използвате ли течен прах за пране?

  • 153 773
  • 753
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 803
И от там, значи, не е.
А после тези петна изпират ли се, ...и след изсъхване как стоят?

# 331
  • Мнения: 5 209
Подобни петна се получават като изсипеш омекотител директно върху дрехата, но твоят случай явно не е такъв.
Не знам колко е твърда водата в Хасково, но намери начин да разбереш, за да слагаш правилното количество.
Щом се получават петна от течни препарати или ползваш много голямо количество, или много пълниш пералнята и дрехите не могат да се движат свободно в барабана, или слагаш чашката така, че при първото завъртане гелът се излива върху някои дрехи и ги цапа, защото не може да се разтвори добре. Или комбинация от трите.
Имай предвид, че и при Рекс и Персил за мека и твърда вода се лагат 50 мл за леко замърсено пране, а за много твърда, над 20°dH - 100 мл

Защо не си купиш една малка кутия прах за цветно и да пробваш с него да видиш как ще е?

# 332
  • Мнения: 931
И от там, значи, не е.
А после тези петна изпират ли се, ...и след изсъхване как стоят?

Петната не се виждат докато прането е мокро, като изсъхнат седу все е дно е полято с олио точно така стои след няколко изпираня се маха.
Възможно е да е ако съм препълнила пералнята макар че не и е пшравило впечатление.Аз по скоро си мисля че е от ниската темп и от гадната вода мн е твърда тука , защото при бяло пране на по - висока темп няма проблеми с прането.

Сега като казахте за омекотителя се замислям да ви кажа защото отделението за омекотител ми се пълни с вода има проблем и е възможно да изтича мн рано в барабана.

# 333
  • Мнения: 15 379
pepitta_84, щом водата е толкова твърда, задължително ползвай и омекотител за вода, Калгон или негови аналози Peace.
Много е възможно варовикът във водата да пречи за пълното разтваряне на гела и оттам наличието на петна.

# 334
  • Мнения: 803
pepitta_84, щом водата е толкова твърда, задължително ползвай и омекотител за вода, Калгон или негови аналози Peace.
Много е възможно варовикът във водата да пречи за пълното разтваряне на гела и оттам наличието на петна.

точно така!
А за геловете за пране има и омекотител за вода - гел, а не прахообразните калгони.

# 335
  • Мнения: 931
Ще пробвам и с калгон даже на гел ако успея да намеря.Много благодаря за съветите   bouquet  bouquet  bouquet

# 336
  • Мнения: 5 209
В препаратите за пране има омекотяващи водата съставки - фосфати, фосфонати или зеолити. Използването на правилното количество изключва употребата на Калгон и аналозите му. Калгон е не само неоправдан разход, но и вреден за пералнята. Просто потърсете в Гугъл - и на английски, и на български има много информация.
Твърдостта на водата няма отношение към разтворимостта на гела/праха, а само към качеството на перилния разтвор.

# 337
  • Мнения: 15 379
Твърдостта на водата няма отношение към разтворимостта на гела/праха, а само към качеството на перилния разтвор.
Случвало ми се е да пера на ръка по родното Черноморие с прах за пране, по-трудно се разтваря препарата...
А качеството на перилния разтвор е много различно при мека, и при твърда вода.
Същото важи и при шампоаните за коса.

# 338
  • Мнения: 803
guess who
в праховете има омекотяващи съставки/не тези, които си описала/, но в различните райони водата е с различна твърдост. И ако те са достатъчни за София, то за повечето останали градове НЕ.
Но си права за Калгона-скъп и неоправдан разход, чиито тъпи реклами плащаме, като го купуваме. Има по-евтини и достъпни продукти, които не се рекламират, но вършат работа. Просто казано - с по-мека вода се пере по-лесно и с по-малко перилен препарат.

# 339
  • Мнения: 15 379
Просто казано - с по-мека вода се пере по-лесно и с по-малко перилен препарат.
Именно Peace!

# 340
  • Мнения: 5 209
Омекотяващите водата съставки са точно тези, но в модерните, "екологични" прахове се ползват главно зеолити, силикати плюс някои други вещества, на които не им е мястото да ги изреждаме тук.

guess who
...но в различните райони водата е с различна твърдост. И ако те са достатъчни за София, то за повечето останали градове НЕ.

Затова на опаковката на всеки препарат има таблица, на която пише за каква твърдост вода колко препарат се слага. При използването на правилно количество перилен препарат, според указанията на производителя, изобщо не се налага ползването на отделни омекотители на вода. Резултатите от прането са отлични и никакъв котлен камък не се натрупва в пералнята.

Просто казано - с по-мека вода се пере по-лесно и с по-малко перилен препарат.

Сякаш аз твърдя нещо друго.

Последна редакция: вт, 26 май 2009, 15:55 от guess who

# 341
  • Мнения: 803
Заспорихме излишно, с повечето казани неща съм съгласен, с изключение на това, че като сложиш повече перилен препарат не се натрупва котлен камък Wink
А веществото , което го преобразува химически и не позволява да пречи на прането в праховете е динатриумдисиликат.

# 342
  • Мнения: 5 209
Защо да е излишно? В спора се ражда истината.
В момента най-масово използваните билдъри са Sodium Silicoaluminate (зеолит), Sodium Silicate (силикат) и понякога лимонена киселина. Това е в най-модерните и скъпи прахове като Ариел, Персил, Омо/Скип/Персил. Фосфатите са вече отречени, някъде дори забранени, заради екологичните последствия от ползването им.
Когато сложиш повече перилен препарат, горепосочените съставки свързват повече калциеви и магнезиеви йони, което не позволява, първо, отлагането им по нагревателния елемент и други части на пералнята под формата на котлен камък и, второ, да намалят действието на активните вещества.
Тоест, трябва да се спазват препоръчаните дози за съответната твърдост вода и степен на замърсеност.
Мисля, че е важно, защото много хора слагат или прекалено много (щото, видиш ли, с толкова малко препарат как ще се изпере), или прекалено малко (щото те производителите дават завишени дози да им върви търговията).

# 343
  • Мнения: 803
  bouquet

В повечето таблици на препаратите има 3х3 графи, нали - за три степени твърдост на водата и три степени на замърсеност. По твоята логика с най-голямо количество препарат в районите с твърда вода няма да се отложи калк. Знаеш как действат омекотяващите продукти - взаимодействат на йонно ниво и го преобразуват в неотлагащ се продукт. Което значи, че принципът е различен: с водата, обработена така, перилният разтвор е по-качествен и въздейства оптимално върху тъканите. По-качествен, а не с повече от другите продукти/изпиращите, неомекотяващи Laughing. Това го каза и ти - да не предозираме. Във всеки препарат има определено количество омекотяваща съставка, определена част, процент. С увеличаването на дозата завищаваме както нея, така и всички други съставки...
За районите с мека вода, тази част/ако искаш, наречи я единица/ е достатъчна, за тези с твърда - не.
С увеличеното количество общ препарат в таблицата, производителите не гарантират чиста от калк пералня, а по-добро изпиране при по-лошите условия-оптимизират разтвора да проработи, а не да предпази машината.
Ама не се ли задълбочихме много...това е просто едно мръсно пране Laughing   Ти кажи?

# 344
  • Мнения: 1 650
Немските препарати- ариел, персил и т. н. съдържат и съставки против котлен камък, за разлика от турския и този на Хенкел, произведен за нашия пазар. Иначе има течен препарат против котлен камък на Домал, който е много хубав.

Общи условия

Активация на акаунт