ЗА ВСИЧКИ С Rh - Накараха ли ви да си купите Анти Д?

  • 5 087
  • 56
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 632
ето още малко инфо по темата:

"Методично указание за работата на лекарите от първичната
извънболнична помощ за опазване здравето на жените  
 
   Методични указания на Министерство на здравеопазването
......................................................................................................
 5. Диагнозата, наблюдението, консултирането и хоспитализацията при нормална и патологична бременност от лекарите от ПИП включва следните дейности:
.....................................................................................................
 ОГТТ /орален глюкозо толерантен тест/ в случаите
 - от 17 до 20-та г.с на бременни с необременена акушерска анамнеза, но с отрицателен Rh фактор
   - от 26 до 28 г.с. на бременни с отрицателен Rh фактор на които при първото изследване не са открити антитела.
   При Rh - отрицателни бременни без данни за антитела при изследването между 26-та - 28-ма г.с. се предлага профилактика с една ампула анти-Д - гама глобулин в 28 - 30 г.с.   При доказани Rh антитела бременните се насочат за консултация със специалист акушер-гинеколог."

а на който му се чете повече ето:
http://66.102.9.104/search?q=cache:PzB_5gYUC_wJ:www.mh.governmen … bg&lr=lang_bg

# 31
  • Мнения: 5 713
Цитат на: Erica

Вери, не я ли пише пуста кръвна група в епикризата на бебче?

Тц, не я пише. Чела съм я 1000 пъти. Пише вси4ко друго , но не и кръвната й група. Карай, или ще ходя до АГ-то да питам там, или ще я боцкаме да й вземат кръв.

# 32
  • Там някъде нейде !!!
  • Мнения: 1 136
Аз също си закупих инжекцията за 150 лв.когато родих януари защото малката се оказа с Резус фактор +.Каката която родих 96година е с Резус Фактор - и не си поставих такава.
Интересното при нас е че аз съм А1- а съпругът ми А2+ а и двете ни деца са 0 група.
Аз също благодарение на форума разбрах че се поставяли някакви инжекции след раждане ако си с РФ-. Тук в задънената провинция никой нищо не ти обяснява.

# 33
  • Там някъде нейде !!!
  • Мнения: 1 136
Провери в картона на джи пи то за кръвната група по принцип към всеки картон има прикрепен документ за това как е минало раждането и каква кръвна група е бебето.Поне с каката беше така де сега на бебо не съм го виждала.

# 34
Цитат на: Mira_D


Ерика, нормално е да си (-), майка ти и баща ти са били  +-, което е еквивалентно на Rh(+), при наследяването , си взела по един минус и от двамата , полу4ило се е --, което е Rh(-)
Беб4ето на Вери е (-). И тя и мъжа и носят --  , така 4е няма как бебето да се полу4и с Rh(+).
Тъй 4е Вери дишай си спокойно.

да ама и майка ми и баща ми са с Rh+ пък аз съм (0-),така че не е много сигурно това дето го обясняваш.мен досега веднъж ме изследваха за антитела и се оказа че нямам.докторката каза че пак ще ме изследва 7-8месец.ако пак нямам антитела това значи ли че бебчо е също Rh-?

# 35
  • Мнения: 1 680
Цитат на: juji_77
Настоящи майки с Rh - ,
моля ви споделете, когато родихте:
1.Накараха ли ви да си купите ампула Имуноглобулин Анти Д гама глобулин??
2.В коя болница раждахте(и града)?
3.Обясниха ли ви в болницата,че трябва да ви инжектират при определени условия?
4.Бяхте ли предварително информирани за поставянето на такава нжекция?
Бъдещи майки с Rh -,
1.Запознати ли сте със случаите,в които се бие Анти Д гама глобулин?
2.Знаете ли,че ампулата се покрива от Здравната каса и Не трябва да си я купувате преди или след като родите.

Ще помогна на всяка майка,която е платила инжекцията и иска да подаде жалба срещу болницата,в която е раждала!Аз го направих!
Ако ние не престанем да сме клиенти(а не пациенти),лекарите ще си останат търговци !

І.
1.Да
2.Шейново 27.09.2002
3.Да
4.Да

ІІ.
1.Да
2.Не зная(знаех).

Ходя на ЖК в Шейново и там съм решила пак да раждам. Първия път ми казаха за инжекцията и след раждането ми написаха рецепта и мъжа ми купи ампулата за 10 лв.

Сега 140-180 лв. ми се виждат множко. Решила съм сега във вторник като отида на ЖК да им задам директо въпроса  и ще напиша отговора им.

Родилките с резус отрицателен, по-различни ли са от другите родилки и какво са виновни, че природата е решила да са с такъв резус фактор. И аз съм твърдо решена да си търся правата.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 632
Ето още един отговор на майка от друг форум!

"Re: ЗА ВСИЧКИ С Rh - Накараха ли ви да си купите АнтиД?
Изпратено: Geiza (IP регистриран)
Дата: 13 май, 2005 13:44


Аз раждах в Майчин Дом-Варна и си платих анти-Д.Но моя приятелка,роди декември месец в окръжна болница и въпреки че си плати на Скочев(видях че си от Варна и сигурно си чувала за него)си остана неваксинирана.Искат по 200 лв.На мен ми излезе 200 лв с изследванията.Но аз бях наясно с условията"

# 37
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 730
Nе съм си плащала ампулата, но бях проверила за всеки слу4ай преди раждането  откъде мога да си я купя.
Zа rs_mama аз съм (-) първо бебче ми е нямах антитела и на трите изследвания, бебка е (+).При първо  дете рядко се откриват антитела.

# 38
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат на: rs_mama
Цитат на: Mira_D


Ерика, нормално е да си (-), майка ти и баща ти са били  +-, което е еквивалентно на Rh(+), при наследяването , си взела по един минус и от двамата , полу4ило се е --, което е Rh(-)
Беб4ето на Вери е (-). И тя и мъжа и носят --  , така 4е няма как бебето да се полу4и с Rh(+).
Тъй 4е Вери дишай си спокойно.

да ама и майка ми и баща ми са с Rh+ пък аз съм (0-),така че не е много сигурно това дето го обясняваш.мен досега веднъж ме изследваха за антитела и се оказа че нямам.докторката каза че пак ще ме изследва 7-8месец.ако пак нямам антитела това значи ли че бебчо е също Rh-?


Мира съвсем точно е обяснила защо при два плюса детето е минус. Както е в моя случай.
На последния ти въпрос- не се знае каква кръвна група ще е. И двата пъти нямах антитела.
Първото ми дете се роди с отрицателна кръвна група, а второто с положителна (тогава ми биха инжекцията). Аз съм А-, бащата е Б+.

# 39
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Цитат на: rs_mama
Цитат на: Mira_D


Ерика, нормално е да си (-), майка ти и баща ти са били  +-, което е еквивалентно на Rh(+), при наследяването , си взела по един минус и от двамата , полу4ило се е --, което е Rh(-)
Беб4ето на Вери е (-). И тя и мъжа и носят --  , така 4е няма как бебето да се полу4и с Rh(+).
Тъй 4е Вери дишай си спокойно.

да ама и майка ми и баща ми са с Rh+ пък аз съм (0-),така че не е много сигурно това дето го обясняваш.мен досега веднъж ме изследваха за антитела и се оказа че нямам.докторката каза че пак ще ме изследва 7-8месец.ако пак нямам антитела това значи ли че бебчо е също Rh-?


Мен ми правиха 2 пъти изследвания за антитела и двата пъти отрицателни, но бебчо се роди положително Rh; изследванията не означават нищо.

# 40
  • Мнения: 432
Цитат на: rs_mama

ако пак нямам антитела това значи ли че бебчо е също Rh-?


Не. С първата бременност изследванията за антитела са по- скоро профилакти4ни. Един вид, организмът на майката няма време да реагира на Rh-несъвместимостта и да изгради антитела. При следваща бременност ( ако не са взети мерки след първата и се окаже отново 4е има несъвместимост ), антителата ве4е са нали4ни и могат да атакуват бебето.
Та това, 4е нямаш изградени антитела не е критерий 4е бебето ще е с твоя резус- фактор, а просто 4е огранизма ти не е смогнал да ги изгради.
Не го написах много добре, ама предполагам 4е няма да се сърдиш. Wink .

# 41
  • Мнения: 464
И аз съм от мамите с отрицателен резус фактор и татко с + такъв. Вчера като бях на ЖК, ми казаха че след като вляза в 28 г.с. трябва да ми се бие  анти Дгамаглобулин. Казаха, че това е рутинна профилактика #Shocked  Четох в страницата на Здравното министерство и там наистина пишеше че се предлага такова нещо...Днес звънях на сто телефона в здравната каса и никой не можа да ми каже дали тази ампула ми се полага безплатно, а и откъде да си я набавя безплатно #Crazy  Като чета, всички майки казват, че подобна инжекция се прави до 72 часа след раждането на бебето при положение че то е с + резус фактор, но никоя не споменава да й е предлагана подобна профилактика... Моля, ако все пак има някоя с подобен случай като мен да сподели за какво става въпрос.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 632
Цитат на: DiDka_b
.... но никоя не споменава да й е предлагана подобна профилактика... .

Точно в това е проблема!Трябва да се направи такава профилактика в определени случаи,но тъй като българското производство на ампулата е спряно,то и лекарите спряха да предлагат профилактиката.
Аз също звънях на хиляда телефона и последно от Министерството на здравеопазването ме прехвърлиха във Варна,където ми отговориха,че родилката Не трябва да си купува ампулата,защото влиза в здравния пакет,Но друг е въпросът ако в болницата я нямат налична #Shocked
Вече съм писала какво ми отговориха от ЗК! #Crazy

# 43
  • Мнения: 218
Аз също съм с Rh- и след раждането ми сложиха такава инджекция. Въобще никой не ми спомена, че трябва да си я закупя, а и няма причина тъй като тя се поема от здравната каса .Само ми обясниха, че трябва да ми се постави т.к. съм с Rh- , а сина ми е с Rh+ и никой не ми поиска пари за това.

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Само се надявам все още да са толкова съвестни,защото на мен ми предстои раждане в Бургас.Аз също съм резус отрицателна.

Общи условия

Активация на акаунт