Другият случай, който описвахме беше за социално майчинство - чети внимателно, деси-жоро, и не се пали  Peace : така или иначе не касае твоя/вашия случай.

гражданството на децата няма нищо общо с майчинските: ти и панамче да си родиш, ако си си плащал соц. осигуровки в бг, пак ще имаш право на майчински. аз работех в Унгария и макар че не съм унгарска гражданка, си вземах майчинството там (синът ми е унгарец, но никой не би се интересувал от това - плащала - получила; родих в Германия - и това никой не го е интересувало: важното е акт за раждане да има  Laughing).

Деси-жоро, с гражданството на децата може би визираш/-ате детските, но те са за отглеждане на децата в БГ, та  newsm78. Еднократната помощ при раждане също е свързана с декларация, че детето се отглежда в бг.

# 24
  • Мнения: 19
Някой знае ли линк на закона за осигуряване на бременните в чужбина?... и да го даде. Мерси предварително Wink

# 25
  • Мнения: 19
   Здравейте майки  Grinning. имам един въпрос към всички вас, които живеете в страни от Евро съюза и се водите на фиктивни длъжности в BG. След като по време на бременноста си сте в друга държава, значи посещавате някакви болнични заведения. Някоя от вас ползвала ли е досега ебропейска здравна карта?... защото ако е така във същност вие си покривате здравните разходи с пари от BG без да сте там (което е идеята), а се водите че сте там и сте на работа??? newsm78 дано съм успяла да задам правилно въпроса си, но това ще си проличи от отговорите ви.
 

# 26
  • далечно
  • Мнения: 1 029
диадоран, европейската здравна карта ти покрива разходи по спешност (гинекологичните прегледи не са такива, нали се сещаш).

Хич и не се надявай, че ще плащаш 15-20 лв. здравно осигуряване в БГ на месец, а НЗОК ще ти покрие обслужването в чужбина, ако не е по спешност. То ако беше толкова просто, досега да не е останал никой да ражда в БГ  Laughing  Stop

ако ще бременееш в чужбина, не забравяй да имаш покритие от здравното осигуряване на съответната страна или частна осигуровка - нали се сещаш тези неща се вземат или чрез договор за работа, или ако мъжът ти е покрит. Авантата е трудна  Laughing ...доста нескромна надежда иначе  Twisted Evil

# 27
  • Мнения: 19
 Здравей Loreley, знам че европейската здравна карта ми покрива разходи по спешност, но в момента живея на Gran Canaria (един от Канарските острови-Испания) и посещавам държавна клиника, като при всеки преглед ми искат  европейската здравна карта. Единствения проблем за тях е че всеки път, когато ходя на лекар, трябва да попълват малко повече документи. Истината е че тук е абсолютен хаус и ако днес мога да ползват тая карта, то утре може и да не мога.  Hug
 И явно трябва да изясня защо ме вълнуват тези въпроси... все още не съм решила каде ще раждам, едва в 6 седмица съм  Grinning , и все още свиквам с идеята че съм бременна. Знам само че не искам да живея тук. Така че ми се ще да се подсигуря, за което едва ли някои ще ме обвини. В BG съм работила достатъчно за да мога при майчинство да вземам 600лв., но тъй като не всички фирми плащат реални осигуровки, естествено аз няма да мога да получавам тези пари... И щом държавата ми дава възможност, все пак да ги получавам ще се възползвам Hug

# 28
  • далечно
  • Мнения: 1 029
възползвай се от хаоса тогавада те обслужват здравните власти на Гран Канария...принципно европейската здравна карта не покрива стандартни прегледи и раждане в чужбина по обясними причини Peace

Има постановка при която, ако БГ работодателят ти те е командировал в чужбина съвсем официално, тогава ти издаВАТ един спец. формуляр от НЗОК и с него можеш да ползваш местната здравна система на базата на бг си осигуровки. НО, доколкото знам от бг колеги тук, сега е страшен батак с този тип формуляр и няколко човека не са го получили от НЗОК - а при нас всички са от изрядни по-изрядни. Отбелязвам, защото питаш за "фиктивна" длъжност

И щом държавата ми дава възможност, все пак да ги получавам ще се възползвам Hug

предполагам, че ако си плащаш осигуровките в държавата Испания, то държавата Испания трябва да ти плаща майчинство  Peace  Ако ли не - да почва да ти плаща работодателят ти (където и да е той) реално, хич да не се ослушва.

# 29
  • Мнения: 34
Тази тема предизвика любопитството ми, дали сме в правото си да ползваме пропуски в закона?

Имам следния въпрос към майки, който живеят и бременеят в чужбина:  ooooh!
как с болничен от чужбина или документ, че сте родили в чужбина получавате майчинство?  Thinking

Схванах че се водите 6 месеца фиктивно в България на работа, но ако самото раждане е в чужбина?

Цитат
Чл. 310.  (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) (1) Работодателят не може да командирова бременна жена.

Как се получава хем да сте на работа в България без право на командировка, а в следващия момент раждате в чужбина? При това имате и посещения при лекар, пак в чужбина докато сте "били" на работа в България! При една проверка това не е ли наказуемо?  Thinking

За майчинството една форумка писа, че право на майчинство има само за деца, който се отглеждат в България.  Whistling Още не съм се ориентирала в кой кодекс го пише, но сигурно го има, та тези дни ще се опитам да го намеря.
Любопитството чудеса прави.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт