Консултации с адвокат

  • 70 007
  • 585
  •   1
Отговори
# 15
Zdraveite
bih gelala da se konsultiram s advokat po megdunarodno 4astno pravo vazmogno nai barzo .
Istoriqta e slednata :
S PRIQTELQ MI IMAME DA6TERQ NA 9 MESECA OT KOQTO TOI NE E ZAINTERESUVAN OSOBENO ILI PONE NEMOGE DA USAZNAE 4E IMA O6TE EDIN 4OVEK V GIVOTA MU. PRIQTELQ MI E 4UGDENEC , SAOTVETNO I DA6TERQ NI IMA PASPORT SAS SUOTVETNOTO GRAGDANSTVO I BALGARSKO .

BIH ISKALA DA ZNAM DALI IMAM PRAVO NA MAI4INSTVO OT VELIKOBRITANIQ?
I KAK BIH MOGLA DA IZISKVAM IZDRAGKA.

# 16
  • Мнения: 2 655
Моля за пост на български-кирилица и ще Ви отговоря.

# 17
  • Мнения: 54
Здравейте,
Възможно ли е да отнема родителските права от бащата на детето, след като той е чужд гражданин (от 1 годинa живеещ в родината си) не плаща издръжка, не се интересува от детето, нямам никакъв контакт с него? Детето е присъдено на мен, но отново се изискват деклараций за паспорт и декларация- съгласие за излизане на детето зад граница с мен (майката) от т.н. баща, на който изобщо не му дреме и няма намерение да изпрати какъвто и да е документ. Колко време може да ми отнеме подобно дело и изобщо реално ли е?

Възможно е, чиЙ гражданин е . Има значение дали е на ЕС или не .Първия случй се прилагат директивите ,втория КМЧ.Абе ,ако по време на делото плати издръжката ще подне иска по 75 СК ,а и сега с новия ГПК ...няма да е като едно време ДВ и готово. Twisted Evil
И защо не опитате по реда на чл.72 от СК /СЪДА ДА ПОСТАНОВИ РЕШЕНИЕ ЗА ИЗДАВАНЕ НА ПАСПОРТ И ИЗЛИЗАНЕ ИЗВЪН СТРАНАТА/, а за издръжката има начин да се събере особенно ако е гражданин на ЕС ,ако е на др. държава извън ЕС трудно.
Като уточниш нещата може и да опитаме да ти помогнем .......тая работа с чужбина е ......
Здравейте,
Благодаря за отговора! Украинец е бащата на детенцето ми. Издръжка няма да плати, а и в  Украйна е много трудно да се издири, изобщо незнам има ли и смисъл да се издирва и да се търси за издръжка, след като искам да му отнема родителските права. Той няма вид на жителство в БГ.  Тук беше с туристическа виза, след брака получи миграционна виза, но не си подаде документите и така и не взе вид на жителство в БГ. Не е влизал от тогава в страната. Разведох се без него.  Rolling Eyes

Последна редакция: ср, 05 мар 2008, 17:56 от Mashulya

# 18
  • Мнения: 145
Общо взето, уважаеми адвокати разбрах, че колкото и да се бори човек да защети паравта на детето си, със всички законни средства-справедливост в Българиа за съжаление НЯМА.Е тогава как да защитиме тези малки човечета и да им осигурим по добър живот.Парите и власта си изиграват ролята, те са по силно дори и от законите.
Разочерована сън че живееме в такава страна, и нашите деца ще живеят в същата без да имат правото на глас.
Може би не трябва да пускам този пост, но след като човек не вижда защита в закона то тогава какво ни остава.....................
ОТГОВОР: Пусно отделна тема и ни разкажи защо няма права в БГ, според теб. Голяма част от клиентите ми са загубили вяра в системата. Обичам трудностите, а брачните проблеми не са чак неразрешими.
Тук има и др. колеги и все ще измислим нещо, а голяма вероятност е и представляващият те адвокат да не е бил чак толкова опитен...
Здравей Пела, имаш тема по твоята молба в /Законодателство в РБ, инстанциите и хотата които го прилагат /

# 19
  • Мнения: 338
Здравейте, жилището в което живеем е на съпругът ми/придобито е преди брака/. Интересува ме при развод аз и детето  имаме ли право да останем в него? И има ли значение, че аз имам имот в друг град-наследих го след смъртта на майка ми/бях омъжена/. Благодаря предварително за отговора  bouquet

# 20
zdraveite.az sum bulgarska gragdanka.imam sin s dvoinno gragdanstvo,bg i shvedsko.bastata sushto e s dvoinno gragdanstvo.prizna deteto.njmame brak.razdeleni sme.ne plasta izdrushka.interesuva se mnogo rjdko ot deteto.ne sum tursila pomost ot advokat,poradi nestubilnij harakter na bastata na deteto i tova,ce me e strah ot nego .v bulgarij mi otkazaha vsjkakvi maicinski,poradi tova ,ce deteto e bilo v cugbina do 1 godina.v drugata strana imah da polucavam oste detski ,no imam sumneniy ,ce bastata moge da gi e vzel.ot posolstvoto ne okazvat sudeistvie.moga li  da pretendiram za izdrugka,za pulnomostno da moge deteto da putuva v cugbina,izdrugkata v kakuv razmer bi mogla da bude,koi bi mogul da me zastiti ot eventualno posegatelstvo.blagodary vi predvaritelno

# 21
  • Мнения: 145
Въпрос:по дело за издръжка пред ОС кат въззивна инстамция и след решение , после подлежили на обжалване пред ВКС или апелативен.

# 22
  • Мнения: 624
Да въззивна е.
То стана манджа с тоя нов ГПК ,тъй като явно делото ти е заварено и на въззивна ще се гледа по стария ред ,но на следваща инстатция по новия и става ето кво мисля:

По стария ГПК ,не се жалеха -егто го стария текст:Чл. 218а. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 1999 г., доп., бр. 25 от 2001 г., изм., бр. 105 от 2002 г.) (1) На касационно обжалване пред Върховния касационен съд подлежат:

а) въззивните решения на окръжните съдилища с изключение на решенията по: искове за издръжка, брачни искове, искове за парични вземания по граждански и търговски дела с цена на иска до 5000 лв.; искове по чл. 11, ал. 2 от Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи и искове по чл. 13, ал. 2 от Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд ;

По сега действащия ,тоест говорим вече за следваща инстанция ,която винаги се гледа по новия реб следва да подлежи ето :
Глава двадесет и втора.
КАСАЦИОННО ОБЖАЛВАНЕ
Приложно поле
 
Чл. 280. (1) На касационно обжалване пред Върховния касационен съд подлежат въззивните решения, в които съдът се е произнесъл по съществен материалноправен или процесуалноправен въпрос, който е:
1. решен в противоречие с практиката на Върховния касационен съд;

2. решаван противоречиво от съдилищата;

3. от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.

(2) Не подлежат на касационно обжалване решенията по дела с обжалваем интерес до 1000 лв.

 

Основания за касационно обжалване
Чл. 281. Касационната жалба се подава, когато:
1. решението е нищожно;

2. решението е недопустимо;

3. решението е неправилно поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила или необоснованост.

 

Практика никаква по въпроса щото новия ГПК влезе в сила на 01.03.08  ooooh!


Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. (1) Първоинстанционните дела, образувани по искови молби, постъпили в районните и окръжните съдилища до влизането в сила на този кодекс, се довършват в същите съдилища, независимо от промяната на подсъдността.
(2) Делата по молби за обезпечаване на бъдещ иск, образувани до влизането в сила на този кодекс, се разглеждат в същите съдилища, независимо от промяната на подсъдността.

 

 
§ 2. (1) Първоинстационните дела, образувани по искови молби, постъпили до влизането в сила на този кодекс, се разглеждат по досегашния ред за разглеждане на делата от първата инстанция.
(2) Въззивните дела, образувани по жалби, постъпили до влизането в сила на този кодекс, се разглеждат по досегашния ред за разглеждане на делата от въззивната инстанция.

(3) Касационните дела, образувани по касационни жалби, постъпили до влизането в сила на този кодекс, се разглеждат по досегашния ред за разглеждане на делата от касационната инстанция.

(4) (В сила от 24.07.2007 г.) Касационните жалби срещу въззивните решения на окръжните съдилища по искове за защита срещу незаконно уволнение по чл. 344, ал. 1, т. 1 - 3 от Кодекса на труда и по искове за трудово възнаграждение и обезщетение по трудово правоотношение с цена на иска над размера по чл. 218а, ал. 1, буква "а", подадени до влизането в сила на този кодекс, се разглеждат от съответния апелативен съд по досегашния ред на касационното производство. Образуваните дела във Върховния касационен съд, които не са насрочени, както и насрочените след 30 юни 2008 г., се изпращат на съответния апелативен съд, който ги разглежда по досегашния ред на касационното производство.

(5) Публичните продажби, обявени до влизането в сила на този кодекс, се довършват по досегашния ред.

 



# 23
  • Мнения: 95
Здравейте. Искам да попитам, след като бащата на детето ми отказва да дава издръжка (вече 5 месеца) и казва, че иска да се откаже от него каква е процедурата.
П.П. Нямаме брак. Детето ми е припознато. Имаше дело за издръжка. Сключихме спогодба за 60 лева.

# 24
  • Мнения: 624
Здравейте. Искам да попитам, след като бащата на детето ми отказва да дава издръжка (вече 5 месеца) и казва, че иска да се откаже от него каква е процедурата.
П.П. Нямаме брак. Детето ми е припознато. Имаше дело за издръжка. Сключихме спогодба за 60 лева.

Няма такова нещо да се откаже от него ,невъзможно.Пускай тъжба в прокуратурата за неплатената издръжка.

# 25
Здравейте имам проблем - ГОЛЯМ и моля за съвет! Семейна съм от 6 години и имаме дете - момче на 5. С мъжа ми винаги сме имали сериозни различия в житейските си позиции, с една дума не се разбираме, ако не следвам неговия модел за правилно и неправилно. Доста често сме мислили и говорили за развод, но по една или друга причина никой от нас не го направи до момента. От 1.5 г живеем в различни градове със спорадични  пътувания, преди всичко от моя страна. От няколко месеца съм обявила, че искам развод, но съпругът ми ме заплашваше, че ще ми "стъжни живота", ще ми вземе детето и все в този дух.  Детето беше с мен до преди 1.5 месеца, когато той дойде и пожела да го вземе за 2 седмици. В името на добрия тон му го дадох, защото до момента не е показвал, че ще бъде недоросъвестен въпреки нашето неразбирателство. След една семица той обяви, че няма да ми върне детето, ако не отида да живея при него за известно време и да се опитаме да изгладим различията си. Аз имам работа, която се страхувах, че ще загубя и лесно ще стана финансово зависима и лесна за манипулиране, а за мен брака вече е лишен от съдържание и няма смисъл от такъв компромис. За да си взема детето все пак отидох при него. Така или иначе не се получи и след сериозен конфликт и битка, аз си тръгнах но не успях да си взема детето. Пуснала  съм молба за развод по негова вина. Той ще обжалва и ще последват месеци война с което съм на ясно. Проблема е детето - БНД ми дава да се чувам с него когато той реши. Не съм виждала детето си от две седмици и усещам по държането му че има манипулация. Интересува ме какво мога да направя законно, за да си взема детето преди първото дело. Може ли това, че не мога да се виждам с детето си всеки уикенд да бъде изтълкувано като незаинтересованост от моя страна при делото. Кои са органите които мога да сезирам при положение, че съм пуснала молба за развод и какво съдействие могат да ми окажат? Как стои въпросът със привременните мерки - ако може подробности? Адвокатът не ми даде задоволителен отговор. Значи ли всичко това, че въпреки матриархалната ни съдебна система бих могла да взема детето си чак след приключването на развода при благоприятно стечение на обстоятелствата. Детето тук ходеше на детска градина, която може и да загубя и куп други проблеми с които сигурно сте запознати. Нуждая се от спешен отговор почти съм преминала на ТЪМНАТА СРАНА НА СИЛАТА и знаете какви циркове следват от това. Предварително много ви благодаря! 

# 26
  • Мнения: 2 655
Адвокатът не ми даде задоволителен отговор....
ОТГОВОР: Той е човекът, които трябва да отговори на всичките му въпроси. Затова сте му платили. Ние тук можем само да Ви съветваме, но не носим отговорност за дадените съвети.
Няколко пъти пиша следното: отивайки при адвокат за брачно или каквото и да е дело е добре да поставите ЦЕЛИ, на адвоката (с моете клиенти първо това разискваме). Във Вашия случай ЦЕЛ № 1 е да си взема детето. И той да се съсредоточи и да Ви консултира, а в последствие да изготви план за действие и срокове за успеваемост.

Здравейте имам проблем - ГОЛЯМ и моля за съвет! ...
ОТГОВОР: Не е трябвало да давате детето, при предстоящ развод. А напускането става айно и то когато другият е на работа!!!

...матриархалната ни съдебна система бих могла да взема детето си чак след приключването на развода при благоприятно стечение на обстоятелствата.
ОТГОВОР: Мразя такива определения за системата, а всички колеги тук ще ме подкрепят. Всички ние се борим и защитаваме правата на клиентите си и се гордеем с успехите си в това. Останах приятно изненадана от успех на Донна2 по дело за издръжка само преди дни.
ДА, можете да си вземете детето, но трябва добър адвокат, които му се ходи на война. А по думите Ви Вашият не е от тези.

.... Детето тук ходеше на детска градина, която може и да загубя и куп други проблеми с които сигурно сте запознати.

ОТГОВОР: Ето това ще използвате и фактите, че то е живяло с Вас. Малко е и няма да го разпитват в съда.
Стъпка по стъпка:
1. Изпратете ми нотарилална покана, че ще отидете да вземете детето в ден и час, за да преката уйкенда с Вас;
2. Водете свидетели за отказа;
3. Жалби до РП, ДСП-АЗД и т.н;
4. Дело за привременни мерки по отношение на детето;
5. Предварително ще установите контакт със соц. работник, които ще извършва анкетата психиатър (при експертиза) и психолог:
6. Ще се борите до успеваемост, но не като се предавате още в началото;
7. Малко повече вяра и добри мисли, а съвета ни е добре да потърсите още когато не е станало късно.

# 27
Да питам тук.
Бащата не детето ми беше осъден да плаща издръжка от 40лв., която тъй като не получавах, го осъдих и си я взимам от общината. Известно време не поддържах и никакви отношения с бабата и дядото на детето, защото не получавах никаква помощ от тях.
Наскоро възобнових контактите на детето с дядото и бабата, най-вече за да има и то такива. Естествено, гледането му за по няколко часа или ден също ми беше от полза, тъй като няма на кого да го оставям.
Тъй като преди месец най-сетне успях да си взема жилище със заем, баба му ми предложи да ми даде някаква сума за обзавеждане стаята на детето, като каза, че това щяло да бъде като последно наследство от баща му. Естествено, приех. Вчера при даването на парите, ми спомена между другото, че това един вид не било нищо, още повече че не съм била съдила бащата за издръжка. Казах, че съм. Когато вървеше делото, неколкократно беше пращана призовка на техния адрес, но те не отваряли вратата и призовката не била връчена. Така и явно не са разбрали за какво иде реч. На таткото в редките ни срещи след това съм казвала, че е осъден, той не работи и тук става още по-дълго за обяснение...
Въпросът ми е мога ли да приема сумата, както първоначално бях я възприела, като подарък от бабата и дядото за детето, или е по-добре да го оформим като плащане на издръжка за в бъдеще, защото досега съм си я получавала от общината и нямам правото аз да я погасявам назад. Дядото на детето ми беше бесен и ме кара да подписвам някаква разписка за тази сума, а аз не мога да я подпиша, освен ако по някакъв начин не уведомим държавните органи за такова плащане. Не искам да съм в нарушение на никакви закони и не бих приела сумата, ако знаех, че е един вид компенсация за растенето на детето ми буквално без баща, защото контакт с него почти няма. Стана много дълго, но исках да разберете моралната ми дилема.
И другото, дядото твърди, че говорил с адвокати, които му казали, че синът му може да влезе в затвор, щом не работи, за да си отработи задължението към държавата. Та те не можеха да го открият за нито едно дело, камо ли да го приберат. Такава ли е наистина процедурата и за каква сума или натрупан период може да се прибере длъжникът в затвор?

# 28
  • Мнения: 2 655
Да питам тук.
Въпросът ми е мога ли да приема сумата, както първоначално бях я възприела, като подарък от бабата и дядото за детето, или е по-добре да го оформим като плащане на издръжка за в бъдеще, защото досега съм си я получавала от общината и нямам правото аз да я погасявам назад?
ОТГОВОР: Приемете я като дарение, ако те искат оформете договор за дарение при адвокат или нотариус, но не като издръжка за минало време.
Родителите на бащата на детето не са осъдени да дават издръжка, а и тя вече е платена. В случай, че пишете, че ги получавате като издръжка ще трябва да ги върнете на Държавата, а може да Ви осъдят за лихви.

Дядото на детето ми беше бесен и ме кара да подписвам някаква разписка за тази сума, а аз не мога да я подпиша, освен ако по някакъв начин не уведомим държавните органи за такова плащане.
ОТГОВОР: Първо се консултирате с адвокат, след това в присъствието на адвоката подписвате, каквото е необходимо.

И другото, дядото твърди, че говорил с адвокати, които му казали, че синът му може да влезе в затвор, щом не работи, за да си отработи задължението към държавата. Та те не можеха да го открият за нито едно дело, камо ли да го приберат. Такава ли е наистина процедурата и за каква сума или натрупан период може да се прибере длъжникът в затвор?
ОТГОВОР: Не съм чула никой осъден от Държавата, а камо ли в затвора. След като навърши пълнолетие детето Държавата си събира платеното с лихвите.
А за такъв като този описан по горе от Вас е добре да влезе в затвора, та да поработи малко поне.

# 29
ОТГОВОР: Не съм чула никой осъден от Държавата, а камо ли в затвора. След като навърши пълнолетие детето Държавата си събира платеното с лихвите.
А за такъв като този описан по горе от Вас е добре да влезе в затвора, та да поработи малко поне.

Събира от кого, значи ли че може да се търсят тези пари от детето  Shocked

Общи условия

Активация на акаунт