Незная как да помогна на мама

  • 2 870
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
 sunnyLady,
Мисля си, че именно в брат ти е ключът от бараката, тъй да се каже. Нека той да се опита да въздейства на баща ти. А вие с майка ти можете да се опитате да му отворите очите.

# 16
  • София
  • Мнения: 903
Според мен майка ти би могла сама да си помогне - като подаде молба за развод и то възможно най-бързо.  Иначе не виждам как ти би могла да й помогнеш, след като тя явно не иска - щом се поддавана манипулациите на брат ти и продължава да живее по този начин???

# 17
  • Мнения: 4 734
Просто я убеди да се разведе. Ако е търпяла заради децата ( както за съжаление се твърди в повечето случаи, а всъщност се търпи заради страха от неизвестното ) , вече сте големи и може да помисли и за себе си.

# 18
Напълно те разбирам, защото и аз съм в същото положение. Само нямам по-малък брат и въпреки това майка ми отказва да направи нещо. Има жени, които нямат смелост / или имат някакви убеждения и не стигат до развод. Каквото и да им говориш: не се променят. Сърцето ми се къса, когато се обаждам по телефона, защото чувам всичко по гласа й или какво става около нея. И нищо не мога да направя. Освен за малко да я откъсна от средата, но после пак се връща. Скептично съм настроена, че можеш да променш нещо, но никога не се знае....

# 19
  • София
  • Мнения: 1 825
Просто я убеди да се разведе. Ако е търпяла заради децата ( както за съжаление се твърди в повечето случаи, а всъщност се търпи заради страха от неизвестното ) , вече сте големи и може да помисли и за себе си.

Подкрепям .

# 20
  • Мнения: 1 400
Не казваш колко годишен е баща ти...Важно е , защото с годините проблема се задълбочава. Как да се помогне...ако майка ти няма желание да предприеме тази стъпка - няма сила на света , която да я накара да го направи. Но това вече са ти го казали.
Словесната атака срещу таткото от твоя страна би могла да помогне, но не е много сигурно. зависи и от теб и от човека отсреща. А брат ти- би трябвало да може да му се повлияе по някакъв начин. С добро или с лошо. Опитай!
Има и трети вариант - по един или друг начин да се убеди този човек да се лекува. Може би пък пие точно поради липсата на работа...
Но каквото и да си говорим- единственният човек, който може да промени нещата е майка ти. Въпроса е да го направи ....
Желая ти успех!

# 21
  • софия
  • Мнения: 636
вземи майка ти у вас. щом брат ти иска, нека стои с баща ви, все пак тоя алкохолик няма да тормози майка ти. Поговори с нея, убеди я да дойде, да си отдъхне пък току виж брат ти се постреснал от нейното отсъствие за няколко дни.

# 22
  • Мнения: 146
Съветите за развода са добри и ги подкрепям. Но мисля, че първо трябва да се опитате да помогнете и на баща ти, като му обясните, че алкохолизмът е здравословен проблем, че е болест на психиката, има съответните терапии и че трябва да се лекува. В това няма нищо срамно. Но най-важното е той да осъзнае, че има проблем и че трябва да се справи с него. Убедете го, че ще го подкрепяте в борбата (защото това действително борба и то много трудна) с алкохола, но че той трябва да положи усилия в тази посока. Подкрепата и чувството, че не е сам могат много да допринесат за ефективността от лечението. Има организации, към които може да се обърне, да споделя с хора, имащи същия проблем, но осъзнали съществуването му. Накратко е това.
Но наистина ако той сам не пожелае да спре да пие, не си осъзнае проблема, просто майка ти няма да има друг избор и ще трябва да се раздели с баща ти. Пожелавам ти положителна промяна в живота на родителите и в твоя съответно. Не губи кураж!

# 23
  • Мнения: 1 400
вземи майка ти у вас. щом брат ти иска, нека стои с баща ви, все пак тоя алкохолик няма да тормози майка ти. Поговори с нея, убеди я да дойде, да си отдъхне пък току виж брат ти се постреснал от нейното отсъствие за няколко дни.
....все пак тоя алкохолик е баща й..... Tired

# 24
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
предложи на майка ти да дойде за седмица при теб, брат ти като види какъв всъщност е баща ти май няма да мисли така, сега му е лесно че мама дава пари за училище, има наготвено и не осъзнава че тази жена се съсипва за да е добре той, само че утре той ще създаде свое семейство а нервите на майка ти ще са тотално разбити
Точно това мислех да напиша !

# 25
вземи майка ти у вас. щом брат ти иска, нека стои с баща ви, все пак тоя алкохолик няма да тормози майка ти. Поговори с нея, убеди я да дойде, да си отдъхне пък току виж брат ти се постреснал от нейното отсъствие за няколко дни.
....все пак тоя алкохолик е баща й..... Tired

Е тая алкохолик, не е баща, на моя спрях да му казвам така, като бях на 12г и така до ден днешен, дори пред познати, които знаят за него му казвам, донора или някакъв обиден епитет, човек, който целесъзнателно тормози и унижава жена-майка без да има причина, не може да бъде наречен баща!
Моя  донор след едно заболяване не лизва алкохол от около 12 год, но сега вместо физически тормоз налага психически върху майка ми, тя му е слуга за всичко. Както бях казала и преди, той много унижаваше и брат ми и той само чакаше да завърши училище и да се махне,но в резултат на обидите му към него- брат ми е много страхлив и свит, незнам какво му е всеки ден е пред очите ми, но нищо не ми споделя!
Аз обвинявам майка ми също, че живота ни можеше да протече по друг начин, ако навреме се беше махнала от него, а не аз и брат ми да ставаме свидетели на всичко, което се случва в  жилището, защото извън него, донора пред хората е най-милия мъж на света, все едно има раздвоение на личноста!
Все си мисля, че такива жени, не искат да им бъде помогнато- те са свикнали на тормоза и униженията!
 А За съжаление баба ми и дядо ми  са най-готините и добри хора на света, дядо ми изобщо не повишава тон на баба ми и никога не го е правил, сега тя е болна и незнаете с каква любов се грижи за нея, готви, чисти и всичко-не пуши и не пие- а по дяволите, как са възпитали такова чудовище незнам, много пъти съм се питала и с майка ми сме коментирали!Като бях мъничка и живеехме с тях, много често съм търсила помощ от тях да спасим мама, щото оня пак се е напил Cry и той е идвал и е спасявал мама........... Cry

# 26
  • Мнения: 2 270
Много разумно решение на въпроса е болният човек (алкохолика - баща) да се лекува, но в моя случай това е мисия - невъзможна!!! а мисля, че в повечето случаи е така!

# 27
Имахме познато семейство от същия тип.И жената ,и децата търпяха ежедневен тормоз и побоища от баща-алкохолик.Докато отидоха децата да следват,жената търпеше някак си-може би се заблуждаваше,че е заради тях.Но като те излязоха от къщи  положението стана непоносимо.По това време кризата в държавата беше тотална,а за двама студенти парички си трябват,и то доста.На бащата не можеше да се разчита и майката отиде на гурбет в Гърция-в някакво семейно заведение  в кухнята.Децата се изучиха благодарение на нея,а бащата намери през това време момиче на възрастта на дъщеря си,направи дете...Решението за развод на моята приятелка вече не представляваше трудност,макар,че той се съпротивляваше.Беше свикнал да му се прощава всичко и да прави каквото му скимне.А тя беше вдишала вече свободата и спокойствието и не искаше да се връща към лошото.Разведоха се,тя ожени дъщеря си,купи нов апартамент за себе си ,сина си и свекър си...А той  мисля,че е сновата си изгора,гледа малко дет-колкото внучето си.Чух,че станал по-отговорен спрямо новото си семейство,защото булката му има двама братя,които му наместват периодично обръчите,щом реши да се напие и да бие.И така-вече всичко и за всички се е наместило по най-добрия начин.Дано и твоята майка намери изход за себе си,моята приятелка замина за Гърция без намерение за развод,но откъсвайки се от всичко тук е имала време да размисли и да вземе правилното решение.А колкото до това-бащата да се бил лекувал-ми нека се лекува,но това едва ли ще го промени-просто си е загуба на време.

Общи условия

Активация на акаунт