Как си поддържате дрехите и обувките?

  • 16 907
  • 71
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 769
Дрехите ми са обикновени, отдавна съм се убедила, че скъпото не значи качествено. Имам няколко дрехи купени от САЩ преди 10тина години на много народни цени, които още нося в къщи, имам и разни италиански изцепки, които побеляха за един сезон. И аз съм на мнение, че напоследък рядко можеш да попаднеш на нещо трайно, все пак живеем в консуматорско общество. Мъжо все залита по скъпите дрехи и костюми, един костюм върнах на първата седмица, 3 сака вече му се късат по ръкавите... от така наречените 'маркови'.. Twisted Evil
Пера всичко в пералнята, костюми и палта - на химическо. В крайна сметка дрехите са за да ни слугуват на нас, не ние на тях  Peace.

п.п. .. не разбирам как може парцалите в центъра на Варна да струват повече от тези в центъра на Рим или Париж #Crazy

# 46
Здравейте .Казвам се Христо , на 16 години съм и се регистрирах тук за да ви помоля някой да ми обясни как да поддържам кожени облекла ? Понеже си падам малко металче имам много кожени якета, панталони и кубинки по които обаче постоянно остават петна които не мога да махна . Някой може ли да ми каже как да махна тези петна или поне да избягвам тяхната поява ?  newsm78 newsm78

# 47
  • Мнения: 3 641
Христо Колев, най-добре да си занесеш кожените дрехи на хим. почистване.  Peace
Относно моите дрехи:
Пера почти след всяко обличане, на кратка програма, с нормална центрофуца, ниски градуси.
Прах ми изпращат от Гърция, течен Ариел/невероятен е,н яма нищо общо с този в България/.
НЕ ползвам сушилня.
Относно обувките:
Все попадам на некачествени, не мога и да ги нося един сезон, или щше се разлепят, или нещо скъсат. А уж не са евтини Tired
Велур избягвам да купувам, точно заради поддържането, за другите всяка вечер ги почиствам с четка, а кожените на няколко обувани боядисвам.

# 48
  • Мнения: 3 459
Дайте идея с какво да си пооправя малко ботушките. Естествена кожа са.
Баси, от водата направо им се взима акъла. Скапват се за секунди.
Намокрят ли се малко и ако ги оставя да престоят така стават на бели черти някак си.
Много си ги харесвам, ама вече целите ми се набръчкаха супер грозно  Confused

# 49
  • Мнения: 3 830
Всичко, което е кожено, поддържам с гъбичка с парафин. Пребоядисвам, когато е нужно.

Дрехи
Вълнени дрехи предпазвам от молци в найлонови пликове и вътре с Райд против молци.
Всякакви други дрехи си ги пера след всяко носене. После гладя, сгъвам и прибирам в гардероба. Ако пък ще заминават в шкафа за следващия сезон, тогава пак ги прибирам в найлонови пликове, които затварям добре.
Сушилна нямам, а когато имах, не я използвах.
Велурени и набукови обувки или чанти нямам вече. Когато имах, ги почиствах със суха гъба или четка с мек косъм, а когато се замърсяваха повечко, ги носех на химическо чистене.
Бяло пера или с Тайд или с Персил/Ариел на 60 градуса. Цветно пера с Тайд за цветно или с Бонукс на 50 градуса. Винаги слагам омекотител, който нй-често е Ленор.


Обувки
С обувките рядко имам проблеми. Най-много да трябва да се смени капачките на токовете. Толкова много обувки имам вече, че не ги нося за повече от две години. Половината, които имам, все още не съм ги обувала, понеже не може да им дойде редът и си стоят в кутиите, както съм ги купила.
Кожени обувки почиствам с гъбичка с парафин. Пребоядисвам много рядко.
Маратонките си ги пера, понеже езикът, връзките и отвътре платът и стелките се замърсяват, въпреки че винаги ги обувам с чисти чорапи. Пускам в пералнята на най-кратка програма и на 40 градуса и след това са като нови. Боята взе да пада, ама съм купила бяла.
Съхранявам в затворени пликове в тъмно помещение.


# 50
  • Мнения: 2 388
Здравейте .Казвам се Христо , на 16 години съм и се регистрирах тук за да ви помоля някой да ми обясни как да поддържам кожени облекла ? Понеже си падам малко металче имам много кожени якета, панталони и кубинки по които обаче постоянно остават петна които не мога да махна . Някой може ли да ми каже как да махна тези петна или поне да избягвам тяхната поява ?  newsm78 newsm78

Попитай "кожар" ( мисля, че това е точната дума). Той ще ти каже най - добре как точно да поддържаш кожените си дрехи.
Като се сетя приятелят ми в какво състояние върна коженото си яке от химическо чистене. ooooh!

# 51
  • Мнения: 3 830
Здравейте .Казвам се Христо , на 16 години съм и се регистрирах тук за да ви помоля някой да ми обясни как да поддържам кожени облекла ? Понеже си падам малко металче имам много кожени якета, панталони и кубинки по които обаче постоянно остават петна които не мога да махна . Някой може ли да ми каже как да махна тези петна или поне да избягвам тяхната поява ?  newsm78 newsm78

Попитай "кожар" ( мисля, че това е точната дума). Той ще ти каже най - добре как точно да поддържаш кожените си дрехи.
Като се сетя приятелят ми в какво състояние върна коженото си яке от химическо чистене. ooooh!

Химическо чистене или да замаскираш петното с боя за кожа.

# 52
  • Мнения: 2 388
Химическо чистене или да замаскираш петното с боя за кожа.

Той го даде на химическо чистене. Якето беше от тази леко лъскавата, намачкана кожа.
Върнаха го "изпънато" и матирано. Отделно подплънките се бяха разместили, но това е друг въпрос.
"Кожар" му каза с какво да замаскира петно на едно друго яке, но в момента не сещам точно.

# 53
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Аз хем се привързвам страшно много към дрехите си и вещите си като цяло, хем не искам да им слугувам. Пера всички дрехи в пералнята с подходящи препарати, на подходяща темепратура, ако трябва в торбички за фини дрехи/бельо да не се надърпат. Палтата нося на химическо след края на сезона и съхранявам в гардероба, заедно с едни пликчета против молци на Райд. Вълнени дрехи пера само на 30градуса с Первол и съхранявам със същите пликчета против молци на Райд. Бельото подменям често, но си имам любими неща и пера в специални торбички за бельо на 30 градуса. Обувки - имам много, държа в кутии ако не им е сезона и почиствам със специлни гъбички/кърпички за кожа. Боядисвам ги, когато е нужно и пръскам с импрегниращ спрей (мисля,че именно той ги запазва по-дълго време). Коженото яке съм мазала само веднъж с парафин, после пръсках с въпросния спрей  Mr. Green

Единствените дрехи, на които слугувам са един фин кашмирен шал(подарък) и един фин кашмирен пуловер(много скъп  ooooh! ). Много им треперя и много си ги харесвам. Само тях пера на ръка и суша върху хавлия.

# 54
  • France
  • Мнения: 726
Кожени обувки/ботуши: след покупката ги мажа с рициново масло или вазелин /но по-добре рициново масло/, оставям за 2-3 ч и с чист вълнен парцал търкам, докато не остане и петънце. При дъжд, водата се стича по ботуша и не попива. След дъжд, слагам вестник в ботушите, подсушавам кожата, изчаквам да изсъхне и мажа с качествен крем-боя.
Опитът ми с ботуши, а и с обувки, е голям и ще го споделя с вас: най-качествената кожа е аржентинската, бразилската и испанската. Обувки, произведени в тези страни, са отнесли многогодишни издевателства по софийските улици, и ги подарявах, защото ми омръзваха. Рекорд, държат един бразилски ботуши, тип каубойки- 10 години.
Относно дрехите: щадяща температура и хубав препарат. Купувам от Турция, заради по-доброто качество, а и цена.
Всички жилетки, и вълнени дрехи, суша на кърпа.
Бельото- в пералнята. Имам комплекти по 200лв, които пера в нея и не са мръднали. Така че, все още се намират неща, които са скъпи, но и качествени.
Относно кожените якета: обожавам кожата и имам няколко такива изделия. Тях, на 2 год /защото ме мързи Mr. Green/, ги мажа с вазелин. Вазелинът, освен че омекотява, но и почиства. За целта, използвам памук, който перодично сменям. Не се притеснявайте от власинките на памука- след като минете с чиста памучна или вълнена кърпа, те падат.

# 55
  • Мнения: 3 830
Химическо чистене или да замаскираш петното с боя за кожа.

Той го даде на химическо чистене. Якето беше от тази леко лъскавата, намачкана кожа.
Върнаха го "изпънато" и матирано. Отделно подплънките се бяха разместили, но това е друг въпрос.
"Кожар" му каза с какво да замаскира петно на едно друго яке, но в момента не сещам точно.

Изпънато и матирано?  Shocked
Аз, ако съм, сигурно бих им вдигнала скандал.
Би трябвало да предупреждават, когато се предполага, че може да има изменения в структурата, цвета или формата на дрехата. Naughty Crossing Arms

Последна редакция: сб, 27 сеп 2008, 22:11 от Estellia

# 56
  • Мнения: 60
Преди всичко ги подбирам при покупката още.
Нямам много време да се занимавам с някаква специална подръжка, поради тази причина велура одавна го няма в гардероба ми. Имах преди време велурени ботуши които много си харесвах и ми вземаха здравето. Общо взето дрехите пера според указанията на етикетите. Обувките и ботушите/вече не велурени/ с лустро, а маратонките на децата в пералната.

# 57
Много се радвам че се регистрирах тук . Явно имам доста да уча от вас и ви благодаря за съветите .  Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug

# 58
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Имам може би само 2-3 блузи и 1-2 панталона любими.
Всеки сезон правя частична подмяна на гардероба.
Грижата за дрехите ми е елементарна - деля цветно и бяло пране. Цветното пера на 40С, бялото на 60С с течен Персил и омекотител. Гладя всичко с изключение на бикини и чорапи.
Обувки също сменям към поне 2 пъти на сезон, много вървя и много ги съсипвам. Грижата ми за тях се изчерпва с това да са почистени с лустро.
Палта, манта, кожени сака и якета давам на химическо.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 956
КАк я бях забравила тази тема Whistling
Много хубави идеи са се натрупали тук.

Аз да внеса своя принос - вече пера само с течни препарати. И дрехите стават много приятни на пипане. Дънките и кърпите не стват като шкурка. И после не трябва да ги гладя с часове, за да омекнат.

Общи условия

Активация на акаунт