А как готвите боб?

  • 14 061
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 845
За да не пръцкаме в първата вода слагам 1 ч.л. сода бикарбонат и варя 20 мин. След това сменям водата и слагам вече подправките.

# 16
  • Мнения: 1 802
Пръцкането към рецептата ли да го запиша, че се чудя  Mr. Green  Laughing
А, не е към рецептата  Stop Laughing То не е задължително, при мен поне никога не се случва от боб. Има си обяснение от какво се получава, ако на някого му е интересно, ще пиша  Hug
Блонди Пиши  Simple Smile на мен ще ми е интересно. То не можем да си говорим за боб и да оставяме настрана... другото Mr. Green
За да не пръцкаме в първата вода слагам 1 ч.л. сода бикарбонат и варя 20 мин. След това сменям водата и слагам вече подправките.
Ей на! Туй съм го правила, ама не ми действа  Twisted Evil И много обичам боб, ама се въздържам да ям поради тази му екстра.  Mr. Green

# 17
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 339
На нашите стомаси им е достатъчно да сложа лъжичка сода в първата вода, която сменям след завиране( водата, де).

# 18
  • София
  • Мнения: 11 711
Накисвам боба от вечерта /или пък сутринта,но да поседи 7-8 часа/.На сутринта изхвърлям тази вода.Добавям нова вода и слагам тенджерата с боба да заври.Когато заври изхвърлям водата и наливам нова.Отново  слагам тенджерата да заври и намалявам на слаб огън.Добавям лук,олио,червен пипер,джоджен,моркови,може и чушки.След известно време и домати,а по-към края и сол.

# 19
  • Мнения: 526
Накисвам го от предната вечер в гореща вода.  Преди да го сложа да се вари, му сменям водата. Варя го на умерен огън и в тенджерата под налягане. Когато кипне, му сменям пак водата и оставям да кипне още веднъж. Когато видя, че е сварен добре (зърната да се размазват между пръстите ми), добавям сол, чубрица, джоджен и малко мащерка, олио. Оставам да поври с подправките около 15 минути. През това време запързвам червен пипер и така правя запръжката на боба. После гладни като вълци, сядаме и нападаме боба. Т.е. мъжо, аз боб не обичам .

# 20
  • Мнения: 5 001
Пръцкането към рецептата ли да го запиша, че се чудя  Mr. Green  Laughing
А, не е към рецептата  Stop Laughing То не е задължително, при мен поне никога не се случва от боб. Има си обяснение от какво се получава, ако на някого му е интересно, ще пиша  Hug
Блонди Пиши  Simple Smile на мен ще ми е интересно. То не можем да си говорим за боб и да оставяме настрана... другото Mr. Green
За да не пръцкаме в първата вода слагам 1 ч.л. сода бикарбонат и варя 20 мин. След това сменям водата и слагам вече подправките.
Ей на! Туй съм го правила, ама не ми действа  Twisted Evil И много обичам боб, ама се въздържам да ям поради тази му екстра.  Mr. Green
В кръга на шегата....това е музикалното растение с три букви,което дава тон в мажорна тоналност.... hahaha  hahaha  hahaha

Иначе по темата и аз не съм забелязала да има звукови сигнали от боба.Блонди моля те разкажи повече.... Praynig

# 21
  • Мнения: 28
Аз готвя боба по следния начин. Предпочитам по-дребния боб. Наксивам го в хладка вода поне за 10-12 часа, обикновено от вечерта и да е готов за следващия следобед. Изхвърлям водата, в която е киснал и в нова го "размачквам" с ръце (така правя и с лещата). Слагам го на котлона и след като заври го изчаквам 5-10 минути и му изхвърлям водата. В новата вода вече слагам малко сол, чубрица и джоджен, колкото и странна да ви се вижда комбинацията от тези две подправки), доста лук и моркови. Забравих да кажа, че го готвя само в тенджерата под налягане. Варя го около час, след завирането му. След като разхерметизарам тенджерата добавям олиото (по принцип така процедирам с олиото за всички манджи) и връщам тенджерата отново на котлона като го усилвам до края за около 10-15 минути. Така той сам се "размътва". Не добавям домати (почти съм изключила консервите домати в готвенето, с изключение на две манджи) и не правя запръжка. Peace

# 22
  • БГ
  • Мнения: 1 162
Аз май съм единствената, която слага картоф в боба?!? Моят начин на приготовление е следния: Не кисна боба, варя го около час и хвърлям водата. В боба с втората вода слагам нарязана на ситно глава лук и олио, оставям да поври около половин час. Добавям нарязани на ситно морков и картоф. Когато всичко е сварено, боба вече доста се е и посгъстил. Добавям малко доматено пюре, една лъжица "10 зеленчука" на Маги, чубрица и това е, боба е готов! Не правя запръжка и не прибавям брашно!

# 23
  • Мнения: 195
Ето как варим боба у дома:
Слагаме в тенджера студена вода и добавяме боба. След като заври изхвърляме водата. Слагаме отново студена вода и чакаме да заври. След завиране отново изхвърляме водата и така още един път. След това изхвърляме боба и водата и изваждаме пържолите.(Това бе в кръга на шегата). Joy
Иначе готвя боба по най-традиционния начин. Бобче, моркови, лук - докато уври добре, след това добавям домати, правя студена запръжка с олио, брашно и червен пипер и добавям. Любимата
подправка за боба е чубрицата.
Има дни обаче , в които сварявам само боба и след това запържвам лук, брашно и червен пипер.

# 24
  • София
  • Мнения: 5 074
Аз пък имам две рецепти за боб.
Първата - боб чорба.
Накисвам боба вечерта, на сутринта изхвърлям водата.Наливам малко водичка, завира и пак изхвърлям.
Наливам вода, притурям лук, нарязан на по-едричко, червена чушка и олио.
Като се посвари бобчето, слагам домати, нарязани на дребно, сол, червен пипер и джоджен. и оставям да се свари.
Втората рецепта е боб на фурна.
 Повтаря се  накисването  и пр. сутрешни процедури.
В тавичката,  в която ще се пече боба , запържвам една голяма глава лук, една червена чушка,червен пипер, прибавям отцедения боб и домати, нарязани на дребно, овкусявам с джоджен, наливам останалия сос от варенето и прибавям пикантина на вкус.
На моето семейство се харесва, да ви е сладко Grinning

# 25
  • Мнения: 281
Не хвърлям 1вата вода. Мия хубаво и слагам в тенджера под налягане. След сваряването добавям почти всякакви подправки, моркови лук и т.н. Запържвам с лук, червен пипер, доматено пюре и брашно. Мъж ми задължително слага и джоджен.
и аз така го правя  chef

# 26
  • Мнения: 533
За мен готвенето на боб е хамалогия, ама аз сама си го я правя хамалогията. Накисвам го от вечерта, хвърлям три води  Tired Прибавям лук, моркови, пиперка ако ми се намира и така го оставям да се свари, почти накрая добавям домати. Запържвам лук, брашно, червен пипер и прибавям към боба. Подправката ми е джоджен, друга на боба не слагам. Пръцкането към рецептата ли да го запиша, че се чудя  Mr. Green  Laughing


Така го правя и аз  Peace

# 27
  • Мнения: 1 352
Бобът ми става вкусен и без запръжка.
Накисвам го от вечерта. На другия ден го сварявам, изхвърлям водата. Сипвам нова и пак го слагам да ври, добавям нарязани лук, морков, чушка. В купичка сипвам доматен сок (повечко, по-вкусен ми е боба после) и размивам брашно с него. Добавям към боба и оставям да покъкри още малко. Подправям с чубрица или джоджен.

# 28
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
Аз пък слагам всичко на веднъж Mr. Green Наречете ме мързелива, ама това ми една от най-бързите манджи Rolling Eyes

Накисвам от вечерта, понякога забравям...В първата вода слагам 1 ч.л. сода бикарбонат, оставям да поври малко. През това време нарязвам лук, морков, печена чушка, сурова чушка, домати. Изхвърлям содената вода, измивам боба, връщам го на котлона с нова вода, поне 3 пъти повече от обема на боба, предварително кипната в каната, слагам всички зеленчуци + джоджен, чубрица, целина, магданоз, сол, червен пипер, затварям тенджерата (под налягане), като писне, намалявам котлона на 2 (от общо 4 степени) и след 40 минути ядем боб Grinning Не се занимавам с никакви запръжки. Получава се нещо м/у чорба и яхния, така най-много го обичаме. Не понасям разварен на каша боб Sick

Понякога го правя и на фурна, рецептата съм дала в едноименната тема Peace

# 29
  • Мнения: 6 390
Бобът ми става вкусен и без запръжка.
Накисвам го от вечерта. На другия ден го сварявам, изхвърлям водата. Сипвам нова и пак го слагам да ври, добавям нарязани лук, морков, чушка. В купичка сипвам доматен сок (повечко, по-вкусен ми е боба после) и размивам брашно с него. Добавям към боба и оставям да покъкри още малко. Подправям с чубрица или джоджен.
не прочетох всичко, но това отоговаря и на моето готвене  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт