Синдром на Тричър Колинс (Treacher Collins Syndrome)

  • 14 077
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
И при нас е такава ситуацията с костната чуваемост. Значи и на нас може да ни свърши работа обикновен апарат. Кажете ми каква е процедурата да получа апаратчето? какви документи се подават? от къде се взема?  Май е крайно време да се пренеса в онази обширна  тема за увреждане на слуха - там сигурно сте писали
Сега за синдрома: Всъщност още не е потвърден с подходящо генетично изследване. Първоначално ни казаха диагноза Пиер Робен. Но после направихме един хромозомен анализ (цитогенетично изследване - кариотип) в УМБАЛ "д-р Г. Странски", Плевен. Това изследване е някакъв по-общ анализ на хромозомите - брой, преглед на хромозомните двойки, някакви такива неща. Не разбирам от генетика и не смея да се изказвам с подробности, но при този анализ не се установи причината за малформациите. Генетичката, която го прави, прегледа детето и каза, че най вероятно се касае за Синдром на Тричър Колинс, но това може да се потвърди с някакво друго изследване, което ние още не сме правили.  Нейните съмнения се базират на комбинацията от малформативни белези. Диагнозата потвърди също и доц. Анастасов в Пловдив - още щом се появихме на вратата, той хвърли на малката един бегъл поглед и веднага каза "Тричър Колинс ". Хората с този синдром имат по-особени лица заради сплеснатите (недоразвити) скули и антимонголоидни очи, така че може би заради това един професионалист може да го разпознае от пръв поглед (макар че при малката тези белези са съвсем слабо изразени). 
Малформациите при този синдром се дължат на мутация в пета хромозома (или хромозомна двойка  newsm78 ) , така че за да се повтърди диагнозата, предполагам трябва да се направи по-подробен генетичен преглед. Такива изследвания правят някъде в София, но още не съм проучвала къде точно.

# 16
  • Мнения: 450
eva_ore6ak ,предполагам тези изследвания се правят в Майчин Дом при доц.Кременски.
Дано да ти свършат работа тези тел -02 9172 473 (ДНК анализ), 02 9172 476 (доц. Кременски)  Peace

# 17
  • Мнения: 2 543
И при нас е такава ситуацията с костната чуваемост. Значи и на нас може да ни свърши работа обикновен апарат. Кажете ми каква е процедурата да получа апаратчето? какви документи се подават? от къде се взема? 

Ох, аз вече не помня какво беше. Мисля, че от болницата издаваха някакъв документ, който да послужи пред социалните. След като подавате при тях молба, те ви издават заповед за помощ за слухови апарати и вече с нея отивате във фирмата, от която сте избрали да ги купите. Всеки случай, дори и да не е така, в болницата ще ви кажат точно как се процедира.

Вени, аз исках да питам, понеже явно сте обсъждали тези BAHA подробно с лекарите, този Softband за колко време може да се ползва и защо не се препоръчва за по-дълга употреба? Това не ми стана ясно от нещата, които четох. Embarassed

# 18
  • Мнения: 2 531
За апаратчената, трябва ви протокол от УНГ- лекар  и с него- в социалните! Това може да ви го даде и доц. Спиридонова или дори във някоя фирма за апарати , с аудиограмите могат с техен консултант / имат си приткрепени УНГ-лекари/ лекар да ви ги изпишат! Не е сложно изобщо!
За БАХА-та , всъщност Боби ми прати разни мателиали. До колкото разбрах тази лента е за малки деца , на които черепа още не е достатъчно голям за да се постави вапросния винт ! Използва се докато стане възможна операция! Аз лично се отказах от тях, най вече заради цената им / нали знаеш че губим доста често апартчета/ ! А и с тези има ефект, макар че прави често отити от тях / всъщност това също може да е прричина да се сложи БАХА/ !

# 19
Благодаря ви, момичета.   bouquet
Имам въпросния протокол от трите доцентки в ИСУЛ, утре ще ходя до болницата и до социалнте да си търся апаратчето.  Praynig
Колкото до генетичното изследване при този д-р Кременски, не знам кога ще се наканим да го направим, но ми се иска да сме сигурни какво е положението. Дали може да се ползва клинична пътека за такива изследвания, че май са доста скъпички..  Thinking

# 20
  • Мнения: 2 531
Въсщност доц. Кременски по скоро може да ви консултира! Най добре е да се обадите в клиниката по генетика към Педиатрията! Ще ви приемат там и ще направят всички възможни иследвания на детето ти, вкл. и генетични!
Ако имаш протокол за апаратче- отиваш направо в социалните по местоживеене, после във някоя фирма за слухопротезиране!

# 21
Днес подадох документите за слуховия апарат, другата седмица ще имам заповедта и ще търсим нашето апаратче. Препоръчаха ни фирма MeBoss (София, ул. Подуево 11б), но не намерих сайт в нета.
А за генетично изследване за потвърждаване на синдрома дали това  http://www.maichindom.com/genkab.phtml  е подходящото място?
Ако някой е правил генетични изследвания, нека да препоръча място и специалисти.

# 22
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Тинчева поне в нашия случай се представи много зле, ако в родилното още беше казала, че храненето на деца с П.Робен е различно от храненето на деца само с цепка на небцето, от болницата  нямаше да ни изпишат, нямаше да се пробваме с пластини и прочее и да ни се случи това с пневмонията. Те разчитаха тя като генетик да знае повече.
Имаше да каже няколко приказки дето се казва - хранене със сонда, пазене от аспирационна пневмония и пазене от задушаване - а тя не ги каза, и не знаеше за хранителната терапия и ранната работа с логопед.
За нас консултацията с нея беше загубено време.
Още повече, за синдром на П.Робен не се откриват генетични изменения. Взеха кръв на детето, после казаха "нормален мьжки кариотип" и толкоз.
От генетиците - Кременски търси или Албена Тодорова. Ти си изчела толкова за този синдром, че Тинчева няма да ти каже нещо ново.

# 23
  • Мнения: 2 531
Д-р Тинчева е от клиниката по генетика ! Важно е да ви назначат необходимите за вашия синдром иследвания и това може да го напарвите след консулт. със генетик! Дори и да не чуете нещо ново , поне да се потвърди/ отхвърли диагнозата и най важоното- прогнозите за наследственост и т.н. Имате ли други деца?

# 24
Не, но искаме да имаме поне още едно.

# 25
  • Мнения: 147
тази тема видях преди малко ,и за генетичните мога да ти кажа че утре и ние сме за генетични изследвания в клиниката по генетика ами не искам да се исказвам по тема лекари но малко съм разочарована от  Д-р Тинчева незнех за доктор доц. Кременски може би щях да ида при него .Но мога да ти кажа че ми допадна д-р Радева от същата клиника ,ако си решена да повториш по разширено изследването свържи се с д-р Радева и лично тя да ви поеме ,много е приятна и обеснява .

Общи условия

Активация на акаунт