Спанака. Чак толкова ли е полезен ?

  • 4 312
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 483

Та, мисълта ми беше, че като лишавам семейството си от спанак и най-вече сина си, не е изгубили кой знае какво...



Ами лишаваш го, виж какво съм писала по-горе:

Листата са богати на белтъци, железни и калциеви соли и витамин A, B1, B2, C (аскорбинова киселина) и бета керотин и т.н.

В една купа спанак има 200% от дневната нужна доза вит. К


Не лишавай детето от неща само защото на теб не ти харесват!

# 16
  • Мнения: 1 032
Спанака не се харесва от сина ми, нито пък аз съм му фен /отвратителен ми е на вкус/  Rolling Eyes
Та, мисълта ми беше, че като лишавам семейството си от спанак и най-вече сина си, не е изгубили кой знае какво...

Маалко встрани от темата- не моделирай вкуса на детето си по твоя вкус. Аз също не обичам спанак, но го готвя за мъжа ми и малката. Готвя им и ред други работи, дето аз не ги слагам в устата, но те двамата ги харесват. Предпочитам детето само да си формира вкуса- ето вече трета година както се казва не мога да накарам Петя да яде боб, грах или леща. Ако й огранича и нещата, които аз не ям ще стане страшно.

# 17
  • София
  • Мнения: 574
Аз също не обичам много да ям спанак,но на бебо му давам поне по 1 път в седм.с 1/2 жълтък и морков и той го яде с удоволствие.

# 18
  • Мнения: 24 467
Възприемам го просто като един от зеленчуците, които ползвам при готвенето у нас. Достатъчно съм чела за грешката, относно превъзнасянето му като едва ли не лечител при желязо недоимъчната анемия /едно време ми изписаха за такава "Витаферо" и... спанак, същата си "мина" така, както беше "дошла"- сама и незабележима/. Обичам вкуса му, обаче, редовно го добавям в супа или ястие с ориз, даже баниците със спанак са хубави. Децата свикнаха съвсем от малки.

# 19
  • Мнения: 27 524
Спанака не се харесва от сина ми...

е написала doniboni все пак, не моделира сина си поред нея. И за мен най-гнусното нещо е прясно мялко, не не съм лишила сина си от него  Wink
Племенниците ми не вкусваха каротфи, моркови, домати... откараха една година само на мляко и спанак. И двамата. Синът ми не е злояд, но спанак не харесва. Умира за "червени" манджи. Всяко дете е различно и не мога да кажа, че с липсата на две-три неща лишаваме детето от нещо  Simple Smile

# 20
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Не сте ме разбрали, писах, че сина ми не обича спанак, нито пък аз, нито мъжа ми.
На детето съм приготвяла няколко пъти, но не го иска и това е.

И като казвам "лишавам", не го казвам в смисъл, че детето яде пък аз не му давам, а в смисъл, че  не присъства вече в менюто ни, понеже никой не го яде. И виждам, че не е богат чак толкова на желязо, колкото го превъзнасят хората...

# 21
  • Мнения: 1 089
Ако трябва да се хапва нещо за анемия, то е черен дроб и червено месо. Там желязото е  най-лесно усвоимо. Копривата също е богата на желязо и също е вариант, ако искаш да дадеш растителна храна с желязо, още повече че обикновено се бере дива и напълно екологична.
За морковите не съм съвсем съгласна - наистина бетакаротинът се усвоява разтворен в някакъв вид мазнина (важи в общи линии за всички оранжеви и червени зеленчуци) и да се разтвори се случва по-добре след топлинна обработка, но морковите не съдържат само бетакаротин, а и фибри (целулоза), витамин С и т.н., така че да се консумират сурови не е лошо. Картофите, които също растат под земята, също са много богати на вит. С, но тях няма как да ги хапваме сурови, че е много безвкусно...
Съгласна съм, че спанакът си има други ценни качества освен не до там високото (в сравнение с общоприетото) съдържание на желязо.

# 22
  • Мнения: 483
Само варен ли си го предлагала?
Пробвай да му направиш салата от пресен спанак (вместо с марула).
Има варианти да се яде и без да е в типичната супа/яхния заслужава си пробата  Naughty.

# 23
  • Мнения: 22
Цитат
Ако трябва да се хапва нещо за анемия, то е черен дроб и червено месо. Там желязото е  най-лесно усвоимо. Копривата също е богата на желязо и също е вариант, ако искаш да дадеш растителна храна с желязо, още повече че обикновено се бере дива и напълно екологична.
Напълно съм съгласна с това. PeaceЩом синът ти не обича спанак не го насилвай.И моят хубавец не го иска.Няма значение как е сготвен.Щом го усети и го плюе.Докато каката го яде с удоволствие. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт