А как въвеждате глутена?

  • 29 166
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 121
Аз давам овес на синът ми от 7 месеца и изобщо си нямах представа, че съдържа глутен-чак сега като видях тази тема и направо изтръпнах... Confused даже преди няколко дни се чудех кога да въвеждам пшеницата, даже бях питала тука Sad голяма съм патка... горкото дете Sad

# 16
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 933
голяма съм патка... горкото дете

Без драми. Grinning  Не се притеснявай излишно.  7-и мес. - овес,   8-и мес. - пшеница -  идеално време за въвеждането им.

Аз живея в Исландия. Тук също се започва с глутеновите на 6 месеца. Важно е да не е първа храна и да се въвежда внимателно и по малко - като всяка нова храна, де. Овесът съдържа най-малко глутен. Ечемикът се смята за най-слабо алергизиращ. Може да се започне или с едното, или с другото.


Това и това пък са изследвания, които съм чела по темата. Според тях както прекалено ранното (преди 4-и мес.), така и късното (след 6-7-и мес.) захранване с глутенови зърнени храни увеличава риска от алергии и целиакия. Авторите на едното проучване предполагат, че това е заради по-голямото количество храна, което по-големите бебета са склонни да поемат. Изводите са, че вероятно е добре въвеждането на глутена да стане около 6-я месец.

Последна редакция: пн, 03 мар 2008, 15:41 от Червената Кралица

# 17
  • Мнения: 1 121
Червената Кралица Hug

Благодаря ти за информацията! Определено се чувствам по-добре Laughing

Пък и не е имал алергични реакции, тъй-че предполагам всичко е наред.

Иначе пшеницата я въведох преди няколко дни. Засега всичко изглежда наред. Ще изчакам още малко и ще дам и ечемик Wink

# 18
  • Мнения: 1 449

Да добавя, че възрастта не е единственият и най-важен фактор при въвеждането на глутена.
(Общата за всички педиатрични школи препоръка е да не бъде преди 4-ти месец)
Кърменето например има доказано защитен ефект конкретно в този случай.
 
Според проучване на шведски изследователи (което често се цитира от специализирани в детското здраве и хранене източници), рискът от развитие на цеолиакия зависи едновременно от поне 3 фактора:
* първоначалното количество на глутена (при въвеждането му)
* възрастта (след 6 месеца)
* кърменето (по време и след на въвеждането на глутена)

Резултатите от проучването показват, че рискът от развитие на цеолиакия може да се снижи с:
- 25%, ако се въведе глутен след 6-ти месец
- 40%, ако глутенът се въвежда, когато детето все още е на кърма
- 65%, ако месец или повече след въвеждането на глутена, детето получава кърма

Няма категоричен отговор дали подходящата възраст в комбинация с други фактори гарантира, че болестта няма да се прояви изобщо или проявата й само ще бъде отложена на по-късен етап.

# 19
  • Мнения: 3 638

fata morgana,а кой хляб даваш?Тук в Дания като гледам вси4ките им сортове хляб или сладки, или с моркови или с зьрнени култури, но цели люспи4ки и семки.Много ме е страх оба4е да не се задави(една мама от нашите от4етни имаше скоро такьв опит и едвам спасиха детето) Cry Cry
Давам този, който ядем и ние - обикновения типов хляб "bruinbrood", със сигурност го знаеш. Да си призная честно дадох и пълнозърнест (volkoren), но после четох, че било по-добре отначало да се дава типовия, а чак след това пълнозърнестия. При всички случаи нямаше никакъв проблем. Иначе от задявянето не ме е страх, защото и без това не ги захранвам с пюрета  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 1 449
...но ако се въведе късно (след 10-11 м.) може да е още по-опасно.
Косе Босе, имаш ли обясненение на това?

Количеството има определяща роля, не толкова възрастта: "... На 8-10 месеца дечицата вече поемат по-голямо количество храна, а въвеждането на нова храна е по класическата схема: в минимално количество т.е. много малка част от общото..."

"Деца, на които са предложени зърнени глутенови храни след 7-ми месец или по-късно, са приемали дневно 1 или повече от една порция в рамките на първия месец от захранването с глутен." [Clemente MG, et al. Gut. 2003;52: 218-223]

"Децата с цьолиакия са приемали по-голямо количество глутен при въвеждането му, отколкото децата без цьолиакия." [Ivarsson A, et al. Am. J. Clin. Nutr. 2002;75:914–21]



Има наистина много изследвания (като тези от двата линка по-горе), които препоръчват 4-6 месец или около 6 месец като най-подходяща възраст за въвеждане на глутен. Това са изследвания, които се припокриват на 100% в изводите си – глутенът да не се включва в детското хранене преди 4-ти месец, за предпочитане през 6-ия месец.

Относно късното захранване с глутен (т.е. след 7-ми месец нататък) точно тези изследвания стигат до заключението, че отложеното въвеждане на глутен също повишава рискът от развитие на цьолиакия. Но:
- Този риск е доста по-малък в сравнение с ранното (преди 3 м.) въвеждане.
- На практика липсват задълбочени и подробни проучвания по този въпрос (за разлика от ранното въвеждане на глутена) и това е признато от специалисти.

Разумните граници са 6-9 месец. Теоретично след 6-ия месец организмът е готов. В доста схеми на захранване се препоръчва 8 месец.

Общи условия

Активация на акаунт