Къде и кога кръстихте децата си?

  • 5 903
  • 85
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 741
Дайте идеи или разкажете за кръщаването на децата си
Как избрахте датата,аз съм се спряла на дата 06.05 гергиовден,или на великден,подходящи ли са тези дати според вас?
Църквата съм я избрала вече,но за ресторанта съм в чуденка,даите идей за подходящо заведение

# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681

  На 20 юли, Илинден.Тогава се оженихме, мъжът ми има имен ден, кума ни(който стана кръстник на детето ни) и неговото дете имат рожден ден, направихме църковен брак и кръщене.

# 2
  • Мнения: X
Кръстихме сина си на Гергьовден. Избрахме нарочно да бъде голям празник, а съм и чувала, че когато се кръщава момче е хубаво да се избере празник на мъж-светец, а  за момиченце- на жена. А след това отидохме да се почерпим на заведение. Хубав празник ви пожелавам! Simple Smile

# 3
  • Мнения: 126
На мен също ми предстои това мероприятие и затова се записвам да следя темата.
Разрешено ли е на църковни празници да се извършват такива ритуали.

# 4
  • Мнения: 5 140
Ния я кръстихме, когато беше на 6 месеца в Руската църква на 14 септември на Кръстов ден. Ние се венчахме в Руската църква.

# 5
  • Мнения: 24 467
Ние се кръщавахме на Гергьовден, миналата година, в Трявна, малкото теленце си е без друго Жорко, родено е тогава и направи една годинка. Кръстихме и баткото заедно с братчето. На един ден- две кръщенета и един рожден ден, плюс един имен ден! И това ако не е по Габровски!
Наехме си къща в Трявна и изкарахме чудесен уикенд четири семейства.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 818
На 17 септември Вяра Надежда Любов, беше на 4 месеца .

# 7
  • Мнения: 3 929
Ние кръстихме детето 1 ден след 1-я му рожден ден, т.е. на 15 октомври, защото 14-ти е Св. Петка и се изнасят литургии. Кръстихме го в Манастира Св. Петка - Клисурският манастир, на няколко километра от Банкя, защото синът ми се роди на Св. Петка. Тъй като не го кръстихме Петко, за да уважим светицата, решихме, че поне можем да я уважим, като го кръстим в едноименния манастир. После почерпихме в един ресторант в Банкя. Бяхме най-близките си хора - майка ми, брат ми със семейството си, свекърите, бабата и брат му на мъжа ми със семейството си и, разбира се, кумовете ни.

# 8
  • Мнения: 71
Голямата я кръстихме на голяма богородица-15 август в един ямболски манастир "Кабиле"-беше на почти 5 мес..Малката сме решили да я кръстим пак там на същата дата тази година-ще има и имен ден тогава,казва се Мария-ще бъде на почти 10 мес.След това ще резервираме едно малко и много уютно ресторантче да се почерпиме. Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 1 603
zuki, през май ще кръщаваме Зорница и това е мястото, което избрах. Та моля разкажи /може и на лични, че да не спамим темата/. Харесвам манастира, били сме много пъти  - мястото е много подходящо за пикници, но ме интересува дали самата служба е хубава, колко време по-рано се записахте и т.н.
Благодаря предварително.

# 10
  • Мнения: 1 004
Първото дете кръстих след като направи годинка, не беше празник, второто на 4 месеца, и двете ги кръстих на Роженския манастир.

# 11
  • Мнения: 1 289
Мислим да кръстим малкия на именния му ден(15.март-Тодоровден) в църквата,в която се венчахме.

# 12
  • Мнения: 3 929
zuki, през май ще кръщаваме Зорница и това е мястото, което избрах. Та моля разкажи /може и на лични, че да не спамим темата/. Харесвам манастира, били сме много пъти  - мястото е много подходящо за пикници, но ме интересува дали самата служба е хубава, колко време по-рано се записахте и т.н.
Благодаря предварително.
Писах ти на лични. Хубава е службата.

# 13
  • София
  • Мнения: 39 817
Дияна я кръстихме голяма, беше на 4,5г. С дати не съм се съобразявала. Съобразих се с отпуската на кръстника. Той ме питаше "кога да дойда", но не исках да го притеснявам, и без друго в Б-я си идва 2 пъти годишно. С Ицо (кръстника на Дияна) сме приятели повече от 15 години.
Дияна е кръстена на 21ви Август, в "Света Неделя", София. Кръстихме я в храма, с хор. Аз разбира се бях развълнувана мама на малка кръщелница и не съм чула. Мъж ми обаче каза "пее си попа, но хора мълчи, пее пак попа и пропява 'някой май спиии' и хора веднага поде 'алелуя'" Simple Smile



Гергьовден е хубав празник, така че не виждам защо да не си кръстиш детето на този ден. За Великден не знам как стои въпроса с кръщенията.
На кръщенето на Дияна роднини нямаше, мама и брат ми са в Испания, а свеки в провинцията. Бяхме само приятели. На ресторант не ходихме. Преди време всяко лято имаше открит бар пред Народния театър. Там се почерпихме.

# 14
  • Мнения: 1 898
Все още не сме правили кръщене, предстои ни тази година-живот и здраве...
Със сигурност ще го направим в Бачковския манастир, защото и двамата със съпруга ми сме креъстени там.
За дата не сме мислили, но няма да е на някой голям християнски празник, защото тогава в църквите и манастирите се стичат много хора, а на мен суматохата в такъв момент определено не ми допада.

# 15
  • Мнения: 71
AnMary, девойката е истинска принцеса на кръщенето:))
Ние кръстихме Дари пред годинка, точно когато идеалният кръстник си беше в БГ за малко:) В драгалевския манастир-той го избра:) После в кръчмата:))Така де бяхме 20-на приятели и поляхме кръщенето:))

Някои родители искат детето/децата да са порастнали и да си помнят кръщенето:) Др бързат по ред др причини, една от които е мн страшна-ако детенцето е мн болнаво... Някои избират празници -църковни или определени  в сем, фамилията... Мн хубави моменти пожелавам на всички, на които им предстои кръщене:)), а на тези като нас, на които е минало...показвайте снимки на децата си:))разказвайте им:)Моя син така се успокоява...Все пита защо ме няма там, защо и там...и на сватбата ни:) Wink и аз веднага му казвам, даааа нотук те има:))))))))))

Последна редакция: нд, 04 сеп 2011, 03:12 от Boten Mary

# 16
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Аз кръстих дъщеря си на 29 февруари тази година - преди дни.
Времето беше чудесно, а тя през цялото време се смееше и махаше с ръчички на попа, много малко плака, ще сложа снимки от кръщенето Hug

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=223818

Беше приказно и уникално, ако те интересува нещо питай Peace

# 17
  • Мнения: 3 069
След инцидент който можеше да е фатлен за детето го гръстихме по най-бързия начин малко преди да навърши 4 месеца на 14.09. Кръстов ден.

# 18
  • Мнения: 3 376
Моя син беше на почти 8 месеца,когато го кръстихме.
Направихме го в една църква тук в Русе,където съм кръщавана и аз.
Хубаво беше Hug

# 19
  • Мнения: 81
На 14 септемвти правих ме кръщенето ,тогава беше на 3 годинки ,после с роднините и кръстниците на ресторант

# 20
  • Мнения: 8 999
На именните им дни, след като навършиха годинка, в кварталната църква.

# 21
  • София
  • Мнения: 271
Възнамерявам да го кръстим на Цветница, защото се казва Явор...мислите ли, че е подходящо....и знаете ли колко време предварително, трябва да се "резервира" църквата Thinking

# 22
  • Мнения: 1 029
на 6 август, Преображение, в църквата в Исперих.Беше на 6 месеца.Нищо не съм организирала, след това не сме правили празненство.Просто я кръстихме

# 23
  • Мнения: 71
Възнамерявам да го кръстим на Цветница, защото се казва Явор...мислите ли, че е подходящо....и знаете ли колко време предварително, трябва да се "резервира" църквата Thinking

Зависи от църкавата:) Ако изберете по спокойно местенце няма проблеми, но моят съвете  да решите сега, да разпитате малко, да звъннете няколко тел за всеки случай и така ...за да няма проблеми и неприятни изненади:)

# 24
  • Мнения: 3 089
кръстихме двете деца заедно на именния им ден - петровден.
петра беше на 1 г. и 8 месеца, а камен на 2 месеца. направихме го в църквата до нас - с малки деца на голям път не се ходи. а и честно казано не виждам смисъл да бия тъпан по роднини, че съм православна хистиянка и че децата ми също ще стават такива.
бяхме 5 човека - нашето 4-ричленно семейство + кръстницата  Peace
вечерта почерпихме приятели в заведение до нас, но не заради кръщенето, а заради именния ден на децата. за здраве. а и за да видя хора  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 2 090
Предстои ни кръщене тази година.Живот и здраве ще е на 30 август(СВ. Александър,Йоан и Павел),в една църква тук в Русе.Миналата година не успяхме да го направим на тази дата,защото съвпадна с едно пътуване,но тази година ще стане fingerscrossed

# 26
  • Мнения: 258
датата я избрахме произволно - 28ми август, с наши приятели се уговорихме и ние кръстихме тяхното дете, а те нашето - в Рилския манастир. Ирен беше на 10 месеца. Не препоръчвам обаче Рилския манастир за кръщене защото поради големия интерес ги претупват и кръщават едновременно по 3 и повече деца!!!
Купона го направихме след това в хотел-ресторант Пчелина. Беше страхотно - хотелчето е малко и цялото го бяхме резервирали за нас, както и ресторант градината работеше само за нас и си бяхме все едно сме си вкъщи.

# 27
  • Мнения: 7 201
Кръстихме Дани на 15 август-Голяма Богородица на 1,5г. на Кръстова гора.

# 28
  • Мнения: 172
Дъщеря ми я кръстихме на 2 годинки на рожденния и ден,а малкия на 1год.и 1мес.И двамата са кръстени в Хасково в църквата св.Богородица.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Синът ми го кръстихме когато беше на годинка, в старостилна  църква.Второто живот и здраве ще го кръстим по- рано Peace

# 30
  • Мнения: 753
Кръстихме го,когато беше на 6 месеца,не беше специален църковен празник,защото трябваше да се съобразим с гостуването на зълва ми,която живее в чужбина,но беше неделя(смятам,че съботите са дни за почитане на мъртвите).Празнувахме в ресторант с много приятна лятна градина и беше много хубаво.

# 31
  • Мнения: 5 026
2дни след навършване на годинка го кръстихме.

# 32
  • Мнения: 9 814
Кръстихме дъщеря ни на 7 август рождения ден на съпруга ми. Беше на 10 месеца.

# 33
  • Мнения: 729
Кръстихме Моника на 15.08-Голяма Богородица в църква в Трявна.Беше на 11м.

# 34
  • Мнения: 610
Кръстих ме бебка,когато беше на 10мес. на 28.08 на Богородица.Реших да е в Драгалевския манастир,защото и аз съм кръщавана там.

# 35
  • София
  • Мнения: 5 079
На 12 май го кръстихме,м алко след Великден, той е Велизар и се получи чудесно. В квартална църква беше Кръщенето, в съвсем тесен кръг, а после присъстващите се почерпиха на бирария...  Mr. Green

# 36
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Края на месец април беше, но датата не помня, трябва да погледна в кръщелното, през 2006година - Дани беше вече на 2годинки, в нашата църква "Св.Николай Чудотворец" в Разград! Grinning Ами там съм кръстена аз, там е кръстен съпруга ми, там сключихме църковен брак и реших, че е хубаво да продължим традицията на свързаност на членовете на семейството ни с тази именно църква! Peace

# 37
  • София
  • Мнения: 553
Кръстихме дъщеричката си на Еньовден - 24 юни, когато тя има и своеобразен имен ден, защото е Биляна. Бяхме си харесали денят месеци преди това, защото много ни харесваше и хем е празник, хем се падна в неделя, което беше чудесно. За възрасттта й - около 2 месеца преди да навърши 2 годинки.

# 38
  • Мнения: 4 784
Избрахме датата така, че да е удобно, хората на които държим да могат да присъстват. Всъщност тържеството беше скромно, но поради това, че сестра ми живее в чужбина, избрахме дата, когато да си е в Бг, защото държахме тя да присъства. Иначе символика в датата не сме търсили. Спитахме се с отеца, наш приятел къде ще е добре да направим кръщенето. Той предложи храма в с. Радиево, обл. Хасково и понеже му имаме доверие, приехме предложението му, въпреки че храмът не е известен, но всички останахме приятно изненадани от историята му, както и обновяването. После се събрахме в заведение и се почерпихме.

# 39
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 В Рилския манастир.Избрахме ден,който не е църковен празник,че в тези дни лудницата е голяма. Peace

# 40
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Кръстихме големия син на Гергьовден, нали си е и Георги Simple Smile, когато беше на две годинки.
В манастира ... сега ми убягва името  Embarassed...намира се след с. Ребърково по пътя за гр.Своге, Искърското дефиле...
Хубав празник ви пожелавам! Simple Smile

# 41
  • Мнения: 122
Кръстихме сина ни на 17.09. Вяра, Надежда и Любов на 1г. и 17дни.

# 42
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 997
Кръстих сина ми на 3 месеца. В кварталната църква. Не сме избирали ден, който се случи. Бяхме аз, кръстника и бебето. Без гости, дои и татко му не присъства  Mr. Green
За мен е важно Пресиян да е кръстен, другото е суета и джангър (според мен)

# 43
  • Мнения: 741
Ще го кръщаваме другата събота,на Тодоровден в св.Георги

# 44
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Ще бъде на 10 месеца - смятаме да кръстим бебчо в края на месец май  Peace

# 45
  • София
  • Мнения: 12 554
Кръстихме Калоян на 9 месеца и 4 дена в църквата Св. Георги в кв. Горубляне.

# 46
  • Мнения: 4 406
на именният му ден, беше на 11 месеца, в църквата, в която се венчахме.

# 47
  • Мнения: 6 390
все още не е кръстена в църква, пък и не знам дали искаме с баща й...

# 48
  • Пловдив, Раковски
  • Мнения: 115
Кръстихме Стилиян на 26 декември-Коледаа! Party Беше на месец и 20 дни! Просто моментът беше тогава Simple Smile Та това е любимият ми празник,а сега ни е двоен празник!:)

# 49
  • Мнения: 252
Кръстихме го на Гергьовден, беше на 1.3 месеца.

# 50
  • Мнения: 645
Кръстихме го на втория му рожден ден.

# 51
  • Мнения: 693
Беше на 6 месеца. Стана малко набързо защото майка ми живее в чужбина а по-късно и ние заминахме. Но пък беше неповторимо. Не беше специален празник, беше само моето бебе, заведението беше само за гостите.

# 52
  • Мнения: 1 029
Дъщеря ми е на година и половина, но все още не е кръстена. Смятаме да го направим това лято без значение от датата, предполагам в някоя софийска църква. Има много хубави празници, но не бих искала да я кръщаваме тогава, защото църквите ще са пълни с народ и няма да е много удачно.

# 53
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 469
Кръстихме я един ден след първия РД- РД беше в петък, кръщенето в събота. Ритуалът беше в една от църквите в града.

# 54
  • София
  • Мнения: 4 397
Живот и здраве мислим сега на 5 май да ги кръстим и двамата в Патриаршеския манастир в В. Търново  Peace
Сега съм на издирване на Хотел и тел. на манастира.

# 55
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 926
При всички случаи малкият ще бъде кръстен преди да стане на годинка. Каката я кръстихме, когато беше на 8 месеца. В кварталната църква, която е много приятна - "Св.Троица". Харесва ми това, че за кръщенета вътре в църквата са направили отделен параклис и е много уютно, не ти прескачат всички през главата. Има си хор, ритуалът е пълен - близо час, събличат детето изцяло и си го къпят съвсем насериозно, а не само да потопят набързо крачетата. Много е приятно и вълнуващо. Така че и малкият пак там ще бъде кръстен.
Аз лично не съм фен на манастирите. А след кръщенето най-вероятно ще се съберем у дома най-близките. Няма нужда да вдигаме сватба в някоя кръчма. А и тези в квартала са прекалено квартални за подобно събиране. Иначе датата няма да бъде на някой голям празник, защото обикновено в такива дни е пълна лудница и само кръщене липсва в църквите. Ще е в топло време със сигурност.

# 56
  • Мнения: 472
Кръстихме Маги, когато беше на 1г.2м. на именният и ден - 22 юли в "Св.Николай Софийски"  Hug

# 57
  • Мнения: 865
в Несебър на Еньовден-24.06.2007 Heart Eyes

# 58
  • Мнения: 2 374
на нас ни предстои тепърва и ще следя темата

# 59
  • Варна
  • Мнения: 25
На 18.03 е рожденник, а кръщенето и празненствота ще са на 22.03 - Първа пролет - просто така се случи датата. Варна - параклиса на Св.Св.Константин и Елена.

# 60
  • Мнения: 3 016
Моят син го кръстихме ,когато беше на 1год и 8 мес  на Рилският манастир .Ако имам второ дете никога няма да го кръстя на тази възраст . Толкова плака ,такова тръшкане . Попа се видя в чудо .На Рилският манастир кръщават в една специална за случая стая .Тогава присъстваше и игумена на манастира дядо Йоан, който вече е покойник .Много свято място .

# 61
  • Мнения: 1 289
Аз също исках да кръстим дребния преди годинката,но кума ми беше извън България и го чакахме да се върне,та другата седмица ще е събитието,а малчо е на година и два месеца.А как само пищи като му мия главата,не ми се мисли как ще е в църквата...

# 62
  • Мнения: 344
Дъщеря ми я кръстихме няколко дни преди годинката - на 21 май на Св. Св. Константин и Елена в едноименната църква в Пловдив. Родена е на 29 май. Атанас ще го кръстим догодина на 18 януари - на Атанасов ден, живот и здраве.

# 63
  • Мнения: 2 677
На 6 месеца, в кварталната църква.

# 64
  • Мнения: 2 587
Кръстихме я малко преди да навърши две годинки в Клисурският манастир.Без да избираме специална дата.Просто решихме че вече е крайно време и първата идваща събота я кръстихме.Даже и кръсниците си поканихме два дни преди кръщенето.

# 65
  • Мнения: 3 478
На годинка и месец, не беше църковен празник, в Римските Терми.

# 66
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Ние направихме кръщенка когато малката стана на 1г.В една църква в Асеновград,след това отидохме на ресторант и продължихме до другата сутрин.Беше много весело и всичките ни гости изкараха празникът чудесно.

# 67
  • Мнения: 2 908
На 08.09.2007г(Малка Богородица)-на Троянският манастир(тя беше на 9 месеца).Исках да е лятото-на 24.06(Еньовден) или на 15.08(Голяма Богородица),но на първата дата не успях,поради факта,че кръстницата се разболя,а на втората тук на манастира е някакъв ад и не може муха да прехвръкне,камо ли да се придвижим до манастира за кръщене и го отложих.

# 68
  • Мнения: 208
Исках да е на07.06 св.Валерия ,но се случи на др.ден, защото и таткото и кума бяха след нощна смяна ,а пътят до Рилският манастир е дълъг и тежък.

# 69
  • Мнения: 2 741
Мерси за отговорите,вече реших ,че няма а на църковен празник,защото ще  лудница.Попитах и черквата и там казаха,че кръщането си е кръщане няма значние кога е.Еинствено ми се иска да е на топло време ,защото искам да см наън в някои ресторант.
Сга пък съм в чуденка за ресторанта Thinking

# 70
  • Мнения: 307
Записала съм час за кръщане на 01,05 в Св. София.
Сега се опитвам да намеря някой готин ресторант, да не е много скъп и да има салон за непушачи. Много трудна задача се оказа това. Ако някой помогне ще съм много благодарна. Hug

# 71
  • Мнения: 9 973
още не сме Simple Smile

# 72
  • Мнения: 1 289
Моя син от четири дни е християнин-на именния си ден го кръстихме(Тодоровден).

# 73
  • Мнения: 8
и на нас ни предстои кръщене, с колкото и попове и монахини да говорих, казаха че няма причина да не се кръсти детето на голям христиански празник като Великден и Гергьовден, но казаха и че тогава в черквите идват  много хора и ако е голяма царква ще го направят кръщенето в стаичка, параклисче не6то такова, ако църквата или манастира е малка и с един поп или ще кръщават в навалицата или както е в драгалевския манастир на големи празнизи неправят кръщенета, а и там записват за кръщене две деца за един час. Хубав празник когато и да го направите

# 74
  • Мнения: 407
Кръстихме го на именния му ден на 1.септември,тогава без да знаем ние се падала и църковната нова година.Точно 22 дена преди да навърши една годинка.Кръщенето направихме в едно малко манастирче,много спокойно и хубаво.

# 75
  • Мнения: 5 255
Кръщенето беше миналата  година - заедно с 3 РД на 07.07.07 г  Flutter
Ресторанта е "На върха" в Горна Баня   Peace

# 76
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Моята дъщеря я кръстихме на годинка и един месец в Чекотинския манастир. С дата не съм се съобразявала, на 21 юли беше. Иначе после се събрахме близки и приятели в едно кръчме. Беше чудесен празник, с кеф си спомням за него.

# 77
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Кръстихме го преди да навърши годинка - в манастир "Свети Лука" край с. Граница, близо до Кюстендил!

# 78
  • София
  • Мнения: 3 271
Сина ми го кръстихме на 06.08 - Преображение, в църквата в Банско, той беше на 4 месеца. После там бяхме в една механа. Сега за малката още не сме решили, но пак ще е в Банско.

# 79
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Александра я кръстихме като стана на 40 дни, в църквата, в която ни беше и венчавката и в която съм кръстена и аз. След това се събрахме роднини и кумовете в един хубав ресторант и поляхме случая.

# 80
  • Мнения: 2 005
Точно на първият му рожден ден го и кръстихме в църква , а след това отидохме да се почерпим  Peace

# 81
  • Варна
  • Мнения: 1 858
Кръстихме го на Именният му ден Димитровден на 26.10.Беше на три месеца и седем дни.Исках да го кръстим в първия удобен момент,не да чакаме годинката.мина много добре,изобщо не плака Peace.Пазя прекрасни спомени и не съжалявам че бързах толкова Hug

# 82
  • на тавана в кошницата
  • Мнения: 465
На 8 мес. в манастирчето в Младост2. Много плака при събличането и обличането

# 83
  • Мнения: 8 917
Ден след вторият й РД. В Св.Неделя. Беше много хубаво.

# 84
  • Мнения: 4 451
И двете са кръстени на 1г. Мария кръстихме в Бачковския манастир, а Василена - в Кукленския.

# 85
  • Мнения: 101
Кръстихме я, когато беше на 7 месеца. На 08.09 - Малка Богородица. В манастира съм кръщавана и аз, там се венчахме, там кръстихме и нея, ще чакам и тя там да се венчае  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт