(само)определяне на националната принадлежност - деца от смесени бракове

  • 7 706
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Italia
  • Мнения: 4 492
само да добавя неЩо .... не смятам брака си за смесен   Grinning

Аз пък определено да... Понякога разликата в манталитета ме влудява  Crossing Arms И при това той е тифозо Ювентино а аз съм миланиста.А и оЩе:той е телец а аз риба. Той е мъж ( блазе му #2gunfire ) а аз жена. Да продължавам ли ? Twisted Evil

Lorely,на въпроса ти. Детето ми според мен е оЩе малко да си (само)определи националността. При мен казусът е по_прости4ък от твоя. Мъжът ми е италианец,живеем в Италия. Мисля,4е тя си дава сметка донякъде ,4е е "тукаШна",но 4увства,4е има някаква връзка с Бг,заЩото там са баба и дядо и леля и другите роднини и заЩото си говорим на бг и си ходим там по4ти всяко лято. Може би оЩе е малка за Ботев,но Ще видим като попорасне... Дори и да е само за обЩа култура.Засега сме се снабдили с бг буквар и книжки с приказки на български  Wink

# 16
  • Мнения: 7 914
Още ми е малко детето, за да дам категоричен отговор по темата.. но си мисля, че детето ми ще е най-вече Европеец  Whistling

# 17
  • Мнения: 3 804
така като гледам моите са най големи в темата,до 3-4 годишна възраст живяхме в България и децата се определяха като българчета,след като дойдохме тук ги у4еха 4е са сирийки,ж на4алото отказваха този факт,после оба4е им омръзна да им задават подобни въпроси и отговаряха 4е баща им е сириец а майка им българка и те са българки защото са родени в България.Сега на тази възраст знаят 4е принадлежът и към двете нации,но българското надделява-знаят езика,да 4етът и пишат,знаят и по нещо и от историята
за малката още е рано,но засега наблягам пове4е на езика,който говори доста по добре от арабския,гледа анимация и на 2та езика слуша песни4ки
Още ми е малко детето, за да дам категоричен отговор по темата.. но си мисля, че детето ми ще е най-вече Европеец  Whistling
при вас е лесно откъдето и да погледнеш децата са европейци,а мойте как да ги определя newsm78 newsm78 newsm78

# 18
Loreley, аз мисля, 4е всеки допир с разли4ни нации и култури може само да обогати детето ти. Как Ще се самоопредели накрая си е негов проблем. Ако ти е приятно да му говориШ за Ботев, говори му, но не насилвайки се и с мисия "изграждане на национална иденти4ност". Мисля, 4е вси4ко се полу4ава естествено, от само себе си и не е необходимо кой знае колко да се задълбо4ава в теорията. Все пак всеки си се развива по собствения, уникален път.

познавам хора израсли в разли4ни страни и континенти и 4стно казано на моменти им завиждам (принципно не ми е типи4но това 4увство). уникално е....

# 19
  • Мнения: X
ние и 2-мата сме БГ
но се усеща детето как постепенно се променя, въпреки че е учил 3 год в БГ, че чете книги на БГ, вкл заляга (съвсем сам) над една детска енциклопедия по БГ история

това лято освен романи ще почнем да купуваме и малко БГ класици
все малко ще прочете
сигурна съм, че "Под игото" ще му бъде интересна
за поезия не знам
ще вземем Ботев поне и това, което ще се намира лятото из книжарниците

но претопяването ми се струва, че няма да ни се размине, въпреки усилията

# 20
  • Мнения: 4 399
И ние сме сложен случай, смесен брак и живеем в трета страна. Да се определя както се чувства, честно казано не ме вълнува особено въпроса. Формалните граници падат вече в Европа и като че ли все повече неща започват да се уеднаквяват. Понякога виждам неща в България, които съм смятала че само тука са така, но междувременно явно и натам са се пренесли, независимо дали като манталитет или дори като традиция. Накрая май само езиците ще ни останат различни, щом като и китайците почнаха да си купуват коледни дръвчета. Глобализация, какво да се прави... #Cussing out Пък и това самоопределяне нещо ми избива на национална гордост, което е най-абсурдното понятие за мен. За мен е важно детето ми да не се срамува от произхода си и да е запознато с различните култури за да е дуШевно богато, пък как ще се нарича, няма значение.

# 21
  • далечно
  • Мнения: 1 029
мерси на всички за отговорите.

ееее, ама май крайно съм прозвучала че сега с кютек ще го правя българин Joy -  затова и сложих (само) в скоби

# 22
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Във форума нямаше ли момичета от смесени бракове  Thinking Мисля, че те ще ти дадат най-точен отговор на въпроса.
Моите наблюдения, съпругът ми е плод на българо-съветската дружба, отрасъл в България, до едно време се самоопределяше основно като руснак, живял в България, но от известно време, в зависимост от ситуацията, по-често започна да казва, че е българин  Laughing Перфектно владее и двата езика, четене, писане, говорене, много добре е запознат с историята на двете страни и непрекъснато следи новините и какво става както в България, така и Русия. Засяга се, когато се говори лошо и за тези страни, но мисля че много по-дълбоко преживява, когато става дума за Русия. А
бе, да взема да го помоля да се разпише в тази тема, той най-точно ще ти обясни  Laughing

# 23
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Хм, интересен въпрос! Наистина се зачудих, но после се съгласих със поста на Вяра
За мен е важно детето ми да не се срамува от произхода си и да е запознато с различните култури за да е дуШевно богато, пък как ще се нарича, няма значение.

Иначе и неговата работа е доста сложна - с майка българка, баща мароканец, роден в Щатите, а живее в Канада   Crazy На нас ни звучи доста странно, но за него това ще е най-естественото нещо на света и ще се чуди как така другите деца говорят само 1 език и лятото не ходят при баби и дявдовци в 10 различни държави  hahaha Mr. Green

# 24
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
моята линда,онзи ден,  се самоопредели много интересно! в градината я карам да говори с децата на арабски, а тя сериозно ми обяснявана бг:- аз, вика, долу(при баба си и дядо си) говоря на арабски и съм тунизийка, а като по4на да ка4вам стълбите(за наш?то жилище) по4вам да говоря бг и ставам българка! ето това е самоопределение! Mr. Green

# 25
  • далечно
  • Мнения: 1 029
marsy,  smile3501 на Линда, много гъвкав подкод  Hug

# 26
  • далечно
  • Мнения: 1 029
подход, де

# 27
  • Мнения: 295
По всяка вероятност ще се определи като поляк. Баща му е поляк, живеем в Полша, нормално и естествено ще бъде да се смята за такъв. Мен това не ме притеснява. Старая се да го уча на български, чета му български книжки, песнички и прочие, имам намерение да го запозная с българската култура поне от уважение към корените на майка му. А като порасне какъв ще бъде - сам ще прецени.

# 28
  • Мнения: 46
здравейте момичета ,  Simple Smile

в нашият семеен кораб също сме от две националности. голямото ни момче, когато беше на ок. 3 год. за първи път ме попита - "мамо, аз какъв съм, австриец или българин?!,", защото когато му задават тоя въпрос, той е в чуденка. Аз му отговорих, че е и от двете нац., понеже ние с татко му сме от 2 разл. държави.

Мисля, че е правилно да ги поощрявам да научават повече неща и за двете държави и да се чувстват щастливи от това богатство.

Естествено майката говори повече с децата и е по-активна във възпитанието им. Има по-богат ресурс със знания за традиции, история и т.н. за собствената си държава.

Аз малко се притеснявам  Rolling Eyes, че като тръгне на училище, няма да мога много да му помагам, защото просто не съм израстнала тук и когато ще има уроци и домашни по история, география, литература и т.н. ще трябва да се справя сам / май и аз ще се уча заедно с него  Mr. Green/     

Много ми е интересно дали децата научават бг език и т.н., ако бащата е българин, а майката чужденка. Ако някой бг татко чете, нека изкаже мнение.

Аз говоря на децата си основно на бг език и не се държа  Confused конфузно, ако някой някъде ни погледне пренебрежително и така и децата не се притесняват, че говорят майчиния си език.

Уф, с тези чужди езици /аз боравя свободно с 2 и  още 2, средно разг. ниво/, понякога усещам, че ми се блокира изказа на родния ми език.  Crazy

Радвам се, че мнозинството от бг майките  в чужбина не отричат своята националност, език и култура пред децата си.   bouquet

# 29
  • Мнения: 847
Детето ми е малко още за да се определя като българин ,французин , португалец...таткото е португалец,роден във Фр-я , и живеем между БГ и Фр-я...Определено искам детето ми да се 4увства навсякъде добре , дали в Бг-я , дали Фр-я, дали някоя друга страна.Искам да е интернационален..не само европеец...незабравяйки ,4е и БГ-я е в Европа.. Wink
А какъв ще реши той да бъде - ами избора му предстой.В момента има две националности бг и френска , може да вземе и португалска ако иска,но трябва да се откаже от една поне.Реших да е и бг гражданин , поради много при4ини ,но не от национална гордост...или нещо такова.
Същото е и с мен - ако взема френско гражданство , няма да е защото се 4увствам французойка  пове4е отколкото българка ,а поради определени ли4ни съобръжения...Аз съм родена в Бг-я, българка съм по националност , но се 4увствам 4овек на света и искам и с детето ми да е така. Peace
Мисля , 4е е нещо подобно и с религиите...

Общи условия

Активация на акаунт