Какво е поверието

  • 1 876
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 186
Много ясно,че е на български.Някой хора явно не го разбират този език или не могат да четат.Да не говорим,че не знаят традициите в БЪЛГАРИЯ.Учудвам се тогава защо държат да им пишем на български.ngorutgnvuiryeto;wijfhuiyrp8t5ntruyg76er......е т'ва е doh

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
Не зная какво е конкретно, но се прави с яйце или халва и предимно децата се нареждат (може и възрастните по желание). Който захапе яйцето му е на късмет. А после конецът, на който е висяло яйцето се изгаря, за да се прочисти къщата и да излязат лошотиите и болестите.

# 17
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Сирни Заговезни е празникът. Поклади го наричат само в шопския край. Освен обичая с яйцето или халвата, се палят големи огньове и се въртят запалени факли ("оратници") за здраве. На този ден стопаните почистват имота си от треви и бурени. В по-ново време децата събират автомобилни и тракторни гуми (за да гори по-силно и по-бавно)и правят огромни колиби. Отгоре трупат слама. Всяка махала има своя колиба. Когато се стъмни, палят огньовете. Хората се събират около тях и се веселят с домашна ракия, суджук и песни.
Все се каня да заведа тролищата да гледат. Пак го отложих за догодина.
А, накрая децата прескачат каквото е останало от огъня.

# 18
  • Мнения: 5 228
В по-ново време децата събират автомобилни и тракторни гуми (за да гори по-силно и по-бавно)и правят огромни колиби. Отгоре трупат слама. Всяка махала има своя колиба. Когато се стъмни, палят огньовете.

Преди години майка ми и нейна приятелка бяха присъствали на такова мероприятие - Заговезни, балканско село, огромен огън с основен материал гуми. Като се върна, цялото й лице беше черно, изглеждаше като телефонния секретар на Влади Въргала, ако си спомняте скеча. Още й се радваме като се сетим.

# 19
  • Кубрат/ Пишурка
  • Мнения: 4 295

 В нашия край на Заговезни се маскираме и си ходим на гости! Но преди да влезеш трябва да те познаят, а всеки се старае да се маскира по-добре! Хамкането е задължително,но преди това най-възрастният слага въглени в палешник Ічаст от ралоІ ,тамян, прекръства трапезата и нарича,като издига палешника :"Толкова високо да стане житото! Толкова голяма да е погачата! и тн." Свекърът ми го правеше винаги,докато беше жив,а сега си бяхме само двамата и то не си струваше!

# 20
  • Мнения: 686
Татко слага парче бяла халва на въдица и нарежда деца и внуци Wink,много е забавно и много омазващо.Като малка много обичах този празник,сега дъщеря ми е очарована.Казва:"Дядо ме хвана,като една рибка" Laughing

Общи условия

Активация на акаунт