Образование у дома?

  • 25 900
  • 270
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 567
Абе, зарежи я тази директорка. Щом така ти е казала значи няма да се навие на индивидуално обучение. Все ще си намери причина да ви откаже. Опитай в друго училище, и във второ, и в трето. И не е задължително това да е някой голямо масово училище.
Все някъде, някой директор ще ти влезе в положение и ще намерите начин това нещо да стане. Пусни си молба, че искаш детето ти така да се обучава, напиши причините и виж какво ще стане.
За съжаление не знам цялата система и възможностите. При нас се получи от раз. Още в първото училище, в което питахме. Дано и при вас стане лесно.
Не съм убедена обаче, че това ще стане в оставащите месеци от тази учебна година. Не ми се вярва някой директор да се навие. Изчакай, през лятото пак си помислете и тогава действате. Тъкмо ще имате повече време да обиколите по училищата.

# 16
Летисия, а по принцип някакви определени системи за домашно обучение ли има или просто така? Simple Smile

# 17
  • Мнения: 2 567
Ами има си системи за домашно обучение. Гледам по нагоре са те насочили  Simple Smile
Не мисля обаче, че теб те интересуват точно те. Те са си разработени за homeschooling-а и следват американския модел. Не се признават в България и не са одобрени от МОН.
Тези, които са към училищата се определят или според специфичните възможности на детето или се кара по стандартна програма. Както примерно е в нашия случай. Каквото се учи в училището, това и моята щерка учи. Явява се редовно на проверки в училището и на тестове, когато това е нужно.

# 18
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Silvi1968,
има ли вероятност дадено дете или група от такива да я тормозят? Това дали си го проверила?
И дали ако я преместиш в друго школо, нещата няма да се подобрят?
Сякаш и работа със специалист, който да й повдигне самочувствието и да я научи на 1-2 неща за обществото няма да е зле да имате...
Искам да кажа, че ти/вие не искате да се борите с проблема (ако все пак има такъв), ми се опитвате да си завирате главата в пясъка... А с годините нещата ще се задълбават, според мен.
Желая ти късмет! Дано намерите правилното решение.  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Шани,
Няма смисъл от повече съвети за специалисти. От последния й пост, а и от всички останали оставам с впечатлението, че тя вече е решила да минат на домашно обучение и няма желание да мисли по други варианти.   Peace

# 20
Летисия писа: "Ами има си системи за домашно обучение. Гледам по нагоре са те насочили  Smile
Не мисля обаче, че теб те интересуват точно те. Те са си разработени за homeschooling-а и следват американския модел. Не се признават в България и не са одобрени от МОН."

Ето това вече е несериозно (меко казано), особено: „Не се признават в България . . . ” Летисия, България и МОН, не са еквивалентни понятия. В България почти няма работодател, освен държавните структури, който се интересува от дипломи, но пък е пълно с работодатели, които се интересуват от умения.

МОН има значение само в случаите, при които децата учили вкъщи кандидатстват в държавни университети. Наистина трудна дилема – държавните вузове, искат дипломи за средно образование, всички останали университети искат да си покрием кандидат-студентския тест. Избора е ваш.

Що се отнася до програмите за домашно образование, вярно, много са, но аз не ползвам никоя от тях. Направили сме си индивидуална програма, съобразена с ред изисквания, които смятаме за важни. Няма как да учим български език, българска литература, българска история и пр., по американска, френска, швейцарска или каквато и да е чужда програма, нали?

Трябва да сте наясно, че домашно училище и държавно училище в дома, са две абсолютно противоположни системи за обучение. Първия вариант, дава свобода на родителите да се съобразят със специфичните възможности и потенциал на детето. Вторият вариант поставя програма, която е презумпция от мераците на държавните чиновници за това, кое е добре и кое не е добре да знае МОЕТО дете.

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
И така както го казваш излиза, че в никой чужд университет не искат диплом за завършено средно образование. Къде го това чудо?
МОН си има образователни изисквания и учебен план, който трябва да се покрие, за да се завери годината и да се вземе диплома, независимо дали е редовно обучение или е частен ученик или е вечерна гимназия. Ако не ги покрие какво образование ще има накрая и къде ще може да кандидатства, независимо дали е частен или държавен ВУЗ?
Хубаво, и да е чуждо училище в БГ, то пак ще трябва да покрива образователните изисквания на съответната държава, чието е училището по тамошните закони, за да вземе диплома.

# 22
  • Мнения: 984
и аз съм на мнение, че детето, не трябва да учи в къщи, изолирано от света, утре няма да може и да работи с хора, до края на живота ли ще го изолирате. Хора всякакви, трябва да се научи да издържа на простотията на някои хора, защото живота е суров. Премести детето в друго училище и се насочи към специалист да открие какъв е проблема на детето, така само се подтиска проблема, но не се разрешава

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
П.Порумбачанов, един въпрос, моля....
Да речем, че средно стат. родител има знания и умения да ги предава на детето си до 6-7-8 клас. Но все си мисля, че за по-нагоре, колкото и да е математик, литератор, биолог, физик и т.н, може да му се опре някъде нещо... А пък и даден родител е силен в дадена област, не във всичките.
Ако може, разясни тук малко повечко за това дом. образование.

мисля си, че Silvi1968 няма да има против   bouquet

# 24
Отговора тук е много прост. Изтегли си списъка с университети TOP 100. Най-добрите  100 университета по целия свят, пет пари не дават за държавните дипломи. Влез в сайта на който и да е реномиран университет по света, да речем Оксфорд. Ще намериш приложението оксфорд-хомскулинг и сядаш да четеш. Работата RadostinaHZ е там, че образованието е стока и всеки избира какво да си купи. Моето мнение е решение за милиони хора по света, това не значи, че всички останали трябва да се съобразят с него. Просто си говорим.

Що се отнася до учебния план на МОН, който трябва да се покрие: ами да, това е така за всички, които са сключили договор с МОН, като са си записали децата за държавни грижи. Държавното образование се конкурира в условията на пазарна икономика със всеки друг субект, който продава знания. Родителите трябва да виждат алтернативите, ако искат най-доброто за децата си.

Държавно образование има от 150 години, домашно образование е имало винаги. Домашното образование е било винаги заплаха за сивите мозъци промити от тоталитарните режими. Факт е, че домашното образование е било забранявано от Хитлер и Сталин. В крайна сметка, нека кажа, че реномираните университети по света не се интересуват от дипломи, защото добре познават добрите резултати, на домашно образованите деца и наддават за това те да са в техните образователни институти.

В крайна сметка, домашното образование има за цел да даде най-доброто на децата. Дипломи или кредити за университет се взимат лесно, зависи, какво искаме да постигнем. Просто помнете, че системата е правена от хора и че се променя от хора. Моето лично убеждение, е че българската академична общност, от която и аз съм част, скоро ще разбере на къде духа вятъра и ще предпочете да даде прием и за хомскуларите, ако не иска всички те да учат само в чужбина.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Много приказки ми изприказва и нищо конкретно не каза.
Иска ли се диплома за образование за постъпване в университетите в топ 100 или не се иска?
Като обучаваш детето ти вкъщи какъв документ за образование то ще получи накрая?

Нямам против домашното обучение, но то все пак се подчинява на някакви държавни изисквания, защото има закони за академичните степени и степените на образование във всяка нормална държава.

# 26
Щани, на въпроса ти: Домашното образование има за цел да възпита у децата желание и страст за нови познания. Това наистина се постига лесно, далеч преди гимназиалния курс на обучение. Големият ми син вече си съставя сам дневната програма, макар че е на 12 години. Характерно за децата учещи в дома е бързото изграждане на навици за четене. Сина ми увеличава с по 10 хиляди страници годишно само обема на изчетената художествена литература, а дори не е гений, представи си. Разбира се, че ние сме свободни да ползваме странична платена помощ или програми, които да са ни от полза.

Kiki77, въпроса за социализацията на домашните ученици е неактуален. Те са далеч по-социални и това е аподиктичен факт. Има цели поколения домашни ученици по света, които са на върха в попрището на което са се посветили. Покажи ми, който и да е велик учен, философ, политик или предприемач от историята на човечеството на 100 велики личности в държавно училище ще е ходил 1.

RadostinaHZ, ДИПЛОМА НЕ СЕ ИСКА. Много от хоскуларските програми предоставят дипломи, който се признават, представи си и в България. Трябва да четете по-вече, нямам време да обясня всичко. Има си независими оценители, които могат да ви дадат тест, който след като е попълнен успешно важи при много университети, като гаранция за моментното ниво на кандидат студента.

Ако има конкретни въпроси, свързани с желанието на някой да обучава детето си вкъщи да ми пише на мейла. 

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Вие къде живеете? Цял живот ли децата ти са били на домашно обучение? При американците е разпространено домашното обучение, но за Европа нямам информация.
Какво пише на хоумскуларската диплома, от коя държава се издава?

# 28
  • Мнения: 2 567
Порумбачанов, запази си проповедите за семинарите ви. Нищо ново не ми казваш. С теб и други от хората ти сме се засичали по форуми и друг път. Познати са ми идеите ви. Не ги приемам на сто процента. Всъщност съм съгласна с много малко неща.

Тук обаче не става дума за вас, а за конкретно питане на жената. Тя иска детето и да учи вкъщи, но не да остане без диплома, какъвто вариант вие и предлагате. Затова трябва да се придържа към програмата дадена от МОН. Моят опит в случая ще и е много по полезен от вашия, защото аз съм вътре в нещата, а вие хал хабер си нямате за какво става дума.
Дадохте линк към сайта си, каза си приказката, демек направихте опит за зарибявка. Не виждам, какво още може да търсиш в тази тема.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 508

Това резултат от домашно обучение по български ли е?

Общи условия

Активация на акаунт